صادرات حبوبات در سریع‌ترین زمان و با پایین‌ ترین کارمزد با وانیکس

فروش حبوبات در بازارهای جهانی از جمله منابع درآمدزا برای کشاورزان داخلی و بازرگانان فعال در این حوزه است. حبوبات انواع مختلفی دارد که اغلب همه ما با مختلف آن آشنایی داریم. لوبیا چیتی، نخود، لپه و عدس از جمله انواع حبوبات صادراتی هستند که در ادامه به توضیح چگونگی صادرات این محصولات می‌پردازیم. زمانی می‌توانیم بگوییم که صادرات حبوبات از نظر اقتصادی به نفع کشاورزان و بازرگانان است که نیاز داخل کشور برطرف شده و نیازهای داخلی اشباع شده باشند؛ در این صورت مازاد آن به کشورهای دیگر صادر می‌شود. برای صادرات صادرات تابلو فرش و امور بازرگانی با کمترین هزینه و در کمترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس تماس بگیرید – تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳- ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

صادرات حبوبات

برای صادرات حبوبات و امور بازرگانی با کمترین هزینه و در کمترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس تماس بگیرید – تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳- ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

کشور ایران، در صادرات حبوبات در سطح جهان رتبه شناخته شده‌ای دارد و یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان این گروه از محصولات به شمار می‌رود. بازار کشورهای مختلف از جمله عراق برای خریدوفروش حبوبات، شرایط روبه‌رشدی دارند و باید برای تجارت حبوبات به آنها توجه ویژه داشت.

خریدوفروش حبوبات به‌صورت عمده برای صادرات مقرون‌به‌صرفه‌تر است. همچنین آن دسته از شرکت‌های بازرگانی که قصد ورود به تجارت این محصول را دارند، باید بعد از عقد قرارداد با کشاورزان و سفارش حجم انبوهی از محصول صادراتی مدنظر، برای بسته‌بندی متناسب با شرایط کشور مقصد و قوانین بین‌المللی، برنامه‌ریزی کنند. بازاریابی صحیح و منطقی، مذاکره حرفه‌ای با تجار جهت فروش محصول، می‌تواند زمینه را جهت صادرات بهتر انواع حبوبات فراهم کند.

همان‌طور که اشاره شد حبوبات انواع گوناگونی دارد و هرکدام از این محصولات در حوزه صادرات، چگونگی بسته‌بندی، حمل‌ونقل و قیمت‌گذاری با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند . ولی ما در این مقاله قصد داریم درباره تجارت حبوبات به‌طورکلی صحبت کرده و شما را با روند انجام آن آشنا کنیم.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

اگر به تازگی وارد بازار تجارت و دادوستد حبوبات شده‌اید، یا قصد ورود به این زمینه را دارید، ترفندهای ریزودرشت زیادی وجود دارد که در این مسیر به شما کمک خواهد کرد تا در کار خود موفق شوید.برای درک بهتر این ترفندها و نکات تجاری، باید با شرکت‌های بازرگانی معتبر همکاری داشته باشید. پیشنهاد ما شرکت تجاری وانیکس است تا با راهنمایی این شرکت بتوانید به پیچ وخم‌های مسیر بازار، تسلط پیدا کرده و در کار خود موفق شوید. در ادامه با این مقاله از وبلاگ شرکت وانیکس همراه باشید.

لیست موارد آورده شده در مقاله صادرات حبوبات:

 • چگونه صادرات حبوبات را شروع کنیم؟
 • بهترین کشورها برای صادرات حبوبات
 • برای صادرات حبوبات چه مجوزهایی لازم است؟
 • مدارک مورد نیاز برای صادرات حبوبات
 • حداقل سرمایه برای حبوبات
 • سود صادرات حبوبات چقدر است؟
 • برای صادرات حبوبات چه باید کرد؟
 • آیا صادرات حبوبات ممنوع است؟
 • صادرات حبوبات با وانیکس

چگونه صادرات حبوبات را شروع کنیم؟

برای آغاز فعالیت در بازار جهانی حبوبات و شروع صادرات به شکل کاملاً اصولی، پیشنهاد می‌شود در گام نخست دانش تجاری خود را در این زمینه افزایش دهید. مطالعه کتاب‌ها و سایت‌های مرتبط با روش‌های بازاریابی، امور مربوط به گمرک، ترخیص محصول، مقررات صادرات و قوانین مربوط به اصول و چارچوب قراردادهای بین‌المللی می‌تواند در این مسیر بسیار کمک‌کننده باشد. البته شرکت در دوره‌های آموزشی تجارت نیز در ارتقای دانش بازرگانی شما بسیار مؤثر خواهد بود.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

 عدم آشنایی با نکات مربوط به اصول صادرات، موجب می‌شود که سرمایه‌های انسانی و مالی شما به هدر رود. صادرات هم مانند هر کار دیگر به آینده‌نگری، برنامه‌ریزی، آموزش و توجه به روش‌های علمی نیاز دارد.

یکی از اولین قدم‌ها در این مسیر، شناخت کافی بازار فروش محصول صادراتی است.اولین کاری که در این مرحله باید انجام دهید، جمع‌آوری اطلاعات در مورد بازار هدف است. یافتن مشتری خارجی و حضور در هیئت‌های تجاری گام مهم بعدی به شمار می‌رود.

چگونه صادرات حبوبات را شروع کنیم؟
چگونه صادرات حبوبات را شروع کنیم؟

تعیین نحوه قیمت‌گذاری هم برای شروع تجارت حبوبات مهم است؛ این گام در آینده کاری شما نقش مهمی دارد؛ برای همین باید در ابتدای کار مشخص شود. البته دقت کنید که عوامل متعددی روی قیمت‌گذاری محصول فروشی شما تأثیر خواهد داشت که در ادامه مطلب به بررسی آنها نیز پرداخته‌ایم.

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

فهمیدن تشریفات و روند صادرات در گمرک هم جزء ملزومات کار تجاری است. بل از اقدام به صادرات هر محصولی، ابتدا باید مطمئن شوید که محصول صادراتی شما، وارداتش در کشور مقصد ممنوع نباشد. آشنایی کامل با پروسه ترخیص بار از گمرک نیز برای این مهم است که محصول کشاورزی صادراتی در گمرک نمانده و فاسد نشود.

برای شروع فروش مواد غذایی در بازارهای جهانی، به‌ویژه در تجارت حبوبات، باید با تعاریف برخی مفاهیم آشنا بوده و آن را در طی صادرات رعایت نمایید. گواهینامه‌های مخصوص محصولات کشاورزی، داشتن استانداردهای ایزو، آشنایی با قوانین بسته‌بندی و نحوه انجام آن به‌صورت استاندارد، فهمیدن مقدار تعرفه و مالیات در کشور هدف از جمله این موارد هستند که باید با مفهوم آن آشنا شد.

برای صادرات به قطر با بهترین قیمت و در کمترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

افزون بر همه موارد بالا، برای شروع صادرات هر کالایی، باید با بهترین کشورهای واردکننده آن آشنا باشید. در زیر این مورد را در تجارت حبوبات بررسی کرده‌ایم.

بهترین کشورها برای صادرات حبوبات

همان‌طور که می‌دانید، کیفیت حبوبات ایرانی در جهان زبانزد همه بوده و این موضوع بر کسی پوشیده نیست. علاوه بر کیفیت عالی انواع حبوبات تولیدی در ایران، قیمت مناسب این محصولات نیز از جمله دلایلی است که باعث شده در سرتاسر جهان، کشورهای زیادی به مشتری‌های ثابت این گروه از مواد غذایی تبدیل شوند؛ در واقع، قیمت‌گذاری مناسب از ویژگی‌هایی است که سبب شده کشورهایی مانند کشورهای اروپایی، ترکیه، روسیه، پاکستان به واردات حبوبات از ایران، علاقه‌مند شوند.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

از دیگر کشورهای مشتری حبوبات تولید شده در ایران، کشورهای عربی در همسایگی ایران هستند که به دلیل گرمای هوا و کمبود آب در بخش کشاورزی، شرایط مناسبی برای تولید حبوبات نداشته و دست به واردات حبوبات زده‌اند. به‌خاطر همین شرایط اقلیمی است که صادرات حبوبات به کشورهای عربی از جمله عراق و عمان، قطر و دبی پیوسته افزایش می‌یابد. قابل‌ذکر است که بازرگانان ایرانی هم به معامله با کشورهای ثروتمند عربی علاقه زیادی نشان می‌دهند؛ چون سوددهی بالایی دارد .

بهترین کشورها برای صادرات حبوبات
بهترین کشورها برای صادرات حبوبات

همچنین شرکت‌های تجاری بزرگ در کشورهای افغانستان و ارمنستان نیز به خرید حبوبات ایرانی علاقه‌مند هستند و همین موضوع سبب شده تا فروش حبوبات ایرانی به کشورهای افغانستان و ارمنستان هم در اولویت شرکت‌های ایرانی قرار گرفته و روزبه‌روز این تجارت پررونق‌تر شود.

برای صادرات حبوبات چه مجوزهایی لازم است؟

تا اینجا با چگونگی تجارت حبوبات به‌طورکلی آشنا شده، و دانستیم که کدام کشورها جزء بهترین واردکنندگان این محصول کشاورزی هستند. حال باید بدانیم، برای اینکه یک تجارت کاملاً قانونی و مطابق قوانین بین‌الملل داشته باشیم، باید چه مجوزهایی را از ارگان‌های مربوطه دریافت کنیم.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

مجوزهای لازم به شرح زیر هستند:

 • دریافت مجوز صدور حبوبات، از ارگان‌هایی مثل وزارت صنعت و معدن و تجارت، وزارت کشاورزی، وزارت بهداشت، سازمان ملی استاندارد و سازمان قرنطینه
 • اظهارنامه خروج محموله حبوبات از گمرک، جواز خروجی یا پروانه صادراتی
 • بیمه کردن بار حبوبات و داشتن بیمه‌نامه
 • قرارداد با شرکت حمل‌ونقل
 • داشتن برگه گواهی بازرسی محصول
 • داشتن گواهی مبدأ
 • رسید حقوق گمرک

مدارک مورد نیاز برای صادرات حبوبات

برای جلوگیری از هرگونه تأخیر و ایجاد مشکل در روند ترخیص محموله، باید به‌صورت دقیق اسناد و مدارک تجاری را آماده کرده و حبوبات صادراتی ما مطابق با اعتبارنامه اسنادی باشد.در این اعتبارنامه که جزء مدارک صادراتی محسوب می‌شود، به توضیح دقیق محصول می‌پردازند.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

فهرست بسته‌بندی انواع حبوبات فروشی و گواهینامه‌هایی مثل گواهی‌های قرنطینه، گواهی مبدأ و مقصد هم جزء مدارک لازم در زمینه صادرات انواع حبوبات هستند. از دیگر مدارک لازم جهت صادرات، پروفرما است؛ پروفرما حاوی اطلاعات دقیق از مشخصات کالا و فروشنده و قیمت تعیین شده بوده و باید به خریدار ارسال شود. در حین ترخیص حبوبات هم به مدارک زیر نیاز است:

 • بارنامه: سندی است که طبق آن مشخص می‌شود که کالا توسط حمل‌کننده به خریدار تحویل داده شده است.
 • گواهی مبدأ
 • فاکتور تجاری
 • اظهار بار به گمرک
 • رسید قبض انبار گمرک
 • داشتن گواهی‌نامه بازرسی کالا
 • بیمه‌نامه
 • تهیه فهرست بسته‌بندی

حداقل سرمایه برای صادرات حبوبات

یک تاجر کاربلد پیش از انجام معامله برآورد هزینه می‌کند. اگر شما هم قصد ورود به صادرات را دارید، باید هزینه‌های لازم را تخمین بزنید. صادرات در تمام حوزه‌ها، به‌ویژه در بخش مواد غذایی، هزینه‌بر است و سال‌ها طول می‌کشد تا سرمایه اولیه شما برگردد؛ پس باید صبور بوده و آینده‌نگری داشته باشید.

حداقل سرمایه برای صادرات حبوبات
حداقل سرمایه برای صادرات حبوبات

باتوجه‌به اینکه حبوباتی مثل نخود، انواع لوبیا، عدس و سایر حبوبات قیمت‌های مختلفی دارند، مقدار حبوبات خریداری شده از کشاورز مشخص نیست، نوع و نحوه بسته‌بندی متفاوت است و امور گمرکی و اخذ مجوزها نیز به هزینه‌های نیاز دارند، مقدار سرمایه اولیه لازم، به طور دقیق  مشخص نیست. از طرفی دیگر قیمت محصولات در بازار داخلی و هزینه‌های لازم برای نیروی انسانی و حمل‌ونقل، دائم در حال نوسان بوده و نمی‌توان رقم مشخصی به‌عنوان سرمایه اولیه تعیین کرد.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین کلیک کنید.

 سود صادرات حبوبات چقدر است؟

توجه به میزان سود حاصل از تجارت یا هر کسب‌وکار دیگری از ملزومات به شمار می‌رود. در واقع یک تاجر خوب همیشه به میزان سود هر معامله توجه می‌کند. اگر شما هم می‌خواهید یک تاجر موفق شوید از همین ابتدای کار باید برآورد هزینه کرده و سود حاصل از تجارت را مدنظر داشته باشید.

همه ما می‌دانیم که اوضاع نابسامان اقتصادی کشور به‌ویژه در سال‌های اخیر، همه مشاغل را با دشواری‌هایی روبه‌رو کرده است که تجارت هم از این قاعده مستثنا نیست. در طی سال‌های اخیر میزان صادرات محصولات کشاورزی، به‌ویژه حبوبات با افزایش روبه‌رو بوده است.

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

افزایش روزبه‌روز قیمت حبوبات در داخل کشور از یک‌سو و کاهش میزان تقاضای خرید حبوبات از سوی دیگر و همچنین بالارفتن نرخ ارز بین‌المللی، باعث شده تا تولیدکنندگان و فروشندگان حبوبات، به سمت صادرات این‌گونه محصولات روی خوش‌نشان دهند و بیشتر از پیش به آن بپردازند.

 درست است که به علت تحریم‌ها، شرکت‌ها و افراد صادرکننده در نحوه صادرات با چالش‌های جدی مواجه شده‌اند؛ اما درصد بالای ارزآوری در این کسب‌وکار سبب شده تا سختی این مسیر را تحمل کرده و در آن گام بگذارند. طبیعی است که هرچه صادرات این محصول افزایش یابد، مقدار ارز ورودی به کشور هم‌افزایش خواهد یافت.

ازآنجایی‌که آمار دقیقی از ارزآوری این محصول صادراتی در دسترس نیست و به دلیل وجود انواع گوناگون حبوبات و ثابت نبودن نرخ ارز بین‌الملل، نمی‌توان درباره سود حاصل از تجارت این محصول عدد دقیقی را ذکر کرد.

برای صادرات حبوبات چه باید کرد؟

تجارت حبوبات هم مثل هر معامله دیگری نیازمند رعایت قوانین و مقررات خاصی است که یک تاجر باتجربه باید تمام مراحل کار خود را طبق آن تنظیم کند. در این بخش از مقاله، گام‌به‌گام مراحل فروش جهانی حبوبات و چگونگی انجام آن را برای شما شرح می‌دهیم.

قدم اول

بازاریابی و داشتن یک استراتژی اصولی اولین قدمی است که برای شروع تجارت باید آن را انجام داد. بررسی دقیق بازار هدف و برنامه‌ریزی و آینده‌نگری دقیق، از ملزومات شروع صادرات هستند. با بررسی شرایط بازار کشور مقصد، خواهید فهمید که چه زمانی کدام محصول را صادر کنید تا یک تجارت پرسود و موفق داشته باشید.

قدم دوم

 بسته‌بندی مناسب و جذاب که علاوه بر کیفیت خوب، مطابق با استانداردهای جهانی باشد و حبوبات را بدون خرابی و آسیب به دست مصرف‌کننده برساند، از مهم‌ترین مراحل آماده‌کردن محصول تجاری است.

قدم سوم

داشتن مجوزها، مدارک لازم و همچنین علائم استاندارد، بسته به شرایط و قوانین کشور مقصد هم اقدام بعدی شما خواهد بود .

قدم چهارم

بعد از دریافت مجوزها، نوبت انجام امور مربوط به گمرک است مثل: اخذ اظهارنامه گمرک، طی مراحل ارزش‌گذاری در گمرک، دریافت گواهی گمرک، تهیه و تنظیم قراردادهای بیمه و گرفتن بارنامه

قدم نهایی

بستن قرارداد با یک شرکت حمل‌ونقل معتبر که محموله و بار حبوبات را به آن تحویل دهید تا کالای شما بدون مشکل به مقصد برسد.

آیا صادرات حبوبات ممنوع است؟

در بالا اشاره شد که پیش از صادرات هر محصولی، ابتدا باید درباره اینکه واردات این محصول در کشور مقصد ممنوعیت نداشته و یا اینکه در داخل کشور ممنوعیتی برای صدور آن وجود نداشته باشد، تحقیق کنید. به‌طورکلی ممنوعیتی برای صادرات حبوبات وجود ندارد، مگر در مواقعی که در داخل کشور با کمبود آن مواجه شویم؛ در این صورت وزارت صنعت، معدن و تجارت، صادرات آن محصول را ممنوع خواهد کرد. مثل سال ۱۳۹۷ که صادرات حبوبات، مخصوصاً نخود و کره برای مدیریت بازار داخلی ممنوع شده بود.

آیا صادرات حبوبات ممنوع است؟
آیا صادرات حبوبات ممنوع است؟

صادرات حبوبات با وانیکس

در این مقاله سعی کردیم که شما عزیزان را با روند فروش حبوبات به بازارهای خارجی، کشورهای خریدار این محصول و مجوزها و مدارک لازم برای این کسب‌وکار آشنا کرده و هرآنچه که برای آغاز این تجارت نیاز دارید، به‌صورت کلی ارائه دهیم. اگر در طی مراحل صادرات به مشکل برخوردید یا نیاز به اطلاعات بیشتری درباره صادرات انواع کالاها داشتید، با کارشناسان شرکت تجاری وانیکس در ارتباط باشید.

شرکت بازرگانی وانیکس یک نام‌آشنا در زمینه صادرات و واردات است که با داشتن کادر مجرب و کارآزموده و سال‌ها تجربه در این عرصه، می‌تواند شما را برای داشتن یک تجارت سودآور همراهی کند. مجموعه وانیکس این اطمینان را به شما می‌دهد که نگران هدررفتن زمان و سرمایه خود نباشید. با شرکت وانیکس همراه باشید.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

49 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست