ترخیص و ورادات از شهر کوانژو چین

اما همچنان به‌عنوان یک بندر اصلی حمل‌ونقل خدمت می‌کرد. با توجه به جمعیت شهری بالا و حجم زیاد ترافیک بندری، Quanzhou به‌عنوان یک ابرشهر بندری بزرگ، بزرگ‌ترین نوع شهر بندری در جهان طبقه‌بندی می‌شود. شهر کوانژو در قلب منطقه خلیج بزرگ گوانگدونگ-هنگ‌کنگ-ماکائو، پرجمعیت‌ترین منطقه شهری ساخته‌شده در جهان است که به شهرهای همسایه فوشان، دونگوان، ژونگشان، شنژن و بخشی از جیانگمن و هویژو امتداد دارد. از نظر اداری، این شهر دارای وضعیت زیر استانی بوده و یکی از ۹ شهر مرکزی ملی چین است. در اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰، اتباع کشورهای جنوب صحرای آفریقا که در ابتدا در خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی مستقر شده بودند، در پاسخ به بحران مالی آسیا در سال ۱۹۹۷/۹۸ به تعداد بی‌سابقه به Quanzhou نقل مکان کردند. جمعیت مهاجر داخلی از استان‌های دیگر چین در کوانژو ۴۰ درصد از کل جمعیت شهر در سال ۲۰۰۸ بود. در سرشماری سال ۲۰۲۰، جمعیت ثبت شده منطقه اداری گسترده شهر ۱۸۶۷۶۶۰۵ نفر بود (تا ۴۷ درصد نسبت به سرشماری قبلی در سال ۲۰۱۰ افزایش داشت) که ۱۶۴۹۲۵۹۰ نفر آن در ۹ ناحیه شهری (همه به‌جز کنگو و زنگچنگ) زندگی می‌کردند. گوانگجو پس از شانگهای، پکن، شنژن و چونگ کینگ، پنجمین شهر پرجمعیت چین ازنظر جمعیت شهری در این کشور است. در تجارت مدرن، Quanzhou بیشتر به خاطر نمایشگاه سالانه کانتون، قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین نمایشگاه تجاری در چین، شناخته شده است. برای سه سال متوالی (۲۰۱۳-۲۰۱۵)، فوربس، این شهر را به‌عنوان بهترین شهر تجاری در سرزمین اصلی چین رتبه‌بندی کرد.

 

 

همچنین کوانژو به همراه سانفرانسیسکو و استکهلم به‌عنوان یک شهر آلفا (سطح اول جهانی) رتبه‌بندی شده است. این شهر آلفا، مرکز مالی پیشرو در منطقه آسیا و اقیانوسیه است و در فهرست مراکز مالی جهانی در سال ۲۰۲۰ در رتبه ۲۱ قرارگرفته بود. حال که مختصر با تاریخ و اقتصاد شهر Quanzhou چین آشنا شدید، در ادامه مقاله قصد بررسی جزئی این موارد را داشته و ضمن بررسی این موارد، نحوه واردات و صادرات و نکات مهم مرتبط با آن را مورد بحث قرار خواهیم داد. از شما کاربران عزیز دعوت به عمل می‌آوریم که تا پایان این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

تاریخچه ای از کوانژو چین

کوانژو، در سال ۲۱۴ قبل از میلاد در ساحل شرقی رودخانه مروارید تأسیس گشته و در آن زمان با نام پانیو شناخته می‌شد. این محل، مقر فرماندهی نانهای امپراتوری شین بوده و به‌عنوان پایگاهی برای اولین حمله به سرزمین‌های بایو در جنوب چین به شمار می‌رفته. شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهد که پانیو(نام تاریخی Quanzhou) یک مرکز تجاری گسترده بوده است؛ چون علاوه بر اقلامی از چین مرکزی، باستان شناسان بقایایی را در این شهر پیدا کرده‌اند که از آسیای جنوب شرقی، هند و حتی آفریقا سرچشمه گرفته است.

تاریخچه ای از کوانژو چین

کوانژو به‌عنوان محل ملاقات بازرگانان از سراسر جهان، سهم عمده‌ای در ظهور اقتصاد جهانی مدرن داشت. این شهر بخشی از شبکه‌ برج‌های سیگنال بود و به‌قدری تأثیر داشت که ارسال پیام‌ها را در کمتر از ۲۴ ساعت به پکن در فاصله ۱۲۰۰ مایلی (۱۹۳۱ کیلومتری) امکان‌پذیر کرده بود.

 

 

اقتصاد کوانژو چین

Quanzhou مرکز اصلی تولید دلتای رودخانه مروارید، یکی از پیشروترین مناطق تجاری و تولیدی سرزمین اصلی چین است. در سال ۲۰۲۱، تولید ناخالص داخلی آن به ۲۸۲۳ میلیارد یوان (۴۴۴.۳۷ میلیارد دلار آمریکا به‌صورت اسمی) رسید که آن را به دومین اقتصاد بزرگ در منطقه جنوب مرکزی چین، پس از شنژن تبدیل کرد.مقدار تولید ناخالص داخلی کوانژو در سال ۲۰۲۱ از تولید ناخالص داخلی نیجریه با تولید ناخالص داخلی ۴۴۰.۷۷ میلیارد دلار آمریکا که بزرگ‌ترین اقتصاد آفریقا است، بیشتر بود. این شهر یکی از مرفه‌ترین شهرهای چین محسوب شده و از سال ۲۰۲۰، توسط فهرست ثروتمندان جهانی Hurun، رتبه ۱۰ در جهان و ۵ در چین (پس از پکن، شانگهای، هنگ‌کنگ و شنژن) ازنظر تعداد ساکنان میلیاردر را به خود اختصاص داده است. بر اساس مطالعه آکسفورد اکونومیکس، Quanzhou در سال ۲۰۳۵ (همراه با شانگهای، پکن و شنژن در چین) در میان ۱۰ شهر بزرگ جهان ازنظر تولید ناخالص داخلی اسمی قرار خواهد گرفت. همچنین این شهر در رتبه ۲۱ جهانی (بین واشنگتن دی سی و آمستردام) و هشتمین در کل منطقه آسیا و اقیانوسیه (پس از شانگهای، توکیو، هنگ‌کنگ، سنگاپور، پکن، شنژن و دبی) در شاخص مراکز مالی جهانی ۲۰۲۰ (GFCI) قرار دارد. برخی از مراکز مهم Quanzhou که در اقتصاد آن سهم قابل‌توجهی دارند عبارت‌اند از:

 • نمایشگاه کانتون

نمایشگاه کانتون که به‌طور رسمی «نمایشگاه واردات و صادرات چین» است، هرساله در ماه‌های آوریل و اکتبر توسط وزارت بازرگانی برگزار می‌شود. این نمایشگاه که در بهار سال ۱۹۵۷ افتتاح شده، یک رویداد مهم برای شهر به شمار می‌رود. نمایشگاه کانتون با طولانی‌ترین تاریخ، بالاترین سطح و بزرگ‌ترین مقیاس در چین است.

 • محصولات محلی

محصولات محلی نیز از جمله مواردی هستند که در اقتصاد کوانژو نقش دارند؛ این محصولات به شرح زیرند:

 • غذاهای کانتونی که یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای منطقه‌ای چین هستند.
 • مجسمه‌های کانتونی که شامل کارهایی از جنس یشم، چوب و عاج است.
 • چینی کانتون که در طول سه قرن گذشته به‌عنوان یکی از اشکال عمده ظروف صادراتی توسعه یافته است.
 • گلدوزی کانتونی که یکی از چهار سبک اصلی گلدوزی چینی است.

 

 

علاوه بر موارد فوق، مناطق صنعتی زیادی نیز در Quanzhou واقع شده‌اند که مهم‌ترین آنان را در زیر لیست کرده‌ایم:

 • منطقه توسعه اقتصادی و فناوری کوانژو
 • منطقه پردازش صادرات کوانژو نانشا

منطقه پردازش صادرات در سال ۲۰۰۵ تأسیس شد. مساحت کل برنامه‌ریزی‌شده آن ۱.۳۶ کیلومترمربع (۰.۵۳ مایل مربع) است. این منطقه در ناحیه نانشا واقع شده است و به مرکز استان Quanzhou تعلق دارد. صنایع عمده تشویق شده در این منطقه شامل مونتاژ خودرو، بیوتکنولوژی و صنایع سنگین است.

اقتصاد کوانژو چین

 • منطقه آزاد تجاری کوانژو

این منطقه در سال ۱۹۹۲ تأسیس شده و در شرق منطقه Huangpu و نزدیک به منطقه توسعه اقتصادی و فناوری Quanzhou واقع شده است. همچنین به فرودگاه کوانژو بایون بسیار نزدیک می‌باشد. صنایع عمده تشویق شده در منطقه آزاد تجاری کوانژو، شامل تجارت بین‌المللی، لجستیک، پردازش و نرم‌افزار کامپیوتری است. در کنار صنایع فوق، بخش‌های جدیدی ازجمله انرژی‌های جدید، هوش مصنوعی، تحرک جدید، مواد جدید، فناوری اطلاعات و ارتباطات و حمل‌ونقل جدید توسط این منطقه به محیط کسب‌وکار معرفی می‌شوند.

 • شهر علمی کوانژو
 • محیط تجارت

Quanzhou مرکز تجارت بین‌المللی است به‌طوری‌که بر اساس مقاله‌ای توسط China Briefing، بیش از ۳۰۰۰۰ شرکت سرمایه‌گذاری خارجی تا سال ۲۰۱۸ در کوانژو مستقر شده‌ بودند.

واردات از کوانژو چین

همه موارد آورده شده در مطالب فوق نشان از شکوفا بودن اقتصاد شهر Quanzhou داشت. پس با توجه به اینکه واردات و صادرات نیز از جمله مواردی هستند که در اقتصاد یک شهر تأثیر می‌گذارند، نتیجه می‌گیریم که این منطقه تعاملات تجاری خوبی با سایر مناطق جهان دارد. تجار می‌توانند از هر نقطه‌ای به Quanzhou سفر کرده و کالاهای مدنظر خود را خریداری و به کشور خود وارد نمایند؛

اما با این توضیحات تصور نکنید که واردات از کوانژو چین راحت بوده و به هیچ تخصصی نیاز ندارد. این کار نیز مانند هر امر دیگری نیازمند کسب تجربه و اطلاعات است تا به موفقیت بیانجامد. ولی توجه کنید که هدف ما از گفتن این حرف ترساندن شما نبوده و راه ساده و بدون ریسکی نیز برای رسیدن به موفقیت در کار وارداتی شما وجود دارد و آن سپردن کار خود به یک شرکت بازرگانی فعال در این حیطه است.

صادرات به کوانژو چین

صادرات به کوانژو چین نیز همانند واردات از آن نیازمند طی مراحلی می‌باشد. در ادامه به مهم‌ترین این مراحل اشاره کرده و توضیحات مربوط به هرکدام را نیز به‌صورت مختصر شرح داده‌ایم:

 • بازاریابی صادراتی

در این مرحله تاجر باید با مصاحبه با خریداران و بازرگانان این شهر درباره بازار Quanzhou اطلاعاتی را از قبیل نیازهای بازار و سلیقه مصرفی مشتریان به دست آورد.

 • تعین نوع مناسب کالا

این مرحله نیز به دنبال مرحله قبلی رخ می‌دهد.

 • پیدا کردن یک خریدار مناسب و بستن قرارداد
 • صدور پیش فاکتور به خریدار
 • اخذ مدارک و مجوزهای مورد نیاز برای صادرات
 • قرارداد با یک شرکت حمل‌ونقل و بیمه کردن محموله
 • انجام امور گمرکی و در نهایت ارسال بار

فورواردر از کوانژو چین

شاید در حین انجام کارهای تجاری و یا هنگام کسب اطلاع از شرایط انجام این کارها با واژه فورواردر روبه‌رو شده باشید. همان‌طور که از خود کلمه فورواردر نیز پیدا است، معنی آن ارسال‌کننده می‌باشد؛ مثلا وقتی شما کالای را از Quanzhou خریداری کرده و می‌خواهید آن را به کشور خود ارسال کنید، فورواردر از کوانژو چین، تمامی تشریفات مربوط به حمل محموله شما را برنامه‌ریزی کرده و اجرا می‌کند.

فورواردر از کوانژو چین

خرید عمده از کوانژو چین

در شهر Quanzhou فروشگاه‌ها و مراکز عمده‌فروشی زیادی وجود دارند که با وجود تنوع کالاها و قیمت‌های مناسب، خرید کالا را برای تجار سایر کشورها راحت کرده‌اند. تجار با خرید عمده از کوانژو چین با یک تیر چند نشان می‌زنند؛ هم در وقت و هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کنند و هم با کاهش قیمت تمام‌شده کالا برای مصرف‌کنندگان، محصولات خود را در داخل کشور به‌خوبی فروخته و مشتریان زیادی جذب می‌کنند.

کارگو از کوانژو چین

یکی از واژه‌های دیگر که ممکن است در حین انجام کارهای تجاری با آن مواجه شوید کارگو است. منظور از کارگو همان حمل کالا است که با شیوه‌های متنوعی انجام می‌پذیرد؛ مثلا وقتی می‌گویند کارگو از کوانژو چین منظور نحوه حمل محموله از این شهر تا کشور مدنظر است که می‌تواند از طریق کشتی، قطار، هواپیما و یا ماشین‌های سنگین انجام شود. برای اطلاع از مناسب‌ترین کارگو از کوانژو می‌توانید از تجربیات مشاوران مجموعه وانیکس بهره بگیرید.

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از سری مقالات وبلاگ وانیکس شما کاربران عزیز را با شهر کوانژو چین آشنا نموده و تلاش کردیم درباره مهم‌ترین موارد مرتبط با این شهر سخن به میان آوریم. توجه کنید که فقط با خواندن این مقاله نمی‌توانید به خودتان این اعتماد را داشته باشید که به‌خوبی با این شهر چین آشنا هستید. شما باید نسب به تکمیل آگاهی خود تلاش کرده و از منابع دیگر نیز اقدام به جمع‌آوری اطلاعات نمایید؛ در این میان مشاوران مجموعه ما نیز می‌توانند به شما کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *