همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

ترخیص و واردات از شهر چینگدائو چین

از ۱۰ میلیون ساکن Qingdao ، ۶.۲ میلیون نفر در منطقه شهری آن ساکن هستند. تخمین زده می‌شود که ۵ میلیون نفر از آن‌ها نیز در شهرهای دیگر تحت صلاحیت شهر چینگدائو زندگی می‌کنند. در این شهر استانداردهای زندگی به دلیل اقتصاد صادراتی قوی و دستمزدهای نسبتاً بالای خانواده، در میان شهرهای پیشرو چین در بالاترین سطح قرار دارد. این منطقه که در سراسر شبه‌جزیره شاندونگ قرار دارد و به دریای زرد می‌نگرد، با شهرهای یانتای در شمال شرقی، ویفانگ در غرب و ریژائو در جنوب غربی همسایه است. چینگدائو یک بندر بزرگ دریایی و پایگاه دریایی و همچنین یک مرکز تجاری و مالی است. این شهر، خانه شرکت‌های چندملیتی الکترونیک مانند Haier و Hisense می‌باشد. پل خلیج Jiaozhou، منطقه شهری اصلی Qingdao  را به منطقه Huangdao متصل می‌کند و در مناطق دریایی خلیج Jiaozhou قرار گرفته است. معماری تاریخی به سبک آلمانی در آن و آبجوسازی Tsingtao که دومین کارخانه بزرگ آبجوسازی در چین به شمار می‌رود میراث اشغال آلمان در این شهر است.

 

 

چینگدائو به‌عنوان یک کلان‌شهر بندری بزرگ طبقه‌بندی شده و در شاخص مراکز مالی جهانی ۲۰۲۰، در رتبه ۴۷ قرار گرفته است. این شاخص توسط گروه Z/Yen و موسسه توسعه چین منتشر شده و شهرهای دیگر چین در این لیست شامل شانگهای، هنگ‌کنگ، پکن، شنژن، گوانگژو، چنگدو، نانجینگ، شیان، تیانجین، هانگژو، دالیان و ووهان هستند.در سال ۲۰۰۷، توسط گزارش ارزش برند شهرهای چین که در اجلاس سران انجمن شهرهای چین در پکن منتشر گشت، Qingdao  به‌عنوان یکی از ده شهر برتر چین، نام‌گذاری شد. همچنین در سال ۲۰۰۹، این شهر به‌عنوان قابل زندگی‌ترین شهر چین توسط موسسه چینی رقابت شهر انتخاب شد. علاوه بر این‌ها در سال ۲۰۱۸، چینگدائو اجلاس سازمان همکاری شانگهای را برگزار کرده و در سال ۲۰۲۰، به‌عنوان یک شهر جهانی سطح گاما + توسط شبکه تحقیقاتی جهانی‌سازی و شهرهای جهان رتبه‌بندی شد.Qingdao  همچنین یکی از ۸۰ شهر برتر جهان برای تحقیقات علمی جهانی است که توسط شاخص طبیعت ردیابی شده است. این شهر دارای چندین دانشگاه برجسته ازجمله دانشگاه اقیانوس چین، دانشگاه نفت چین، دانشگاه علم و فناوری شاندونگ، Qingdao ، دانشگاه علم و فناوری Qingdao ، دانشگاه صنعتی Qingdao  و کشاورزی Qingdao  می‌باشد.حال که با این شهر سطح بالای چین آشنا شدید، شاید به این فکر کنید که به دلیل اقتصاد قوی چینگدائو، تجارت و واردات و صادرات نیز در آن بسیار دیده می‌شود. در ادامه مقاله قصد داریم در این رابطه اطلاعات بیشتری را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا با خیالی راحت تصمیمات تجاری خود را بگیرید. در ادامه همراه ما باشید.

تاریخچه ای از چینگدائو چین

قدمت سکونت انسان در این منطقه به ۶۰۰۰ سال قبل می‌رسد. ملیت Dongyi، یکی از خاستگاه‌های مهم ملت چین، در آنجا زندگی می‌کرد که فرهنگ‌های Dawenkou، Longshan و Dongyeshi را ایجاد کرده است.در سلسله ژو شرقی (۷۷۰ قبل از میلاد – ۲۵۶ قبل از میلاد)، شهر جیمو تأسیس شد که در آن زمان دومین شهر بزرگ در منطقه شاندونگ بود. منطقه‌ای که امروزه چینگدائو در آن قرار دارد، زمانی که در ۱۴ ژوئن ۱۸۹۱ توسط سلسله چینگ اداره می‌شد، Jiao’ao (胶澳) نام گرفت.ساخت‌وساز انبوه شهری در سال ۱۸۹۸ با جابجایی ساکنان چینی در امتداد ساحل آغاز شد و با تکمیل مجموعه‌ای از پروژه‌های ساخت‌وساز انبوه مانند اسکله‌ها، خط راه‌آهن Tsingtao-Jinan، ایستگاه راه‌آهن Tsingtao و کارهای لوکوموتیو، Qingdao  شهر شروع به شکل‌گیری کرد. پس از جنگ جهانی دوم، KMT به چینگدائو اجازه داد تا در سال ۱۹۴۵ به‌عنوان مقر ناوگان غربی اقیانوس آرام نیروی دریایی ایالات‌متحده خدمت کند. بااین‌حال، مقر آن در اواخر سال ۱۹۴۸ به فیلیپین منتقل شد. در ۲ ژوئن ۱۹۴۹، ارتش سرخ به رهبری CPC وارد چینگدائو شده و شهر و استان شاندونگ از آن زمان تحت کنترل PRC در آمدند.

 

 

تاریخچه ای از چینگدائو چین

از سال ۱۹۸۴ که سیاست درهای باز چین برای تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی آغاز شد، Qingdao  به‌سرعت به یک شهر بندری فوق مدرن تبدیل شد که اکنون مقر ناوگان شمالی نیروی دریایی چین است. نمونه اولیه سیاست درهای باز در ۵ نوامبر ۱۹۸۴، زمانی که سه کشتی نیروی دریایی ایالات‌متحده از چینگدائو بازدید کردند، رخ داد. این اولین تماس بندری ایالات‌متحده با چین در بیش از ۳۷ سال گذشته بود.بعد از اجرای سیاست درهای باز، این شهر پیشرفت‌های زیادی کرده و همان‌طور که در فوق نیز اشاره شد، امروزه به‌عنوان یکی از شهرهای سطح بالای چین طبقه‌بندی می‌گردد. در ادامه برای درک عمیق شما از این پیشرفت‌های حاصل، اقتصاد چینگدائو را مورد بررسی بیشتر قرار داده‌ایم.

 

 

اقتصاد چینگدائو چین

همان‌طور که میدانید تولید و اقتصاد در یک منطقه، با هم رابطه مستقیم داشته و هرچه تولید یک شهر بالاتر رود، اقتصاد آن نیز شکوفاتر می‌شود، در ادامه این مطلب باید اشاره کنیم، شمال چینگدائو، به‌ویژه نواحی شیبی، لیچانگ و چنگ یانگ، اکنون مراکز اصلی تولید هستند.

این شهر اخیراً یک دوره رشد قوی را تجربه کرده و یک منطقه تجاری مرکزی جدید در شرق منطقه تجاری قدیمی آن ایجاد شده است. خارج از مرکز شهر، یک منطقه صنعتی بزرگ نیز وجود دارد که شامل فرآوری شیمیایی، لاستیک و تولید سنگین می‌باشد؛ علاوه بر این، یک منطقه با فناوری پیشرفته نیز در چینگدائو در حال رشد بوده و تعداد زیادی شرکت خدمات محلی و ملی، به جای تولیدکنندگان، در ناحیه جنوبی شهر مستقر هستند.

شایان ذکر است که در سال‌های اخیر، منطقه مهمی در شرق چین به‌عنوان استان شاندونگ، شاهد تغییرات اساسی در چشم‌انداز اقتصادی خود بوده که بیشتر این توسعه در Qingdao متمرکز شده و این شهر توسعه سریعی داشته است.

با نرخ رشد سالانه ۱۸.۹ درصد در سال اخیر، تولید ناخالص داخلی شهر به ۴۲.۳ میلیارد رسید که رتبه اول در استان شاندونگ و دهم را در بین ۲۰ شهر برتر چین به خود اختصاص داد. تولید ناخالص داخلی سرانه نیز طی همین سال‌ها ۵۲۸۹۵ دلار آمریکا بود.

در چینگدائو تولید ناخالص داخلی به‌طور پیوسته با سرعت متوسط ​​۱۶ درصد در سال رشد کرده است به‌طوری‌که این شهر از میان ۱۲۰ شهر چین که بر اساس عواملی از جمله فضای سرمایه‌گذاری و اثربخشی دولت ارزیابی شده بودند، یکی از شش شهر طلایی، توسط بانک جهانی رتبه‌بندی شد.

در سطح بین‌المللی، Qingdao  شاید بیشتر به خاطر کارخانه آبجوسازی Tsingtao خود که توسط یک سرمایه‌گذاری مشترک آلمان و بریتانیا در سال ۱۹۰۳ تأسیس شد، شناخته شده است؛ آبجو Tsingtao، معروف‌ترین آبجو صادراتی چینی را تولید می‌کند. همچنین این منطقه محل استقرار Haier، یک تولیدکننده بزرگ کالاهای سفید و Hisense، یک شرکت بزرگ الکترونیکی است.

در سال ۱۹۸۴ دولت چین منطقه‌ای از چینگدائو را منطقه ویژه توسعه اقتصادی و فناوری (SETDZ) نامید. در کنار این منطقه، کل شهر، توسعه شگفت‌انگیز صنایع ثانویه و ثالثه را پشت سر گذاشته است. Qingdao با سرمایه‌گذاری خارجی و تجارت بین‌المللی، به‌عنوان یک بندر تجاری مهم در استان شکوفا می‌شود.

به‌ویژه کره جنوبی و ژاپن سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در این شهر انجام دادند به‌گونه‌ای که تقریباً ۸۰۰۰۰ شهروند کره جنوبی در آنجا ساکن هستند. از نظر صنایع بخش اولیه نیز چینگدائو حدود ۵۰۰۰۰ جریب (۲۰۰ کیلومتر مربع) زمین قابل‌کشت دارد و همچنین تولید برق بادی این شهر در بالاترین سطح در منطقه عمل می‌کند.

این شهر مناطق صنعتی بسیاری دارد که باعث رونق هر چه بیشتر آن شده‌اند؛ در ادامه به چند نمونه از مهم‌ترین این مناطق صنعتی اشاره کرده‌ایم. مناطق صنعتی در Qingdao عبارت‌اند از:

  • منطقه جدید ساحل غربی Qingdao
  • منطقه ویژه توسعه اقتصادی و فناوری Qingdao
  • منطقه آزاد تجاری Qingdao
  • منطقه صنعتی با فناوری پیشرفته Qingdao
  • منطقه صنعتی دانشگاه Qingdao

اقتصاد چینگدائو چین

واردات از چینگدائو چین

همان‌طور که با مطالعه موارد فوق متوجه شدید، شهر Qingdao یکی از شهرهای پیشرو چین در تجارت بین‌المللی است و صادرات گسترده‌ای را به سایر مناطق دنیا انجام می‌دهد. ازاین‌رو شما نیز می‌توانید به‌عنوان یک تاجر با آگاهی از شرایط و ضوابط واردات از چینگدائو چین، دست به خرید و واردات کالا از این شهر بزنید.

البته دقت کنید که برای این کار مستلزم به آشنایی با قوانین هر دو کشور مبدا و مقصد هستید؛ زیرا ممکن است کالایی در چین ممنوعیت صادراتی نداشته باشد اما در کشور ایران برای آن ممنوعیت‌های وارداتی تعین شده باشد.

همچنین شما باید با نیازهای بازار کشور خود آشنایی داشته باشید تا با وارد کردن کالاهای متناسب با نیاز جامعه، درصد فروش خود را بالا برده و سود بیشتری نیز کسب نمایید. به این نکته نیز در واردات کالا از چینگدائو به‌شدت دقت کنید که شما قبل از بارگیری محموله، باید آن را از نظر درستی و سایر موارد تست کرده باشید.

یکی از مهم‌ترین مراحل موجود دیگر در این مسیر، ترخیص کالای وارداتی از گمرک است. تجار باید پس از وارد نمودن بار تجاری خود به کشور، آن را با رعایت قوانین و ارائه مدارکی از گمرک ترخیص نمایند. بعد ترخیص نیز هماهنگی با یکی از شرکت‌های لجستیک برای حمل بار به مقصد نهایی لازم است.

صادرات به چینگدائو چین

شاید تصورات اغلب شما این باشد که با وجود مراکز تولیدی زیاد در شهر Qingdao ، این شهر دیگر نیازی به واردات کالا از سایر مناطق نخواهد داشت؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که همه این کارگاه‌های تولیدی، برای پابرجا ماندن به یک سری مواد اولیه نیاز پیدا می‌کنند که در صورت کمبود این مواد، تجار این شهر باید نسبت به واردات آن اقدام نمایند.

شما می‌توانید با حضور در نمایشگاه‌های برگزار شده در این شهر و همچنین عضو شدن در اتاق بازرگانی چین و ایران از نیازهای بازار چینگدائو اطلاع کسب نمایید. بعد از کسب آگاهی‌های لازم درباره تقاضای بازار، شما باید از میان کالاهای مناسب برای صادرات به چینگدائو چین، پرسودترین آن را انتخاب نمایید. برای یک انتخاب صحیح می‌توانید از افراد باتجربه در این امر راهنمایی بگیرید.

صادرات به چینگدائو چین

حال که کالا صادراتی خود را مشخص کردید، نوبت به انجام مراحل قانونی و اخذ مجوزهای لازم با توجه به نوع کالا می‌رسد که شما با اخذ این مجوزها و ارائه مدارک موردنیاز به گمرک، می‌توانید کالای خود را به مقصد Qingdao  بارگیری نمایید.

فورواردر از چینگدائو چین

 در مراحل موجود برای تجارت با Qingdao چین، یکی از پیچیده‌ترین و حساس‌ترین آن‌ها مربوط به انجام تشریفات حمل‌ونقلی است. این تشریفات عبارت‌اند از: قرارداد با یک شرکت حمل‌ونقلی معتبر، بیمه کالا، اخذ مجوزهای حمل، برنامه‌ریزی حمل و انتخاب مناسب‌ترین شیوه جابه‌جایی و همچنین انجام امورات گمرکی.

انجام تمامی این مراحل ذکر شده در فوق، تخصص و دقت بالایی را طلب می‌کند و همچنین وقت زیادی را نیز از تاجر می‌گیرد. به خاطر همین موضوع، اکثر تاجران برای برنامه‌ریزی حمل کالاهای تجاری خود با شخصی به نام فورواردر قرارداد می‌بندند. فورواردرها به کلیه‌ی قوانین بین‌المللی حمل‌ونقل محموله آگاه بوده و می‌توانند امورات مربوط به جابه‌جایی کالای شما را در کمترین زمان ممکن و با دقت بالا انجام دهند.

 

 

خرید از چینگدائو چین

یکی از مراحل واردات کالا مربوط به خرید آن کالا می‌باشد. تاجران باید برای خرید از چینگدائو چین و سپس واردات کالا از این شهر، با مراکز خرید آن آشنا بوده و سپس یک فروشنده مورد اعتماد را با توجه به روش‌های اعتبار سنجی پیدا نمایند. اگر در خرید کالا دقت کافی را به خرج ندهید ممکن است با خرید یک کالای نامرغوب، کل فرایند تجاری شما تحت تأثیر قرار گرفته و همچنین به شهرت و اعتبار شما در بازار داخلی نیز خدشه وارد شود.

خرید عمده از چینگدائو چین

برای خرید عمده از چینگدائو چین نیز شما باید با مراکز عمده‌فروشی این شهر آشنا باشید. توجه کنید که در مرکز عمده‌فروشی، شما با طیف گسترده‌ای از کالاها در رنگ‌ها، شکل‌ها و قیمت‌های متنوع روبه‌رو می‌شوید که ممکن است این مسئله شما را کمی گیج کند؛ اما دقت کنید که هرگز نباید به هر قیمت کمی اعتماد کرده و آن را بخرید، چون در این‌گونه بازارها امکان تقلبی بودن کالا بسیار بالا است؛ بنابراین سعی کنید از برندهایی معروف چینی دست به خرید عمده بزنید.

خرید عمده از چینگدائو چین

کارگو از چینگدائو چین

منظور از کارگو همان روشی است که شما محموله تجاری خود را از مبدأ به مقصد ارسال می‌کنید. در بعضی از مناطق مثل Qingdao  به دلیل وجود بندرهای مهم بین‌المللی، کارگو دریایی بسیار رایج است. در این رابطه باید بگوییم که در غرب اقیانوس آرام یکی از بندرها مهم برای تجارت بین‌المللی همین بندر چینگدائو است و می‌توان برای ارسال بار در این شهر از کشتی استفاده نمود.

این بندر مهم تجاری، چهار محوطه مختلف دارد که هرکدام از آن‌ها برای ارسال اقلام خاصی از کالاها مناسب می‌باشند. در ادامه برای کمک هرچه بیشتر به شما کاربران عزیز، این چهار محوطه را با ذکر کالاهای حمل شده از آن‌ها آورده‌ایم:

  • محوطه‌ی بندر dagang

این محوطه برای حمل اکسید آلومینیوم، زغال‌سنگ، دانه، کود، فولاد و برخی کالاهای عمومی تأسیس گشته است.

  • محوطه‌ی بندر Qianwan

اغلب از این منطقه برای بارگیری سنگ معدن فلزی، ظروف، خمیر، زغال‌سنگ استفاده می‌شود.

  • محوطه‌ی بندر نفت Huangdao

 تاسیس این محوطه جهت جابه‌جایی محموله‌های فله مایع بوده است.

  • محوطه‌ی بندر Dongjiakou

از این منطقه برای حمل‌ونقل مواد خام استفاده می‌شود.

 

 

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از سری مقالات وبلاگ وانیکس شما را با یکی از شهرهای مهم چین برای انجام تجارت آشنا کرده و همچنین شیوه مناسب حمل کالا از آن را نیز مورد بحث قرار دادیم. امیدواریم خواندن این مقاله توانسته باشد به برخی از سوالات شما درباره تجارت با چینگدائو جواب دهد. چنانچه نتوانستید پاسخ پرسش‌های خود را از این مقاله بیابید، می‌توانید با مشاوران مجموعه ما تماس حاصل کرده و ابهامات خود را از آنان جویا شوید.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *