ترخیص و واردات از شهر چانگچون چین

در بخش شرقی شهر چانگچون ، منطقه کوچکی از کوه‌های کم ارتفاع وجود دارد که کوه لائودا هودونگ با ارتفاع ۷۱۱ متر، بلندترین آن‌هاست. این شهر همچنین در نقطه متقاطع سومین پل قاره اروپا-آسیا به سمت شرق به غرب واقع شده است. نام Changchun در زبان چینی به معنای “بهار طولانی” است. بین سال‌های ۱۹۳۲ و ۱۹۴۵، این شهر توسط ارتش کوانتونگ به سین‌جینگ یا هسینکینگ تغییر نام داد، زیرا به پایتخت ایالت دست‌نشانده امپراتوری ژاپن، مانچوکوئو، در شمال چین تبدیل شده بود. پس از جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹، چانگچون به‌عنوان مرکز استان جیلین در سال ۱۹۵۴ تأسیس گشت. این شهر که به‌طور محلی به‌عنوان “شهر خودروهای چین” شناخته می‌شود، یک پایگاه صنعتی مهم با تمرکز ویژه بر بخش خودرو است. Changchun  به دلیل نقش کلیدی خود در صنعت خودروسازی داخلی، گاهی اوقات به‌عنوان “دیترویت چین” نیز نامیده می‌شود.

 

 

این شهر شرقی چین همچنین یکی از ۴۰ شهر برتر جهان از نظر تحقیقات علمی است که بر اساس شاخص طبیعت ۲۰۲۰ شهرهای علمی ردیابی شده است. همچنین این منطقه خانه چندین دانشگاه بزرگ، به‌ویژه دانشگاه جیلین و دانشگاه نرمال شمال شرقی، اعضای دانشگاه‌های معتبر چین در طرح دانشگاه دو درجه‌یک می‌باشد. حال که درباره موقعیت جغرافیای، نحوه نام‌گذاری و مهم‌ترین صنعت این شهر اطلاعاتی را به دست آوردید، در ادامه قصد آشنا کردن بیشتر شما با چانگچون را داشته و می‌خواهیم درباره تاریخچه و اقتصاد و همچنین نحوه تعاملات تجاری با آن، بیشتر سخن به میان آوریم. با ما همراه باشید.

 

نگاه کلی به تاریخچه چانگچون چین

Changchun  در ابتدا بر اساس فرمان امپراتوری به‌عنوان یک پست تجاری کوچک و دهکده مرزی در زمان سلطنت امپراتور جیاکینگ در سلسله چینگ تاسیس شد. در این دوره فعالیت‌های بازرگانی عمدتاً شامل خز و سایر محصولات طبیعی بود. در سال ۱۸۰۰، امپراتور Jiaqing روستای کوچکی را در ساحل شرقی رودخانه Yitong انتخاب کرد و نام آن را “Changchun Ting” گذاشت.در پایان قرن ۱۸ دهقانان از استان‌های پرجمعیت مانند شاندونگ و هبی شروع به اسکان در این منطقه کردند. در نهایت در سال ۱۸۸۹، روستا به شهری معروف به نام “چانگچون فو” ارتقا یافت. دولت ژاپن با درک اهمیت استراتژیک موقعیت Changchun  با توجه به ژاپن، چین و روسیه، گروهی از برنامه ریزان و مهندسان را به این شهر فرستاد تا بهترین مکان را برای ایستگاه راه‌آهن را تعیین کنند.

 

 

بدون موافقت دولت چین، ژاپن زمینی را که قرار بود ایستگاه راه‌آهن چانگچون به‌عنوان مرکز مناطق وابسته به راه‌آهن منچوری جنوبی (SMRAA) در آن ساخته شود، از کشاورزان محلی خریداری کرد. بعدها به‌منظور تبدیل Changchun  به مرکز استخراج منابع کشاورزی و معدنی منچوری، ژاپن طرحی برای این شهر ایجاد کرد و سرمایه‌گذاری زیادی در ساخت‌وساز شهر انجام داد.

نگاه کلی به تاریخچه چانگچون چین

در نتیجه این اقدامات، چانگچون به‌سرعت به‌عنوان محل اتصال راه‌آهن منچوری جنوبی متعلق به ژاپن و راه‌آهن شرقی چین متعلق به روسیه گسترش یافت؛ اما در طول دوره مانچوکو، منطقه با سرکوب شدید، جنگ وحشیانه علیه جمعیت غیرنظامی، خدمت اجباری و کار اجباری و سایر اقدامات وحشیانه دولت تحت حمایت ژاپن مواجه شد.پامروزه نیز بسیاری از ساختمان‌هایی که در دوران استعمار ژاپن در Changchun  ساخته شده‌اند، هنوز پابرجا هستند. در ۲۰ اوت ۱۹۴۵ این شهر توسط ارتش سرخ شوروی تسخیر شد و به Changchun  تغییر نام داد. روس‌ها در زمان اشغال منچوری توسط شوروی تا سال ۱۹۴۶ در شهر حضور داشتند.نیروهای ارتش انقلاب ملی تحت رهبری ژنگ دونگگو شهر را در همان سال اشغال کردند، اما نتوانستند حومه شهر را در برابر نیروهای ارتش آزادی‌بخش خلق لین بیائو در طول جنگ داخلی چین نگه دارند. این شهر در سال ۱۹۴۸ پس از محاصره پنج ماهه چانگچون به دست حزب کمونیست چین افتاد و پیروزی کمونیست‌ها نقطه عطفی بود که به یک حمله برای تصرف بقیه سرزمین اصلی چین اجازه داد.

 

 

از دهه ۱۹۵۰، Changchun  به‌عنوان مرکزی برای صنعت خودروسازی چین تعیین شد. ساخت اولین خودروسازی FAW در سال ۱۹۵۳ آغاز شده و تولید کامیون جیفانگ CA-10، بر اساس ZIS-150 شوروی در سال ۱۹۵۶ شروع گردید؛ اتحاد جماهیر شوروی در این سال‌های اولیه با ارائه پشتیبانی فنی، ابزارآلات و ماشین‌آلات تولیدی، به این‌گونه تولیدات کمک شایانی کرد. امروزه نیز این شهر روند پیشرفت را ادامه داده و به یک اقتصاد برتر در میان شهرهای چین تبدیل گشته است. برای آگاهی بیشتر، در بخش بعد اقتصاد Changchun  را بیشتر بررسی کرده‌ایم.

اقتصاد چانگچون چین

همان‌طور که اطلاع دارید یکی از شاخص‌های مهم برای سنجش اقتصاد یک منطقه، میزان تولید ناخالص داخلی آن است. هر چه این نرخ بالاتر رود به نشانه بهبود وضعیت اقتصادی است. Changchun  در دهه گذشته به تولید ناخالص داخلی (GDP) 332.9 میلیارد یوان دست یافته بوده که نشان دهنده افزایش ۱۵.۳ درصدی نسبت به سال‌های گذشته بوده است.

تولید صنعت اولیه نیز طی این دهه با ۳.۳ درصد افزایش به ۲۵.۲۷ میلیارد یوان رسیده و تولید صنعت ثانویه با افزایش ۱۹.۰ درصدی به ۱۷۱.۹۹ میلیارد یوان رسیده است و این رشد در سال‌های بعدی نیز دیده شده و همچنان روند صعودی دارد.

صنایع پیشرو این شهر نیز تولید خودرو، فرآوری محصولات کشاورزی، بیوداروها، الکترونیک عکس، مصالح ساختمانی و صنعت انرژی می‌باشد. چانگچون بزرگ‌ترین مرکز تولید، تحقیق و توسعه خودرو در چین است که ۹ درصد از خودروهای کشور را در سال ۲۰۰۹ تولید می‌کند.

این شهر خانه بزرگ‌ترین تولیدکننده خودرو در چین FAW (First Automotive Works) گروه است که اولین کامیون چینی را در سال ۱۹۵۶ تولید کرده‌اند. در سال ۱۹۵۸ کارخانه‌های خودروساز و مسکن و خدمات مربوطه بخش قابل‌توجهی از انتهای جنوب غربی شهر را اشغال کردند.

برندهای خاص تولید شده در Changchun  شامل برند لوکس Red Flag و همچنین سرمایه‌گذاری مشترک با آئودی، فولکس‌واگن و تویوتا است. در سال ۲۰۱۲، FAW 2.65 در این شهر میلیون‌ها دستگاه خودرو فروخت که درنهایت درآمد فروش FAW به ۴۰۸.۴۶ میلیارد یوان رسید که نشان دهنده افزایش ۱۰.۸ درصدی در سال است.

صنعت خودرو به قدری در اقتصاد این شهر تأثیرگذار هست که به‌عنوان مهد صنعت خودرو، یکی از نام مستعار شناخته‌شده چانگچون “دیترویت چین” است. ساخت تجهیزات حمل‌ونقل و ماشین‌آلات نیز از جمله صنایع اصلی این منطقه می‌باشد.

 ازجمله سایر عوامل مؤثر در اقتصاد چانگچون می‌توان به سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در این شهر اشاره کرد که در دهه گذشته ۳.۶۸ میلیارد دلار بود که نسبت به سال قبل آن ۱۹.۶ درصد افزایش داشت.

همچنین Changchun  میزبان نمایشگاه بین‌المللی خودرو، جشنواره فیلم، نمایشگاه کشاورزی، نمایشگاه آموزشی و نمایشگاه مجسمه‌سازی هست که هر ساله تجار زیادی را از سراسر نقاط کره زمین به خود جذب می‌کند. همچنین این شهر دارای مناطق توسعه‌ای نیز است که در رونق اقتصادی آن نقش مؤثری ایفا می‌کنند. از جمله این مناطق توسعه عبارت‌اند از:

  • منطقه تجاری و توسعه اقتصادی خودرو Changchun

مرکز تجارت خودرو چانگچون که در سال ۱۹۹۳ تأسیس‌شده و در سال ۱۹۹۶ به‌عنوان منطقه تجاری و توسعه اقتصادی خودرو Changchun  مجدداً مجدد نام‌گذاری گشت. در داخل منطقه توسعه یک مرکز نمایشگاهی و پنج مرکز صنعتی مشخص‌شده قرار دارد.

مرکز عمده‌فروشی خودرو چانگچون در سال ۱۹۹۴ شروع به کار کرد و بزرگ‌ترین مرکز عمده‌فروشی خودرو و قطعات یدکی در چین است. مراکز دیگر شامل مرکز فروش مجدد خودروهای دست‌دوم، مرکز تخصصی خودروهای صنعتی/تجاری و مرکز عمده‌فروشی تایر می‌باشد.

 

 

  • منطقه توسعه فناوری بالا Changchun

این منطقه یکی از اولین ۲۷ منطقه توسعه فناوری پیشرفته در سطح دولتی بوده و در بخش جنوبی شهر واقع شده است. این منطقه مساحت کل ۴۹ کیلومترمربع (۱۹ مایل مربع) را پوشش می‌دهد و ۱۸ دانشگاه و کالج تمام وقت، ۳۹ مؤسسه تحقیقاتی علمی در سطح ایالتی و استانی و ۱۱ آزمایشگاه ملی کلیدی در آن وجود دارد. این منطقه عمدتاً بر توسعه پنج صنعت اصلی، یعنی مهندسی زیستی، مهندسی خودرو، ساخت مواد جدید، فوتوالکتریک و فناوری اطلاعات متمرکز است.

  • منطقه توسعه اقتصادی و فناوری Changchun

این منطقه که در آوریل ۱۹۹۳ تأسیس شد، از تمام سیاست‌های ترجیحی مقرر برای مناطق توسعه اقتصادی و فناوری شهرهای باز ساحلی برخوردار است. مساحت کل این منطقه CETDZ 112.72 کیلومترمربع (۴۳.۵۲ مایل مربع) هست که ۳۰ کیلومتر مربع (۱۲ مایل مربع) آن برای توسعه و استفاده در نظر گرفته ‌شده است.

اقتصاد چانگچون چین

قطعات و اجزای خودرو، اطلاعات فوتوالکتریک، بیو داروسازی، پردازش خوب مواد غذایی و مصالح ساختمانی جدید. به‌طور خاص، پروژه‌های با فناوری پیشرفته و ارزش‌افزوده بالا بیش از ۸۰ درصد از کل خروجی منطقه اقتصادی را تشکیل می‌دهند. این منطقه همچنین شاهد تولید کل صنعتی ۲۷۷ میلیارد یوان در سال ۲۰۰۷ بوده است.

واردات از چانگچون چین

حال که در بخش بالا با اقتصاد و صنایع پیشرو در Changchun  آشنا شدید، شاید تا به حال متوجه شده باشید که وجود مراکز تولیدی زیاد در سطح این شهر فرصت مناسبی را برای واردات از آن فراهم می‌آورد.

شما می‌توانید با انجام برخی مراحل و آشنایی با قوانین و مقررات لازم برای خرید کالا و واردات از چانگچون چین، یک تجارت پرسود را برای خود به رقم بزنید. البته در نظر داشته باشید که واردات کالا یک امر ساده نبوده و با پیچیدگی‌های همراه است؛ بنابراین برای جلوگیری از هرگونه ضرر مالی، بهتر است با اشخاص حقیقی یا حقوقی باتجربه در این امر مشورت نمایید.

صادرات به چانگچون چین

برای صادرات به چانگچون چین شما اولاً باید از نیازهای بازار این شهر اطلاع داشته باشید. همان‌گونه که در موارد فوق اشاره کردیم، این شهر از نظر تولیدات خودرو و قطعات یدکی آن یکی از شهرها اصلی چین به شمار می‌رود؛ بنابراین مسلم است که صادرات این‌گونه تجهیزات به آن جالب نبوده و سودی نخواهند داشت.

برای ارسال کالا به این شهر باید آن کالاهایی را مدنظر قرارداد که در بازار آن اشباع نشده و به آن نیاز است. بدین منظور تاجران می‌توانند با حضور در نمایشگاه‌های برگزارشده در Changchun ، تقاضای بازار آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهند. بعد از اینکه کالای مناسب و پرسود برای ارسال انتخاب شد، بازرگانان باید با اخذ مجوزهای صادراتی و ارائه آن به گمرک، اجازه ترخیص بار را دریافت نمایند. برای آشنایی بیشتر با این مراحل با مشاوران مجموعه وانیکس در ارتباط باشید.

فورواردر از چانگچون چین

یکی از مراحل حساس مربوط به واردات کالا، انجام فرایندهای حمل محموله تجاری از مبدا تا مقصد، در شهر مدنظر است. بعضی‌اوقات که تاجران دست به خرید غیرحضوری می‌زنند همیشه نگران این مورد هستند که کالاهای خریداری شده توسط آنان چگونه حمل و بارگیری می‌شود؟

چه کسی عهده‌دار بیمه کالا و اخذ مجوزهای لازم برای حمل خواهد بود و برخی از نگرانی‌های دیگر؛ اما باید بگوییم همه این نگرانی‌ها با وجود اشخاصی به نام فورواردر حل می‌شوند؛ زیرا فورواردرها با تنظیم قراردادی، به‌عنوان نماینده شما در شهر مدنظر عمل کرده و تمامی گام‌های مربوطه را برای ترخیص بار از گمرک انجام می‌دهند.

خرید از چانگچون چین

برای خرید از چانگچون چین اولا تجار باید با مراکز خرید این شهر آشنایی داشته باشند تا در سفر به این شهر وقت آنان صرف پیدا کردن مراکز خرید نشود. دوما باید تقریباً به زبان چینی مسلط بوده و یا فردی که به این زبان مسلط است را به همراه خود داشته باشند تا در طول خرید با مشکلی برخورد نکنند؛

خرید از چانگچون چین

اما انجام موارد فوق برای اکثر افراد شاید دشوار به نظر برسد و ممکن است آنان از سفر حضوری به یک منطقه دور مثل Changchun  خودداری کنند؛ اما برای این مشکل نیز راه‌حلی وجود دارد و آن سپردن تمامی مراحل خرید به یک شرکت معتبر است. در این صورت تاجران بدون هیچ دردسری کالاهای مدنظر خود را در درب انبار خود دریافت می‌نمایند.

خرید عمده از چانگچون چین

خرید عمده از چانگچون چین نیز همانند خرید خرده چالش‌برانگیز بوده و برای اغلب تاجران یک مرحله سخت به شمار می‌رود. برای این نوع خرید نیز تاجران می‌توانند به چندین روش اقدام کنند که در ادامه به این روش‌ها اشاره کرده‌ایم:

  • سفر به این شهر و خرید از مراکز عمده‌فروشی آن

در این روش شما باید به‌خوبی مراکز عمده‌فروشی Changchun  را بشناسید. همچنین برای جلوگیری از ضررهای مالی تا حدالامکان سعی کنید که از برندهای معروف چینی دست به خرید بزنید.

  • خرید از سایت‌های عمده‌فروشی چینی

برای خرید عمده به این روش نیز تجار باید بهترین سایت‌های خرید از چین را بشناسند. همچنین در این سایت‌ها ممکن است بازرگانان با طیف وسیعی از کالاها مواجه شوند که توسط فروشندگان مختلف عرضه شده‌اند؛ بنابراین برای اینکه از سردرگمی‌ها خلاص شوید پیشنهاد می‌کنیم از افراد باتجربه کمک بگیرید.

  • دادن نمایندگی به یک شرکت بازرگانی

سومین روش که به نسب دو روش بالایی راحت‌تر و کم ریسک تر است سپردن از صفر تا صد خرید به یک شرکت بازرگانی فعال در این حوزه است. در این روش دیگر تجار نباید نگران هیچ‌چیزی باشند چون این شرکت‌ها با بهره‌گیری از کادر مجرب، بدون هیچ مشکلی خرید شما را به انجام می‌رسانند.

 

 

کارگو از چانگچون چین

در کار تجارت، بعد از انجام تمامی امور، نوبت به حمل کالا می‌رسد که در آن باید بسیار دقت شود. چون عدم دقت کافی در حمل، موجب می‌شود که کالا سالم به دست خریدار نرسد و در این صورت تمامی وقت و هزینه‌های صرف شده برای انجام مراحل قبل از آن نیز بر باد می‌رود. منظور از کارگو نیز دقیقاً همین شیوه‌های حمل محصول تجاری از مبدأ تا مقصد است که باید متناسب با نوع بار تجاری برگزیده شود.

کارگو از چانگچون چین

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از سری مقالات وبلاگ وانیکس شما را با شهر Changchun  چین آشنا نمودیم؛ همان‌طور که اطلاع دارید بیشتر کالاهای مصرفی در کشور ما از نوع چینی هستند، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که تجار کشور ما با این کشور زیاد وارد معاملات تجاری می‌شوند.

از این رو تمام تلاش تیم ما بر این است که اطلاعات مفیدی را در حوزه تجارت با مناطق مختلف چین در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *