ترخیص و واردات از شهر ووهان چین

همچنین wuˈhæn برای مدت کوتاهی پایتخت چین در سال ۱۹۲۷ تحت جناح چپ دولت کومینتانگ (KMT) بود. این شهر بعداً به‌عنوان پایتخت زمان جنگ چین به مدت ده ماه در سال ۱۹۳۷ در طول جنگ جهانی دوم خدمت کرد. شهر ووهان مرکز سیاسی، اقتصادی، مالی، تجاری، فرهنگی و آموزشی چین مرکزی محسوب شده و یک مرکز حمل‌ونقل اصلی است که با ده‌ها راه‌آهن، جاده و بزرگراه که از داخل شهر می‌گذرد، به شهرهای بزرگ دیگر متصل می‌شود.

 

 

به دلیل نقش کلیدی آن در حمل‌ونقل داخلی، ووهان گاهی اوقات توسط منابع خارجی به‌عنوان “شیکاگوی چین” نیز شناخته می‌شود. در این شهر “آب طلایی” رودخانه یانگ تسه و رودخانه هان از ناحیه شهری عبور کرده و wuˈhæn را به سه منطقه ووچانگ، هانکو و هانیانگ تقسیم می‌کنند. تا اینجای مقاله به طور کلی به یک آشنایی نسبی درباره ووهان چین رسیدید، در ادامه نیز با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در مورد این شهر و نحوه تجارت با آن در اختیارتان قرار دهیم:

تاریخچه ای از ووهان چین

تحقیقات انجام گرفته درباره منطقه ووهان، نشان داده است سکونت در این شهر به ۳۵۰۰ سال برمی‌گردد. در طول ژو غربی، ایالت E که نام خود را به‌اختصار تک نویسه استان هوبی می‌دهد، منطقه ووچانگ امروزی در جنوب رودخانه یانگ تسه را کنترل می‌کرد.پس از فتح ایالت E در ۸۶۳ قبل از میلاد، منطقه wuˈhæn امروزی برای بقیه دوره‌های ژو غربی و ژو شرقی تحت کنترل ایالت چو بود. پس از فتح ایالت هوانگ توسط ایالت چو در تابستان ۶۴۸ قبل از میلاد، مردم هوانگ به منطقه wuˈhæn کنونی و اطراف آن نقل‌مکان کردند. اصطلاحات جغرافیایی محلی از جمله نام منطقه Huangpi ووهان، به نام ایالت هوانگ نام‌گذاری شده است.

تاریخچه ای از ووهان چین

در دوره سلسله‌های شمالی و جنوبی، منطقه ووهان بخشی از ایالت‌های سلسله جنوبی لیو سونگ (۴۲۰-۴۷۹)، چی جنوبی (۴۷۹-۵۰۲)، لیانگ و لیانگ غربی بود. این شهر از دیرباز به‌عنوان مرکز هنرها (به ویژه شعر) و مطالعات روشنفکری شهرت داشته است. در آغاز قرن هجدهم، هانکو به یکی از چهار مرکز تجاری برتر چین تبدیل شد و در اواخر قرن نوزدهم نیز راه‌آهن‌ها در یک محور شمال-جنوب از طریق شهر گسترش یافتند و wuˈhæn را به یک نقطه انتقال مهم بین ترافیک راه‌آهن و رودخانه تبدیل کردند. همچنین در این دوره، از قدرت‌های خارجی امتیازات تجاری گرفته و حاشیه رودخانه هانکو به مناطق تجاری تحت کنترل خارجی تقسیم شد.

 

 

اقتصاد ووهان

درباره اقتصاد این شهر باید بگوییم تا قرن بیست و یکم، wuˈhæn عمدتاً یک منطقه کشاورزی بود. از سال ۱۸۹۰، صنعت فولاد، ستون فقرات صنعت این شهر بوده و در سال ۲۰۱۰، صنعت خودرو برای اولین بار از تولید ناخالص داخلی فولاد شرکت آهن و فولاد ووهان فراتر رفت. در این شهر ۵ خودروساز مهم از جمله دانگ فنگ هوندا، سیتروئن، شانگهای جنرال موتورز، خودروی سواری DFM و دانگ فنگ رنو وجود دارد. دفتر مرکزی Dongfeng-Citroen Automobile Co. Ltd نیز در آن قرار گفته است.از سال ۲۰۱۶، wuˈhæn سرمایه‌گذاری خارجی را از بیش از ۸۰ کشور جذب کرده و درنهایت ۵۹۷۳ شرکت سرمایه‌گذاری خارجی در این شهر با مجموع تزریق سرمایه ۲۲.۴۵ میلیارد دلار تأسیس شده‌اند. در این میان، حدود ۵۰ شرکت فرانسوی از جمله رنو و گروه PSA در این شهر فعالیت دارند که بیش از یک‌سوم سرمایه‌گذاری فرانسه در چین و بالاترین سطح سرمایه‌گذاری فرانسوی در هر شهر چین را تشکیل می‌دهند.افزون بر همه این‌ها، ووهان مرکز مهمی برای اقتصاد، تجارت، امور مالی، حمل‌ونقل، فناوری اطلاعات و آموزش در چین است. صنایع عمده آن عبارت‌اند از: نوری-الکترونیک، خودروسازی، تولید آهن و فولاد، بخش داروسازی جدید، مهندسی زیست‌شناسی، صنایع مواد جدید و حفاظت از محیط‌زیست. در این میان پایداری زیست‌محیطی در فهرست صنایع نوظهور wuˈhæn که شامل فناوری بهره‌وری انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر می‌شود، برجسته شده است.

براساس شاخص مراکز مالی جهانی، از سال ۲۰۲۱، ووهان در بین ۱۰۰ مرکز مالی برتر جهان قرار گرفته است. همچنین در این شهر مناطق صنعتی مهمی وجود دارند که در ذیل به هرکدام از آن‌ها اشاره کوتاهی کرده‌ایم:

مناطق صنعتی عمده در wuˈhæn به ترتیب زمانی عبارت‌اند از:

  • منطقه توسعه اقتصادی و فناوری ووهان

منطقه توسعه اقتصادی و فناوری ووهان یک منطقه صنعتی در سطح ملی بوده و در سال ۱۹۹۳ ایجاد شده است. صنایع تشویق شده در این منطقه شامل تولید، مونتاژ خودرو، بیوتکنولوژی، داروسازی، تولید و فرآوری مواد شیمیایی، فرآوری غذا، نوشیدنی، صنایع سنگین و تجهیزات مخابراتی است.

  • منطقه پردازش صادرات ووهان

 این منطقه نیز در سال ۲۰۰۰ تأسیس شده و هدف آن همان‌طور که از نامش پیداست کنترل صادرات است.

 

 

اقتصاد ووهان

  • منطقه توسعه فناوری جدید ووهان دونگهو

منطقه توسعه فناوری جدید ووهان دونگو یک منطقه توسعه فناوری پیشرفته در سطح ملی است. در این منطقه، انگ تسه (بزرگ‌ترین سازنده کابل فیبر نوری در چین)، مخابرات فیبرهوم، منطقه توسعه فناوری جدید Wuhan Donghu و همچنین مرکز توسعه صنعت لیزر چین قرار گرفته است.

  • بیولاک ووهان

Biolake یک پایگاه صنعتی بوده و در سال ۲۰۰۸ در دره اپتیک چین تاسیس شده است. به طور کلی و خلاصه می‌تواند گفت، درحالی‌که wuˈhæn برای چندین دهه یک مرکز تولید سنتی بوده، اما یکی از مناطقی است که تغییرات صنعتی مدرن را در چین ترویج می‌کند. تولید ناخالص داخلی (اسمی) آن در سال ۲۰۲۱ بالغ‌بر ۲۷۴ میلیارد دلار بوده و در زمینه طراحی، به‌عنوان یک شهر خلاق توسط یونسکو، تعیین شده است.

 

wuˈhæn به همراه ۷ شهر دیگر در چین، ازجمله چانگشا، دالیان، جینان، شنیانگ، شیامن، شیان و ژنگژو توسط شبکه تحقیقاتی جهانی‌سازی و شهرهای جهانی، به‌عنوان یک شهر بتا (سطح دوم جهانی) طبقه بندی شده است.

واردات از ووهان چین

همان‌طور که با خواندن مطالب بالا متوجه شدید، wuˈhæn یکی از شهرهای چین می‌باشد که در چند دهه اخیر در حال تغییر صنعت خود از سنتی به مدرن بوده است. با تغییرات انجام گرفته در این شهر بازارهای زیادی پدید آمده‌اند که می‌توانند برای خرید کالا و واردات گزینه مناسبی باشند. قابل‌ ذکر است که واردات از ووهان چین مستلزم آشنایی با قوانین و اصول خارج کردن کالا از چین است که در صورت عدم آشنایی و رعایت آن‌ها ممکن است جلوی خروج بار از چین گرفته شود.

صادرات به ووهان چین

صادرات نیز همانند واردات از جمله فعالیت‌هایی است که سبب رونق اقتصادی کشورها می‌شود. صادرات یعنی ارسال و خارج کردن بار از کشور به مقصد یک کشور دیگر. در این راستا باید بگوییم مانند هر کاری، صادرات به ووهان چین نیز قواعد و اصولی دارد که در میان افراد از آن به‌عنوان مراحل صادرات یاد می‌شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین مراحل را ذکر کرده‌ایم:

  • شناسایی قوانین بین‌المللی صادرات بار به wuˈhæn
  • بازاریابی و شناسایی تقاضای بازار wuˈhæn
  • انتخاب یک کالای مناسب از میان گزینه‌های موجود صادراتی
  • انجام فرآیندهای صادراتی مثل دریافت کارت بازرگانی و مجوزهای مورد نیاز از سازمان‌های ذی‌ربط
  • انجام امور گمرکی و در نهایت بارگیری و ارسال کالا

 فورواردر از ووهان چین

اگر بخواهیم معنای دقیق فورواردر را بیان کنیم، این کلمه در انگلیسی به معنی کمک کردن و پیش بردن، فرستادن و حمل کردن است. حال منظور از فورواردر از ووهان چین، شرکت یا شخصی است که فرایند ارسال بار از wuˈhæn تا ایران را طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی می‌نماید. یک نکته‌ای مهم و قابل‌توجه در خصوص فوروادر این است که این شخص در حمل فیزیکی بار هیچ نقشی ندارد و فقط در انبارداری و بارگیری بار مشارکت کرده و چگونگی حمل را برنامه‌ریزی می‌کند.

 فورواردر از ووهان چین

خرید عمده از ووهان چین

در خرید و واردات کالا به ایران، یک گزینه‌ای که پیش روی تاجران قرار می‌گیرد خرید عمده است. در خرید عمده تاجران مقدار زیادی از کالاها را خریداری و به سمت کشور حمل می‌نمایند. البته قابل‌ذکر است که این نوع خرید می‌تواند به دو صورت انجام بگیرد یکی اینکه فرد خودش شخصاً به ووهان چین سفر کرده و کالاهای مورد نیاز خود را خریداری می‌کند و در روش دیگر، نیازی به حضور در این شهر نبوده و تاجر می‌تواند از سایت‌های عمده‌فروشی کالای خود را سفارش دهد. در هر دوی این روش‌ها شما باید از یک فرد باتجربه کمک گرفته و یا کار را به کادر یک شرکت بازرگانی بسپارید تا در روند تجاری‌تان اختلالی ایجاد نشود.

کارگو از ووهان چین

یکی از واژه‌های پرکاربرد در حوزه تجارت، کارگو است. در رابطه با معنی این اصطلاح باید بگویم منظور از آن، همان شیوه‌های حمل‌ونقل از یک کشور به کشوری دیگر در جریان تجارت است؛ به عبارت دیگر آن دسته از شرکت‌ها و یا افرادی که در زمینه صادرات و واردات فعال هستند، از خدمات کارگو استفاده می‌نمایند. خدمات کارگو به چهار روش حمل بار از طریق قطار، کشتی، هواپیما و یا از طریق کامیون‌ها، خاورها و یا سایر ماشین‌های سنگین اطلاق می‌شود.

 

 

سخن پایانی

در این مقاله از وبلاگ وانیکس سعی کردیم درباره تمامی جنبه‌های شهر ووهان چین اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. هرچه صحبت درباره جزئیات همه حیطه‌ها  در این مقاله خارج از توان بود؛ اما اصلاً نگران نباشید، اگر با مطالعه این مقاله نتوانستید جواب سؤال‌های خود را درباره این شهر پیدا کنید، می‌توانید ‌به‌صورت حضوری و یا تلفنی با کادر و مشاوره مجموعه وانیکس ارتباط حاصل نمایید و سوالات خود را از آنان جویا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *