ترخیص و واردات از شهر ووشی چین

شهر ووشی یک شهر تاریخی و فرهنگی برجسته چین به شمار می‌رود و از زمان‌های قدیم به‌عنوان یک مرکز صادراتی برنج، ابریشم و منسوجات، یک مرکز اقتصادی پر رونق بوده است. در چند دهه اخیر نیز به‌عنوان یک تولیدکننده عمده موتورهای الکتریکی، نرم‌افزار، فناوری خورشیدی و قطعات دوچرخه ظاهر شده است.همچنین این شهر در دلتای جنوبی رودخانه یانگ تسه و روی دریاچه تای قرار دارد که با ۴۸ جزیره خود مورد توجه گردشگران است. مکان‌های دیدنی قابل‌توجه Wuxi عبارت‌اند از: پارک لیهو، منطقه دیدنی بودای بزرگ لینگشان و بودای بزرگ ۸۸ متری (۲۸۹ فوت) آن در مجسمه لینگ شان، پارک شیهوی، باغ‌وحش Wuxi و پارک تفریحی دریاچه تایهو و موزه Wuxi. ووشی یکی از مراکز مهم هنری و فرهنگی جیانگ نان نیز است. این شهر به خاطر مجسمه‌های سفالی Huishan که نام خود را از خاک رس سیاه کوه Huishan گرفته‌اند نیز بسیار معروف است.

 

 

ووشی توسط فرودگاه بین‌المللی Sunan Shuofang که در سال ۲۰۰۴ افتتاح شد، مترو Wuxi که در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد و راه‌آهن بین‌شهری شانگهای-نانجینگ و راه‌آهن پرسرعت پکن-شانگهای که آن را به شانگهای متصل می‌کند، خدمات‌رسانی می‌کند.این شهر همچنین همان‌طور که توسط شاخص طبیعت ردیابی شده، یک شهر بزرگ در میان ۵۰۰ شهر برتر جهان از نظر خروجی‌های تحقیقات علمی بوده و دانشگاه جیانگ نان، تنها دانشگاه ملی کلیدی «پروژه ۲۱۱» در آن است. علاوه بر این‌ها، Wuxi دارای بالاترین تولید ناخالص داخلی سرانه در بین شهرهای چین است.حال با این مقدمه کلی درباره Wuxi چین، در بخش‌های بعدی قصد داریم در مورد تاریخچه و اقتصاد آن سخن به میان آورده و نکات مربوط به تجارت با آن را نیز بیان نماییم. لطفاً تا پایان مقاله ما را همراهی بفرمایید.

تاریخچه ای از ووشی چین

تاریخچه Wuxi را می‌توان به سلسله شانگ (۱۶۰۰-۱۰۴۶ قبل از میلاد) نسبت داد. صنعت قلع در زمان‌های قدیم در این منطقه رونق داشت، اما در نهایت کاهش یافت، به‌طوری‌که زمانی که Wuxi در سال ۲۰۲ قبل از میلاد در زمان سلسله هان تأسیس شد، آن را Wuxi بدون قلع نامیدند.بعدها از نظر اداری، ووشی به یک ناحیه از Biling بعدها (Changzhou) تبدیل شد و تنها در طول سلسله یوان (۱۲۰۶-۱۳۶۸) به‌عنوان یک استان مستقل عمل کرده است. با همه این‌ها Wuxi و Changzhou به‌عنوان زادگاه صنعتی شدن مدرن در چین در نظر گرفته می‌شوند. در Wuxi کشاورزی و صنعت ابریشم نیز با گذشت زمان شکوفا شد و این شهر در اوایل سلسله تانگ پس از افتتاح کانال بزرگ در سال ۶۰۹ به یک مرکز حمل‌ونقل تبدیل گشت. Wuxi همچنین در آن زمان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای برنج در چین نیز شناخته می‌شد.

 

 

تاریخچه ای از ووشی چین

در همین دوره بخش شرقی ووشی به‌عنوان یک شهرستان پر جمعیت از آن جدا شده و در نهایت در سال ۱۷۲۴ به شهرستان Jinkui تبدیل گشت اما هر دو Wuxi و Jinkui توسط شورش تایپینگ کاملاً ویران شدند. در طول سلسله چینگ (۱۶۳۶-۱۹۱۲)، تولید پنبه و ابریشم در Wuxi رونق گرفته و تجارت با باز شدن بنادر به شانگهای در سال ۱۸۴۲ و ژنجیانگ و نانجینگ در سال ۱۸۵۸ افزایش یافت. درنتیجه این پیشرفت‌ها ووشی به مرکز صنعت نساجی در چین تبدیل گشت. کارخانه‌های نساجی در سال ۱۸۹۴ و تأسیسات چرخاندن ابریشم معروف به «فیلاتور» در سال ۱۹۰۴ در آن ساخته شدند.همچنین Wuxi مرکز منطقه‌ای برای حمل‌ونقل غلات از طریق آب به شمار می‌رفت. علاوه بر این گشایش راه‌آهن به شانگهای و شهرهای ژن‌جیانگ و نانجینگ در شمال غربی در سال ۱۹۰۸ صادرات برنج از این منطقه را افزایش داد.

 جینکوی شیان با شروع جمهوری در سال ۱۹۱۲ با شهرستان ووشی ادغام شد. بسیاری از کارگران و بازرگانان کشاورزی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به این منطقه نقل‌مکان کردند و برخی کارخانه‌های جدید رونق گرفتند. پس از جنگ جهانی دوم، اهمیت Wuxi به‌عنوان یک مرکز اقتصادی کاهش یافت، اما همچنان یک مرکز تولید منطقه‌ای بوده و گردشگری نیز در آن به طور فزاینده‌ای اهمیت داشت.در ۲۳ آوریل ۱۹۴۹، Wuxi به دو شهر Wuxi و Wuxi County تقسیم شد و در سال ۱۹۵۳ با تأسیس استان جیانگ سو به یک شهر استانی تبدیل گشت. در مارس ۱۹۹۵، با ایجاد ۱۹ دهکده اداری مانند شووفانگ، فانگ کیان، سین آن و میکون، تغییرات اداری متعددی در شهر Wuxi و شهرستان‌های Wuxi ایجاد شد.

 

 

اقتصاد ووشی چین

Wuxi یک مرکز تجاری منطقه‌ای بوده و با تولید گسترده و پارک‌های صنعتی بزرگ که به صنایع جدید اختصاص‌یافته به‌شدت در حال رشد می‌باشد. همان‌طور که در موارد بالا نیز اشاره شد، این شهر از لحاظ تاریخی، مرکز تولید نساجی بوده است و امروزه نیز یکی از بزرگ‌ترین مراکز ابریشم چرخان در چین به شمار رفته و تولید نساجی پنبه نیز بزرگ‌ترین صنعت منفرد شهر می‌باشد.

همچنین Wuxi در سال‌های اخیر صنایع جدیدی مانند تولید موتورهای الکتریکی، توسعه نرم‌افزار MRP، تولید دوچرخه و ترمز و فناوری خورشیدی را نیز با دو شرکت بزرگ فتوولتائیک و Suntech Power، پذیرفته است. سایر صنایع قدیمی در ووشی شامل آسیاب آرد، صیقل دادن برنج و استخراج روغن است. توسعه صنعتی در این شهر از دهه ۱۹۵۰ شتاب گرفته و صنایع نساجی و فرآوری مواد غذایی، مدرن و گسترش یافته است.

این شهر همچنین به مرکزی برای صنعت مهندسی، به‌ویژه برای ساخت ماشین‌ابزار و موتورهای دیزل تبدیل شده است. علاوه بر این‌ها Wuxi تجهیزات الکتریکی و کابل‌ها و ماشین‌آلات دیگ بخار و نساجی را در انواع مختلف تولید می‌کند. اخیراً تولید مواد شیمیایی و دارویی نیز در آن اهمیت پیدا کرده است.

از آنجایی منطقه جدید Wuxi (WND) در سال ۱۹۹۲ تاسیس شد، امروزه با مساحت ۲۲۰ کیلومتر مربع (۸۵ مایل مربع)، به یکی از پارک‌های صنعتی بزرگ در چین تبدیل شده است. در سال ۲۰۱۳، تولید ناخالص داخلی این منطقه ۱۲۱.۳ میلیارد یوان (۱۹.۵۴ میلیارد دلار) و ارزش تولید صنعتی آن ۲۷۶.۷ میلیارد یوان بود که ۱۵ درصد از تولید را در منطقه Wuxi تشکیل می‌داد.

این منطقه شامل منطقه توسعه صنعتی پیشرفته ووشی، پارک فناوری بین‌المللی Wuxi (تایهو)، پارک صنعتی فرودگاه ووشی، پارک نمایشگاه صنعتی چین (ووشی)، پارک نمایشگاه فرهنگ و چین و جامعه بین‌المللی آموزش و زندگی است.

پس از تکمیل کانال بزرگ در سال ۶۰۹، Wuxi به یک مرکز حمل‌ونقل برای غلات مالیاتی به مقصد پایتخت تبدیل شد؛ بنابراین، این بازار به یکی از بزرگ‌ترین بازارهای غلات در چین تبدیل گشت که سالانه مقادیر زیادی برنج را حمل می‌کرد و همچنین مقر یک سازمان تجاری پیچیده، متشکل از بازرگانان و واسطه‌های بسیار ثروتمند بود.

هنگامی‌که کانال بزرگ پس از سال ۱۸۵۰ روبه‌زوال رفت، Wuxi اهمیت خود را همچنان به‌عنوان بازار برنج حفظ کرد و غلات را به شانگهای در ۸۰ مایلی (۱۳۰ کیلومتری) جنوب شرقی صادر کرد تا از طریق دریا به تیانجین در شمال ارسال شود. تجارت غلات پس از تکمیل راه‌آهن به شانگهای و ژنجیانگ و نانجینگ در شمال غربی در سال ۱۹۰۸ بیشتر شد.

اقتصاد ووشی چین

واردات از ووشی چین

اگر بخواهیم واردات از ووشی چین را از اول به شما شرح دهیم به خاطر پیچیدگی‌های که این راه دارد، آوردن همه موارد در این مقاله نمی‌گنجد؛ اما در ادامه مهم‌ترین مواردی را که باید برای واردات از این شهر در نظر داشته باشید را آورده‌ایم.

همان‌طور که میدانید واردات کالا به کشور، ملزم به پرداخت هزینه‌های است که تجار از اول باید از آنها آگاهی داشته باشند. در ذیل برخی از مهم‌ترین این هزینه‌ها را بیان کرده‌ایم. هزینه‌های که برای واردات کالا باید پرداخته شوند عبارت‌اند از:

  • هزینه خرید محصول مدنظر
  • هزینه‌های حمل‌ونقلی
  • هزینه بازرسی کالا
  • هزینه بیمه محموله
  • هزینه ثبت سفارش کالا
  • هزینه‌های انبارداری
  • هزینه‌های ترخیص کالا و گمرک

بعد از آشنایی با این هزینه‌ها، باید اقدام به یافتن فهرستی از شرکت‌های معتبر چینی کرده و سپس این شرکت‌ها را بررسی نمایید؛ برای این کار می‌توانید از مشتریان این شرکت‌ها اطلاعات کسب کنید تا از کالا و خدمات ارائه شده توسط آنها اطمینان حاصل نمایید.

همچنین بهتر است پیش از خریدن کالاها در تناژ بالا، ابتدا دست به خرید خرده آن محصول بزنید تا از کیفیت و سلامت آن مطمئن شده و پس‌ازآن خرید خود را در حجم مورد نیاز به انجام برسانید. پس‌ از انجام این موارد، می‌توانید با اخذ مجوزهای وارداتی مورد نیاز با توجه به نوع کالا، به‌راحتی بار را از گمرک ترخیص کرده و تجارت خود را به پایان برسانید. البته توصیه ما به شما این است که قبل از اقدام به هرگونه تجارتی با مشاوران شرکت‌های فعال در این حوزه مشورت نمایید تا بدون هیچ ضرری به کار تجاری خود پایان دهید.

صادرات به ووشی چین

برای صادرات به ووشی چین شما باید یک خریدار پیدا کرده و نحوه ارتباط‌گیری با او را بلد باشید؛ سپس با اخذ مجوزهای لازم صادراتی و قرارداد با یک شرکت حمل‌ونقلی، مدارک را به گمرک ارائه داده و کالای خود را به سمت کشور مدنظر خود بفرستید.

برای آگاهی هر چه بیشتر با این مراحل می‌توانید به وبلاگ وانیکس مراجعه کرده و مقالات مرتبط با صادرات به چین را مطالعه نمایید. چنانچه آن مقالات نتوانستند به پرسش‌های شما پاسخ دهند، مشاوران مجموعه در همه اوقات آماده پاسخگویی و رفع ابهامات تجاری شما هستند.

فورواردر از ووشی چین

شاید در انجام کارهای تجاری خود بارها با کلمه فورواردر برخورد کرده باشید، اما به‌درستی معنای این کلمه را نمی‌دانید. منظور از فورواردر آن اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند که در قبال دریافت وجهی از شما کارهای مربوط به جابه‌جایی کالا را از مبدأ تا مقصد به انجام می‌رسانند. این افراد به‌خوبی با قوانین حمل بین‌المللی بار آشنایی داشته و موجب می‌شوند فرایند بارگیری و ترخیص کالا از گمرک بدون هیچ مشکلی انجام شود.

صادرات به ووشی چین

خرید از ووشی چین

به‌طورکلی برای خرید از ووشی چین، سه روش در پیش روی شما قرار می‌گیرد که با توجه به شرایط و مهارت‌های خود، باید یکی از آنها را برگزینید. این روش‌ها عبارت‌اند از:

  • سفر به این شهر و انجام خرید مستقیم از فروشندگان و تولیدکنندگان آن: برای انجام این روش شما باید از تجربه کافی برخوردار باشید. مزیتی که خرید مستقیم نسبت به سایر روش‌ها دارد این است که شما در آن به طور حضوری کالا را مشاهده کرده و جنس و مرغوبیت آن را تشخیص می‌دهید. اگر کالا باب میلتان نبود همان‌جا بدون هیچ دردسری از خرید آن اجتناب می‌کنید. دشواری این روش نیز، نیاز آن به مسلط بودن به زبان انگلیسی و بلد بودن دقیق آدرس‌های مراکز خرید است.
  • خرید غیرحضوری و آنلاین: در این روش نیز شما با استفاده از سایت‌های چینی، اقدام به سفارش کالای مدنظر خود می‌کنید. خرید آنلاین به نسبت خرید حضوری راحت‌تر است ولی به دلیل وجود تعداد زیادی از فروشندگان و کالاها در سایت، تاجر ممکن است دچار سردرگمی شود. مخصوصاً اینکه بازرگان در این روش از درستی کیفیت محصولات آگاه نبوده و ممکن است چیزی که سفارش می‌دهد با کالایی که به دستش می‌رسد متفاوت باشد.
  • خرید با مجموعه وانیکس: در این روش شما تمامی مراحل خرید از پیدا کردن فروشنده گرفته تا نهایی کردن سفارش را به این شرکت بازرگانی می‌سپارید. این شرکت سال‌هاست که درزمینهٔ واردات کالا از مناطق مختلف چین فعالیت می‌کند و به‌خوبی با بازارها و فروشندگان معتبر این شهر آشنایی دارد. پس با سپردن کار خود به این شرکت دیگر لازم نیست نگران چیزی باشید!

خرید عمده از ووشی چین

در تجارت هرچه خرید به‌صورت عمده و با تناژ بالاتری صورت بگیرد، اغلب هزینه‌های آن مثل هزینه‌های گمرکی، بازرسی و … کم خواهد شد. طبیعتاً واضح است که با کم شدن این هزینه‌ها تاجر سود زیادی برده و ارزآوری بیشتری خواهد کرد.

کارگو از ووشی چین

آشنایی با روش‌های حمل‌ونقل محصول یکی دیگر از موارد بسیار مهم درزمینهٔ صادرات به مناطق مختلف کشور چین  است. در حوزه تجارت به این روش‌های حمل‌ونقلی کارگو میگویند که می‌تواند با استفاده از روش‌های مختلفی مثل دریایی، زمینی و هوایی انجام پذیرد؛ اما تاجران باید با کلیه‌ی این روش‌ها آشنا بوده و مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها را بدانند تا بتوانند بهترین روش ممکن را با توجه به بار مدنظر خود انتخاب کنند.

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از وبلاگ وانیکس سعی کردیم شما را با شهر دیگری از کشور چین به نام Wuxi آشنا نماییم. این شهر نیز مانند سایر شهرهای چین از نظر اقتصادی پیشرفته بوده و وارد حوزه تجارت بین‌المللی نیز شده است. تاجران ایرانی می‌توانند با آشنایی با راه روش صادرات و واردات از این شهر، به سود کلانی دست یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *