همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

ترخیص و واردات از شهر ونژو چین

شهر ونژو با چهار منطقه، دو شهر در سطح شهرستان و پنج شهرستان، مساحت زمینی به وسعت ۱۱۷۸۴ کیلومترمربع (۴۵۵۰ مایل مربع) و مساحت دریایی ۱۱۰۰۰ کیلومتر مربع (۴۲۰۰ مایل مربع) را پوشش می‌دهد. طبق سرشماری چین در دهه‌های گذشته، ۳،۰۳۹،۵۰۰ نفر در منطقه شهری ونژو زندگی می‌کردند که این منطقه تحت صلاحیت آن (که شامل سه شهر اقماری و شش شهرستان می‌شود) دارای جمعیتی بالغ بر ۹،۱۲۲،۱۰۰ نفر بود که ۳۱.۱۶٪ آن را ساکنان غیر محلی تشکیل می‌دادند. این شهر که در زمان‌های گذشته با نام یونگ کیا شناخته می‌شد، یک بندر پررونق معاهده خارجی بود که امروزه نیز نقش آن به‌خوبی حفظ شده است. این شهر در یک منطقه کوهستانی واقع شده است و در نتیجه، در بیشتر تاریخ از سایر نقاط کشور منزوی بوده است و فرهنگ و زبان محلی را نه‌تنها از بقیه چین بلکه از مناطق مجاور نیز متمایز می‌کند.

 

 

این منطقه همچنین سرزمین مادری بسیاری از مهاجران به اروپا و ایالات‌متحده است و بسیاری از این مهاجران ونژونی کارآفرینانی هستند که رستوران‌ها، مشاغل خرده‌فروشی و عمده‌فروشی را در کشورهای مورد پذیرش خود راه‌اندازی می‌کنند. با یک مقدمه کلی از این شهر چین، حال نوبت این است که در ادامه مقاله تاریخچه و اقتصاد آن را به طور کامل بررسی کرده و سپس شما را با نحوه تجارت با Wenzhou آشنا نماییم. اگر به مسائل تجاری علاقه‌مند بوده و دوست دارید تجربه تجارت با مناطق مختلف چین را به دست آورید، خواندن این مقاله وبلاگ وانیکس را از دست ندهید.

تاریخچه ای از ونژو چین

سابقه وجود شهر ونژو به حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد، زمانی که به دلیل تولید سفال خود، به عنوان یکی از شهرهای منشأ سلادون در چین باستان شناخته شد. این شهر پایتخت پادشاهی باستانی دونگو بود که از ۱۹۱ سال قبل از میلاد وجود داشت تا اینکه در سال ۱۳۸ قبل از میلاد توسط پادشاهی Minyue فتح شد.در اوایل قرن دوم قبل از میلاد، اندکی پس از نابودی سلسله کین، رهبر نظامی و سیاسی زو یائو ونژو به امپراطور گائوزو از هان، اولین امپراتور سلسله هان، کمک کرد تا جنگ سالار برجسته، شیانگ یو را شکست دهد. سپس سلسله کین پس از این پیروزی، تحت مدیریت امپراتور هوی درآمده و Wenzhou پایتخت پادشاهی دونگو در عصر مدرن شد. در حدود ۷۶۰ سال بعد از میلاد، امپراتور بنیان‌گذار سلسله تانگ، امپراطور گائوزو از تانگ، برای اولین بار از نام فعلی ونژو به دلیل آب‌وهوای معتدل شهر استفاده کرد. دیوارهای شهر نیز در قرن دهم ساخته شده و هفت دروازه در سال ۱۵۹۸ برپا شدند.

 

 

تاریخچه ای از ونژو چین

در طول تاریخ، نقش سنتی اقتصادی Wenzhou به عنوان بندری بوده است که به قسمت‌های داخلی کوهستانی استان ژجیانگ جنوبی دسترسی داشت. در منابع اولیه اروپایی، نام Wenzhou-Fu یا -Foo اغلب پس از گزارش‌های مبلغان فرانسوی‌زبان Ouen-tcheou-fou یا Wen-tcheou رونویسی می‌شد. در سال ۱۸۷۶، راه‌های این منطقه برای صادرات چای باز شد اما هیچ شهرک خارجی در آنجا ایجاد نشد. بین سال‌های ۱۹۳۷ و ۱۹۴۲، در طول جنگ دوم چین و ژاپن (جنگ جهانی دوم)، ونژو به عنوان یکی از معدود بندرهایی که هنوز تحت کنترل چین بود، اهمیت پیدا کرد. در سال‌های آخر جنگ از مقدار این اهمیت کاسته شد ولی پس از برقراری مجدد تجارت ساحلی در امتداد سواحل ژجیانگ در سال ۱۹۵۵، دوباره این شهر شروع به بهبود کرد.

اقتصاد ونژو چین

همان‌طور که می‌دانید تولیدات یک شهر و صادرات آن به مناطق دیگر، در اقتصاد آن نقش زیادی ایفا می‌کند. شهر Wenzhou صادرکننده‌ی غذا، چای، شراب، جوت، الوار، کاغذ، آلونیت (یک ماده معدنی غیرفلزی که برای تولید زاج و کود استفاده می‌شود) است. آلونیت نیز در این شهر فراوان بوده و ونژو ادعا می‌کند که “پایتخت آلونیت جهان” است. ۱۰ صنعت اصلی آن که هر کدام بیش از ۱.۵ میلیارد دلار ارزش دارند عبارت‌اند از: ماشین‌آلات الکتریکی، محصولات چرمی، تجهیزات عمومی، تامین برق، تولید پلاستیک، نساجی و پوشاک، تجهیزات حمل‌ونقل، محصولات شیمیایی، محصولات فلزی و فرآوری فلز. از دهه ۱۹۹۰، تولید لوازم برقی کم ولتاژ، تبدیل به یکی از صنایع اصلی در Wenzhou شد و برخی از شرکت‌های خصوصی بزرگ، سرمایه‌گذاری مشترکی را با جنرال الکتریک و اشنایدر راه‌اندازی کردند. در سال ۱۹۹۷ نیز اکتشاف نفت و گاز طبیعی در دریای چین شرقی در ۱۰۰ کیلومتری (۶۲ مایل) سواحل این شهر آغاز شد. شرکت‌هایی مانند Texaco، Chevron، Shell و JAPEX شروع به حفاری برای نفت کرده‌اند اما این عملیات تا حد زیادی ناموفق بوده است. خوشه بافندگی پلاستیک نیز در ونژو شامل ۱۶۰۰ شرکت در سال ۲۰۰۱ بود که ۴۲۰۰۰ نفر با ارزش خروجی سالانه ۲۰ میلیارد یوان را استخدام می‌کرد.

 

 

خوشه محلی شامل ۴۰۰ تولیدکننده در سال ۲۰۰۱ با تولید کل ۵ میلیارد یوان بود که نشان‌دهنده ۶۵ درصد از سهم بازار داخلی است. این خوشه از نظر سهم بازار، اولین در چین است و محصولات خود را به ۶۰ کشور صادر می‌کند. Wenzhou شهری پر از فعالیت‌های تجاری پرجنب‌وجوش است. هنگامی‌که چین اصلاحات اقتصادی را در سال ۱۹۷۸ آغاز کرد، این شهر اولین شهر در چین بود که شرکت‌های فردی و خصوصی و همچنین تعاونی‌های سهامداران را راه‌اندازی کرد. همچنین در انجام اصلاحات سیستم مالی و اصلاحات ساختاری در میان شهرستان‌ها پیشتاز بوده است. این شهر به عنوان پیشگام در استفاده از مکانیسم بازاریابی برای توسعه ساخت‌وسازهای شهری، چندین بار در چین برنده شد و رکوردهای ملی بسیاری را به ثبت رساند. از سال ۱۹۷۸ تا ۲۰۱۶، تولید ناخالص داخلی ونژو، یک شهر درجه سوم در چین، از ۱.۳۲ میلیارد یوان به ۵۰۴.۵۴ میلیارد یوان با درآمد ناخالص مالی از ۰.۱۳۵ میلیارد یوان به ۷۲.۴ میلیارد یوان افزایش‌یافته و درآمد سرانه خالص یک‌بارمصرف نیز در آن سیر صعودی به خود گرفت.

این شهر دارای مناطق صنعتی زیادی است که مهم‌ترین آن‌ها را در زیر برایتان آورده‌ایم:

  • منطقه توسعه اقتصادی و فناوری ونژو

منطقه توسعه اقتصادی و فناوری Wenzhou در سال ۱۹۹۲ تاسیس و توسط شورای ایالتی تصویب شد. این منطقه نزدیک به فرودگاه بین‌المللی ونژو و بندر ونژو قرار دارد. صنایع تشویق شده در آن شامل تجهیزات الکتریکی، اطلاعات الکترونیکی، پزشکی شیمیایی، مصالح ساختمانی و منسوجات است.

اقتصاد ونژو چین

  • منطقه صنعتی مصب رودخانه ونژو اوجیانگ

این منطقه که در شرق شهر واقع شده، دارای مساحت برنامه‌ریزی‌شده ۳.۳ میلیون کیلومتر مربع است که تمرکز صنعتی آن عمدتاً بر لجستیک، صنعت فرهنگی و گردشگری، تولید هوشمند، فناوری اطلاعات و همچنین صنایع الکترونیک و پتروشیمی می‌باشد.

واردات از ونژو چین

همانطور که با خواندن مطالب بالا دست یافتید، Wenzhou تولیدات بسیاری داشته و این تولیدات را به اکثر نقاط جهان صادر می‌کند. اگر می‌خواهید دست به واردات از ونژو چین بزنید، باید بگوییم ملزم به آشنایی با برخی مراحل و انجام آن هستید. در زیر برخی از مهم‌ترین این مراحل را عنوان کرده‌ایم:

  • جستجو نمودن در لیست فروشندگان

شناسایی تولیدکننده یا فروشنده معتبر یکی از مراحل اولیه واردات از ونژو چین است. تاجران با توجه به نوع کالای که قصد وارد کردن آن را دارند، باید از طریق برخی وب‌سایت‌ها یا با حضور در برخی نمایشگاه‌ها، با فروشندگان این شهر وارد مذاکره شوند. باید توجه داشته باشید که با وجود تولیدکنندگان زیاد در Wenzhou، امکان دارد سردرگم شده و درگیر برخی کلاه‌برداری‌ها شوید؛ پس به هر قیمت پایینی اعتماد نکرده و حتماً از راه‌های اعتبار سنجی استفاده نمایید.

  • تعیین فروشنده مناسب با استفاده از روش‌های اعتبارسنجی

بعد از انتخاب فروشنده، نوبت به اعتبارسنجی این فروشنده می‌رسد. تاجر باید سابقه فروشنده و یا شرکت طرف قرارداد را از نظر مدت فعالیت، رتبه‌بندی، محل دفتر بررسی نماید.

  • مذاکره با فروشنده

گام بعدی واردات از این شهر، مذاکره کردن با فروشنده است. شما می‌توانید به‌صورت حضوری و یا از طریق ایمیل و سایر راه‌های ارتباطی با تاجر ونژویی ارتباط بگیرید.

  • اخذ پروفرما از فروشندگان مختلف

پروفرما سندی است که توسط فروشنده به شما ارسال می‌شود و حاوی مشخصات کالا از جمله قیمت واحد، تعداد، زمان تحویل بعلاوه مشخصات شرکت یا فرد فروشنده است.

  • بررسی قیمت و تایید کردن پروفرما

پس از مقایسه قیمت‌ها و انتخاب بهترین قیمت، پروفرمای ارسال شده توسط فروشند باید تائید شود. همچنین برای برآورد بهتر هزینه‌ها بهتر است هزینه‌های گمرکی و ترخیص کالا را نیز لحاظ کنید.

  • انتخاب بهترین شیوع حمل از Wenzhou تا کشور

با توجه به نوع کالای وارداتی خود، باید شیوع حمل مناسبی را برگزینید. همچنین علاوه بر نوع کالا، باید به بودجه خود نیز در انتخاب شیوه‌ی حملی توجه داشته باشید.

  • نهایی کردن خرید و تنظیم قرارداد

در این مرحله نیز سفارش ثبت شده و طرفین به دنبال حل امور بانکی مربوطه می‌روند.

صادرات به ونژو چین

همان‌گونه که برای واردات کالا مراحلی را ذکر کردیم برای صادرات به ونژو چین نیز شرایط و قوانینی وجود دارد که بدون اطلاع از آن‌ها نمی‌توانید در کار تجاری خود موفق شوید. یکی از اصلی‌ترین مراحل این کار، شناسایی نیازهای بازار است تا با توجه به این نیازها کالای مناسب برای صادرات انتخاب شود.

بعد از این کار شما باید نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام کنید؛ یکی از اصلی‌ترین مدارک مورد نیاز، کارت بازرگانی است که تاجر باید آن را از اتاق بازرگانی دریافت نماید. سپس با توجه به نوع کالای خود باید مجوزهای لازم را نیز از سازمان‌های ذی‌ربط مثل وزارت بهداشت اخذ کند.

بیمه کالا و قرارداد با شرکت حمل‌ونقلی نیز از سایر مراحل مهم صادرات هستند. البته شایان‌ذکر است که با سپردن کار تجاری خود به یک شرکت بازرگانی معتبر، انجام تمامی مراحل گفته‌شده در موارد فوق، به عهده این شرکت‌ها خواهد بود.

فورواردر از ونژو چین

اگر خاطرتان باشد در مراحل مربوط به واردات و صادرات کالا اشاره کردیم که یکی از مهم‌ترین این مراحل، قرارداد با یک شرکت حمل‌ونقلی معتبر است. در این بخش می‌خواهیم روشی را به شما یاد دهیم که با آن دیگر مجبور نباشید شخصاً با شرکت‌های حمل‌ونقلی سروکله بزنید؛ این روش قرارداد با یک فورواردر خوب است.

فورواردر از ونژو چین

با قرارداد با این اشخاص شما صفر تا صد مراحل حمل کالا را به او می‌سپارید. یک فورواردر با توجه به نوع کالای شما بهترین شیوه حمل را پیشنهاد داده و برنامه‌ریزی‌های مربوطه را انجام می‌دهد. این فرد همچنین مسئول امورات گمرکی بوده و وظیفه اخذ مجوزهای مورد نیاز و ارائه آن‌ها به گمرک را نیز بر عهده دارد.

 

 

خرید عمده از ونژو چین

در واردات کالا از مناطق دور مثل چین، بهتر است تاجران به خرید عمده کالا دست بزنند تا با صرف هزینه مالی و انسانی، مقدار زیادی کالا را وارد کنند. برای خرید عمده از ونژو چین نیز شما باید مراکز عمده‌فروشی این شهر را شناخته و سپس یا به‌صورت حضوری و یا از طریق وب‌سایت‌ها، کالاهای مد نظر خود را سفارش دهید. بقیه مراحل واردات همانند موارد گفته‌شده در فوق خواهد بود.

کارگو از ونژو چین

معنی کارگو در کشورهای مختلف ممکن است یکسان نباشد. خود کارگو به معنی کالای در حال جابه‌جایی است. وقتی در تجارت از کارگو یاد می‌شود منظور همان روش‌هایی است که کالا با آن از کشوری به کشور دیگر حمل می‌شود. در بعضی از کشورها خدمات کارگو فقط به نوع جابه‌جایی هوایی بار اطلاق می‌شود ولی در بعضی دیگر هر سه روش حمل دریایی، زمینی و هوایی را شامل می‌شود.

درباره کارگو از ونژو چین نیز باید این‌گونه بگوییم که به دلیل وجود فرودگاه لانگ‌وان که یک فرودگاه بین‌المللی در شهر Wenzhou در منطقه جنوبی استان ز کشور چین است، امکان کارگو هوایی از این شهر امکان‌پذیر می‌باشد؛ اما برای انتخاب مناسب‌ترین روش کارگو از این شهر، باید از اشخاص و شرکت‌های فعال در این حوزه کمک بخواهید.

یکی از این شرکت‌ها که می‌تواند کمک‌کننده شما در این مسیر باشد، شرکت تجاری وانیکس است که با ده‌ها سال سابقه واردات و صادرات از مناطق مختلف چین، به خوبی به فوت و فن این کار آشنا بوده و می‌تواند خدمات کارگو نیز به شما ارائه دهد.

سخن پایانی با وانیکس

همه ما می‌دانیم که کشور چین یکی از کشورهای پیشرو در امر تجارت بوده و با اغلب نقاط جهان در حال تعاملات تجاری است. آمارهای به دست رسیده از گمرک ایران نیز حاکی از آن است که سالانه حجمی از کالاهای مختلف از ایران به چین صادر شده و بالعکس از چین وارد ایران می‌شوند. از این رو ما در یک سری مقالات از وبلاگ وانیکس تصمیم گرفتیم شما را با نحوه تجارت با مناطق مختلف چین آشنا نماییم.

در این مطلب نیز درباره شهر ونژو صحبت کرده و موارد مرتبط با آن را با شما به اشتراک گذاشتیم. امیدواریم خواندن این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ وانیکس مقاله‌های مربوط به سایر شهرهای چین را نیز مطالعه نمایید. اگر سوال یا پیشنهادی داشتید حتماً از شما دعوت می‌شود با مشاوران مجموعه ما تماس حاصل نمایید. تیم ما همیشه آماده پاسخگویی به شماست.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *