ترخیص و واردات از شهر هاربین چین

شهر هاربین یکی از ۱۰۰ شهر و منطقه شهری برتر در جهان می‌باشد که بر اساس نتایج تحقیقات علمی توسط شاخص طبیعت ردیابی شده است. این شهر میزبان چندین دانشگاه بزرگ در شمال شرقی چین از جمله مهندسی هاربین، پزشکی هاربین، کشاورزی شمال شرقی، دانشگاه علوم و فناوری هاربین، هاربین نرمال، جنگلداری شمال شرقی و هیلونگجیانگ است. Harbin که نام آن در اصل یک کلمه مانچویی به معنای “محل خشک کردن تورهای ماهیگیری” بود، از یک سکونتگاه کوچک روستایی در رودخانه سونگهوا به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای شمال شرقی چین تبدیل شده است. این شهر که در سال ۱۸۹۸ با آمدن راه‌آهن شرقی چین تأسیس شد، برای اولین بار به عنوان منطقه‌ای که اکثریت قریب به اتفاق مهاجران از امپراتوری روسیه در آن زندگی می‌کردند، رونق گرفت. در دهه ۱۹۲۰، این شهر به عنوان پایتخت مد چین در نظر گرفته می‌شد زیرا طرح‌های جدید پاریس و مسکو ابتدا قبل از رسیدن به شانگهای به آنجا می‌رسیدند.

 

 

این منطقه که به دلیل زمستان‌های سردش شناخته شده است، به خاطر گردشگری و تفریحات زمستانی خود به عنوان شهر یخی نیز یاد می‌شود. همچنین هاربین برای جشنواره مجسمه‌های یخی خود در زمستان و به خاطر میراث تاریخی و معماری روسی خود به‌خوبی شناخته شده است. شهرت این شهر به دلیل نفوذ اروپایی خود است و امروزه به عنوان دروازه مهمی در تجارت چین و روسیه نقش دارد و همچنین به عنوان یک مرکز کلیدی سیاسی، اقتصادی، علمی، فرهنگی و ارتباطات در شمال شرقی چین و پایگاه صنعتی مهم این کشور عمل می‌کند. حال که به طور کلی با این شهر چین آشنا شدید، در ادامه این مقاله از وبلاگ وانیکس قصد داریم درباره تاریخچه و اقتصاد آن و همچنین تعاملات تجاری هاربین سخن به میان آوریم. از شما کاربران عزیز دعوت می‌کنیم که تا انتهای این مقاله نیز ما را همراهی بفرمایید.

تاریخچه ای از هاربین چین

قدمت سکونت انسان در منطقه Harbin حداقل به ۲۲۰۰ سال قبل از میلاد در اواخر عصر حجر بر می‌گردد. Wanyan Aguda، بنیان‌گذار و اولین امپراتور سلسله جین (۱۱۱۵-۱۲۳۴)، در سال ۱۱۱۵ پس از میلاد، پایتخت چین، شانگجینگ (پایتخت فوقانی) استان هوینینگ را در منطقه آچنگ امروزی هاربین تاسیس کرد. پس از فتح امپراتوری جین توسط مغول‌ها (۱۲۱۱-۱۲۳۴)، استان هوینینگ متروکه شد. در قرن هفدهم، منچوها از مصالح ساختمانی استان هوینینگ برای ساختن دژ جدید خود در آلچوکا استفاده کردند. منطقه Harbin تا دهه ۱۸۰۰ عمدتاً روستایی باقی ماند؛ اما این روستای کوچک در سال ۱۸۹۸ به شهر مدرن هاربین تبدیل شد. مهندس لهستانی آدام شیدلوفسکی پس از ساخت راه‌آهن شرقی چین که امپراتوری روسیه آن را تأمین مالی کرده بود، نقشه‌هایی را برای شهر ترسیم کرد. روس‌ها، Harbin را به عنوان پایگاه اداره خود بر روی این راه‌آهن و منطقه راه آهن شرق چین انتخاب کردند. این راه‌آهن شرقی چین، به طور قابل توجهی فاصله چیتا تا ولادی وستوک را کاهش داد و همچنین شهر بندری جدید دالنی (دالیان) و پایگاه دریایی روسیه پورت آرتور (لوشون) را به هم متصل کرد. در طول جنگ روسیه و ژاپن (۱۹۰۴-۱۹۰۵)، روسیه از Harbin به عنوان پایگاه خود برای عملیات نظامی در منچوری استفاده کرد. پس از شکست روسیه، نفوذ روسیه در این منطقه کاهش یافت و چندین هزار شهروند از ۳۳ کشور از جمله ایالات‌متحده، آلمان و فرانسه به هاربین نقل‌مکان کردند و این شهر به قطب اقتصادی شمال شرقی چین و یک کلان‌شهر بین‌المللی تبدیل گشت.

 

 

تاریخچه ای از هاربین چین

ژاپن بلافاصله پس از حادثه موکدن در سپتامبر ۱۹۳۱ به منچوری حمله کرده و پس از تصرف Qiqihar در کمپین جیانگ کیائو، به سمت Harbin حرکت و از غرب و جنوب به آن نزدیک شد. بمباران و حمله هواپیماهای ژاپنی، ارتش چین را مجبور به عقب‌نشینی از هاربین کرد. ظرف چند ساعت، اشغال هاربین توسط ژاپن کامل شده و تحت رژیم Manchukuo و اشغال ژاپن، روس‌های Harbin دوران سختی را سپری کردند.پس از همه این اتفاقات، Harbin یکی از شهرهای کلیدی ساخت‌وساز چین در طول دوره برنامه پنج ساله اول از سال ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۶ محسوب گشت. ۱۳ پروژه از ۱۵۶ پروژه ساختمانی کلیدی توسط اتحاد جماهیر شوروی در این شهر ساخته شد و آن را به یک پایگاه صنعتی مهم چین تبدیل کرد. در طول جهش بزرگ روبه‌جلو از ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۱، هاربین یک دوره توسعه بسیار پر پیچ‌وخم را تجربه کرد؛ زیرا چندین قرارداد چین و شوروی توسط اتحاد جماهیر شوروی لغو شد.

اقتصاد هاربین چین

Harbin دارای بزرگ‌ترین اقتصاد در استان هیلونگجیانگ است. در سال ۲۰۱۳، تولید ناخالص داخلی این منطقه به ۵۰۱.۰۸ میلیارد یوان رسید که نسبت به سال قبل آن ۸.۹ درصد افزایش داشت. ارزش کل واردات و صادرات هاربین در طول چند دهه اخیر تقریباً ۵۳۳۰ میلیون دلار آمریکا بوده و جمعیت شاغل آن به ۳.۱۴۷ میلیون نفر رسیده است. خاک چرنوزم در Harbin ، به نام “زمین سیاه” یکی از غنی‌ترین مواد مغذی در سراسر چین است که این شهر را برای کشت مواد غذایی و محصولات مرتبط با نساجی ارزشمند می‌کند. در نتیجه، Harbin پایگاه چین برای تولید غلات کالایی و مکانی ایده‌آل برای راه‌اندازی مشاغل کشاورزی است. همچنین این شهر دارای صنایعی مانند صنایع سبک، نساجی، پزشکی، غذا، هواپیما، خودرو، متالورژی، الکترونیک، مصالح ساختمانی و مواد شیمیایی است که به شکل‌گیری یک سیستم صنعتی نسبتاً جامع کمک می‌کنند. چندین شرکت بزرگ نیز در این شهر مستقر بوده و به اقتصاد آن کمک می‌نمایند؛ شرکت هاربین الکتریک، گروه صنایع هواپیماسازی هاربین و کارخانه پردازش آلیاژ نور شمال شرقی برخی از این شرکت‌های کلیدی هستند.

 

 

علاوه بر موارد فوق، تولید برق نیز یک صنعت اصلی در Harbin است. تجهیزات برق‌آبی و حرارتی تولید شده در این شهر یک‌سوم کل ظرفیت نصب‌شده در چین را تشکیل می‌دهند. طبق گفته پلاتس، در چند دهه گذشته، هاربین الکتریک، دومین تولیدکننده بزرگ توربین‌های بخار از نظر سهم بازار جهانی بود که با دانگ فانگ الکتریک و شانگهای الکتریک مقدار کمی فاصله داشت. گروه دارویی Harbin نیز که عمدتاً بر تحقیق، توسعه، تولید و فروش محصولات پزشکی تمرکز دارد، دومین شرکت بزرگ دارویی چین از نظر ارزش بازار است. برای رونق اقتصادی، نمایشگاه بین‌المللی تجارت و اقتصاد هاربین از سال ۱۹۹۰ هر ساله برگزار می‌شود. این نمایشگاه سرمایه‌گذاری و تجاری، به طور مجموع بیش از ۱.۹ میلیون غرفه‌دار و بازدیدکننده از بیش از ۸۰ کشور و منطقه را برای شرکت جذب می‌کند. بر اساس آمار سال‌های گذشته، بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار قرارداد در این نمایشگاه منعقد شده است. همه این موارد، Harbin را به یکی از مقاصد اصلی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در شمال شرقی چین تبدیل کرده است.

در ادامه به چند منطقه توسعه اقتصادی در این شهر اشاره کرده‌ایم. این مناطق به شرح زیرند:

  • منطقه توسعه اقتصادی و فناوری هاربین (ملی)،

این منطقه عمدتاً بر تجهیزات مخابراتی، تولید و پردازش مواد شیمیایی، تولید/مونتاژ خودرو، الکترونیک، منسوجات، تجهیزات و لوازم پزشکی تمرکز دارد.

  • هاربین بالا و منطقه توسعه فناوری جدید

 تمرکز این منطقه بر ادغام نوری-مکانیکی-الکتریکی، زیست‌شناسی، پزشکی، الکترونیک و فناوری اطلاعات می‌باشد.

  • منطقه صنعتی خودرو هاربین پینگ فانگ (استانی)

عمدتاً بر تولید/مونتاژ خودرو، مونتاژ و ساخت الکترونیک، صنایع سنگین، ابزارآلات و تولید تجهیزات صنعتی تمرکز دارد.

  • منطقه توسعه اقتصادی هاربین لیمین (استانی)

 عمدتاً بر تجارت و توزیع، فرآوری غذا/نوشیدنی، تجهیزات و لوازم پزشکی، حمل‌ونقل/انبارداری/تدارکات تمرکز کرده است.

 

اقتصاد هاربین چین

واردات از هاربین چین

همان‌طور که اطلاع دارید حوزه تجارت یکی از حوزه‌های حساس کاری به شمار می‌رود که دقت، بیش از بیش در آن مطرح است؛ چون عدم دقت و عدم آشنایی کافی با اصول و روش‌های آن، موجب تلف شدن سرمایه فرد می‌شود. واردات از هاربین چین نیز جزوی از تجارت بوده و همه موارد فوق در آن نیز صدق می‌کند؛

پس پیشنهاد ما به شما این است، قبل از وارد شدن به این حیطه حتماً با افراد با تجربه مشورت کرده و اطلاعات کافی را به دست آورید. دقت کنید که موفقیت شما در یک کار تجاری به معنی موفقیت همیشگی شما نبوده و با توجه به شرایط متغیر تجاری در نقاط مختلف، ممکن است با اتکا به تجربه‌های قبلی خود شکست بخورید؛

 

 

پس برای جلوگیری از این کار، ضروری است که دانش خود را به‌روز کرده و همیشه همه جوانب را سنجیده و بعد وارد عمل شوید. مثلاً فرض کنید در سال گذشته شما کالایی را وارد کرده‌اید که در آن زمان وارد کردن آن به کشور هیچ‌گونه ممنوعیتی نداشت، ولی اکنون با توجه به شرایط فعلی کشور، واردات آن ممنوع شده است. اگر شما با دانش قبلی خود اقدام به واردات این کالا کنید، محموله شما طبق قوانین جدید گمرکی قاچاق محسوب شده و کار شما پیگرد قانونی خواهد داشت.

صادرات به هاربین چین

صادرات به هاربین چین نیز همانند واردات از آن، برای ختم شدن به موفقیت نیازمند کسب تجربه‌های فراوانی است. امروزه اکثر افراد با شنیدن سو‌دهای حاصل از تجارت با چین، سعی می‌کنند به این حیطه وارد شده و سودآوری کنند؛ اما متاسفانه اکثر آنها به دلیل نداشتن دانش کافی در این راه شکست خورده و ضررهای زیادی را متحمل می‌شوند.

از این رو برای جلوگیری از این‌گونه امور، شرکت‌های به وجود آمده‌اند که مراحل تجاری را به شما آموزش می‌دهند؛ شما می‌توانید با مراجعه به این‌گونه شرکت‌ها صفرتاصد شرایط صادرات و واردات را آموخته و با کسب تجربه‌های عملی، با خیالی راحت به این راه قدم بگذارید؛ اما اگر شما فردی ریسک‌پذیر نبوده و اصلاً دوست ندارید در تجارت خود متحمل ضرر شوید باز راحلی برای شما وجود دارد و آن سپردن صفرتا صد تجارت خود به یک شرکت معتبر است. شرکت وانیکس از جمله این شرکت‌ها است که با دریافت مبلغ کمی از شما، همه امور مربوط به واردات و صادرات کالای شما را بر عهده می‌گیرد.

فورواردر از هاربین چین

یکی از مراحل اصلی در واردات و صادرات به هاربین چین، پیدا کردن یک شرکت حمل کالا و قرارداد با آن است. در کار واردات این امر حساسیت بیشتری به خود می‌گیرد زیرا اغلب در آن، واردکننده شخصاً در محل مدنظر حضور نداشته و کالا در عدم حضور او بارگیری و ارسال می‌شود.

فورواردر از هاربین چین

این کار نگرانی‌هایی را برای تاجر به دنبال خواهد داشت؛ اما این نگرانی با وجود شرکت‌ها یا اشخاصی به نام فورواردر حل می‌شود. این اشخاص حقیقی یا حقوقی تمامی مراحل حمل کالای شما را برنامه‌ریزی کرده و کلیه مراحل مورد نیاز مثل بیمه محموله و اخذ مجوزهای لازم گمرکی را به انجام می‌رسانند.

خرید عمده از هاربین چین

بازارهای عمده‌فروشی زیادی در شهر Harbin وجود دارند که گزینه‌ی مناسبی برای خرید عمده هستند؛ اما باید توجه کنید که در این بازارها به دلیل وجود اقلام بسیار زیادی از کالاها در رنگ‌ها و شکل‌های متنوع، امکان تقلبی بودن آنها به‌شدت بالا می‌رود؛ بنابراین شما باید در خرید خود نهایت دقت را به خرج دهید و تا حتی‌الامکان از برندهای معروف دست به خرید کالا بزنید.

کارگو از هاربین چین

کارگو از هاربین چین یعنی حمل بار از این شهر تا کشور مدنظر. همان‌طور که از تعریف این واژه پیداست، کارگو همیشه برای تجار، موضوعی چالش‌برانگیز بوده و افراد همیشه به دنبال بهترین نوع کارگو برای حمل کالاهای خود هستند؛ زیرا این مرحله آخرین مرحله کار تجاری است و در صورت عدم انجام صحیح آن، تمامی هزینه‌‌های صرف شده توسط بازرگان برای کار تجاری خود از بین می‌رود.

از این رو برای ارسال محموله به بهترین شکل ممکن از Harbin به ایران، شما باید از خدمات کارگوی یکی از شرکت‌های معتبر تجاری استفاده نمایید تا بار شما بدون کمترین مشکل در کشور به دستتان برسد.

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از وبلاگ وانیکس شما را با شهر Harbin چین آشنا کرده و فوت‌وفن تجارت با آن را به شما آموزش دادیم؛ اما توجه کنید که برای وارد شدن به کار تجاری فقط تکیه بر اطلاعات آورده شده در این مقاله کفایت نمی‌کند و شما باید به دنبال کسب اطلاعات بیشتری درباره قوانین و مقررات این کار باشید.

 

 

همچنین کسب مهارت در این حوزه نیازمند تمرین عملی است. پس پیشنهاد ما به شما این است، برای جلوگیری از هر ضرری، در ابتدای کار دقت کافی را به خرج داده و از یک شرکت با تجربه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *