ترخیص و واردات از شهر نانگبو چین

شهر نانگبو چین، مرکز اقتصادی جنوبی کلان‌شهر دلتای یانگ تسه بوده و از اقتصاد شکوفایی برخوردار است. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدی را درباره این شهر چین به دست آورید.

معرفی شهر نانگبو چین

نانگبو یا Nangbo یک شهر استانی در شمال شرقی استان ژجیانگ جمهوری خلق چین است. این شهر شامل ۶ ناحیه شهری، ۲ شهر اقماری در سطح شهرستان و ۲ شهرستان روستایی و ازجمله چندین جزیره در خلیج هانگژو و دریای چین شرقی می‌باشد. طبق سرشماری ملی چین در سال ۲۰۲۰، کل منطقه مدیریت‌شده شهر Nangbo دارای ۹.۴ میلیون نفر (۹،۴۰۴،۲۸۳) است که از این تعداد ۴،۴۷۹،۶۳۵ نفر آن در منطقه ساخته شده (مترو) پنج منطقه شهری آن زندگی می‌کنند. این منطقه یکی از ۱۵ شهر زیر استانی در چین به شمار رفته و یکی از ۵ شهر مجزای برنامه‌ریزی دولتی در این کشور می‌باشد. همچنین، Nangbo از خودمختاری در سطح استانی در ایجاد سیاست‌های اقتصادی و مالی برخوردار است.

 

 

در سال ۲۰۲۰، تولید ناخالص داخلی این شهر ۱۲۴۰.۸۷ میلیارد یوان (۱۹۱.۶۸ میلیارد دلار آمریکا) بوده و با این مقدار در بین ۳۰۰ شهر چین در رتبه دوازدهم قرار گرفته بود. علاوه بر این، شهر نانگبو چین یکی از ثروتمندترین شهرهای این کشور محسوب می‌شود و از نظر میانگین درآمد قابل‌تصرف سالانه در سال ۲۰۲۰، رتبه ۸ را به خود اختصاص داده است. همچنین این شهر چین در میان ۱۰ شهر برتر در گزارش محیط تجاری شهری منتشر شده توسط رسانه دولتی چین، تلویزیون مرکزی چین (CCTV) در سال ۲۰۱۹ قرار داشت.

معرفی شهر نانگبو چین

نانگبو در سال ۲۰۱۶، به‌عنوان شهری با فرهنگ غنی و تاریخی طولانی که به فرهنگ کوه جینگتو در سال ۶۳۰۰ قبل از میلاد و فرهنگ همودو در ۴۸۰۰ قبل از میلاد بازمی‌گردد، از سوی دولت‌های چین، ژاپن و کره جایزه “شهر فرهنگ در شرق آسیا” را دریافت کرد. همچنین این شهر یکی از ۲۰۰ شهر برتر جهان از نظر تحقیقات علمی می‌باشد که توسط شاخص طبیعت ردیابی شده است.

 

 

تاریخچه‌ای از نانگبو چین

اولین آثار فعالیت انسانی کشف شده در شهر Nangbo از سایت کوه جینگتو در یویائو است. قدمت این آثار به ۶۳۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد که مصرف اولیه غذاهای دریایی و برنج توسط انسان را نشان می‌دهد. قبل از سلسله هان، منطقه‌ای که امروز شهر نانگبو در آن قرار دارد، جمعیت کمی داشت.در سلسله شیا، محل Nangbo “یین” نامیده می‌شد و در آن زمان، یو کینگ گوجیان شهر جوژانگ را در شهر سیچنگ امروزی ساخت که به اولین شهر در نانگبو تبدیل گشت. در نیمه دوم دوره کشورهای متخاصم، منطقه Nangbo به حوزه قضایی ایالت چو تبدیل شد.در سال ۲۲۱ قبل از میلاد، کین شش ایالت را متحد کرد و منطقه نانگبو با ۳ شهرستان یین، یوین و جوژانگ به فرماندهی کوایجی تفویض شد.

برج تیانفنگ که در ابتدا در زمان سلسله تانگ ساخته شد، نماد Nangbo قدیمی می‌باشد. از زمان این سلسله، شهر نانگبو چین یک بندر تجاری مهم بوده است. بازرگانان عرب نیز در دوران سلسله سونگ در این منطقه زندگی می‌کردند؛ در آن زمان Nangbo، مینگژو یا سیمینگ نامیده می‌شد.در اروپا نیز این شهر از دیرباز با نام لیامپو شناخته می‌شد. شهر نانگبو چین همچنین زمانی برای تولید مبلمان سنتی چینی شهرت داشت و دائره‌المعارف‌های غربی، آن را به‌عنوان مرکز صنایع‌دستی و صنعت توصیف می‌کردند. در طول جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۰، بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از جمعیت این شهر گریختند و تنها افراد مسن را پشت سر گذاشتند.با این تاریخ پر از پستی‌وبلندی، Nangbo در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و اقتصاد آن به یکی از اقتصادهای برتر چین تبدیل گشته است. در بخش بعدی درباره اقتصاد این منطقه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

 

اقتصاد نانگبو چین

Nangbo یک شهر بندری مهم است که در ۲۲۰ کیلومتری (۱۴۰ مایلی) جنوب شانگهای قرار دارد. صنعت صادرات این شهر به قرن هفتم بازمی‌گردد. امروزه نیز این شهر صادرکننده عمده محصولات الکتریکی، منسوجات، مواد غذایی و ابزارآلات صنعتی می‌باشد. بخش خصوصی نانگبو به‌طور ویژه توسعه ‌یافته و ۸۰ درصد از کل تولید ناخالص داخلی آن را طی سال‌های اخیر، به خود اختصاص داده است. همچنین این شهر اکنون به‌عنوان مرکز اقتصادی دلتای رودخانه یانگ تسه جنوبی عمل کرده و در میان رقابتی‌ترین شهرهای چین قرار گرفته است.

اقتصاد Nangbo در سال ۲۰۱۳ با ۹.۲۶ درصد رشد به ۷۱۲.۸۹ میلیارد یوان (۱۱۵.۱۲ میلیارد دلار آمریکا) رسید و در سال ۲۰۰۹، تولید سرانه شهر ۱۰۸۳۳ دلار آمریکا بود که این مقدار تقریباً سه برابر میانگین کشوری است. این شهر، به خاطر گل سی لان نونگ ژیانگ معروف است که برای نوعی از پارچه‌ها استفاده می‌شود. در سال ۲۰۰۸، صادرات پارچه نانگبو ۳ درصد از سهم رشد اقتصادی آن را از آن خود کرده بود.

از جمله بخش‌های دیگری که در اقتصاد شهر نانگبو چین نقش داشته‌اند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سرمایه‌گذاری خارجی

با ایجاد چندین منطقه توسعه مهم در Nangbo یا اطراف آن، شهر سرمایه‌گذاری خارجی قابل‌توجهی دریافت کرده است. بیش از ۶۰ موسسه مالی داخلی و خارجی با سرمایه‌گذاری در این شهر فعالیت دارند که بیش از ۱۰۰۰۰ خارجی را نیز جذب کرده‌اند. همچنین دولت‌شهری در این راستا، سیاست‌های ترجیحی را ارائه می‌دهد که برای تشویق سرمایه‌گذاری در تجارت بین‌المللی، صنایع استراتژیک جدید، تولید، خدمات اطلاعاتی و صنایع خلاق طراحی شده است.

  • مناطق توسعه اقتصادی و فناوری

این مناطق نیز در پیشرفت‌های اقتصادی شهر نانگبو چین، بسیار مؤثر بوده‌اند. مناطق توسعه و فناوری در این شهر به مناطق مختلفی تقسیم گشته‌اند که این مناطق عبارت‌اند از:

  • منطقه توسعه نانگبو داکسی

منطقه توسعه Ningbo Daxie در سال ۱۹۹۳ تصویب شد و مساحتی معادل ۵.۹۲ کیلومترمربع (۲.۲۹ مایل مربع) را پوشش می‌دهد. طی بیش از ده سال توسعه و ساخت، پایه‌های صنعتی و لجستیکی در این منطقه برای انتقال انرژی، مواد شیمیایی مایع و ظروف ایجاد شده است.

  • منطقه توسعه صنعتی ملی پیشرفته نانگبو

منطقه توسعه صنعتی ملی پیشرفته Nangbo در سال ۱۹۹۹ تأسیس شد و در ژانویه ۲۰۰۷ به منطقه سطح ملی ارتقا یافت. این منطقه ۱۰ کیلومتر (۶.۲ مایل) تا فرودگاه بین‌المللی نانگبو و ۱۸ کیلومتر (۱۱ مایل) با بندر Nangbo فاصله دارد. منطقه توسعه صنعتی ملی به‌عنوان پایگاه مهم نوآوری فنی دلتای رودخانه یانگ تسه عمل می‌کند. صنایع تشویق شده در آن نیز شامل تولید و فرآوری مواد شیمیایی، بیوتکنولوژی و داروسازی، فرآوری مواد خام، تحقیق و توسعه هستند.

اقتصاد نانگبو چین

منطقه آزاد تجاری Nangbo یکی از ۱۵ منطقه آزاد تجاری مجاز توسط شورای دولتی چین بوده و همچنین تنها منطقه آزاد تجاری در استان ژجیانگ است. این منطقه در سال ۱۹۹۲ توسط شورای ایالتی تأسیس شد و مساحت ۲.۳ کیلومترمربع (۰.۸۹ مایل مربع) را پوشش می‌دهد. منطقه آزاد تجاری در وسط خط ساحلی سرزمین اصلی چین، در جنوب دلتای رودخانه یانگ تسه قرار دارد و در سال‌های اخیر، ارزش تولید صنعتی آن ۵۳.۳۳ میلیارد یوان بود که در مقایسه با سال‌های قبل ۱۹.۸ درصد رشد داشت.

 

 

  • پارک صنعتی نوردیک

شرکت پارک صنعتی نوردیک (NIP) یکی از اولین پارک‌های صنعتی کاملاً خارجی در چین است که واقع در نانگبو، استان ژجیانگ می‌باشد. NIP توسط یک تیم مدیریت اسکاندیناوی مدیریت و اداره می‌شود.

  • پارک تبلیغاتی نانگبو

پارک تبلیغاتی Nangbo یک پارک آزمایشی در سطح ملی به شمار می‌رود که در منطقه تجاری نانگبو جنوبی واقع شده است. مشوق‌های مالی در این منطقه بیش از ۳۰۰ شرکت مربوطه را برای ایجاد عملیات جذب کرده‌اند.

واردات از نانگبو چین

حال که در بخش‌های فوق با اقتصاد و عمده کالاهای صادراتی شهر Nangbo چین آشنا شدید. می‌توانید برای واردات از این شهر برنامه‌ریزی به عمل آورید. البته برای واردات از نانگبو چین، فقط اطلاع از کالاهای صادراتی این شهر کافی نبوده و شما باید به‌عنوان یک تاجر از نیاز بازار داخلی نیز آگاهی داشته باشید. با وارد کردن کالای که در داخل کشور هیچ نیازی به آن نیست، کار تجاری شما با شکست مواجه شده و کالاهای تجاری با عدم فروش یا فروش کم مواجه می‌شوند.

همچنین برای شروع یک کار تجاری شما باید از مجوزها و مدارک لازم برای ترخیص بار از گمرک نیز اطلاع داشته باشد تا در گمرک به مشکلی برنخورید. اگر می‌خواهید درباره شرایط و ضوابط واردات از چین به اطلاعات بیشتری دست‌یابید، پیشنهاد می‌کنیم با افراد باتجربه مشورت کرده و یا از یک شرکت بازرگانی معتبر مثل وانیکس کمک بخواهید.

واردات از نانگبو چین

صادرات به نانگبو چین

صادرات به نانگبو چین نیز همانند واردات از این شهر کار پیچیده‌ای بوده و مستلزم آگاهی از قوانین و مقرراتی است. تجار در این امر، پس از بازاریابی صادراتی باید به دنبال یک خریدار معتبر برای کالاهای خود باشند. بعد از پیدا کردن خریدار و ارائه فاکتورهای مورد نیاز، نوبت به تبادلات ارزی می‌رسد که در این بخش افراد باید دقت زیادی به خرج دهند.

پس از طی همه این مراحل و تکمیل مدارک و مجوزهای مورد نیاز، تجار باید به دنبال یک شرکت معتبر حمل‌ونقلی برای حمل محموله تجاری خود باشند. بعد از قرارداد با یک شرکت معتبر و بیمه بار، زمان ارسال کالاها فرا می‌رسد.

فورواردر از نانگبو چین

در کارهای تجاری، فرایندهای مربوط به حمل کالا، از جمله اموری هستند که وقت زیادی را از تجار می‌گیرند؛ اما این مسئله با وجود اشخاص حقیقی یا حقوقی به نام فورواردرها حل شده است. به‌گونه‌ای که این افراد در قبال دریافت وجهی از تاجر، تمامی فرایندهای مربوط به حمل کالای تجاری را بر عهده گرفته و برنامه‌ریزی می‌کنند. فورواردرها در کار خود بسیار با تجربه بوده و ب موجب تسهیل و تسریع روند تجاری شما می‌شوند.

خرید از نانگبو چین

 معمولاً فرایند خرید از نانگبو چین به دلیل عدم آشنایی تجار با زبان انگلیسی و همچنین آشنا نبودن آن‌ها با مراکز خرید این شهر، در نظر افراد بسیار سخت به نظر می‌رسد؛ اما باید بگوییم برای مقابله با این مشکلات نیز راحلی‌های وجود دارد. مثلاً تجار می‌توانند کار خرید خود را از صفر تا صد به یک شرکت بازرگانی بسپارند و یا با استفاده از روش‌های آنلاین نسبت به پیدا کردن فروشنده و خرید کالا اقدام نمایند.

خرید عمده از نانگبو چین

خرید عمده از نانگبو چین نیز همانند خرید خرده از آن می‌تواند به سه روش حضوری، آنلاین و یا با نمایندگی یک شرکت تجاری از طرف بازرگان انجام پذیرد. فقط در این نوع خرید باید دقت شود که به دلیل تنوع فروشندگان و محصولات دچار اشتباه نشوید.

 

 

 کارگو از نانگبو چین

منظور از کارگو از نانگبو چین همان روش‌های حمل محصول از این شهر تا مقصد مدنظر است. کارگو می‌تواند به هر سه روش زمینی، هوایی و دریایی اطلاق شود. اما این روش‌ها باید با توجه به مقصد و مبدأ و همچنین با در نظرگیری نوع کالا انتخاب شوند تا در جابه‌جایی کالا مشکلی ایجاد نشود.

مثلاً اگر کالای تجاری شما از نوعی است که باید زودتر به دستتان برسد انتخاب کارگو هوایی بهترین گزینه است؛ اما اگر حجم و ابعاد محموله تجاری شما خیلی بزرگ است استفاده از کارگو دریایی پیشنهاد می‌شود.

 کارگو از نانگبو چین

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از وبلاگ وانیکس سعی کردیم درباره شهر نانگبو چین اطلاعات مفیدی را در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم. امیدواریم خواندن این مقاله در افزایش آگاهی شما تاثیر مثبتی گذاشته باشد. اگر در رابطه با تجارت با مناطق مختلف چین به مشکل برخورده و یا دراین‌باره سؤال و ابهامی داشتید، مشاوران مجموعه وانیکس در همه اوقات می‌توانند پاسخگوی شما عزیزان باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *