ترخیص و واردات از شهر فوژو چین

در ادامه این موضوع باید بگوییم در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم همه چیز درباره شهر فوژو چین را مورد بحث قرار دهیم. همراه ما باشید.

معرفی شهر فوژو چین

 شهر فوژو یا Fuzhou پایتخت و یکی از بزرگ‌ترین شهرهای استان فوجیان چین می‌باشد. این شهر بین مصب رودخانه مین در جنوب و شهر نینگده در شمال قرار دارد. Fuzhou و نینگده با هم منطقه زبانی و فرهنگی Mindong را تشکیل می‌دهند. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰، ۷،۱۱۵،۳۷۰ نفر بوده است؛ مانند سایر شهرهای سطح استان در چین، منطقه اداری آن نیز شامل مناطق شهری و روستایی می‌باشد.

 

 

در سال ۲۰۱۰، ۶۱.۹۵ ٪ از ساکنان (نفر ۴,۴۰۸,۰۷۶) این منطقه شهری بودند، درحالی‌که ۳۸.۰۵٪ (۲,۷۰۷,۲۹۴) آنان در روستا زندگی می‌کردند. تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸ نیز کل جمعیت Fuzhou  ۷,۷۴۰,۰۰۰ نفر تخمین زده شد که ۴,۶۶۵,۰۰۰ نفر از آنان در منطقه ساخته‌شده (مترو) متشکل از ۵ ناحیه شهری به اضافه شهرستان مینهو ساکن بودند. در سال ۲۰۱۵، این شهر توسط موسسه بروکینگز، به‌عنوان دهمین منطقه شهری با رشد سریع در جهان، رتبه‌بندی شد. همچنین Fuzhou در رتبه‌بندی کل ۲۰۱۶ شاخص شهر یکپارچه چین که توسط مطالعه‌ای در کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی انجام شده، به‌عنوان شماره ۲۰ فهرست قرار گرفت.

معرفی شهر فوژو چین

علاوه بر این‌ها، این شهر یک منطقه بزرگ برای تحقیقات علمی به شمار رفته و در فهرست ۵۰ شهر برتر جهانی که توسط شاخص طبیعت ردیابی شده‌اند، ظاهر شده است. Fuzhou  خانه چندین دانشگاه بزرگ، به‌ویژه دانشگاه Fuzhou، یکی از دانشگاه‌های کلیدی چین و سایر دانشگاه‌های دولتی، ازجمله دانشگاه نرمال فوجیان و دانشگاه کشاورزی و جنگلداری فوجیان می‌باشد.

 

 

تاریخچه‌ای از شهر فوژو چین

در این بخش تصمیم گرفته‌ایم پس از معرفی کلی شهر فوژو چین، تاریخچه تشکیل این شهر را مورد بررسی قرار دهیم.

تاریخ پیش از کین (قبل از ۲۲۱ قبل از میلاد)

بقایای دو فرهنگ نوسنگی و فرهنگ هوکیوتو مربوط به حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد و فرهنگ تانشیشان از حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد، در منطقه Fuzhou کشف و کاوش شده است. در طول دوره کشورهای متخاصم (حدود ۴۷۵–۲۲۱ قبل از میلاد)، چینی‌ها به منطقه مدرن Fuzhou  با عنوان Min Yue اشاره کردند که نشان می‌دهد ساکنان بومی این منطقه، شاخه‌ای از مردم یوئه (جمعیتی متنوع از قبایل غیر چینی که زمانی در اکثر مناطق جنوبی چین ساکن بودند) هستند.

 دوران سه پادشاهی تا سلسله سوئی (۲۰۰–۶۱۸)

در طول دوره سه پادشاهی، جنوب شرقی چین اسماً تحت کنترل و شرقی بود و منطقه Fuzhou، یک کارخانه کشتی‌سازی برای ناوگان ساحلی و رودخانه یانگ تسه داشت. در سال ۲۸۲، در زمان سلسله جین، دو دریاچه مصنوعی که به‌سادگی به‌عنوان دریاچه شرقی و دریاچه غربی شناخته می‌شدند و همچنین یک سیستم کانال در این منطقه ساخته شد و هسته شهر فوژو مدرن، حول این سه سیستم آبی رشد کرد؛ اگرچه دریاچه‌های شرقی و غربی دیگر وجود ندارند.

 

 

سلسله تانگ و دوران ده پادشاهی (۶۱۸-۹۶۰)

در سال ۷۲۵، منطقه امروزه، به‌طور رسمی به «فوژو» تغییر نام داد و در سرتاسر سلسله تانگ، موسسات اقتصادی و فرهنگی آن رشد و توسعه یافتند. سال‌های بعدی تانگ شاهد تحولات سیاسی زیادی در قلب چین بود، مانند شورش آن لوشان و شورش هوانگ چائو که موج دیگری از شمالی‌ها را به مهاجرت به مناطق امروزی مین شمالی و مین شرقی برانگیخت.

در سال ۸۷۹، بخش بزرگی از شهر فوژو چین توسط ارتش هوانگ چائو در جریان شورش آن‌ها علیه دولت تانگ تسخیر شد. در سال ۸۹۳، برادران جنگ‌سالار وانگ چائو و وانگ شنژی، Fuzhou را در شورش علیه سلسله تانگ تصرف کردند و با موفقیت کنترل کل استان فوجیان را به دست آوردند.

سرانجام بعد از این اقدام، تاسیس پادشاهی مستقلی را که در سال ۹۰۹ پادشاهی مین نامیده می‌شد، اعلام کردند. در سال ۹۷۸، این شهر به سلسله تازه تأسیس سونگ ملحق شد، اگرچه کنترل آن‌ها بر مناطق کوهستانی ضعیف بود. به‌طورکلی، Fuzhou  در دوران سلسله تانگ رونق یافت.

عصر سونگ (۹۶۰–۱۲۷۹)

Fuzhou در سرتاسر سلسله سونگ در فرهنگ و مؤسسات آموزشی پالایش شده خود رشد چشمگیری را تجربه کرد. معبد “هوالین” که در سال ۹۶۴ در این منطقه تأسیس شد، یکی از قدیمی‌ترین و باقی‌مانده‌ترین سازه‌های چوبی در چین به شمار می‌رود. دیوارهای جدید Fuzhou  در سال‌های ۲۸۲، ۹۰۱، ۹۰۵ و ۹۷۴ ساخته شدند، بنابراین، شهر دارای لایه‌های زیادی از دیوارها حتی بیشتر از پایتخت چین بود.

امپراطور تایزونگ از سلسله سونگ در سال ۹۷۸ دستور تخریب تمام دیوارهای این شهر را صادر کرد اما دیوارهای جدید بعداً بازسازی شدند. همچنین در طول سلسله سانگ، این شهر مرفه‌تر شد و بسیاری از علما برای زندگی و کار به آنجا آمدند.

سلسله مینگ (۱۳۶۸-۱۶۴۴)

بین سال‌های ۱۴۰۵ و ۱۴۳۳، ناوگان نیروی دریایی امپراتوری مینگ به فرماندهی دریاسالار ژنگ او، هفت بار از فوژو به سمت اقیانوس هند حرکت کرد. همچنین در طول این دوره، دولت مینگ انحصار تجارت فیلیپین را به Fuzhou داد که در مواقعی با کوانژو مشترک بود.

تاریخچه‌ای از شهر فوژو چین

سلسله چینگ (۱۶۴۴-۱۹۱۲)

در زمان سلسله چینگ و بعد از معاهده نانجینگ (۱۸۴۲)، Fuzhou  (در آن زمان برای غربی‌ها به نام فوچو شناخته می‌شد) به یکی از پنج بندر معاهده چین تبدیل و کاملاً به روی تجار و مبلغان غربی باز شد. در ۲۳ اوت ۱۸۸۴، نبرد فوژو، بین ناوگان شرق دور فرانسه و ناوگان فوجیان سلسله چینگ آغاز شد. در نتیجه این امر، ناوگان فوجیان، یکی از چهار ناوگان منطقه‌ای چین، به‌طور کامل در بندر ماوی نابود گشت.

دوره جمهوری خلق چین

Fuzhou با مقاومت اندکی، در ۱۷ اوت ۱۹۴۹ توسط ارتش آزادی‌بخش خلق چین اشغال شد. در دهه ۱۹۵۰، این شهر در خط مقدم درگیری با KMT در تایوان قرار داشت، زیرا هواپیماهای متخاصم KMT اغلب شهر را بمباران می‌کردند.

 

 

 Fuzhou  همچنین در طول انقلاب فرهنگی، درگیر هرج‌ومرج توده‌ای خشونت‌آمیز بود. گروه‌های مختلف گارد سرخ با استفاده از تفنگ در خیابان‌های شهر با یکدیگر می‌جنگیدند و حتی به ارتش آزادی‌بخش خلق نیز حمله می‌کردند.

 در طول این دوره تحت سیاست اصلاحات و بازگشایی از اواخر دهه ۱۹۷۰، فوژو به‌سرعت توسعه یافت. در سال ۱۹۸۲، این شهر اولین شهر در چین بود که در آن کنترل برنامه ذخیره شده معرفی شد و این امر نقطه عطفی در تاریخ ارتباطات راه دور در چین به شمار می‌آمد. همچنین در سال ۱۹۸۴، Fuzhou توسط دولت مرکزی به‌عنوان یکی از اولین شعبه‌های شهرهای باز ساحلی، انتخاب گشت.

اقتصاد شهر فوژو چین

همان‌طور که می‌دانید، یکی از راه‌های سنجش اقتصاد یک منطقه میزان تولید ناخالص داخلی آن است. تولید ناخالص داخلی سرانه Fuzhou در سال ۲۰۱۵، ۷۵۶۱۴ یوان (حدود ۱۲۱۴۰ دلار آمریکا) بود که با این مقدار در میان ۶۵۹ شهر چین در رتبه ۵۹ قرار گرفت. این شهر مرکز بانکداری تجاری، برندهای طراح و صنایع چوب، مهندسی، کاغذسازی، چاپ و نساجی می‌باشد.

یک کارخانه کوچک آهن و فولاد نیز در سال ۱۹۵۸ در آن ساخته‌شده است. صنایع‌دستی نیز همچنان در مناطق روستایی Fuzhou  اهمیت داشته و این شهر به خاطر لاک و محصولات چوبی خود شهرت دارد.

علاوه بر این‌ها، در سال ۱۹۸۴، Fuzhou به‌عنوان یکی از شهرهای “باز” ​​چین در سیاست جدید درهای باز برای دعوت از سرمایه‌گذاری‌های خارجی تعیین شد. با این توصیفات، این شهر بدون شک مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی استان و همچنین یک مرکز صنعتی و بندر دریایی در رودخانه مین است.

 سایر محصولات تولیدی تأثیرگذار در اقتصاد فوژو شامل مواد شیمیایی، منسوجات ابریشم و پنبه، آهن و فولاد و مواد غذایی فرآوری شده است. از جمله محصولات صادراتی این شهر نیز می‌توان به ظروف لاکی خوب و پنکه‌ها و چترهای دست‌ساز اشاره کرد.

تجارت این شهر عمدتا با بنادر ساحلی چین انجام می‌شود و صادرات الوار، محصولات غذایی و کاغذ آن نیز از طریق بندر گوانتو که در حدود ۵۰ کیلومتری (۳۱ مایل) پایین‌دست قرار دارد، حرکت می‌کند.

 همچنین چند منطقه مهم اقتصادی و فناوری نیز در این منطقه ایجاد شده‌اند که برای پیشرفت اقتصاد Fuzhou تأثیر به سزایی دارند. این مناطق عبارت‌اند از:

 • منطقه توسعه اقتصادی و فناوری Fuzhou

منطقه توسعه اقتصادی و فناوری فوژو در ژانویه ۱۹۸۵ توسط شورای ایالتی با مساحت برنامه‌ریزی کل ۲۲ کیلومترمربع (۸.۵ مایل مربع) تأسیس شد و اکنون ۱۰.۱ کیلومترمربع (۳.۹ مایل مربع) را تحت پوشش قرار می‌دهد.

این منطقه نزدیک به فرودگاه بین‌المللی Fuzhou چانگل و بندر Fuzhou قرار دارد. صنایع تشویق شده در آن نیز شامل مونتاژ و تولید الکترونیک، تجهیزات مخابراتی، تجارت و توزیع، تولید/مونتاژ خودرو، تجهیزات و لوازم پزشکی، حمل‌ونقل/انبارداری/تدارکات و صنایع سنگین می‌باشد.

 • منطقه پردازش صادرات Fuzhou

منطقه فرآوری صادرات فوژو در ۳ ژوئن ۲۰۰۵ با تصویب شورای ایالتی تأسیس شده و از تمام سیاست‌های ترجیحی برخوردار است. این منطقه در داخل منطقه سرمایه‌گذاری چانگان در منطقه توسعه اقتصادی و فنی (Fuzhou FETDZ) با مساحت زمین برنامه‌ریزی شده ۱.۱۴ کیلومترمربع (۰.۴۴ مایل مربع) واقع شده است.

 • منطقه آزاد تجاری Fuzhou

منطقه آزاد تجاری فوژو در سال ۱۹۹۲ توسط شورای ایالتی با مساحت برنامه‌ریزی ۱.۸ کیلومترمربع (۰.۶۹ مایل مربع) تاسیس گشت. صنایعی که در این منطقه تشویق می‌شوند شامل مونتاژ و ساخت الکترونیک، صنایع سنگین، تولید ابزارآلات و تجهیزات صنعتی، حمل‌ونقل/ انبارداری/ تدارکات، تجهیزات مخابراتی، تجارت و توزیع است.

اقتصاد شهر فوژو چین

 • پارک علم و فناوری Fuzhou

پارک علم و فناوری فوژو در سال ۱۹۸۸ تاسیس شده و در سال ۱۹۹۱ توسط شورای ایالتی به‌عنوان یک منطقه در سطح ملی تصویب گشت. منطقه برنامه‌ریزی‌شده برای آن ۵.۵ کیلومترمربع (۲.۱ مایل مربع) است و به ۳ قسمت تقسیم می‌شود:

بخش Mawei بخش Cangshan و بخش Hongshan. صنایع اصلی این منطقه نیز الکترونیک، فناوری اطلاعات و بیوتکنولوژی می‌باشد. پارک علم و فناوری ۷ کیلومتر (۴.۳ مایل) از بزرگراه ملی چین ۳۱۶ و ۴۱ کیلومتر (۲۵ مایل) با فرودگاه بین‌المللی فوژو چانگل فاصله دارد.

 • منطقه سرمایه‌گذاری تجاری Fuzhou تایوان

منطقه توسعه بازرگانان فوژو تایوان در ماه مه ۱۹۸۹ توسط شورای ایالتی تأسیس و در منطقه توسعه اقتصادی و فناوری Fuzhou واقع شده است. این منطقه یک پایگاه تجاری برای توسعه مرتبط با تایوان می‌باشد. صنایع اصلی آن نیز فناوری اطلاعات، متالورژی، فرآوری مواد غذایی و نساجی هستند. این منطقه ۱۱.۵ کیلومتر (۷.۱ مایل) از بزرگراه ملی ۳۱۶ و ۵۲ کیلومتر (۳۲ مایل) از فرودگاه بین‌المللی Fuzhou  چانگل فاصله دارد.

واردات از فوژو چین

برای واردات از فوژو چین شما به‌عنوان یک تاجر باید از اصول و قوانین این کار اطلاع داشته باشید. همان‌گونه که میدانید عدم آگاهی و مهارت در این امر، موجب هدر رفت سرمایه و وقت زیادی از بازرگان می‌شود. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم هرگز بدون تجربه وارد حوزه تجارت نشوید. از جمله مسائلی که در این حیطه شما نیاز به آشنایی دارید عبارت‌اند از:

 • نحوه تحلیل نیازهای بازار داخلی
 • چگونگی پیدا کردن فروشنده معتبر و تنظیم قرارداد با آن
 • چگونگی تبادلات ارزی
 • آشنایی با روش‌های ارسال بار
 • نحوه قرارداد با شرکت حمل‌ونقل
 • آشنایی با مجوزهای لازم وارداتی و چگونگی اخذ آنان

موارد آورده شده تنها گوشه‌ای از اطلاعات مورد نیاز برای واردات از فوژو چین است. برای اینکه با هر یک از این مراحل به صورت کامل و جامع آشنا شوید باید از یک فرد با تجربه کمک خواسته و یا در دوره‌های آموزشی که از طرف برخی سازمان‌ها برای آموزش تجارت برگزار می‌شود، شرکت نمایید. اگر شما برای این کارها وقت کافی ندارید راه آسان‌تری نیز وجود دارد و آن سپردن کار خود، به یک شرکت تجاری فعال در این حوزه است.

صادرات به فوژو چین

درباره‌ی نحوه صادرات به فوژو چین نیز باید بگوییم، مراحل این کار تقریباً شبیه به واردات از این شهر است. با این تفاوت که در صادرات نحوه بازاریابی و تحلیل بازار Fuzhou نسبت به تحلیل بازار داخلی کمی سخت‌تر است.

برای بازاریابی در صادرات شما به‌عنوان یک تاجر یا باید به‌صورت حضوری به این شهر سفر کرده و از طریق بازدید از بازار و شرکت در نمایشگاه‌های برگزار شده، از نیازهای بازار آن مطلع شوید. همچنین می‌توانید با عضویت در اتاق بازرگانی چین و ایران نیز به اطلاعاتی دست‌ یابید.

بعد از اینکه به طور کلی با کالاهای مورد نیاز Fuzhou  برای واردات آشنا شدید باید از میان آن‌ها، کالایی را برگزینید که از نظر تجاری برای شما پرسود است. سپس در مرحله بعد باید برای کالاهای تجاری خود یک مشتری پیدا کرده و نسبت به انجام قرارداد با او و انجام امور بانکی اقدام نمایید. پس از حل تمام موارد فوق، کالای شما با استفاده از روشی که انتخاب کردید به مقصد حمل می‌شود.

 

 

فورواردر از فوژو چین

همان‌طور که می‌دانید برای حمل بارهای وارداتی از Fuzhou به محل مدنظر خود باید یکسری فرایندها و روندها را طی نمایید. شاید انجام این مراحل در یک شهر که با آن آشنایی زیادی ندارید به نظرتان خیلی سخت بیاید؛ اما اصلاً نگران نباشید چون این مسائل با وجود اشخاصی به نام فورواردرها به‌راحتی انجام می‌شوند. فورواردر از فوژو چین با بر عهده گرفتن تمامی مراحلی که کالا طی می‌کند تا به مرحله بارگیری و صدور برسد، کار را برای تجار بسیار تسریع و تسهیل می‌بخشد.

فورواردر از فوژو چین

خرید از فوژو چین

خرید از فوژو چین یکی دیگر از مراحل سخت و زمان‌بر در تجارت با این شهر است. برای آن دسته از افرادی که با زبان چینی آشنایی نداشته و همچنین مراکز خرید این شهر را نیز نمی‌شناسند، خرید بسیار زمان‌بر و سخت خواهد بود. برای سرعت بخشیدن به این مرحله، تجار یا باید یک فرد مسلط به زبان انگلیسی و آشنا به مراکز خرید این شهر را به همراه داشته باشند یا کار خود را به اشخاص حقیقی و حقوقی کار بلد در این حوزه بسپارند.

خرید عمده از فوژو چین

خرید عمده از فوژو چین نیز درست همانند خرید خرده از آن نیازمند آشنایی با زبان چینی و مراکز عمده‌فروشی این شهر است؛ اما در این نوع خرید چون توسط تجار کالای زیادی خریداری می‌شود، باید دقت خیل بیشتر باشد چون در صورت خرید انبوهی از اجناس فیک، دیگر تجار نخواهد توانست آن را به‌راحتی مرجوع کرده و یا به فروش برسانند.

کارگو از فوژو چین

کارگو از فوژو چین‌ یعنی همان نحوه ارسال محموله تجاری از این شهر به محل مدنظر تاجر. بدین منظور فرد باید با توجه به نوع بار خود و مدت‌زمان مدنظر خود برای رسیدن بار به دستش، بهترین شیوع حمل را انتخاب نماید. همچنین بودجه فرد نیز در انتخاب نوع کارگو تأثیرگذار است. به‌عنوان مثلا کارگو هوایی به نسبت سایر کارگوها هزینه حمل زیادی را می‌طلبد و برای آن دسته از افرادی که قصد دارند مقادیر انبوهی از بار را با هزینه مناسب به مقصد برسانند، کارگو دریایی پیشنهاد بهتری است.

 

 

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از وبلاگ وانیکس سعی کردیم شما را به شهر فوژو چین آشنا نماییم. همچنین نکاتی درباره تجارت با این شهر را نیز مورد بحث قرار دادیم. امیدواریم با خواندن این مقاله توانسته باشید اطلاعات خود را به‌روز کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر تلاش نمایید. توجه نمایید که در صورت بروز هرگونه سؤال و ابهامی می‌توانید با مشاوران مجموعه ما ارتباط حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *