ترخیص و واردات از شهر شیجیاژوانگ چین

Shijiazhuang دارای هشت ناحیه، دو شهر در سطح شهرستان و ۱۲ شهرستان بوده و طبق سرشماری سال ۲۰۲۰، جمعیت کل آن ۱۱،۲۳۵،۰۸۶ است که از این تعداد ۶،۲۳۰،۷۰۹ نفر آن‌ها در مناطق شهری زندگی می‌کنند. کل جمعیت شیجیاژوانگ در سرزمین اصلی چین در رتبه دوازدهم قرار گرفته است. مهاجرانی که از سرتاسر چین به این شهر وارد می‌شوند تا حد زیادی به رشد جمعیت آن در زمان‌های اخیر کمک کرده‌اند.به طور کلی Shijiazhuang، پس از تأسیس جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹، رشد چشمگیری را تجربه کرده است. جمعیت منطقه شهری آن در ۳۰ سال گذشته بیش از چهار برابر شده که این در نتیجه صنعتی شدن و تحولات زیرساختی می‌باشد. از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱، Shijiazhuang یک برنامه سه‌ساله را اجرا کرد که با سازمان‌دهی مجدد شهر به پایان رسید و منجر به افزایش مناطق سبز و ساختمان‌ها و جاده‌های جدید شد، همچنین یک ایستگاه قطار، فرودگاه و یک سیستم مترو نیز طی این سال‌ها در آن افتتاح گشته است.

 

 

در طول سال‌های متمادی، واحدهای اداری این شهر، بارها جابجا و تعدیل شده‌اند. در ابتدا، Shijiazhuang تحت استانی به همین نام، همراه با شهرستان‌های ژنگدینگ، پینگشان، لینگ شو، جینگ شینگ، جیان پینگ، هوآیلو، جین شیان، گائوچنگ، لوانچنگ، ژائوکسیان، شولو، یوانشی، زانهوانگ، گائویی و یک شهر اداره می‌شد. حال که تقریبا با موقعیت مکانی و وضعیت جمعیتی این شهر آشنا شدید، در ادامه می‌خواهیم شما را با تاریخچه پیدایش آن آشنا کرده و اطلاعاتی را در خصوص وضعیت اقتصادی شیجیاژوانگ در اختیار شما قرار دهیم. بعد از آشنایی با شرایط اقتصادی حاکم بر این شهر، راه و روش تجارت با آن را نیز بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تاریخچه ای از شیجیاژوانگ چین

این شهر، تاریخ بسیار طولانی را پشت سر گذاشته و در زمان هر سلسله‌ای دچار چالش‌ها و دگرگونی‌های شده است. این منطقه در آغاز سلسله ژو توسط مردم شیانیو اشغال شده بود و بعداً متعلق به ایالت‌های ژونگشان و ژائو در دوره پیش از کین بوده است. در دوران پیش از هان (قبل از ۲۰۶ قبل از میلاد) محل شهر شییی در ایالت ژائو در این منطقه قرار داشت.پس از تصرف ژائو، چین شی هوانگ، فرماندهی هنگشان را در منطقه شیجیاژوانگ امروزی تأسیس کرد. این زمین برای مدت کوتاهی به لیو بویی، پسر امپراتور هوی، در زمان سلطنت ملکه دواگر واگذار شد و پس از مرگ بویی، این قلمرو تحت فرماندهی لیو هونگ، امپراتور هوشائو هان قرار گرفت. سپس به لیو چائو، پسر دیگر امپراطوری هوی اعطا شد.در طول شکست قبیله لو، لیو چائو کشته شد و قلمرو یک بار دیگر به فرماندهی ژائو تبدیل گشت و بعدها، به دلیل تابوی نام‌گذاری امپراتور ون هان که نام شخصی او لیو هنگ بود، نام آن به چانگشان تغییر یافت. نام کنونی شهر یعنی Shijiazhuang، اولین بار در زمان سلسله مینگ ظاهر شد.

 

 

این نام برای اولین بار در سال ۱۵۳۵ بر روی یک مجسمه از یک معبد محلی ذکر شد. شیجیاژوانگ در آن زمان کمی بیشتر از یک شهر بازار محلی بود که تابع شهر شکوفا ژنگدینگ در چند مایلی شمال بود. رشد شیجیاژوانگ به یکی از شهرهای بزرگ چین در سال ۱۹۰۵ آغاز شد، زمانی که راه‌آهن پکن-ووهان (هانکو) به منطقه رسید، تجارت را تحریک کرده و کشاورزان محلی را تشویق به کشت محصولات نقدی نمود.

تاریخچه ای از شیجیاژوانگ چین

دو سال بعد این شهر به محل اتصال خط جدید شیتای تبدیل شد که از Shijiazhuang تا تایوان، شانشی امتداد دارد. این ارتباط، شهر را از یک مرکز و بازار جمع‌آوری محلی به یک مرکز ارتباطی با اهمیت ملی در مسیر اصلی پکن و تیانجین به شانشی تبدیل کرد. این شهر همچنین به مرکز یک شبکه جاده‌ای گسترده تبدیل شد.Shijiazhuang قبل از جنگ جهانی دوم، یک شهر با راه‌آهن بزرگ و همچنین یک مرکز تجاری و جمع‌آوری محصولات کشاورزی به‌ویژه غلات، تنباکو و پنبه برای شانسی و مناطق دورتر غرب چین، بود.این شهر تا سال ۱۹۳۵، به‌عنوان یک مرکز اقتصادی، بسیار رونق گرفته و در پایان جنگ جهانی دوم، زمانی که نقش اداری را به‌عنوان شهر برجسته در غرب هبی بر عهده داشت، تغییر کرده و به یک شهر صنعتی تبدیل شد. در ۱۲ نوامبر ۱۹۴۷، شهر به تصرف نیروهای کمونیست درآمد و Xibaipo، روستایی در حدود ۹۰ کیلومتری (۵۶ مایلی) از مرکز شهر شیجیاژوانگ، در شهرستان پینگشان، محل استقرار کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و مقر ارتش آزادی‌بخش خلق در طول مراحل تعیین‌کننده جنگ داخلی چین شد.

 

 

ازآنجایی‌که این شهر برای پیروزی ارتش آزادی‌بخش خلق در جنگ داخلی چین بسیار مهم بود، بسیاری از سازمان‌های دولتی ریشه در Shijiazhuang دارند. در این راستا ایجاد دولت مردمی شمال چین در سال ۱۹۴۷ موقعیت شهر را به‌عنوان یک مرکز کلیدی سیاسی تایید کرده است.

یک سال بعد، درنتیجه ادغام بین بانک شمال چین، بانک بیهای و بانک کشاورزی شمال غرب، بانک خلق چین در شیجیاژوانگ تاسیس شد، جایی که اولین سری رنمینبی تولید و منتشر گشته است. در همین حال، صنعتی شدن شهر نیز به لطف ابتکارات دولت از جمله برنامه پنج‌ساله اول شتاب گرفت.

Shijiazhuang یکی از چهارده شهر انتخاب‌شده به‌عنوان شهرهای کانونی برای توسعه بود و جمعیت آن در دهه ۱۹۴۸-۱۹۵۸ پس از پیروزی کمونیست‌ها در جنگ داخلی بیش از سه برابر شد. در دهه ۱۹۵۰، این شهر با کارهای نخ‌ریسی، بافندگی، چاپ و رنگرزی در مقیاس بزرگ، گسترش زیادی را در صنعت نساجی تجربه کرد.

اقتصاد شیجیاژوانگ چین

همان‌طور که میدانید یکی از شاخص‌های اصلی برای سنجش اقتصاد یک منطقه، میزان تولید ناخالص داخلی آن است. در سال اخیر، تولید ناخالص داخلی Shijiazhuang به ۵۱۰.۰۲ میلیارد یوان (RMB) حدود ۸۰.۴۵ میلیارد دلار رسیده بود که نسبت به سال‌های قبل ۱۲ درصد افزایش داشت و این میزان، شهر را از نظر تولید ناخالص داخلی در رده بیستم مراکز استان‌ها قرار داده است.

شیجیاژوانگ به یک شهر صنعتی بزرگ در شمال چین تبدیل شده است و به همراه تانگشان مرکز اقتصادی استان هبی محسوب می‌شود. این شهر همچنین در کمربند صنعتی Hi-Tech پکن-تیانجین-Shijiazhuang قرار دارد که یکی از اصلی‌ترین کمربندهای فناوری پیشرفته در چین به شمار می‌رود.

این شهر که «مرکز پزشکی چین» نامیده می‌شود، محل استقرار شرکت‌ها و کارخانه‌های دارویی بزرگی مانند «شرکت گروه دارویی شمال چین»، «گروه دارویی شیجیاژوانگ» و «شین‌وی فارما» می‌باشد. صنعت نساجی همچنین یکی از ستون‌های بازرگانی در این شهر است. Shijiazhuang با منابع کشاورزی فراوان، ۵۹۰۰۰۰ هکتار زمین زیر کشت دارد و منبع اصلی پنبه، گلابی، خرما و گردو در استان هبی محسوب می‌شود.

در سال ۲۰۰۸، کل واردات Shijiazhuang به ۱.۳۹۳ میلیارد دلار آمریکا رسیده بود که نسبت به سال قبل آن ۴۲.۱ درصد افزایش داشت. صادرات نیز با ۳۴.۹ درصد افزایش به ۵.۵۹۶ میلیارد دلار آمریکا رسیده بود که این افزایش تا امسال نیز ادامه‌دار بوده است. منطقه توسعه صنعتی نیز در راستای این پیشرفت‌ها در شیجیاژوانگ پدید آمده است که در ادامه به توضیح این منطقه پرداخته‌ایم.

  • منطقه توسعه صنعتی Shijiazhuang

این منطقه در مارس ۱۹۹۱ به‌عنوان یک منطقه توسعه‌ای در سطح دولتی تأسیس شد و به سه منطقه تقسیم می‌شود. بزرگراه‌های سراسری ۱۰۷، ۲۰۷، ۳۰۷، ۳۰۸ از این منطقه عبور می‌کنند. این منطقه از ایستگاه راه‌آهن شیجیاژوانگ ۱۵ کیلومتر (۹.۳ مایل) و تا بندر تیانجین ۱۰۵ کیلومتر (۶۵ مایل) فاصله دارد. صنایع آن شامل داروسازی، اطلاعات الکترونیکی، تولید مکانیکی، خودروسازی، تولید مواد شیمیایی و تدارکات هستند.

ناحیه شرقی، واقع در قسمت شرقی Shijiazhuang، مساحتی معادل ۵.۸ کیلومترمربع (۲.۲ مایل مربع) را پوشش می‌دهد و به‌عنوان بخش اصلی منطقه توسعه صنعتی جدید با فناوری پیشرفته عمل می‌کند. این منطقه بر ایجاد شرکت‌های جدید با فناوری پیشرفته تمرکز دارد. یک خط راه‌آهن هم که توسط پالایشگاه نفت شیجیاژوانگ اداره می‌شود از شمال به جنوب این منطقه می‌گذرد.

 

 

ناحیه غربی، واقع در جنوب غربی Shijiazhuang، مساحتی معادل ۸.۲ کیلومترمربع (۳.۲ مایل مربع) دارد. تمرکز این منطقه بر شرکت‌های کوچک و متوسط فناوری است. منطقه Liangcun که با منطقه غربی هم‌مرز است، وسعت ۴ کیلومترمربع (۱.۵ مایل مربع) را پوشش می‌دهد و بر صنعت داروسازی و صنعت پتروشیمی تمرکز دارد. تا سال ۲۰۰۹، حدود ۲۶۰۰ شرکت در این منطقه مستقر شدند که از این تعداد، ۱۸۵ شرکت با سرمایه خارجی بودند.

اقتصاد شیجیاژوانگ چین

واردات از شیجیاژوانگ چین

حال که با خواندن مطالب بالا دریافتید که شهر Shijiazhuang در کدام حوزه‌ها تولیدات داشته و کدام کالا، کالای اصلی تجاری آن است، می‌توانید برای واردات از شیجیاژوانگ چین، بهتر برنامه‌ریزی نمایید.

اگر بخواهیم مراحل واردات از این شهر را به شما بیان نماییم، باید گفت که این مراحل به طور کلی به دودسته تقسیم می‌شوند که دسته اول همان انتخاب کالای مناسب برای واردات و پیدا کردن یک فروشنده خوب و انجام امور مربوط به تنظیم قرارداد است. دسته دوم نیز مربوط به آن دسته کارهای است که تاجر انجام می‌دهد تا کالای تجاری او از گمرک ترخیص شود؛ این کارها عبارت‌اند:

  • ارائه قبض انبار به گمرک
  • داشتن کارت بازرگانی،
  • داشتن برگه بارنامه و برگه‌های ترخیصیه و سیاهه خرید
  • داشتن گواهی مبدا
  • داشتن بیمه‌نامه
  • داشتن لیست عدل بندی
  • اخذ مجوزهای ضروری و قانونی برای ترخیص کالا
  • و داشتن وکالت‌نامه رسمی، پروفرما، نامه برات و پروانه صادراتی

توجه کنید که بهتر است این امورات را پیش از شروع فعالیت حل کنید تا در حین انجام کار به مشکلی برنخورده و زمان را از دست ندهید.

صادرات به شیجیاژوانگ چین

برای صادرات به شیجیاژوانگ چین شما باید با شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار شده در ایران و چین و یا سایر کشورهای مرتبط مثل تایوان و هنگ‌کنگ، اقدام به شبکه سازی کرده و با ارتباط با خریداران چینی، محصولات خود را به آنان معرفی نمایید. برای این کار همچنین می‌توانید در اتاق بازرگانی چین و ایران عضو شده و نیازهای وارداتی مناطق مختلف چین را مشاهده نمایید.

بعد از این کارها، نوبت به آشنایی با مفاهیم گمرکی و کسب مهارت در انجام امور گمرکی مثل ترخیص می‌رسد. همچنین شما باید به شیوه‌های نقل و انتقالات ارزی نیز مسلط باشید. توجه کنید که با توجه به شرایط فعلی کشور ما و تحریم‌های موجود، ریسک تجارت با کشورهای خارجی بسیار بالاتر رفته است و آشنایی کامل با مباحث ارزی برای کاهش این ریسک ضروری می‌باشد.

 اخذ مجوزها صادراتی داخلی و بین‌المللی نیز از دیگر موارد مهمی است که باید در صادرات کالا انجام دهید. دریافت برخی از این مجوزها با توجه به نوع کالای شما ضروری هستند مثل مجوزهای وزارت بهداشت و نظام پزشکی ولی برخی دیگر از آن‌ها با توجه به نیاز خریدار خارجی می‌تواند متغیر باشد و برخی دیگر هم که به‌عنوان مجوزهای بین‌المللی شناخته می‌شوند، در تسهیل روند تجاری شما نقش دارند. در نهایت باید ذکر کنیم که برای موفقیت در این کار و انجام هر چه بهتر صادرات، می‌توانید از شرکت‌های فعال در این حوزه کمک بگیرید.

 

 

فورواردر از شیجیاژوانگ چین

اگر شما کالایی را از Shijiazhuang چین خریده و قصد وارد کردن آن به کشور را دارید حتماً یا باید خودتان شخصاً به این شهر سفر کرده و تشریفات مربوط به حمل کالا را انجام دهید و یا باید شخصی را به‌عنوان نماینده خود در این شهر داشته باشید تا او کارهای مربوط به حمل درست کالا را طراحی کند.

فورواردر از شیجیاژوانگ چین

منظور از فورواردر از شیجیاژوانگ چین، همان شخص حقیقی یا حقوقی است که به‌عنوان نماینده شما، در این شهر حضور یافته و مراحلی را که نیاز است تا کالا به مرحله بارگیری و حمل برسد را به انجام می‌رساند.

خرید از شیجیاژوانگ چین

شاید خرید از شیجیاژوانگ، یکی از چالش‌برانگیزترین مراحل واردات از این شهر باشد. شما برای به انجام رساندن درست این مرحله، باید تا حدودی به زبان چینی مسلط بوده و همچنین با مراکز خرید این شهر آشنایی داشته باشید. اگر انجام این مرحله به نظرتان سخت می‌آید اصلاً نگران نباشید، شرکت بازرگانی وانیکس می‌تواند تمامی مراحل ثبت سفارش و خرید کالای شما را بدون کوچک‌ترین مشکلی انجام دهد.

 خرید عمده از شیجیاژوانگ چین

اغلب آن دسته از افرادی که با قصد تجارت به این منطقه سفر می‌کنند خرید عمده از شیجیاژوانگ چین را انتخاب می‌نمایند. چون این کار باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌های آنان می‌شود. برای انجام این نوع خرید شما باید با مراکز عمده‌فروشی این شهر آشنا باشید تا در آنجا دچار سردرگمی نشوید.

کارگو از شیجیاژوانگ چین

منظور از کارگو از شیجیاژوانگ چین همان حمل کالای وارداتی شما از این شهر تا ایران است. این شهر با داشتن فرودگاه بین‌المللی، امکان کارگو هوایی بار را با هر حجم و وزنی به تاجران مهیا کرده است. برای اطلاع از قوانین و مقررات کارگو با مشاوران مجموعه ما تماس حاصل نمایید.

کارگو از شیجیاژوانگ چین

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از وبلاگ وانیکس سعی کردیم شما را با شهر Shijiazhuang چین آشنا کرده و موارد مهم مرتبط با اقتصاد و تاریخچه آن را بیان نماییم. همان‌طور که می‌دانید، چین یکی از قدرت‌های تجاری در جهان محسوب می‌شود که همه مناطق آن تقریباً از پتانسیل‌های صادراتی برخوردار هستند. از این رو تمام تلاشمان را کردیم که نحوه صادرات و واردات از این شهر را نیز به شما آموزش دهیم. امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *