واردات از شهر شانگهای چین

با توجه به این موارد، در مقاله همه چیز درباره شهر شانگهای چین، تصمیم گرفته‌ایم ضمن معرفی این شهر، به نحوه واردات و صادرات از آن بپردازیم.

معرفی شهر شانگهای چین

شهر بزرگ و شلوغ شانگهای چین است که امروزه حزبی از چین در آن برپا شده و به شهر جنگلی آسمان‌خراش‌ها معروف است. این شهر در جنوب یانگ تسه در کرانه چپ رودخانه هوانگ پو واقع شده و نامش به چینی «بر فراز دریا» معنی دارد و در فاصله اندکی از اقیانوس آرام قرار گرفته است.

 

 

Shanghai توسط انشعابی از رود یانگ تسه یعنی رود هوانگ پو به دو بخش تقسیم می‌شود که یک بخش آن به نام پودونوگ و بخش دیگر به نام شانگهای شناخته می‌شود. طول رود هوانگ پو حدود ۱۱۴ کیلومتر بوده و پهنا و عمق آن به ترتیب ۴۰۰ و ۹ متر است. این رود با عبور کردن از دریاچه تای هو در ناحیه کینک پو به سمت شرق و به منطقه مین هانگ جاری می‌شود.

معرفی شهر شانگهای چین

از مهم‌ترین انشعابات رود هوانگ پو می‌توان به رودخانه ووسانگ که به رودخانه سوژو نیز معروف است اشاره کرد که در محل پل وای بای دو، به این رود ملحق می‌شود و در نهایت ر‌ود هوانگ پو در شمال Shanghai و در دهانه رود پانگ تسه به دریای شرقی چین می‌ریزد. این شهر شباهت زیادی به نیویورک دارد که این موضوع باعث شده خیلی از مردم، آن را نیویورک شرق بنامند. همچنین قابل‌ذکر است که یکی از چهار منطقه خودگردان در تقسیمات کشوری چین، Shanghai اعلام شده است. این شهر بعد از توکیو دومین شهر بزرگ جهان محسوب می‌شود که این موضوع یکی از دلایل پایتخت شدن این شهر اقتصادی و پرجمعیت در کشور چین است. در ادامه بحث معرفی شهر شانگهای چین، می‌خواهیم موقعیت و جمعیت آن و همچنین آب‌وهوای این شهر را باهم بررسی کنیم.

 

 

موقعیت و جمعیت شانگهای

فرزندان مهاجران، بسیاری از افراد Shanghai را تشکیل می‌دهند که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم از استان‌های هم‌جوار ژجیانگ و جیانگ سو به این شهر مهاجرت کردند؛ این مردم به زبان چینی صحبت کرده و به دلیل عدم توانایی در صحبت به زبان محلی، برای ارتباط از زبان ماندارین استفاده می‌کنند. شهر شانگهای چین، یک شهر توریستی بوده و از آثار تاریخی و معابد و محله‌های قدیمی زیادی برخوردار است که در کنار آن تالارهای بورس سهام و فلزات و آسمان‌خراش‌های مدرن و امروزی و مغازه‌های شیک با برندهای گران‌قیمت زیادی دیده می‌شود؛ به همین سبب سالانه گردشگران زیادی به این شهر سفر می‌کنند. مسافرانی که به شهر شانگهای چین سفر می‌کند با دیدن فرودگاه مدرن و ترن مغناطیسی که گردشگران را تا مرکز شهر می‌برد پی به میزان پیشرفته بودن این شهر می‌برند. رودخانه هوانگ پو که از وسط شهر می‌گذرد و آن را به دونیمه غربی و شرقی تقسیم می‌کند زیبایی خاصی به این شهر داده است. در ساحل شرقی رودخانه یعنی پودانگ قسمت‌های مدرن و امروزی‌تری دیده می‌شود که دارای ساختمان‌های بلندی مانند تجارت جهانی “SWFC”، برج هتل، برج تلویزیونی است. در این قسمت از شهر کارمندان شرکت‌های بین‌المللی و چینی به وقفه در حال رفت‌وآمدند و آرامش را در چهره آن‌ها به‌ندرت می‌توان دید. از این زاویه اگر نگاه کنیم، Shanghai هم مثل تمامی کلان‌شهرها، بسیار جدی و تا حدی خشن است.

آب‌وهوای شانگهای

شهر شانگهای چین، آب‌وهوای معتدل و مرطوب دارد و در این آب‌وهوا، چهارفصل مشخص، دیده می‌شود. از مشخصات آب‌وهوای این شهر می‌توان به زمستان‌های سرد و کم بارش، بهار و پاییز معتدل و تابستان‌های گرم و مرطوب اشاره کرد و در ضمن در Shanghai دمای زیر صفر کمتر دیده شده و رطوبت هوا در تمام سال به دلیل مجاورت با دریا نسبتاً بالا است. در کل آب هوای این شهر را می‌توان با شهرهای ساحلی شمال ایران مقایسه کرد.

 

 

واردات از شانگهای چین

همان‌طور که اشاره شد، یکی از کلیدی‌ترین و عظیم‌ترین شهرهای چین شهر Shanghai است که در تأمین منابع نقش مهمی ایفا می‌کند. با این تفاسیر واردات از آن از اهمیت خاصی برخوردار است و شناخت کافی از محصولات و منابع این شهر به بازرگانان کمک می‌کند که با نگرش و دید بهتری کالای موردنظر خود را از Shanghai خریداری کنند. به خاطر همین موضوع، در ادامه به چند موضوع مهم که شناخت آن‌ها در واردات از شانگهای چین ضروری است اشاره می‌کنیم:

 • شناخت صنایع و منابع

Shanghai شهری است که برخلاف دیگر شهرهای چین اقتصادش مستقل از تولیدات و کشاورزی بوده و برای ادامه حیات خود نیازمند خرده‌فروشی، سرمایه‌گذاری، بنگاه‌ها و املاک و مستغلات است. این شهر بدون این موارد نمی‌تواند حتی یک روز هم به حیات خود ادامه دهد؛ چون از تعداد تأمین‌کنندگان در شهر شانگهای چین، تعداد بسیار اندکی از آن‌ها تولیدکننده هستند.

درواقع تعداد بیشتر تأمین‌کنندگان منابع در این شهر، دفاتر نمایندگی یا شرکت‌های بازرگانی تولیدکنندگان استان‌های هم‌جوار هستند که از استان‌های همسایه خود محصولات موردنیاز خود را تهیه می‌کنند و تولیدکنندگان در مناطق بیرونی Shanghai مثل پودانگ و باوشان، به‌صورت انحصاری به فعالیت می‌پردازند.

واردات از شانگهای چین

مسافرت درون‌شهری Shanghai به دلیل مساحت بزرگ ممکن است ساعت‌ها طول بکشد. درست است که مدت‌زمان بیشتری برای واردات کالا از شانگهای چین به دلیل مسافت طولانی نیاز است ولی این شهر دارای مزایایی برای تأمین محصول است که تاجران را با این شهر شلوغ وادار به تجارت می‌کند.

 

 

 • شناخت تأمین‌کنندگان Shanghai

ازآنجاکه شانگهای، تأمین‌کنندگان بافرهنگی دارد که به زبان انگلیسی نیز کاملاً تسلط دارند، به همین دلیل ارتباط با آن‌ها راحت‌تر از همتایان آن‌ها در دیگر استان‌ها است؛ این موضوع باعث می‌شود که تأمین‌کنندگان این شهر دارای استانداردهای بالاتری نسب به تأمین‌کنندگان دیگر استان‌ها باشند.

همچنین تأمین‌کنندگان شهر شانگهای چین از الزامات اروپا و گواهینامه‌ها نیز برخوردار هستند. این در حالی است که استان‌های هم‌جوار از نداشتن تولیدکنندگان دارای مجوز صادراتی و یا کارمندانی که به زبان انگلیسی تسلط کافی ندارند، رنج می‌برد.

این شهر شرکت‌های بازرگانی بسیاری دارد که به‌واسطه دانش کافی از محصولات و همچنین توجه زیاد به تجارب بین‌المللی، سعی می‌کنند بهترین محصول را به مشتریان و تجار ارائه دهند تا رقابتی بین خود به وجود بیاورند؛ بنابراین واردات کالا از Shanghai به‌مراتب راحت‌تر از سایر مناطق چین است.

 حال بعد از اشاره به این مطالب، در ادامه مواردی که تجار در واردات کالا از شهر شانگهای چین باید به آن دقت نمایند را آورده‌ایم:

تجار باید از واردات مواد و محصولات غیرقانونی پرهیز کنند و دقت لازم را در واردات از کشور چین بکار بگیرند چراکه ممکن است با مشکلاتی مواجه شده و آسیب ببینند. به همین دلیل به واردکنندگان توصیه می‌شود تا تمام قوانین و مقررات را موقع خرید کالا رعایت کنند.

گاهی اوقات بعضی از افراد یا تجار فرصت‌طلب به دلیل ناآگاه بودن تجار تازه‌وارد، باعث ایجاد مشکل قانونی برای آن‌ها می‌شوند، بنابراین باید آگاهی کامل را داشته باشیم تا دچار این‌گونه مسائل قانونی و مشکلات ناشی از آن نشویم.

مزایا و معایب واردات از شانگهای چین

بندر Shanghai دروازه‌ای به سوی  مراکز تولید استان‌های جیانگسو  و ژجیانگ به شمار میرود که امکان رسیدن به آن به‌راحتی با قطار سریع‌السیر وجود دارد. همچنین به‌واسطه فرودگاه بین‌المللی موجود در آن، دسترسی به این بندر بسیار سهل و آسان است و درنتیجه به‌راحتی می‌توان از شهر شانگهای چین محصول یا کالایی را وارد کرد یا بقولی دیگر واردات از Shanghai بسیار کار راحتی است.

 این شهر تأمین‌کنندگانی با اعتمادبه‌نفس بالایی دارد که می‌توانند بهتر از سایر تأمین‌کنندگان کشور، انگلیسی صحبت کنند و درک بهتری از الزامات کیفی و مجوزهای محصول دارند؛ اما Shanghai هم ایراداتی دارد که بزرگ‌ترین آن، وجود تعداد کمی تولیدکنندگان کالا است به‌طوری‌که برای بازدید از کارخانه‌ها باید چند روز منتظر ماند و این شاید برای بعضی از تجار و مشتریان قابل‌تحمل نباشد.

مزایا و معایب واردات از شانگهای چین

صادرات به شانگهای چین

بنابه بیانات سخنگوی گمرک، بین ایران و اعضای Shanghai ، ۴۸ میلیون و ۹۰۳ هزار تن کالا در ۱۱ ماهه امسال که ارزش کلی آنها ۳۲ میلیارد و ۷۱۲ میلیون دلار بوده تبادل شده است. پس با این آمار فوق، نتیجه می‌گیریم صادرات از ایران به Shanghai نیز صورت گرفته و یک تجارت پرسود تلقی می‌شود؛ بنابراین برای هر تاجری که قصد صادرات به شانگهای چین را دارد ضروری است که از مراحل و قوانین آن آشنایی داشته باشد.

برخی از این مراحل و قوانین این کار عبارتند از:

افزایش دانش در این زمینه به عنوان اولین قدم برای شروع اصولی بازاریابی و صادرات توصیه می‌شود. به این منظور مطالعه کتاب‌های مرتبط با بازاریابی، قوانین و مقررات صادرات و واردات کالا و امور گمرکی و ترخیص کالا از گمرک و اصول و چارچوب قراردادهای بین‌المللی توصیه می‌شود. برای بیشتر کردن دانش تخصصی خود همچنین توصیه می‌شود که به بخش دوره‌های آموزشی صادرات در مجموعه وانیکس مراجعه نمایید.

 

 

قابل‌ذکر است که در بازارهای خارجی، برای انجام مراحل صادرات و فروش کالا، ظرایف و حساسیت‌های خاصی وجود دارد که عدم توجه به آن‌ها، سرمایه‌گذاری‌های مالی و انسانی در این خصوص را به هدر می‌دهد. همانند هر کار تجاری  و بازرگانی دیگری، صادرات  نیز نیازمند آشنایی با روش‌های علمی، برنامه‌ریزی، تحرک لازم، آینده‌نگری و جلب اعتماد خریداران خارجی است.

 به ‌طور کلی، مواردی را که در صادرات به شانگهای چین باید از آن‌ها اطلاع داشته باشیم، می‌توان به شرح زیر فهرست نمود:

 • اول: صادرات کالا چیست و چه نکاتی را باید برای شروع مراحل صادرات رعایت کنیم؟
 • دوم: چگونه تحقیقات بازار را انجام دهیم و مشتری مناسب را پیدا کنیم؟
 • سوم: مراحل و فرآیند صادرات در گمرکات و سایر مراجع خارج از کشور و داخل کشور چگونه است؟ تعرفه صادرات چقدر است؟
 • چهارم: در گام‌های صادراتی باید چه نکاتی را در خصوص بسته‌بندی کالای صادراتی، حمل و بیمه در نظر گرفت؟
 • پنجم: آیا تعهداتی در قبال اخذ وجه در نظر گرفته می‌شود؟
 • ششم: گام‌های اجرایی و تشریفات صادرات در ایران چیست؟

بعد از اینکه پاسخ این سؤالات را پیدا کردید، می‌توانید به حوزه صادرات کالا قدم بگذارید.

فورواردر از شانگهای چین

آیا اطلاعاتی در مورد فورواردر دارید؟ در این بخش از مقاله می‌خواهیم توجه شمارا به اهمیت وجود فورواردر از شانگهای چین جلب کنیم. در حوزه  واردات و صادرات ،یکی از بازوان اصلی  نقل و انتقالات، فورواردرها هستند. چون تجار و بازرگانان وقت کافی برای انجام تمامی هماهنگی‌های لازم برای حمل‌ونقل بین‌المللی کالا را ندارند، بنابراین وجود یک شخص مثل فورواردر که بتواند با آگاهی از کلیه‌ی قوانین و مقررات، هماهنگی‌ها و تشریفات مربوطه را به نحو احسنت به انجام برساند، به‌شدت موردنیاز بازرگانان است.

خرید از شانگهای چین

یکی از مدرن‌ترین شهرهای چین شهر Shanghai است که در این شهر می‌توانید محصولات و کالاهای برندهای برتر دنیا را خریداری کنید؛ بنابراین اگر در کار وارد کردن برندهای لوکس هستید، این شهر می‌تواند بهترین انتخاب برای واردات از چین باشد.

گفتنی است که برای خرید از شانگهای چین، تجار می‌توانند با سفر حضوری به این شهر و یا به‌صورت غیرحضوری، آن را به انجام برسانند. برای اطلاع بیشتر از نحوه و چگونگی انجام این مرحله، می‌توانید با مشاوران مجموعه وانیکس ارتباط بگیرید.

خرید عمده از شانگهای چین

همان‌طور که میدانید خرید عمده از شانگهای چین، مزایایی نسبت به خرید جزئی دارد و وقت و هزینه کمی را از تاجر می‌گیرد. برای این نوع خرید، شما به‌عنوان یک تاجر، باید آشنایی کامل را درباره بازارهای عمده‌فروشی محل مدنظر داشته باشید؛ به همین سبب ما در ادامه، بهترین بازارهای عمده‌فروشی این شهر را به شما معرفی می‌کنیم.

خرید عمده از شانگهای چین

 • مرکز خرید IFC از بزرگ‌ترین مراکز خرید Shanghai است. این مرکز خرید، دارای شش طبقه بوده و انواع کالاهای برندهای لوکس را می‌توانید از آن، خریداری کنید. بهره‌مندی از سرویس‌های بهداشتی تمیز و پارکینگ و در نظر گرفتن فضای رفت‌وآمد، برخی از مزایای خرید از این فروشگاه است.
 • پلاتزا ۶۶ مرکز خریدی معروف و بزرگ در این شهر است. این ساختمان، دارای دو آسمان‌خراش بوده و علاوه بر مرکز خرید، مجتمعی تجاری نیز به شمار می‌رود. شما انواع کالاهای برندهای معروف و فشن جهان را می‌توانید از این مرکز خرید، خریداری کنید.

 

 

کارگو از شانگهای چین

 کارگو از شانگهای چین، یعنی حمل محصول از این شهر به داخل کشور با یکی از روش‌های دریایی، هوایی یا زمینی. گفتنی است که انتخاب نوع کارگو نیز باید با استفاده از تجربیات فورواردر انجام پذیرد تا مشکلی در روند آن پیش نیاید.

سخن پایانی با وانیکس

همان‌طور که اشاره شد، شهر شانگهای چین به دلیل برخورداری از وضعیت اقتصادی مناسب و همچنین موقعیت جغرافیای خوب، مقصد مناسبی برای تاجران ایرانی به شمار می‌رود.

در این مقاله نیز هدف ما آشنا کردن شما کاربران عزیز با این شهر بود تا با استفاده از مطالب آن بتوانید تجارت خوبی را برای خود به رقم بزنید. به یاد داشته باشید که مشاوران و کادر مجموعه وانیکس، به‌صورت تمام‌وقت آماده ارائه مشاوره به شما هستند.

سؤالات متداول درباره شهر شانگهای

 • هزینه کارگو از شانگهای چین به چه مواردی بستگی دارد؟

هزینه حمل‌ونقل در واردات از این شهر، بستگی به وزن محوله دارد و در بارهای سنگین و بیش از حد استاندار باید هزینه اضافی پرداخت کرد.

 • اگر فردی بخواهد شخصاً وارد کار تجارت شود، در اولین مرحله چه کاری باید انجام دهد؟

فرد در ابتدا باید نسبت به اخذ کارت بازرگانی به نام خودش اقدام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *