ترخیص و واردات شهر سوژو چین

این شهر که در سال ۵۱۴ قبل از میلاد تاسیس شده، تاریخ طولانی و پرباری داشته است. موزه‌های محلی، میزبان نمایش‌های فراوانی از آثار آن هستند و مکان‌های دیدنی تاریخی زیادی در آن وجود دارد. در حدود ۱۰۰ سال پس از میلاد، در طول سلسله هان شرقی، این شهر به یکی از ده شهر بزرگ جهان تبدیل شد که بیشتر به دلیل مهاجرت از شمال چین به این منطقه بود. از قرن دهم، شهر سوژو مرکز مهم صنعت و تجارت خارجی چین محسوب گردیده و در اواخر قرن پانزدهم تا قرن نوزدهم، یک مرکز ملی اقتصادی، فرهنگی و تجاری بوده است. همچنین این شهر بزرگ‌ترین شهر غیر پایتختی در جهان بود تا زمانی که شانگهای از آن سبقت گرفت.

 

 

 از زمانی که اصلاحات اقتصادی عمده در سال ۱۹۷۸ آغاز شد، سوژو با نرخ رشد تولید ناخالص داخلی حدود ۱۴ درصد در ۳۵ سال گذشته، به یکی از سریع‌ترین شهرهای بزرگ در حال رشد در جهان تبدیل شده است. با امید به زندگی و درآمد سرانه بالا، رتبه‌بندی شاخص توسعه انسانی این شهر، تقریباً با یک کشور نسبتاً توسعه یافته قابل‌مقایسه بوده و آن را به یکی از بسیار توسعه یافته‌ترین و مرفه‌ترین شهرهای چین تبدیل می‌کند. Suzhou همچنین یکی از ۵۰ شهر بزرگ جهان از نظر خروجی‌های تحقیقات علمی می‌باشد که توسط شاخص طبیعت ردیابی شده است؛ این شهر خانه چندین دانشگاه بزرگ در چین ازجمله دانشگاه سوچو، دانشگاه علم و صنعت Suzhou، شیان، دانشگاه جیائوتنگ-لیورپول و موسسه فناوری چانگشو است.حال با این مقدمه درباره‌ی وضعیت کلی شهر سوژو چین، در ادامه می‌خواهیم درباره تاریخچه و اقتصاد آن بیشتر صحبت کرده و شما را با نحوه تجارت با این شهر آشنا نماییم. اگر به مسائل اقتصادی و تجاری علاقه‌مند هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

تاریخچه ای از سوژو چین

Suzhou، مهد فرهنگ وو، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای حوضه یانگ تسه است. سوابق مورخ بزرگ سیما کیان گزارش‌های سنتی را ثبت می‌کند که ارباب ژو تایبو ایالت وو را در نزدیکی ووکسی در قرن یازدهم قبل از میلاد تأسیس کرده و مردم محلی را متمدن نموده و کشاورزی و تسلط آن‌ها را در آبیاری بهبود بخشید.در سال ۵۱۴ قبل از میلاد، پادشاه هلو از وو دربار خود را در نزدیکی سوژو جابجا کرد و شهرک هلو را به نام خود پایه‌گذاری کرد. بعدها این پادشاه با سیاست‌های وزیر خود، ساخت منطقه‌ای به نام Suzhou را برنامه‌ریزی نمودند. این شهر در ابتدا بر اساس یک شبکه نمادین سه در سه از نه مربع طراحی شده بود که کاخ سلطنتی موقعیت مرکزی آن را اشغال می‌کرد.

 

 

بعد از تکمیل کانال بزرگ، Suzhou خود را در موقعیت استراتژیک در یک مسیر تجاری بزرگ یافته و به‌عنوان کلان‌شهر منطقه‌ای صنعت و تجارت خارجی در سواحل جنوب شرقی چین خدمت کرد. در زمان سلسله تانگ، شاعر بزرگ، بای جویی، کانال شانتانگ (که بیشتر به نام «خیابان شانتانگ» شناخته می‌شود) را ساخت تا این شهر را به تپه ببر برای گردشگران متصل کند.در سال ۱۰۳۵ پس از میلاد، معبد کنفوسیوس سوژو، توسط شاعر و نویسنده مشهور فن ژونگیان تأسیس شده و به مکانی برای امتحانات مدنی امپراتوری تبدیل گشت؛ سپس این مکان در دهه ۱۹۱۰ به دبیرستان مدرن Suzhou تبدیل شد.

تاریخچه ای از سوژو چین

پس از فوریه ۱۱۳۰، شورش‌ها و ناآرامی‌ها باعث مختل شدن Suzhou شد و پس‌ازآن در سال ۱۳۵۶، این شهر به‌عنوان پایتخت ژانگ شیچنگ، انتخاب گردید. در سال ۱۳۶۷، رقیب ژانگ، ژو یوانژانگ، شهر را پس از یک محاصره ۱۰ ماهه تصرف کرد و دیوارهای شهر قدیمی تخریب نمود.توسط این فرمانده مالیات‌های خردکننده‌ای بر خانواده‌های قدرتمند شهر و استان تحمیل شد ولی با وجود این مالیات‌های سنگین و تبعید اجباری برخی از شهروندان برجسته، سوژو پس از مدت‌زمان کوتاهی دوباره رونق یافت به مدت قرن‌ها، این شهر برای محیط اطرافش به‌عنوان یک پایگاه اقتصادی، منبع فوق‌العاده‌ای از درآمد مالیاتی بود.

 

 

اقتصاد سوژو چین

اقتصاد شهر سوژو اساسا مبتنی بر بخش بزرگ تولیدی آن در بخش‌های مثل آهن و فولاد، فناوری اطلاعات، تجهیزات الکترونیکی و محصولات نساجی است. بخش خدمات شهر به‌طور قابل‌توجهی توسعه‌یافته که این توسعه در درجه اول به دلیل گردشگری است که در سال‌های اخیر درمجموع ۱۵۲ میلیارد یوان درآمد به ارمغان آورده بود. تولید ناخالص داخلی کلی Suzhou طی سال‌های گذشته از ۱.۳ تریلیون یوان (۹.۶ درصد افزایش نسبت به سال‌ها قبل) فراتر رفته است.

این شهر همچنین به دلیل نزدیکی نسبی به شانگهای و هزینه‌های عملیاتی نسبتاً پایین، یکی از مقاصد اصلی چین برای سرمایه‌گذاری خارجی به شمار می‌رود. در این منطقه، دولت شهری اقدامات مختلفی را برای تشویق سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در تعدادی از بخش‌های تولیدی (به‌عنوان مثال داروسازی، کالاهای الکترونیکی، خودرو) و خدمات (مانند بانکداری، تدارکات، خدمات تحقیقاتی) انجام داده است.

در میان این اقدامات، یک سیاست مالیاتی ترجیحی برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر با مشارکت محدود در پارک صنعتی سوژو گنجانده شده است. به‌طورکلی، Suzhou یک منطقه اقتصادی بسیار توسعه‌یافته در چین بوده و مرکز اقتصادی، صنعتی، تجاری و لجستیکی استان جیانگ سو و همچنین یک مرکز مهم مالی، فرهنگی، هنری، آموزشی و حمل‌ونقلی محسوب می‌شود.

در اقتصاد این شهر برخی بخش‌ها، بیشترین تاثیر را دارند که در ادامه به معرفی این بخش‌های مهم اقتصادی پرداخته‌ایم:

  • کشاورزی

در طی دهه گذشته، کل تولید غلات در Suzhou به ۱۳۱۱۲۰۰ تن رسید که ۲.۹ درصد کاهش داشت. عرضه غلات به‌طور مؤثر از طریق ساخت‌وساز شدید پایگاه‌های تولید غلات کالایی، بازارهای غلات عمده‌فروشی و سیستم‌های ذخیره تضمین شده است.

  • صنایع‌دستی سنتی

Suzhou سابقه طولانی در چرخاندن کرم ابریشم دارد و همیشه پایگاه مهمی برای تولید ابریشم در چین بوده است. از زمان دودمان سونگ و یوان، این شهر یکی از مراکز ابریشم‌بافی و رنگرزی در این کشور بوده و در سلسله مینگ، منطقه اطراف شهر سوژو یعنی سونگ صحنه «لباس جهان» بوده است.

 در نهایت باید اشاره کنیم که برخی مناطق توسعه نیز در این شهر پدید آمده‌اند که در ذیل به بررسی آن‌ها نیز پرداخته‌ایم:

  • پارک صنعتی Suzhou

پارک صنعتی سوژو SIP بزرگ‌ترین پروژه همکاری بین چین و دولت سنگاپور است. این پارک در کنار دریاچه جینجی است که در شرق شهر قدیمی Suzhou قرار دارد. SIP دارای حوزه قضایی ۲۸۸ کیلومترمربع (۱۱۱ مایل مربع) می‌باشد که از این میان، منطقه همکاری چین و سنگاپور، ۸۰ کیلومترمربع (۳۱ مایل مربع) با جمعیت مسکونی برنامه‌ریزی شده ۱.۲ میلیون نفر را پوشش می‌دهد. پارک صنعتی Suzhou همچنین یک منطقه مسکونی محبوب برای بسیاری از خارجی‌هایی است که در شهر سوژو کار و زندگی می‌کنند.

اقتصاد سوژو چین

  • منطقه پردازش صادرات پارک صنعتی Suzhou

منطقه پردازش صادراتی پارک صنعتی سوژو در آوریل ۲۰۰۰ توسط دولت با مساحت برنامه‌ریزی ۲.۹ کیلومترمربع (۱.۱ مایل مربع) ایجاد شد. در داخل این منطقه، تمامی زیرساخت‌ها از استاندارد بالایی برخوردار هستند.

  • منطقه جدید Suzhou SND

منطقه جدید سوژو در سال ۱۹۹۰ تاسیس شده و در نوامبر ۱۹۹۲، به‌عنوان منطقه صنعتی پیشرفته در سطح ملی تصویب گشت. SND اکنون میزبان بیش از ۱۵۰۰ شرکت خارجی می‌باشد.

واردات از سوژو چین

به دلیل پیشرفت‌های Suzhou در چند سال اخیر، بیشتر تجار برای واردات از چین، این شهر را انتخاب می‌کنند. اگر بخواهیم شما را با مراحل واردات از شهر سوژو چین آشنا کنیم، باید بگوییم به‌طورکلی مراحل واردات به دو بخش کلی تقسیم می‌شوند. بخش اول واردات را می‌توان به شناسایی نیازهای بازار، یافتن فروشنده مناسب و مذاکره با آن، دریافت پروفرما از فروشنده و تایید آن، سفارش و در نهایت انجام امورات بانکی و انتقال وجه نسبت داد. بخش دوم واردات نیز شامل فرایندهای است که انجام می‌پذیرد تا کالا از گمرک ترخیص شود. مثل اخذ مجوزهای لازم از سازمان‌های ذی‌ربط، دور اظهاری واردات و ارائه مدارک به گمرک.

 

 

البته شایان‌ذکر است که کار واردات به آسانی آنچه که به‌صورت تئوری گفته می‌شود نبوده و با پیچیدگی‌های همراه است؛ بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که هرگز بدون کسب تجربه‌های لازم وارد این حیطه نشوید. برای آگاهی هر چه بیشتر درباره فرایندها و مراحل واردات کالا از چین، می‌توانید به وبلاگ وانیکس مراجعه کرده و یا به‌صورت تلفنی و یا حضوری با مشاوران مجموعه ارتباط حاصل نمایید.

صادرات به سوژو چین

صادرات به سوژو چین نیز همانند واردات از آن مراحلی داشته و مستلزم آگاهی از مواردی است. در کار صادرات نیز شما اولاً باید با تقاضای بازار شهر مدنظر خود آشنا شوید و سپس با خریداران این شهر وارد مذاکره شده و با ارسال پیش فاکتور به آن‌ها منتظر تایید آن توسط خریداران باشید.

پس از تایید این فاکتور توسط خریدار و انتقال وجه مدنظر به حساب شما، اکنون نوبت این می‌رسد که تشریفات مربوط به حمل کالا را مهیا نمایید. مثلاً کالاها را آماده کرده و آن‌ها را در یک بسته‌بندی مناسب قرار دهید، سپس با یک شرکت حمل‌ونقلی برای جابه‌جایی محموله قرارداد بسته و بار خود را بیمه کنید. بعد از انتقال کالا به گمرک و اظهار آن می‌توانید کالای خود را پس از تسویه هزینه‌های گمرکی و انبارداری، بارگیری نمایید. توجه داشته باشید که قبل از همه این مراحل باید شما برآورد هزینه کرده و هزینه‌های صادراتی را با بودجه خود بسنجید تا وسط راه دچار مشکل نشوید.

فورواردر از سوژو چین

همان‌طور که در موارد بالا اشاره کردیم، انجام تشریفات حمل‌ونقلی، مرحله حساس کار تجاری بوده و دقت زیادی را طلب می‌کند. چون در صورت بروز هرگونه اشتباهی در این مرحله، ممکن است بار تاجر در گمرک گیر کرده و ترخیص نشود. عدم ترخیص به‌موقع بار نیز ضررهای زیادی را برای تاجر به همراه می‌آورد.

فورواردر از سوژو چین

برای جلوگیری از این امور، اغلب تاجران با اشخاصی ب نام فورواردر قرارداد می‌بندند تا در قبال دریافت وجهی، مراحل مربوط به حمل کالای آن‌ها را انجام دهد. مثلاً وقتی می‌گوییم فورواردر از سوژو چین، منظور آن افرادی هستند که با حضور در این شهر، بر تمامی فرایندهای بیمه و انبارداری کالای تجاری شما نظارت می‌کنند تا محموله درست بارگیری شده و سالم به دست شما برسد.

خرید از سوژو چین

یکی از مشکل‌ترین کارهای دنیا، خرید از بازاری است که همه در آن به چینی صحبت می‌کنند؛ در خرید از سوژو چین نیز این مشکل پابرجا است، مگر اینکه کسی را به همراه داشته باشید که به زبان چینی مسلط بوده و یا خودتان با این زبان آشنایی داشته باشید. در این شهر هتل‌های وجود دارند که در صورت درخواست، دستیارانی را همراه فرد قرار می‌دهند تا او را با بازار شهر و محصولات آن آشنا نماید. پس نگران خرید از شهر سوژو چین نباشید!

خرید عمده از سوژو چین

به دلیل مسافت طولانی بین چین و ایران، اکثر تاجران در سفر به این شهر دست به خرید عمده می‌زنند. برای انجام این‌گونه خرید، علاوه بر مسلط بودن به زبان چینی، نیاز دارید که با مراکز عمده‌فروشی سوژو آشنا شوید. ازهمین‌رو ما در این بخش از مقاله چند نمونه از مراکز اصلی عمد فروشی در این شهر را برایتان آورده‌ایم که عبارت‌اند از:

  • بازار شیکوان جیه: در این بازار می‌توانید اجناس متنوع و سنتی مثل بادبزن‌های چینی، انواع نقاشی‌ها و پارچه‌های ابریشمی پیدا نمایید.
  • مرکز جاده ابریشم: این مرکز خریدی تقریباً به موزه ابریشم شهر چسبیده است که فروشگاه‌های زیادی در آن به فروش پارچه‌های متنوع ابریشمی مشغول هستند.
  • بازار شبانه: این بازار، بازاری نسبتاً شلوغ و جذاب است که می‌تواند پوشاک، کفش، صنایع‌دستی و حتی پارچه‌های ابریشمی را از آنجا خریداری کنید.
  • بازار مروارید: برای خریدن مرواریدهای با قیمت ارزان، بهترین جای دنیا شاید همین بازار باشد.

 

 

کارگو از سوژو چین

بعد انجام تمامی مراحل از پیدا کردن فروشنده گرفته تا ثبت سفارش، نوبت به حمل کالا می‌رسد. به حمل کالا از کشور مبدا تا مقصد کارگو می‌گویند. برای اینکه بدانید کدام روش کارگو از سوژو چین مناسب است، می‌توانید از یک شرکت حمل‌ونقلی یا یک شرکت فعال در این حوزه کسب تکلیف نمایید.

کارگو از سوژو چین

سخن پایانی با وانیکس

همان‌طور که می‌دانید امروزه افراد زیادی به سمت تجارت و دادوستد کالا با سایر کشورها رو می‌آورند. تیم مجموعه وانیکس با در نظر گرفتن این موضوع که چین یکی از صادرکنندگان نمونه در دنیا محسوب می‌شود، تصمیم گرفته‌اند که کاربران را با مناطق مهم تجاری این کشور آشنا کرده و راه و روش تجارت با این مناطق را به آنان بیاموزد. امیدواریم مطالعه این مقالات برایتان مؤثر واقع شده باشند؛ کادر مجموعه وانیکس در همه اوقات آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *