ترخیص و واردات از شهر دونگوان چین

درباره رونق تجارت در این شهر باید گفت، Dongguan در صادرات با ۶۵.۵۴ میلیارد دلار، در میان شهرهای چین تنها پس از شنژن، شانگهای و سوژو قرار گرفته است. همچنین یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید جهان، مرکز خرید نیو ساوث چین که روزبه‌روز شاهد افزایش فعالیت است، در آن قرار دارد. این شهر دارای چندین دانشگاه ازجمله دانشگاه علم و صنعت گوانگدونگ، دانشگاه پزشکی گوانگدونگ و دانشگاه صنعتی دونگوان است که هر ساله دانشجویان زیادی به سمت خود جذب کرده و از این طریق بر شهرت خود می‌افزاید. در این مقاله از سری مقالات وبلاگ وانیکس قصد آشنا کردن شما با شهر Dongguan چین را داریم. در ادامه ضمن بیان تاریخچه‌ای از تشکیل این شهر به بررسی اقتصاد آن پرداخته و نحوه صادرت و واردات و روش‌های حمل بار از این شهر را مورد بحث قرار می‌دهیم. حال از شما کاربران عزیز دعوت می‌کنیم تا پایان این مقاله نیز همراه همیشگی ما باشید.

 

 

تاریخچه ای از دونگوان چین

اگرچه اولین آثار سکونت انسان در این منطقه به ۵۰۰۰ سال قبل بازمی‌گردد اما ظهور Dongguan به عنوان یک شهر واقعی، پدیده‌ای است که در دهه‌های گذشته به واقعیت پیوسته است. این شهر در زمان جنگ‌های جهانی اول و دوم دچار خسارات زیادی شد به‌گونه‌ای که در سال ۱۸۳۹، در آغاز جنگ جهانی اول، هومن، شهری که اکنون به دونگوان تعلق دارد، نابود شد. در طول جنگ جهانی دوم نیز این شهر به عنوان پایگاه مقاومت چریکی در برابر اشغالگری ژاپنی‌ها بود. Dongguan که قبلاً منطقه‌ای از استان هوی یانگ بوده و اقتصاد آن نیز بر پایه پایتخت استانی خود هویژو بود، در سال ۱۹۸۵ وضعیت شهر را به دست آورده و سه سال بعد به وضعیت استان ارتقا یافت. در این دوره، Dongguan تمرکز خود را از یک شهر کشاورزی به یک مرکز تولیدی با میانگین رشد سالانه تا ۱۸ درصد تغییر داد. این شهر در فهرست فوربس چین، از میان نوآورترین شهرهای کشور، در رتبه سیزدهم و همچنین در فهرست پویاترین شهرهای جهان توسط فارین پالیسی در رده‌ی هجدهم قرار گرفته است.

تاریخچه ای از دونگوان چین

اقتصاد دونگوان چین

درباره اقتصاد این شهر باید گفت، Dongguan یک مرکز تولیدی بزرگ است، اگرچه از تأثیرات بحران مالی ۲۰۰۸ متحمل ضرر قابل‌توجهی از فعالیت اقتصادی شد. این شهر بزرگ‌ترین بخش صنعتی تولید تجهیزات الکترونیک و ارتباطات است و شرکت‌های بزرگ زیادی در آن به فعالیت می‌پردازند؛ ازجمله شرکت‌های بین‌المللی با امکانات در Dongguan عبارت‌اند از: DuPont، Samsung Electronics، Nokia، Coca-Cola، Nestlé و Maersk. موزه علم و فناوری دونگوان که در دسامبر ۲۰۰۵ بازگشایی شده و پارک تجارت با فناوری پیشرفته در منطقه دریاچه سونگشان که در سال ۲۰۰۳ به بهره‌برداری رسیده ازجمله مناطقی هستند که شهر را به نمایش گذاشته و در اقتصاد آن تأثیر بسزایی دارند. درباره رابطه اقتصاد و تجارت در Dongguan، باید بگوییم درحالی‌که این شهر پس از شانگهای، شنژن و سوژو چهارمین منطقه بزرگ صادراتی در چین است، هنوز نامی را که توسط شنژن در خارج از چین به رسمیت شناخته شده، به دست نیاورده است.این ممکن است به این دلیل باشد که شهر، به جای هدف قرار دادن مستقیم شرکت‌های بزرگ با انگیزه‌های مالی برای توسعه اقتصادی، بر سرمایه‌گذاری زیرساختی تمرکز کرده است. بااین‌وجود، شهر دونگوان چین توسط نمایندگان سطح بالای کمیسیون توسعه ملی و اصلاحات دولت مرکزی به عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق رشد فناوری در سال‌های آینده شناسایی شده است. به عنوان بخشی از این طرح، دولت محلی Dongguan برنامه‌ای را برای ایجاد و حمایت از یک صنعت تولید فتوولتائیک ۱۰۰ میلیارد یوانی را تا سال ۲۰۱۵ اعلام کرده بود.

 

 

واردات از دونگوان چین

حال بعد از اینکه به‌طورکلی با تاریخچه و وضعیت اقتصاد شهر Dongguan چین آشنا شدید، در ادامه می‌خواهیم نحوه واردات از واردات از دونگوان چین را بازگو نماییم. همان‌طور که متوجه شدید Dongguan از نظر اقتصادی یکی از شهرهای مهم چین است، بنابراین برای واردات برخی از کالاها، این شهر می‌تواند مناسب باشد؛ اما واردات کالا از آن، کار آسانی نبوده و ملزم به کسب اطلاعات زیادی است. برای مثال شما اولاً باید بازارهای این شهر را بشناسید تا بدانید چه کالایی را در کدام بازار آن می‌توانید تهیه کنید. بعد از آن شما باید با نحوه حمل‌ونقل کالا از Dongguan به کشور خودتان آشنا باشید تا بتوانید محموله خریداری‌شده را در کمترین زمان ممکن وارد کنید. افزون بر همه این‌ها آشنایی با مجوزات و مدارک لازم برای واردات از دونگوان چین نیز امری بسیار مهم و ضروری است. عدم اطلاع از قوانین، ممکن است در مرحله خروج بار از چین شما را با مشکل روبه‌رو کرده و ضررهای زیادی به شما متحمل کند.

واردات از دونگوان چین

علاوه بر مدارک لازم برای خارج کردن کالا از چین، شما باید با مدارک مورد نیاز برای واردات کالا به ایران نیز آشنا باشید. در این باره قابل ذکر است که مدارک وارداتی در ایران به ماهیت کالاهای وارد کننده اعم از کالاهای عمومی، لوازم شخصی، کالاهای خطرناک، دام بستگی دارد.

صادرات به دونگوان چین

صادرات به دونگوان چین نیز همانند واردات از آن مستلزم طی برخی مراحل و آشنایی با اصول و قوانینی است؛ به‌طورکلی در همه کشورها صادرات نیازمند اخذ مجوزهایی است که می‌توان در صورت نیاز در ایران از ادارات دولتی مربوطه دریافت کرد. همچنین واردات و صادرات کالا در ایران به‌صورت تجاری، مستلزم داشتن کارت بازرگانی است که توسط اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران صادر و به تائید وزارت بازرگانی می‌رسد.

 

 

همچنین گمرک جمهوری اسلامی ایران (ایریکا) سازمانی دولتی است که مسئولیت صادرات و ترانزیت کالا و همچنین مسئولیت اجرای قوانین گمرکی و دریافت حقوق گمرکی صادرات در ایران را بر عهده دارد؛ شما برای خارج کردن کالا از ایران باید امور گمرکی مربوط مثل صدور پروفرما و یا ارائه فیش پرداخت هزینه انبارداری را انجام داده و محموله خود را از آنجا بارگیری نمایید.

 فورواردر از دونگوان چین

بخشی از راه نحوه تجارت، درک این موضوع است که فوروار کالا چیست و چگونه می‌تواند در حمل‌ونقل بین‌المللی و حمل‌ونقل لجستیک به شما کمک کند؛ زیرا در برخی مواقع به احتمال زیاد، نیاز به همکاری با آن‌ها خواهید داشت. معمولاً فورواردرها طیف وسیعی از خدمات را از طرف واردکنندگان ارائه می‌دهند؛ مانند انبارداری، خدمات گمرکی، بیمه بار و البته حمل‌ونقل دریایی یا هوایی. شما می‌توانید با داشتن یک فورواردر خوب بخش زیادی از نگرانی‌ها بابت ارسال بار، نحوه بارگیری را به حداقل برسانید؛ چون فورواردها به عنوان نماینده شما بوده و حتماً در ارسال بار شما دقت کافی را به خرج خواهند داد. برای آشنایی با خدمات فورواردر از دونگوان چین و همچنین ارتباط با یک فورواردر خوب، شما می‌توانید به یک شرکت بازرگانی معتبر مثل وانیکس مراجعه کرده و در این رابطه اطلاعات زیادی کسب کنید.

خرید عمده از دونگوان چین

شاید همه شما با مزایای خرید عمده آشنایی داشته باشید. این موضوع حتی در فروشگاه‌های کوچک نیز به چشم می‌خورد که شما با اقدام به خرید اقلام زیادی از کالاها از تخفیف بیشتری بهره‌مند شده و ضمن صرفه‌جویی در هزینه‌ها بابت خرید کالا و حمل آن، در زمان خود نیز صرفه‌جویی می‌کنید. این مسئله در خرید عمده از دونگوان چین نیز صادق بوده و شما با این نوع خرید می‌توانید یک تجارت پرسود را برای خود رقم بزنید.

خرید عمده از دونگوان چین

کارگو از دونگوان چین

به‌جز اینکه شما برای اقامت در شهرهای تجاری مثل Dongguan باید هزینه‌های زیادی بپردازید، عدم آشنایی شما با این شهرها باعث سردرگمی شده و ممکن است در مراکز خرید، مدت‌ها وقت خود را تلف کنید تا شاید بتوانید کالای مدنظر خود را پیدا کنید. افزون بر این مسائل موضوع چالش‌برانگیز دیگری که ذهن اغلب تجار را به خود مشغول می‌کند، حمل کردن بار با یک کارگو مطمئن است.

هنگامی‌که بازرگان، همه‌ی هزینه‌های سفر، اقامت، مترجم را متحمل می‌شود اما محموله او سالم به دستش نمی‌رسد، تمامی هزینه‌، انرژی و زمانی که توسط او برای این تجارت گذاشته شده بود، بر باد می‌رود؛ بنابراین شما برای تجربه یک تجارت خوب می‌توانید تمامی مراحل خرید تا کارگو را به یک شرکت بازرگانی معتبر بسپارید.

شرکت بازرگانی وانیکس با ده‌ها سال سابقه درزمینهٔ تجاری و کارگو بار از کشورهای مختلف مثل چین، می‌تواند یاریگر شما بازرگانان عزیز باشد. برای کسب آگاهی بیشتر در رابطه با کارگو از دونگوان چین می‌توانید با مشاوران ما تماس گرفته و موارد تکمیلی را جویا شوید.

سخن پایانی

همان‌طور که می‌دانید تجارت و واردات و صادرات کالا در جهان امروزی یک مقوله مهم بوده و تجار در حال رقابت با همدیگر هستند. برای پیروزی در میان رقبا و کسب یک سود خوب از کار تجاری، شما باید به درستی بازارهای مختلف را شناخته و در رابطه با آن اطلاعاتی کسب نمایید. در این راستا و برای افزایش آگاهی شما درزمینهٔ تجارت، ما در وبلاگ وانیکس تصمیم گرفته‌ایم شما را با شهرهای مهم تجاری آشنا کرده و نحوه واردات و صادرات کالا به آن را بیان نماییم.

 

 

شما می‌توانید برای کسب اطلاع درباره شهرهای مهم تجاری به وبلاگ وانیکس مراجعه کرده و مطالب مرتبط با شهر و یا کشور مدنظر خود را در آنجا مطالعه نمایید. در صورت هرگونه سؤال اضافی، کادر مجموعه وانیکس آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *