ترخیص و واردات از شهر جینان چین

شهر جینان یکی از ۴۰ شهر برتر جهان برای تحقیقات علمی می‌باشد که توسط شاخص طبیعت بر اساس شاخص طبیعت ۲۰۲۲ شهرهای علمی ردیابی شده است. Jinan همچنین خانه چندین دانشگاه بزرگ از جمله شانگدونگ، شاندونگ نرمال، شاندونگ جیانژو، دانشگاه Jinan ، دانشگاه طب سنتی چینی شاندونگ و دانشگاه مالی و اقتصاد شاندونگ است.شایان ذکر است، دانشگاه شاندونگ یکی از معتبرترین دانشگاه‌های چین به‌عنوان یکی از اعضای طرح دانشگاه دو درجه‌یک می‌باشد. این شهر بر اساس رتبه‌بندی GAWC دوسالانه در سال ۲۰۲۰ به بتا (شهر درجه دوم جهانی) رتبه‌بندی شده است. بر اساس سرشماری چین در سال ۲۰۲۰، کل جمعیت آن (شامل شهر لایوو که اخیراً ادغام شده است) ۹،۲۰۲،۴۳۲ نفر بوده و منطقه ساخته شده (یا مترو) آن از ۶ منطقه شهری (جی یانگ، ژانگ کیو، لایوو و گانچنگ هنوز شهرسازی نشده است) تشکیل شده است.با این مقدمه کلی درباره این شهر چین، حال می‌خواهیم در ادامه به بررسی تاریخچه‌این شهر رفته و ضمن موردبحث قرارداد اقتصاد آن به نحوه تجارت با آن نیز اشاره‌ای داشته باشیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتها این مقاله از وبلاگ وانیکس نیز مثل همیشه همراه ما باشید.

 

 

تاریخچه ای از جینان چین

منطقه Jinan  امروزی بیش از ۴۰۰۰ سال است که مسکونی شده است. فرهنگ Longshan نوسنگی نیز اولین بار در Chengziya در شرق جینان ناحیه Zhangqiu در سال ۱۹۲۸ کشف شده بود. در طول دوره کشورهای متخاصم (۴۷۵-۲۲۱ قبل از میلاد)، منطقه Jinan  بین دو ایالت تقسیم شد: ایالت لو در غرب و ایالت چی در شرق. در سال ۶۸۵ قبل از میلاد، ایالت چی شروع به ساخت دیوار بزرگ چی در سراسر شهرستان چانگ کینگ کرد. امروزه بخش‌هایی از دیوار همچنان باقی مانده و به‌عنوان موزه‌های فضای باز قابل‌دسترسی است.در زمان سلسله هان (۲۰۶ قبل از میلاد – ۲۲۰ پس از میلاد)، جینان پایتخت پادشاهی فئودالی جیبی بوده و در آن زمان به قطب فرهنگی و اقتصادی منطقه تبدیل گشت. با آغاز قرن پنجم میلادی، بودیسم در این شهر شکوفا شد. در این دوره شهر شاهد ساخت‌وسازهای وسیعی از مکان‌های بودایی در شهرستان‌های جنوبی لیچنگ و چانگ‌کینگ مانند معبد لینگیان و صخره هزار بودا بود. به‌ویژه، تعداد زیادی معابد غار در تپه‌های جنوب Jinan  تأسیس شدند.

جینان در زمان سلسله سونگ (۹۶۰ – ۱۲۷۹ میلادی) مرکز فرهنگی منطقه باقی ماند. حاکمان سونگ در سال ۱۱۱۶ پس از میلاد، این منطقه  را به یک استان برتر ارتقا دادند و دو تن از مهم‌ترین شاعران آواز جنوبی هر دو در Jinan  به دنیا آمدند: لی چینگژائو (۱۰۸۴-۱۱۵۱ میلادی)، مشهورترین شاعر زن در تاریخ چین و شین کیجی (۱۱۴۰-۱۲۰۷ م.) که همچنین یک رهبر نظامی بود.

تاریخچه ای از جینان چین

هر دو شاعر نام برده شده در فوق، شاهد یک سری شکست‌های مهیب سلسله سونگ به دست جورچن‌ها بودند که تقریباً نیمی از قلمرو سانگ را به دست گرفته و سلسله جین را در شمال چین تأسیس کردند. پس‌ازاینکه جینان تحت کنترل سلسله جین قرار گرفت، هم لی چینگژائو و هم شین کیجی مجبور به ترک خانه‌های خود شدند و این تجربه را در آثار خود منعکس کردند.

 

 

هنگامی‌که استان شاندونگ تحت سلسله مینگ تأسیس شد، جینان به‌عنوان پایتخت آن قرار گرفت. در سال ۱۸۵۲، تغییر رودخانه زرد به سمت شمال به بستر جدیدی در نزدیکی شهر، باعث گسترش مدرن این شهر شد. مسیر جدید رودخانه زرد، شهر را به کانال بزرگ و آبراه‌های منطقه‌ای در شمال شاندونگ و جنوب هبی متصل می‌کرد.بعد از سال ۱۸۵۲، راه‌آهن جیائوجی در سال ۱۹۰۴، سه سال پس از سرکوب شورش باکسر، تکمیل شد و شهر را به روی تجارت خارجی باز کرد. اهمیت جینان به‌عنوان یک مرکز حمل و نقل با تکمیل راه‌آهن شمال-جنوب جینپو از تیانجین به پوکو در سال ۱۹۱۲ بیشتر شد و این شهر به یک مرکز تجاری عمده برای کالاهای کشاورزی در شمال چین تبدیل گشت. کالاهای مبادله شده از این منطقه شامل پنبه، غلات، بادام‌زمینی و تنباکو بودند. Jinan  همچنین به یک مرکز صنعتی بزرگ تبدیل شد که ازنظر اهمیت بعد از چینگدائو در استان دوم است.

 اقتصاد جینان چین

با تغییر رودخانه زرد به بستر جدید درست در شمال Jinan  (در سال ۱۸۵۲) و ایجاد یک مرکز راه‌آهن، شهر به بازار عمده محصولات کشاورزی تبدیل شد. به دنبال تجارت کالاهای کشاورزی، این شهر صنعت نساجی و پوشاک، کارخانه‌های آرد، ماشین‌های روغن‌کشی و همچنین کارخانه‌های تولید کاغذ، سیمان و کبریت را نیز توسعه داد. به دنبال این توسعه در دهه ۱۹۵۰، کارخانه‌های بزرگ آهن و فولاد و همچنین کارخانه‌های شیمیایی در اطراف Jinan  تأسیس شدند. این کارخانه‌ها آهن خام، فولاد شمش و همچنین فولاد تمام‌شده را تولید می‌کردند.

 

 

در جینان مناطق صنعتی نیز به وجود آمده‌اند که به رونق اقتصادی این شهر کمک شایانی می‌کنند؛ از جمله این مناطق صنعتی شامل:

  • منطقه توسعه صنعتی با فناوری پیشرفته جینان

منطقه توسعه صنعتی جینان که در سال ۱۹۹۱ تاسیس شد، یکی از اولین مناطقی بود که در نوع خود مورد تایید شورای دولتی قرار گرفت. این منطقه در شرق شهر واقع شده است و یک منطقه برنامه‌ریزی کلی به وسعت ۸۳ کیلومترمربع (۳۲ مایل مربع) را پوشش می‌دهد. این منطقه به دو منطقه مرکزی تقسیم‌شده است؛ یک منطقه پردازش صادرات به وسعت ۱۰ کیلومترمربع (۳.۹ مایل مربع) مایل) و یک منطقه گسترش شرقی به مساحت ۴۰ کیلومترمربع (۱۵ مایل مربع).

منطقه توسعه صنعتی Jinan  از زمان تأسیس خود، شرکت‌هایی مانند ال جی، پاناسونیک، ولوو و سانیو را به خود جذب کرده است. در سال ۲۰۰۰ این منطقه به انجمن علم و فناوری جهانی پیوست و پارک همکاری چین و اوکراین با فناوری پیشرفته راه‌اندازی نمود.

 اقتصاد جینان چین

  • منطقه پردازش صادرات Jinan

منطقه فرآوری صادرات در حومه شرقی جینان، در شرق منطقه توسعه صنعتی با فناوری پیشرفته Jinan  و در شمال بزرگراه جیوانگ واقع شده است. فاصله این منطقه تا بزرگراه Jiqing و فرودگاه جینان به ترتیب ۹ کیلومتر (۵.۶ مایل) و ۱۸ کیلومتر (۱۱ مایل) می‌باشد.

 

 

 واردات از جینان چین

برای واردات از جینان چین، تجار نیازمند تسلط به برخی موارد مثل زبان چینی، تقاضای بازار داخلی و قوانین و مقررات صادرات هستند. برای اقدام به واردات از این شهر ابتدا باید تجار بدانند که مهم‌ترین اقلام صادراتی این شهر کدام کالاها هستند. در واقع با این کار، افراد از نیازهای داخلی کشور خود نیز مطلع شده و با استراتژی مناسب‌تری بقیه مراحل واردات را به جلو می‌برند.

در حقیقت اگر شما به شناخت درستی از نیازهای بازار رسیده و یک کالای مناسب را برای واردات انتخاب کنید بقیه مراحل به‌آسانی انجام شده و با اخذ مجوزهای لازم و انجام امورات گمرکی کالای شما به کشور وارد می‌شود.

صادرات به جینان چین

برای صادرات به جینان چین نیز تجار باید با نیازهای بازار آن شهر آشنا شوند. مثلاً اگر در خاطرتان باشد در موارد بالا اشاره کردیم که در شهر Jinan  مراکز تولید پوشاک و نساجی پدید آمده‌اند که برای چرخیدن چرخ های این کارگاهای تولید، این شهر نیاز به موارد اولیه‌ی مثل نخ و پارچه دارد.

اگر به‌درستی بازار جینان را تحلیل کنید، می‌توانید با ارسال کالای پر تقاضا به این شهر، یک تجارت پرسود را برای خود رقم بزنید. البته شناسایی بازار، تنها مرحله صادرات نبوده و مراحل مهم دیگری نیز برای این کار وجود دارند که برای آشنایی هرچه بهتر با آنان به شما پیشنهاد می‌کنیم به وبلاگ وانیکس مراجعه کرده و مقالات مربوط به مراحل صادرات به کشور چین را مطالعه نمایید. اگر با خواندن این مقالات نتوانستید به پرسش‌های خود پاسخ دهید، مشاوران مجموعه آماده پاسخگویی به شما هستند.

فورواردر از جینان چین

اگر تازه وارد حوزه تجارت شده و یا در این راه کم‌تجربه هستید شاید بارها از خود پرسیده‌اید که در خرید غیرحضوری از مناطق چین چگونه فرایندهای مربوط به حمل کالا را انجام دهیم؟ چگونه به یک فرد چینی دراین‌باره اعتماد کنیم؟ از کجا مطمئن شویم که کالا به روش صحیحی بارگیری شده و تمام مدارک آن تکمیل است؟ و سوالاتی از این قبیل.

فورواردر از جینان چین

پاسخ همه سوالات بالا در یک جمله خلاصه می‌شود؛ قرارداد با فورواردر.

فورواردها اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌باشند که به نمایندگی شما و با اخذ مبلغی، به تمامی فرایندهای حمل و نقل کالا نظارت می‌کنند. این اشخاص هم کالای شما را بیمه می‌کنند و هم نحوه حمل آن را طوری برنامه‌ریزی می‌نمایند که محموله بدون هیچ دردسری به دست شما برسد.

خرید از جینان چین

برای خرید از جینان چین شما باید با مراکز خرید این شهر آشنا باشید. اکثر مراکز خرید در Jinan  در مرکز شهر واقع در اطراف میدان اسپرینگز و جاده کوانچنگ و یا «جاده شهر بهار» قرار دارند. میدان اسپرینگز توسط دولت شهرداری در کنار خندق شهر در اوایل قرن بیست و یکم ساخته شده است.

کسب‌وکارهای خرده‌فروشی قابل‌توجه در این شهر عبارت‌اند از کتاب‌فروشی Quancheng که بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی شهر می‌باشد و Wanda در جنوب جاده شهر اسپرینگز (روبروی خیابان واتر لیلی) که در آگوست ۲۰۱۱ افتتاح شد، بزرگ‌ترین مرکز خرید جینان با هفت سطح فضای خرده‌فروشی و مساحت کل ناخالص ۱۷۱۰۰۰ مترمربع است.

 

 

 خرید عمده از جینان چین

اکثر افراد برای تجارت به سمت خرید عمده می‌روند. در خرید عمده از جینان چین نیز شما نیازمند آشنایی با مراکز عمده‌فروشی در این شهر هستید که در ادامه برای کمک هرچه بیشتر به شما، مهم‌ترین مراکز عمده‌فروشی این شهر را نام ‌برده‌ایم:

مرکز خرید Guihe، Sofitel Silver Plaza و مرکز خرید بین‌المللی Shimao. همچنین علاوه بر آشنایی با عمده‌فروشی‌های این شهر شما باید به زبان چینی نیز مسلط باشید تا بتوانید با فروشنده ارتباط بگیرید.

نکته مهم دیگری که در خرید عمده باید مورد توجه قرار دهید این است که در مراکز عمده‌فروشی شما با طیف گسترده‌ای از کالاهای مدنظر خود مواجه می‌شوید که دارای قیمت‌های متفاوت از هم هستند. در این موقع شاید شما به سمت قیمت کمتر کشیده شوید، اما دقت کنید که در این‌گونه بازارها امکان تقلبی بودن کالا بسیار بالا می‌رود، پس نباید به هر قیمت کمی اعتماد کرد.

کارگو از جینان چین

شاید تصور این قضیه نیز سخت باشد که با صرف هزینه و وقت فراوان، تمامی مراحل واردات را انجام داده‌اید و اکنون که منتظر دریافت کالای خود هستید یا کالا دیر به دستتان برسد یا اصلاً سالم به دستتان نرسد. در این صورت انگار تمامی زحمت‌های گذشته شما نیز به هدر رفته و تجارت شما با شکست مواجه می‌شود.

پس باید در انتخاب شیوه حمل محصول دقت کافی را به خرج دهید. امروزه توسط برخی از شرکت‌ها مثل شرکت وانیکس، خدمات کارگو به تجار ارائه می‌شود که منظور از این خدمات حمل کالای تجاری از مبدا تا مقصد با بهترین روش و بدون هیچ آسیبی به بار است.

 

 

سخن پایانی با وانیکس

همان‌طور که اطلاع دارید، چین یکی از شرکای اصلی تجاری ایران به شمار می‌رود. از این رو شرکت وانیکس با داشتن نمایندگی‌های در مناطق مختلف این شهر، به آن دسته از تاجرانی که قصد تجارت با این کشور را دارند یاری رسانده و می‌تواند صفرتا صد کار آنان را بر عهده بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *