ترخیص و واردات از شهر تیانجین چین

شهر تیانجین یکی از چهار شهری است که تحت مدیریت مستقیم دولت مرکزی چین اداره می‌شود؛ بنابراین تحت مدیریت مستقیم شورای دولتی است. Tianjin با استان هبی و شهرداری پکن هم‌مرز بوده و از شرق به بخش خلیج بوهای دریای زرد محدود می‌شود. همچنین تیانجین به‌عنوان مقصد و مبدأ تجاری بسیاری از تجار انتخاب می‌شود و به‌طورکلی اقتصاد شکوفایی دارد. در این مقاله از وبلاگ وانیکس، ضمن ارائه تاریخچه کلی از تیانجین، به بررسی اقتصاد آن پرداخته و نکات مربوط به واردات و صادرات آن را بیان می‌کنیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

 

تاریخچه ای از تیانجین چین

از نظر جمعیت شهری، تیانجین هفتمین شهر بزرگ چین است و از نظر جمعیت منطقه اداری، Tianjin رتبه پنجم را در سرزمین اصلی چین، دارا می‌باشد. شهر محصور شده Tianjin در سال ۱۴۰۴ ساخته شده است. از سال ۱۸۶۰ به‌عنوان یک بندر معاهده، تیانجین یک بندر دریایی و یک دروازه بزرگ به پکن بوده است.

تاریخچه ای از تیانجین چین

در طول شورش باکسرها، این شهر مقر دولت موقت تیانجین بود و تحت سلسله چینگ و جمهوری چین، به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای منطقه تبدیل شد؛ در آن زمان، ساختمان‌ها و عمارت‌های متعددی به سبک اروپایی به‌صورت امتیازی در این شهر ساخته شد که امروزه بسیاری از آن‌ها به خوبی حفظ شده‌اند. پس از تأسیس جمهوری خلق چین، Tianjin به دلیل سیاست دولت مرکزی و زلزله ۱۹۷۶ تانگشان، دچار افسردگی شد، اما از دهه ۱۹۹۰ به مرور، بهبود یافت. این شهر به دلیل جمعیت شهری زیاد و حجم ترافیک بندری، به‌عنوان بزرگ‌ترین نوع شهر بندری، یک کلان‌شهر بندری بزرگ، طبقه‌بندی می‌شود.در نهایت از سال ۲۰۱۰، منطقه مالی یوجیاپو تیانجین به‌عنوان منهتن چین شناخته شد و این شهر یکی از ۱۰۰ شهر برتر جهان در فهرست مراکز مالی جهانی قرار گرفت. Tianjin توسط شبکه تحقیقاتی جهانی‌سازی و شهرهای جهان، به‌عنوان یک شهر بتا (سطح دوم جهانی) رتبه‌بندی شده است.

 

 

اقتصاد تیانجین چین

بعد از آشنایی کلی با شهر تیانجین چین، اکنون می‌خواهیم شما همراهان عزیز وبلاگ وانیکس را با کلیات اقتصادی این شهر آشنا نماییم. تولید ناخالص داخلی Tianjin در سال‌های اخیر به ۱.۵۷۲ تریلیون یوان رسیده بود که ۱۰ درصد نسبت به سال‌های قبلی افزایش داشت. این شهر با ۱۷۱۲۶ دلار، بالاترین تولید ناخالص داخلی سرانه چین را به خود اختصاص داده است و پس از آن پکن با ۱۶۲۷۸ دلار و شانگهای با ۱۵۸۴ دلار در رتبه‌های بعدی قرار گرفتندصنایع عمده تیانجین شامل صنایع پتروشیمی، نساجی، خودروسازی، صنایع مکانیکی و فلزکاری است. همچنین این شهر در ساخت وسایل الکتریکی یکی از برترین‌های جهان به شمار می‌رود؛ به‌طوری‌که در ۲۰۱۰ خبرهای منتشر شده حاکی از آن شد که سریع‌ترین ابررایانه فعلی جهان، Tianhe-1A، در مرکز ملی این شهر ساخته شد.

علاوه بر موارد فوق، در ۶ دسامبر ۱۹۸۴، منطقه توسعه اقتصادی-تکنولوژیکی تیانجین (TEDA)، با تصویب شورای دولتی به‌عنوان یکی از اولین مناطق توسعه اقتصادی و فناوری در سطح دولتی، تأسیس شد. همچنین این شهر از سیاست‌های ترجیحی دولتی مرتبط با وظیفه اصلی جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی برای توسعه صنایع مدرن مبتنی بر فناوری پیشرفته برخوردار است.در این رابطه، منطقه پردازش صادرات تیانجین یکی از ۱۵ منطقه پردازش صادراتی است که در ۲۷ آوریل ۲۰۰۰ توسط شورای ایالتی تصویب شد. این منطقه یک منطقه محصور ویژه است که گمرک در آن، اداره ۲۴ ساعته کالاهای حمل‌ونقلی به خارج منطقه را انجام می‌دهد. دولت مرکزی به این منطقه ویژه اقتصادی، سیاست‌های ترجیحی ویژه‌ای اعطا کرده تا بنگاه‌های تجاری درزمینهٔ فرآوری و تجارت را برای سرمایه‌گذاری در این منطقه جذب نماید.

اقتصاد تیانجین چین

 

 

 

واردات از تیانجین چین

همان‌طور که اطلاع دارید، در دنیای امروز تجارت با مناطق مختلف به یکی از مسائل مهم تبدیل شده است. دراین‌باره چین یکی از پیشروهای جهانی به شمار می‌رود که کالاهایی بسیاری را به سایر کشورها صادر می‌نماید. این کشور دارای شهرهای بزرگ زیادی است که بازارها و کارگاهای تولیدی فراوانی داشته و برای واردات کالا توسط سایر کشورها یک انتخاب مناسب محسوب می‌شوند.

یکی از این شهرهای بزرگ و پیشرو در امر تجارت همان‌گونه که در موارد فوق اشاره شد Tianjin است. این شهر با داشتن تولیدکننده‌های متنوع، این امکان را برای تاجران سرتاسر جهان فراهم کرده تا یک خرید متنوع را تجربه کرده و طیف گسترده‌ای از کالاها را وارد کشور خود کنند.

اما مانند هر کاری، واردات از تیانجین نیز قاعده و اصولی دارد که برای موفقیت در امر تجارت، بازرگانان باید به آن‌ها پایبند باشند. با اینکه واردات از Tianjin می‌تواند یک تجارت پرسود را برای تاجران رقم بزند اما بدون آشنایی با قوانین و مقررات بازار این شهر و همچنین بدون مشاوره گرفتن از افراد باتجربه در این امر، ممکن است تجارت با شکست مواجه شده و بازرگان ضررهای مالی زیادی متحمل شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین قوانینی را که تجار برای خارج کردن کالا از کشور چین باید در نظر داشته باشند را شرح داده‌ایم:

  • در کشور چین به‌صورت کاملاً جدی، قانون کپی‌رایت اجرا می‌شود و هرگونه محصولی که از برند شناخته‌شده‌ای بوده و کپی شود، به آن اجازه خروج از گمرک چین داده نمی‌شود؛ بنابراین تجار باید کاملاً به نوع کالای خریداری شده توجه نمایند.
  • هر نوع محصولی فقط در صورتی که اصل بوده و از نمایندگی‌های معتبر تهیه شده باشد، می‌تواند از کشور چین خارج شود. البته ضروری است بازرگانان اظهارنامه، بیجک و تأییدیه کمپانی تولیدکننده را دارا باشند تا به‌راحتی بتوانند محموله خود را از چین خارج کنند.
  • در گمرک خروجی چین، اظهارنامه ارائه‌شده و پکینگ لیست بسیار مهم بوده و اصلاً نباید بین آن و کالا، مغایرتی وجود داشته باشد؛ زیرا کالا در گمرک، در صورت وجود هر نوع مغایرت، توقیف خواهد شد.
  • آن دسته از کالاهایی که باتری دارند، امکان خارج کردن هوایی آن‌ها از چین وجود ندارد و اجازه خروج این دسته از کالاها فقط از طریق گمرک دریایی، است.

صادرات به تیانجین چین

شاید اغلب شما به این فکر کنید که چون اکثر کالاهای دیده شده در کشور ما چینی هستند، پس نمی‌توان از ایران به چین صادراتی انجام داد، اما در حقیقت این‌گونه نیست! چون این کشور دارای کارگاهای تولیدی زیادی است، نیاز به مواد اولیه زیادی پیدا می‌کند که کشور ما یکی از تأمین‌کنندگان آن به شمار می‌رود.

صادرات به تیانجین چین

همان‌طور که در مطالب بالا اشاره کردیم، شهر تیانجین یکی از شهرهای مهم اقتصادی چین به شمار می‌رود که می‌تواند مقصد خوبی برای صادرات باشد. در صادرات به Tianjin چین، بازرگانان ملزم به طی برخی مراحل هستند تا یک صادرات موفق داشته باشند. در ادامه برخی از مهم‌ترین مراحل را شرح داده‌ایم:

  • بازاریابی کالا

در این مرحله تجار باید نسبت به جمع‌آوری اطلاعات درباره تقاضای بازار تیانجین اقدام کرده و همچنین یک خریدار خوب برای کالاهای خود پیدا نمایند.

  • صدور پیش برگ خرید

در این مرحله، فرد فروشنده برگ خرید حاوی مشخصات جزئی کالا را به خریدار ارسال می‌کند.

  • بسته‌بندی

یکی از مراحل مهم دیگر در صادرات کالا، بسته‌بندی آن است که فرد باید با توجه به نوع کالا و روش حمل آن، یک بسته‌بندی مناسب به کار گیرد.

  • امور گمرکی

برای خروج کالا از ایران، فرد باید برخی از امور گمرکی مربوط به ترخیص و بارگیری و انبارداری کالا را به انجام برساند. برای این کار شاید لازم باشد مجوزی را از سازمان‌های ذی‌ربط تهیه‌کرده و به گمرک ارائه دهد.

 

 

فورواردر از تیانجین چین

حمل‌ونقل بار از Tianjin چین به ایران با پیچیدگی‌های زیادی روبه‌رو است. به خاطر همین موضوع داشتن یک رابطه کاری خوب با یک شرکت حمل‌ونقل بار باتجربه در تجارت بسیار مهم است. همان‌گونه که تابه‌حال متوجه شدید، تجارت با تیانجین چین به برنامه‌ریزی گسترده‌ای نیاز دارد. ایجاد تاخیر در قسمتی از مراحل واردات مثل حمل‌ونقل، می‌تواند اثرات مهمی را به دنبال داشته باشد.

برای درک اهمیت این موضوع تصور کنید مشکلی در فرایند ارسال بار شما از مقصد صورت گرفته است و در این حال مشتری‌های شما در بازار داخلی پریده و یا از یک واردکننده دیگر کالاهای خود را تأمین می‌کنند. برای حل این‌گونه مشکلات باید بگوییم، تمام نیازهای واردات و صادرات شما توسط یک فورواردر خوب می‌تواند حل شود.

فورواردر از تیانجین چین

دسترسی داشتن به یک فورواردر از تیانجین چین به‌طوری‌که کاربلد و مورد اعتماد باشد این اطمینان را در بازرگانان ایجاد می‌کند که محموله آن‌ها به‌موقع به دستشان می‌رسد. توسط فورواردرها جهت حمل‌ونقل بین‌المللی کالاها، همیشه ملاحظاتی در نظر گرفته می‌شود. در این خصوص قابل ذکر است که شرکت تجاری وانیکس با کمترین هزینه می‌تواند فورواردری کالاهای شما را از چین بر عهده بگیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با مشاوران ما ارتباط حاصل نمایید.

خرید عمده از تیانجین چین

شاید بیشتر شما در خرید کالاهای داخلی نیز به این نکته رسیده‌اید که خرید کالا به‌صورت زیاد یا همان عمده هزینه کمتری نسب به خرید تکی یا کم آن دارد و در خرید عمده از تیانجین چین نیز دقیقاً این موضوع صادق بوده و تجار می‌توانند با خرید عمده کالاها در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی نمایند.

کارگو از تیانجین چین

منظور از کارگو از تیانجین چین این است که محموله خریداری شده با کدام روش حمل‌ونقلی به کشور انتقال داده می‌شود. در گذشته منظور از خدمات کارگو در ایران فقط به نوع هوایی ارسال کالا اطلاق می‌شد ولی امروزه هر چهار روش هوایی، زمینی، ریلی و دریایی را شامل می‌شود.

اگر بخواهیم بهترین روش کارگو از تیانجین چین را بازگو کنیم، به نظر می‌رسد کارگو هوایی بهترین روش باشد زیرا این شهر در حال ساخت بزرگ‌ترین پایگاه حمل‌ونقل هوایی در شمال چین است؛ اما شما برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع می‌توانید با کادر شرکت وانیکس ارتباط بگیرید.

 

 

سخن پایانی

در این مقاله از وبلاگ وانیکس سعی کردیم شما را با شهر تیانجین چین آشنا کرده و تمام نکات مرتبط به آن را بازگو نماییم؛ هرچه اشاره به تمام جنبه‌های این شهر خارج از توان این مقاله بود. قابل‌ذکر است که شما برای داشتن یک تجارت خوب، باید تمامی جنبه‌های این شهر اعم از مهم‌ترین مراکز خرید، نحوه انتقال درون‌شهری بار و … را در نظر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *