ترخیص و واردات از شهر تانگشان چین

Tangshan یا شهر تانگشان در جنوب به دریای بوهای، در شمال به کوه‌های یان، از شرق با رودخانه لوان به چین و کینوانگدائو از غرب و جنوب غربی با تیانجین همسایه می‌باشد. درباره توسعه تانگشان نیز قابل‌ذکر است که بخش عمده‌ای از توسعه آن به لطف صنعتی شدن بوده که از سال ۱۸۷۰ آغاز گشته، درست زمانی که گروه کایلوان، معادن زغال‌سنگ را در این منطقه تأسیس کردند. این شهر محل اولین راه‌آهن استاندارد چین، اولین کارخانه راه‌آهن، اولین لوکوموتیو بخار و اولین کارخانه سیمان می‌باشد.علاوه بر این‌ها Tangshan به‌عنوان “مهد صنعتی شدن” در چین مورد استقبال قرار گرفته است. حتی امروزه نیز این شهر مرکز تولید فولاد، انرژی، مواد شیمیایی و سرامیک بوده و اپرای پینگ که از شهرستان لوانژو این شهر سرچشمه می‌گیرد، یکی از پنج اپرای محبوب چینی محسوب می‌شود.

 

 

همچنین این شهر به دلیل زلزله سال ۱۹۷۶ Tangshan که قدرت آن ۷.۸ در مقیاس ریشتر بوده و بسیاری از شهر را مسطح کرد و بر اساس برآوردهای رسمی حداقل ۲۵۵۰۰۰ نفر از ساکنان را گرفت، شناخته شده است. تانگشان از آن زمان بازسازی گشته و به یک جاذبه توریستی تبدیل شده است. توسعه این شهر به قدری بوده که امروزه در میان ۱۰ بندر بزرگ چین قرار دارد.جمعیت Tangshan در سرشماری سال ۲۰۲۰، ۷،۷۱۷،۹۸۳ نفر بود که از این تعداد ۳،۶۸۷،۶۰۷ نفر در منطقه ساخته شده (یا مترو) که از ۷ منطقه اصلی شهری تشکیل شده است، زندگی می‌کردند. درباره فاصله تانگشان از مناطق مهم چین نیز باید بگوییم که این شهر تقریباً در ۱۴۹ کیلومتر (۹۳ مایل) شرق تا جنوب شرق پکن است. از Tangshan به پکن حدود ۲ ساعت جاده‌ای و برای رسیدن به تیانجین ۱ ساعت جاده‌ای طول می‌کشد.حال با این مقدمه کلی از شهر تانگشان چین، در ادامه می‌خواهیم به سراغ بررسی تاریخچه و اقتصاد آن رفته و نحوه تجارت با آن را نیز مورد بحث قرار دهیم. پس اگر به این‌گونه مسائل علاقه‌مند بوده و در سر سودای تجارت می‌پرورانید تا آخر این مقاله، همراه ما باشید.

 

تاریخچه ای از تانگشان چین

در این بخش قصد داریم تاریخچه Tangshan را در دوره‌های مختلف، مورد بحث قرار دهیم تا شما با تاریخ پرفرازونشیب آن آشنا شوید.

این دوره‌های تاریخی عبارت‌اند از:

  • تاریخ اولیه

تانگشان دارای تاریخ طولانی است و انسان‌های باستانی در ۴۰۰۰ سال پیش در این منطقه زندگی می‌کردند. این شهر در زمان سلسله شانگ در قلمرو پادشاهی گوژو (۱۶۰۰ قبل از میلاد) قرار گرفت و بعداً بخشی از ایالت یان، یکی از هفت ایالت متخاصم (۴۰۳ – ۲۲۱ قبل از میلاد) شد و در زمان سلسله هان (۲۰۶ قبل از میلاد – ۲۲۰ پس از میلاد) نیز به‌عنوان بخشی از استان باستانی یوژو تحت طبقه‌بندی قرار گرفت. در زمان سلسله چینگ Tangshan تحت صلاحیت استان ژیلی و ایالت زونهوا بود.

 

 

  • دوره‌ی سلسله‌های تانگ، مینگ و چینگ

تانگشان، روستایی در زمان سلسله تانگ (۶۱۹–۹۰۷) بود و در طول سلسله مینگ (۱۳۶۸–۱۶۴۴) در کشاورزی، بهره‌برداری از نفت و سرامیک بیشتر توسعه یافت. در جریان اصلاحات صد روزه در اواخر سلسله چینگ، اداره معدن کایپینگ در سال سوم امپراطور گوانگسو (۱۸۷۷) در نزدیکی این منطقه تاسیس شد. در سال ۱۸۸۰ نیز شهر کیائوتون در Tangshan تأسیس شد و در سال ۱۸۸۹ به شهر Tangshan تغییر نام داد؛

تاریخچه ای از تانگشان چین

سیستم اداری تانگشان در دوران جمهوری خواهان جمهوری چین همچنان از سیستم چینگ پیروی می‌کرد. در سال ۱۹۲۹، استان ژیلی نام خود را به استان هبی تغییر داد و در ۲۸ ژانویه ۱۹۳۹، به دلیل موقعیت خاص اقتصادی و سیاسی Tangshan، دولت خودمختار هبی شرقی، شهر تانگشان را تأسیس کرد که در ابتدا “دولت شهرداری تانگشان” نامیده می‌شد و بعداً به “دفتر شهرداری Tangshan” تغییر یافت.Mپس از تسلیم ژاپن در سال ۱۹۴۵، حزب ملی‌گرای چین در پکن، کنترل سیاسی این شهر را از ژاپن به دست گرفت و یک دفتر بازرسان اداری راه‌اندازی کرد. در آوریل ۱۹۴۶، در یک‌صد و سی و دومین جلسه کمیته استانی هبی حزب کمونیست چین تصمیم به ایجاد شهر Tangshan گرفته شد و در ۵ می همان سال، دولت شهرداری تانگشان تاسیس شد.

 

 

  • دوره‌ی جمهوری خلق

پس از تاسیس جمهوری خلق چین در ۱ اکتبر ۱۹۴۹، تانگشان همچنان یک شهرداری تحت مدیریت استانی با ۱۲ منطقه تحت صلاحیت خود باقی ماند. در مارس ۱۹۵۵، در دومین جلسه اولین کنگره مردمی این شهر تصمیم گرفته شد که حکومت مردمی شهرداری Tangshan به کمیته مردمی تانگشان بدون تغییر مناطق اداری آن تغییر کند.

در ۲۸ آوریل ۱۹۵۸، شورای ایالتی تأسیس استان Tangshan را تصویب کرد. در ۲۹ اوت ۱۹۵۸، در هفتمین جلسه اولین کنگره مردمی استان هبی تصمیم گرفته شد که دفتر کمیساریای Tangshan از شهرستان چانگلی به شهر تانگشان منتقل شود.

کمیته مرکزی حزب کمونیست چین تصمیم گرفت تا در تاریخ ۳ ژوئن ۱۹۵۹، این شهر را به‌عنوان یکی از ۴۵ شهر باز به روی جهان معرفی کند. در ۸ ژوئن ۱۹۵۹، کمیته استانی CPC هبی و کنگره مردمی استان هبی تصمیم گرفتند دفتر کمیساریای Tangshan را با هم ترکیب کنند و در ۲ آوریل ۱۹۶۰، شورای ایالتی رسما لغو استان تانگشان را تصویب کرد.

شهر Qinhuangdao، Qian’an، Changli، Laoting، Baodi، Yutian، Jixian County و Zunhua که قبلاً توسط استان Tangshan اداره می‌شد، با شهرداری تانگشان ادغام شدند. شهرستان Luanxian، Fengrun County و مزرعه Baigezhuang نیز در این شهرداری ادغام گشتند و در همین حال، Tangshan به یک شهرداری تحت مدیریت استان تبدیل شد.

پس از مدت زمان تقریبا کمی، در ۲۳ مه ۱۹۶۱، شورای ایالتی، احیای استان Tangshan را تصویب کرد و در نتیجه استان تانگشان و شهرداری Tangshan دوباره از هم جدا شدند و Tangshan به یک مدیر ویژه تبدیل شد. کمیته انقلاب شهرداری این شهر، وابسته به کمیته انقلابی منطقه تانگشان در ۶ ژانویه ۱۹۶۸ تأسیس شد و در ۱۱ مارس ۱۹۷۸، Tangshan به یک شهرداری تحت مدیریت استان تبدیل گشت.

در اکتبر ۱۹۸۲، در هفتمین کنگره مردمی شهر تانگشان تصمیم گرفته شد که کمیته انقلاب شهرداری Tangshan لغو شود و دولت مردمی شهرداری تانگشان راه‌اندازی شود. شورای ایالتی این حرکت را در ۳ مارس ۱۹۸۳ تصویب کرد و پس‌ازآن سیستم شهر – حاکمیت – شهرستان را اجرا نمود. در نهایت در ۱۵ دسامبر ۱۹۸۴، شورای ایالتی، این شهر را به‌عنوان یکی از ۱۳ شهر «نسبتاً بزرگ» ملی تصویب کرد.

اقتصاد شهر تانگشان چین

Tangshan یک شهر صنعتی سنگین در شمال چین بوده و خروجی آن شامل ماشین‌آلات، وسایل نقلیه موتوری، مواد شیمیایی، منسوجات، شیشه، فرآورده‌های نفتی و سیمان است. این شهر یک مرکز استخراج زغال‌سنگ از اواخر سلسله چینگ بوده است، زیرا تاجر گوانگدونگ تانگ کینگ سینگ اولین معدن زغال‌سنگ را با استفاده از تکنیک‌های مدرن در کایپینگ در سال ۱۸۷۷ افتتاح کرد.

از زمان ساخت پروژه Caofeidian، در این شهر، این پروژه میزبان کارخانه‌های بزرگ آهن و فولاد، پروژه‌های شیمیایی و نیروگاه‌های برق بوده است. با توجه به این موارد، تانگشان بزرگ‌ترین شهر تولیدکننده فولاد چین به شمار رفته و برخی‌ها آن را «پایتخت چینی شمال چین» نیز می‌نامند. صنعت مدرن نیز در چین ابتدا در Tangshan پدید آمد. دومین راه‌آهن در چین، پس از راه‌آهن نافرجام Woosung شانگهای، در مسیر شش مایلی بین هسوکوچوانگ و تانگشان بود که در سال ۱۸۸۱ افتتاح شد. اولین کارخانه مواد مقاوم در برابر آتش و اولین و بزرگ‌ترین کارخانه سیمان نیز در این شهر ساخته شدند.

این شهر در سال‌های اخیر رشد تولید ناخالص داخلی تقریباً ثابتی را تجربه کرده است، اما این رشد در نیمه دوم دهه ۲۰۱۰ دچار کاهش شده بود. در سال ۲۰۰۸، تولید ناخالص داخلی Tangshan 353.747 میلیارد یوان بود که تا سال ۲۰۱۳ تقریباً دو برابر شد و به ۶۱۲.۱۲۱ میلیارد یوان رسید و تا سال ۲۰۱۸ نیز به ۶۹۵.۵۰۰ میلیارد یوان افزایش یافت.

تولید ناخالص داخلی تانگشان بر اساس داده‌های سال ۲۰۱۷، در رتبه ۲۶ در میان شهرهای چین قرار گرفت. ارزش صادرات این شهر در سال ۲۰۱۶ بالغ‌بر ۱۰۹/۷ میلیارد دلار بوده است. همچنین  ارقام دولتی برای سال ۲۰۱۷ نشان از این داشت که اقتصاد شهر تا حد زیادی تحت سلطه صنعت ثانویه بوده و این صنعت ۴۰۸.۱۴ میلیارد یوان به اقتصاد Tangshan کمک کرده است.

واردات از شهر تانگشان چین

همان‌طور که اطلاع دارید کارهای تجاری از جمله اموری هستند که وارد شدن به آن‌ها بدون داشتن تجربه و اطلاعات قبلی بسیار پر ریسک بوده و ممکن است برای فرد ضررهای بسیاری به همراه داشته باشد؛ بنابراین واردات از تانگشان چین نیز درست مثل هر کار تجاری دیگری از این قاعده مستثنا نبوده و برای شروع آن فرد ملزم به رعایت قوانین و ضوابطی است.

مثلاً اطلاع از مجوزهایی که برای وارد کردن کالای مدنظر خود باید آنان را اخذ نماید. همچنین آگاهی از قوانین ترخیص کالا از گمرک و مدارکی که برای ترخیص بار، ارائه آنان به گمرک ضروری است. واضح است که موارد گفته‌شده تنها یک‌صدم از کارهایی هستند که تجار برای واردات انجام می‌دهند

برای اینکه با قوانین و مقررات وارداتی به‌طور کامل آشنا شوید، به شما پیشنهاد می‌کنیم به وبلاگ شرکت بازرگانی وانیکس مراجعه نمایید؛ در این وبلاگ در مقاله‌های جداگانه به‌طور کامل به پیچ‌وخم واردات و روش‌های موجود برای آن اشاره نموده‌ایم.

واردات از شهر تانگشان چین

صادرات به شهر تانگشان چین

صادرات به تانگشان چین نیز همانند واردات از این شهر مقوله‌ای پیچیده بوده و نیازمند مهارت و آگاهی بسیاری است. در صادرات کالا موارد زیادی وجود دارند که سرنوشت تجارت افراد به آنان بستگی دارد. مثلاً در مرحله اول تجار باید با نحوه بازاریابی صحیح کالا آشنا باشند تا یک کالای پرسود را برای ارسال به این شهر چین برگزینند.

 

 

در بازاریابی از جمله مواردی که باید به آن توجه شود تقاضای بازار مقصد است. تجار می‌توانند با ارسال کالایی که بازار Tangshan به آن نیاز عمده دارد، یک تجارت موفق را برای خود به رقم بزنند. از موارد دیگر حائز اهمیت در این امر، توجه به بسته‌بندی صحیح کالا است. با انجام یک بسته‌بندی متناسب با نوع کالا و شکیل، افراد می‌توانند در بازار مقصد، مشتریان بیشتری پیدا نمایند. توجه به انتقال ارز و استفاده از روش‌های قانونی برای این کار نیز بسیار مهم می‌باشد؛ چون در صورت عدم استفاده از شیوه‌های قانونی برای تبادلات ارزی، در صورت بروز مشکل، معامله شما امکان پیگیری نخواهد داشت.

در نهایت بعد از اینکه بازار مقصد را سنجیده و یک کالای مناسب را برای صادرات انتخاب نمودید، پس‌از انجام تبادلات ارزی و بسته‌بندی کالا، نوبت به حمل محموله تجاری می‌رسد؛ توجه کنید که در صورت عدم بهره‌گیری از روش‌های صحیح حمل، ممکن است تمام ‌وقت و هزینه‌ای که برای انجام مراحل قبل گذاشته‌اید به هدر رفته و کالا سالم به مقصد نرسد.

 فورواردر از شهر تانگشان چین

همان‌گونه که در فوق اشاره کردیم، عدم انجام صحیح فرایندهای مربوط به حمل کالا می‌تواند آینده تجارت شما را به کلی تحت تاثیر قرار بدهد. برای اینکه تجار ازاین‌گونه خطرات و ریسک‌ها در امان باشند، قرارداد با یک فورواردر باتجربه و پر مهارت برای آنان پیشنهاد می‌شود. چون فورواردرها اشخاصی هستند که به‌خوبی با قوانین بین‌المللی حمل بار آشنایی داشته و می‌توانند در انجام به‌موقع و سریع روندهای حمل‌ونقل به بازرگانان بسیار کمک کنند.

با وجود این اشخاص دیگر نیاز نیست که خود فرد با شرکت‌های حمل‌کننده کالا سروکله زده و همچنین به دنبال اخذ مجوزهای مربوطه باشد. همه این وظایف بر عهده فورواردر بوده و او طبق مسئولیت خویش تمام این فراینده‌ها را به نحو احسنت به انجام می‌رساند.

خرید از شهر تانگشان چین

خرید از تانگشان چین شاید برای برخی افراد و تجاری که قصد تعاملات تجاری با این شهر را دارند سخت به نظر برسد. در این باره باید بگوییم که سختی، در همه مراحل تجاری وجود دارد و آن دسته از افرادی که مهارت کافی در این امر را ندارند، امکان ندارد که به موفقیت دست یابند. حال در ادامه برای آشنایی بیشتر شما از نحوه انجام خرید از شهر Tangshan، مواردی را که لازم است در این مرحله در نظر داشته باشید را ذکر نموده‌ایم.

خرید از شهر تانگشان چین

برای خرید باید:

  • با مراکز خرید این شهر به‌طور کامل آشنا باشید تا دچار سردرگمی نشده و وقت زیادی تلف نکنید.
  • تقریبا یک آشنایی کلی با زبان چینی داشته یا یک فردی که به این زبان مسلط است را به همراه خود داشته باشید.
  • در خرید کالا، زود به فروشندگان اعتماد نکرده و سعی نمایید از برندهای معروف چینی خرید کنید.
  • همه هزینه‌های سفر به این شهر و خرید را برآورد کرده و سرمایه خود را با آن تطابق دهید.

توجه نمایید که امکان انجام خرید به‌صورت آنلاین نیز وجود دارد و همچنین می‌توانید انجام این امر را به یک شرکت بازرگانی معتبر در این حوزه بسپارید؛ پس از وارد شدن به تجارت هرگز نترسید!

خرید عمده از شهر تانگشان چین

اکثر افراد برای رسیدن به سود بیشتر و همچنین برای صرفه‌جویی در وقت و زمان خود، خرید عمده از تانگشان چین را در سفر به این شهر انتخاب می‌کنند. شاید به این فکر کنید که چرا در زمان فرد صرفه‌جویی می‌شود؟

دراین‌باره تصور نمایید که شما با همان وقت و هزینه‌ای که برای سفر به این شهر گذاشته‌اید، مقدار زیادی کالا را به کشور خود وارد می‌نمایید. همچنین در این خرید، امکان گرفتن تخفیف از فروشندگان بالا رفته و در نتیجه قیمت تمام شده کالا برای مصرف مشتریان نیز کاهش می‌یابد. پس واضح است که خرید عمده به‌صرفه‌تر از خرید خرده‌ باشد.

کارگو از شهر تانگشان چین

در موارد فوق اگر خاطرتان باشد در مراحل تجاری به شیوه‌های حمل صحیح محصول نیز اشاره نمودیم؛ همچنین ذکر کردیم که اگر شیوه متناسب با نوع بار برای حمل انتخاب نگردد، منجر به هدر رفتن تمامی وقت و هزینه‌های تاجر می‌شود. در کار تجارت و تعاملات بین‌المللی به این شیوه‌های حمل، به‌اصطلاح کارگو میگویند.

مثلا وقتی می‌گوییم کارگو از تانگشان چین، منظور همان نحوه ارسال بار از این شهر به مقصد مدنظر تاجر است. برای اینکه با روش‌ها کارگو از این شهر بهتر آشنا شوید، می‌توانید با مشاوران مجموعه وانیکس مشورت کرده و یک راه خوب را برای حمل کالای خود برگزینید.

کارگو از شهر تانگشان چین

سخن پایانی با وانیکس

در این مطلب از سری مقالات وبلاگ وانیکس شما را به شهر تانگشان چین آشنا کرده و موارد مهم مرتبط به آن را مورد بحث قرار دادیم. همان‌گونه که میدانید برای تجارت با یک منطقه باید مطالعات گسترده‌ای درباره آن انجام دهید. مثلا اینکه مقصد تجاری شما چهارفصل است یا خیر می‌تواند در انتخاب کالای تجاری موثر واقع شود. همچنین آب‌وهوای منطقه نیز در زمان سفر شما به آن می‌تواند تأثیرگذار باشد.

 

 

پس شما نباید برای انجام کارهای تجاری و موفقیت در آن، فقط به این مطالب اکتفا کنید، بلکه باید از طریق روش‌های مختلف مثل مراجعه حضوری به یک شرکت بازرگانی معتبر مثل وانیکس یا ارتباط تلفنی، اطلاعات و سطح دانش خود را در این زمینه ارتقا دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *