ترخیص و واردات از شهر تائی‌ یوان چین

بر اساس سرشماری سال ۲۰۲۰، شهر تائی‌ یوان دارای ۵,۳۰۴,۰۶۱ نفر جمعیت در ۶,۹۵۹ کیلومترمربع (۲,۶۸۷ مایل مربع) بود که از این تعداد ۴,۵۲۹,۱۴۱ نفر آن‌ها در ۶ ناحیه شهری در ۱,۴۶۰ کیلومتر مربع (۵۶۰ مایل مربع) زندگی می‌کردند. این شهر بر روی رودخانه فن در شمال حوضه فوقانی حاصلخیز و تقریباً در مرکز شانشی واقع شده است و رودخانه فن از میان شهر مرکزی می‌گذرد. علاوه بر این‌ها، شاید همه شما اطلاع داشته باشید که مناطق مختلف چین از نظر اقتصادی پر رونق بوده و اکثرا دارای مبادلات تجاری با سایر نقاط جهان هستند. از این رو در ادامه قصد داریم ضمن آشنا نمودن شما با تاریخچه شهر تائی یوان، اقتصاد آن را نیز مورد بحث قرار دهیم. چنانچه با خواندن این مطالب، به فکر تجارت با این شهر افتادید اصلاً نگران نباشید، چون نکات مربوط به صادرات و واردات از آن را نیز در بخش‌های بعدی آورده‌ایم. از شما دعوت می‌کنیم مثل همیشه همراه ما باشید.

 

 

تاریخچه ای از تائی‌ یوان چین

تائی‌ یوان شهری باستانی با بیش از ۲۵۰۰ سال تاریخ شهری است که قدمت آن به ۴۹۷ قبل از میلاد می‌رسد. در سال ۴۹۷ قبل از میلاد، اولین شهر باستانی جین یانگ در اطراف ناحیه جنوبی جینیوان در Taiyuan امروزی، توسط دونگ آنیو که مباشر ژائو جیانزی بود، ساخته شد.این شهر پایتخت یا پایتخت ثانویه ژائو، چین سابق، وی شرقی، چی شمالی، جین شمالی، بعد تانگ، بعد جین، بعد هان، هان شمالی بوده و موقعیت استراتژیک و تاریخ غنی آن، تائی‌ یوان را به یکی از مراکز اقتصادی، سیاسی، نظامی و فرهنگی شمال چین تبدیل کرده است.از حدود ۸۵۹ قبل از میلاد، منطقه اطراف Taiyuan امروزی، توسط مردم رونگ اشغال شده بود. در سال ۶۶۲ قبل از میلاد، رونگ ها توسط مردم دی رانده شدند. بعد از این تاریخ، در طول دوره بهار و پاییز، ایالت جین در جنوب تائی‌ یوان ظهور کرد. در سال ۵۴۱ قبل از میلاد، ارتش جین قبایل دی را بیرون راند و Taiyuan بخشی از ایالت جین شد.

در سال ۲۴۸ قبل از میلاد، ایالت کین به فرماندهی ژنرال منگائو به ژائو حمله کرد و منطقه اطراف جین یانگ را از ژائو به دست آورد. کین فرماندهی تائی‌ یوان را با شهر جین یانگ به‌عنوان مرکز اداری آن تأسیس کرد. اگرچه نام Taiyuanقبلاً در سوابق تاریخی ظاهر شده بود و به‌طور بالقوه به نواحی مختلف امروزی در جنوب و مرکز شانشی اشاره داشت، اما این اولین باری بود که این نام به‌طور رسمی برای اشاره به تائی‌ یوان امروزی استفاده شد.

تاریخچه ای از تائی‌ یوان چین

 

 

 

در سال ۲۲۱ قبل از میلاد، کین بقیه چین را فتح کرد و اولین سلسله امپراتوری چین را به‌طور رسمی آغاز نمود. کین، سی‌وشش فرماندهی را در قلمرو خود تأسیس کرد که Taiyuan یکی از آن‌ها بود. همچنین در آن زمان، پایتخت فرماندهی تائی‌ یوان، جین یانگ بود.در طول سه پادشاهی پرآشوب، جمعیت این شهر به دلیل جنگ‌های مداوم کاهش چشمگیری یافت. تائی‌ یوان توسط گونگ سون زان، یوان شائو و سپس کائو اداره می‌شد و پس از آن بخشی از کائو وی بود. در طول سلسله جین، تائی‌ یوان دوباره به یک دولت تابعه تبدیل شد. تا سال ۹۸۲ بود که شهر جدیدی به این عنوان در ساحل رودخانه فن تأسیس شد. قدیمی‌ترین ساختمان موجود در Taiyuan امروزه معبد الهه در داخل مجتمع جین سی است. از سال ۱۰۲۷ هم یکی از دو بازار خصوصی برای کالاهای تانگوت، به‌ویژه نمک، در تائی‌ یوان فعال بود.جنگ‌سالار یان شیشان، کنترل شانشی را از انقلاب شین های در سال ۱۹۱۱ تا پایان جنگ داخلی چین در سال ۱۹۴۹ حفظ کرد؛ درنتیجه Taiyuanبه‌عنوان مرکز استان نسبتاً مترقی خود شکوفا شد و توسعه صنعتی گسترده‌ای را تجربه کرد. این شهر از طریق راه‌آهن هم به جنوب غربی شانشی و هم به داتونگ در شمال متصل بود. تا پایان جنگ داخلی چین در سال ۱۹۴۹، زرادخانه یان در تائی‌ یوان تنها کارخانه‌ای در چین بود که به‌اندازه کافی برای تولید توپخانه پیشرفته شده بود.

اقتصاد تائی‌ یوان چین

مطابق با توسعه اقتصادی چین در طول دهه ۲۰۱۰، اقتصاد Taiyuan رشد ثابتی را در سال‌های اخیر نشان داده است. در سال ۲۰۱۸، ارزش تولید ناخالص داخلی این شهر به ۳۸۸.۴۵۰ میلیارد یوان رسیده بود که بیش از دو برابر سال ۲۰۱۰ بود. درآمد سرانه قابل‌تصرف در سال ۲۰۱۸ نیز در این منطقه ۳۱۰۳۱ یوان گزارش شده که نسبت به سال ۲۰۱۷، ۷.۲ درصد افزایش داشته است.علاوه بر این‌ها میزان صادرات و واردات نیز یکی از عوامل تأثیرگذار در اقتصاد یک منطقه هستند که در سال ۲۰۱۵، تائی‌ یوان ۴,۰۸۵.۱۳۰ میلیون دلار کالا وارد و به ارزش ۶،۵۹۲.۲۵۰ میلیون دلار صادر کرده است. ارزش صنایع اولیه، ثانویه و سوم Taiyuan نیز در سال ۲۰۰۷ به ترتیب ۳.۹ میلیارد یوان، ۱۰۵.۲ میلیارد یوان و ۱۳۲.۲ میلیارد یوان بود. همچنین شانشی یک‌چهارم زغال‌سنگ چین را تولید می‌کند و تائی‌ یوان نیز محل مرکز معاملات زغال‌سنگ چین به شمار می‌رود که تجارت آن در سال ۲۰۱۲ آغاز شده است. یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر اقتصاد این شهر، منابع طبیعی آن است. در Taiyuan منابع طبیعی مانند زغال‌سنگ، آهن، مرمر، سیلیس، بوکسیت، سنگ آهک، گرافیت، کوارتز، فسفر، گچ، میکا، مس و طلا فراوان است و این شهر تولید بالای زغال‌سنگ، آهن، سیلیس و مرمر دارد. جمعیت درختان در تائی‌ یوان نیز تحت سلطه جنگل‌های مخروطی، کاج، کاج سفید، صنوبر و سرو می‌باشد و به‌طورکلی پوشش گیاهی در این منطقه قوی است.

 

 

واردات از تائی‌ یوان چین

فرآیند واردات کالا از تائی یوان چین یک فرایند پیچیده محسوب می‌شود که برای گذر فوق از آن، نیاز دارید با شرایط و فرایندهای این کار آشنا شوید. برای همین، ما در این بخش از مقاله مهم‌ترین مواردی که در حیطه واردات نیاز به آشنایی دارند را به شما بیان می‌نماییم تا با بهره‌گیری از آن‌ها بتوانید برای خود سودآوری کنید.

شرایطی که برای واردات کالا باید در نظر بگیرید عبارت‌اند از:

 • اطمینان از کیفیت محصول و سپس انتخاب نوع، تعداد و مدل کالای مدنظر. توجه کنید در هر فصلی ممکن است نیازهای بازار تغییرات زیادی داشته باشد؛ پس مهم‌ترین مورد، توجه به کشش‌های بازار و میزان علاقه مردم به یک محصول در شرایط زمانی خاص است.
 • برآورد تمامی هزینه‌های لازم قبل از اقدام به خرید کالا. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های گمرکی، بیمه بار، حمل‌ونقل، بسته‌بندی و برخی از موارد دیگر که با توجه به نوع کالا می‌تواند متغیر باشد، خواهد بود. با برآورد این هزینه‌ها، شما قادر به تخمین قیمت تمام‌شده کالا خواهید بود و در نتیجه می‌توانید میزان فروش و علاقه مردم به خرید این کالا را نیز مورد ارزیابی قرار دهید.
 • در خرید خود حتماً باید به این موضوع دقت داشته باشید که کالای وارداتی توسط گمرک برگشت داده نشود. برای جلوگیری از این موضوع به شما پیشنهاد می‌کنیم که نمونه‌ای از بار وارداتی خود را به گمرک ببرید و از این موضوع اطمینان حاصل نمایید که کالا اجازه ورود به کشور را دارا است.
 • پس از انتخاب محصول مدنظر، نوبت به انتخاب فروشنده می‌رسد. در مذاکرات با فروشنده، مهم‌ترین چیزی که باید به آن توجه کنید گرفتن تخفیف است. طبیعتا هرچقدر که تخفیف بیشتری بگیرید، سود بیشتری نیز خواهید برد.
 • حال که با فروشند نیز به توافق رسیدید، باید با او طی کنید که شیوه پرداخت مبلغ به چه نحوی خواهد بود. البته قابل‌ذکر است که حتماً برای این کار باید از روش‌های قانونی استفاده نمایید تا در صورت بروز مشکل امکان پیگیری داشته باشد.
 • بعد از تمامی این مراحل باید زمان رسیدن بار به گمرک را از فروشنده جویا شده و همچنین یک شیوه حمل مناسب نیز با توجه به منطقه شهر تائی یوان برگزینید.
 • برای اینکه به شما اجازه ترخیص بار از گمرک داده شود ملزم به دریافت تأییدیه‌ای از فروشنده هستید.
 • وقتی بار شما بدون هیچ مشکلی از هر دو گمرک داخلی و خارجی ترخیص شد، به‌راحتی می‌توانید آن را به فروش برسانید.
واردات از تائی‌ یوان چین
واردات از تائی‌ یوان چین

صادرات به تائی‌ یوان چین

صادرات کالا به تائی یوان نیز درست مثل واردات از این شهر، دارای مراحل و پیچیدگی‌های است که تاجران باید به‌خوبی از آن‌ها آشنایی داشته باشند. قبل از هر چیزی شما باید از هزینه‌های که برای صادرات کالا نیاز است آگاه باشید تا مقدار بودجه خود برای این کار را با آن تطبیق دهید. اگر در خود سرمایه لازم برای ادامه این فرایند را دیدید، می‌توانید سایر مراحل را طی کنید.

یکی از موارد بسیار مهم که در آینده تجاری شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود بازاریابی کالا و تحلیل نیازهای بازار تائی یوان است. با یک تحلیل درست، شما می‌توانید برای ادامه صادرات خود استراتژی‌های مناسبی را به کار گیرید.

 

 

بعد آشنایی با نیازهای بازار و انتخاب یک کالای پرفروش در این شهر برای صادرات، نوبت به پیدا کردن یک خریدار خوب می‌رسد؛ برای یک انتخاب درست به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً از روش‌های اعتبار سنجی استفاده نمایید.

حال که خریدار را نیز پیدا کردید بعد از انجام کارهای مربوط به تنظیم قرارداد و انتقال ارز، شما باید به دنبال اخذ مجوزهای باشید که برای خروج کالا از کشور الزامی هستند. بعد از دریافت مجوزها و ارائه مدارک لازم به گمرک، بار شما آماده بارگیری شده و با شیوه حملی که توافق کردید، از مبدا به مقصد حمل می‌شود.

 فورواردر از تائی‌ یوان چین

شاید یکی از دغدغه‌های ذهنی تجار این باشد که اگر به صورت غیرحضوری و از طرق سایت‌های موجود، برای ثبت سفارش و خرید کالا از تائی یوان اقدام کنند، بدون حضور آن‌ها، فرایندهای مربوط به حمل کالا را چه کسی به انجام خواهد رسانید؟

جواب این پرسش در قرارداد با یک فورواردر از تائی یوان چین است. فورواردرها به تمامی قوانین و مقررات موجود به حمل کالا آگاه بوده و می‌توانند به بهترین شکل ممکن فرایندهای جابه‌جای محصول شما را برنامه‌ریزی نمایند.

خرید از تائی‌ یوان چین

همان‌طور که با خواندن مطالب فوق نیز دریافتید، خرید از تائی یوان چین، یکی از اصلی‌ترین مراحل واردات کالا است. با توجه به وجود مراکز خرید و فروشگاه‌های زیاد در سطح  این شهر، اگر بدون آشنایی اولیه به آن سفر کرده و به دنبال مراکز خرید بگردید، ممکن است به کلی دچار سردرگمی شوید. به خاطر همین موضوع، ما در این بخش، مراکز اصلی خرید و آدرس آن‌ها در تائی یوان را آورده‌ایم که مقداری از چالش‌های شما تجار عزیز کم کنیم.

خرید از تائی‌ یوان چین
خرید از تائی‌ یوان چین

این مراکز خرید عبارت‌اند از:

 1. Wanda Plaza در خیابان خشک سیمون
 2. Sephora
 3. مرکز خرید Maoye در جاده Liuxiang
 4. مرکز خرید Wan Peng
 5. فروشگاه بزرگ Wangfujing در خیابان Pro-Yin
 6. مرکز خرید Huayu
 7. مرکز خرید بین‌المللی Causeway Bay
 8. مرکز تجارت جهانی شانشی

 خرید عمده از تائی‌ یوان چین

خرید عمده از تائی‌ یوان چین نسبت به خرید خرده از این شهر مزایای زیادی دارد. فرض کنید شما با صرف هزینه رفت‌وبرگشت یکسان و همچنین هزینه‌های اقامت در این شهر، اقدام به خرید مقدار زیادی از کالاها می‌کنید. در این صورت هم می‌توان گفت در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌شود و هم در وقت و زمان شما. به‌طورکلی، شاید خرید عمده انرژی کمتر یا یکسانی را نسب به خرید خرده از تاجر بگیرد.

کارگو از تائی‌ یوان چین

در موارد بالا نیز اشاره‌کرده بودم که انتخاب شیوه مناسب حمل محصول از مبدا تا مقصد تأثیر زیادی در فرایند تجاری شما خواهد گذاشت. منظور از کارگو از تائی یوان چین نیز دقیقاً همین مورد است؛ یعنی حمل کالای شما به یکی از سه روش زمینی، هوایی و ریلی.

کارگو از تائی‌ یوان چین
کارگو از تائی‌ یوان چین

برای آگاهی از بهترین کارگو از این شهر و اخذ مشاوره در این باره می‌توانید به شرکت وانیکس اعتماد نمایید؛ زیرا این شرکت سال‌هاست که با وجود نمایندگی‌های در کشور چین، خدمات کارگو را از مناطق مختلف این کشور به ایران با بهترین کیفیت به انجام می‌رساند.

سخن پایانی با وانیکس

امروز افراد زیادی با شنیدن سودهای حاصل از کار تجارت، به این سمت کشیده می‌شوند؛ اما متاسفانه برخی از این افراد به دلیل عدم آگاهی‌های لازم، در این راه شکست خورده و سرمایه زیادی را از دست می‌دهند. برای جلوگیری از این‌گونه ضررها، پیشنهاد می‌کنیم که هرگز بدون مشورت گیری از افراد با تجربه وارد این حوزه نشوید. همچنین بهتر است برای کم کردن ریسک تا اخذ تجربه‌ها و مهارت‌های لازم، کار خود را به شرکت فعال در این حوزه بسپارید.

 

 

شرکت بازرگانی وانیکس یکی از این شرکت‌ها است که می‌تواند از صفر تا صد صادرات و واردات شما را بر عهده گرفته و بدون کمترین مشکلی به پایان برساند. برای آگاهی از شرایط و ضوابط این کار، می‌توانید با مشاوران مجموعه ما تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *