همه چیز درباره شهر بائودینگ چین با وانیکس

اگر درباره شهر بائودینگ چین مثل اقتصاد و نحوه تجارت با آن آشنا شوید، می‌توانید از پتانسیل‌های تجاری آن بهره برده و یک تجارت پرسود را برای خود رقم بزنید.

معرفی شهر بائودینگ چین

بائودینگ یا Baoding  (چینی: 保定) که قبلاً با نام‌های Baozhou و Qingyuan شناخته می‌شد، شهری در مرکز سطح استان هبی بوده و تقریباً در ۱۵۰ کیلومتر (۹۳ مایل) جنوب غربی پکن است. طبق سرشماری سال ۲۰۱۰، این شهر دارای ۱۱،۱۹۴،۳۸۲ سکنه بود که از این تعداد، ۲،۱۷۶،۸۵۷ در منطقه ساخته شده (مترو) آن که متشکل از ۴ منطقه شهری است زندگی می‌کردند.

 

 

معرفی شهر بائودینگ چین

شهر بائودینگ چین، در میان ۱۳ شهر چین با جمعیت بیش از ۱۰ میلیون نفر، در رتبه هفتم قرار دارد و در سطح استان، شامل ۵ ناحیه شهرداری، ۴ شهر در سطح شهرستان و ۱۵ شهرستان است. بعد از معرفی کلیات این شهر، در ذیل، اقلیم و زبان مرمان Baoding را بررسی کرده‌ایم:

اقلیم

شهر بائودینگ چین، دارای آب‌وهوای قاره‌ای مرطوب/نیمه‌خشک هست که با تابستان‌های گرم و مرطوب به دلیل وزش بادهای موسمی آسیای شرقی و معمولاً زمستان‌های سرد، بادی و بسیار خشک که منعکس‌کننده آن است، شناخته می‌شود. در فصل بهار این منطقه، می‌تواند شاهد وزش طوفان‌های شن از استپ مغولستان شد که با شرایطی به‌سرعت گرم اما عموماً خشک همراه است. پاییز نیز ازنظر دما و کمبود بارندگی شبیه بهار است.

 میزان بارندگی سالانه Baoding  که حدود ۶۰ درصد آن تنها در ماه‌های جولای و آگوست رخ می‌دهد، بسیار متغیر بوده و قابل‌اعتماد نیست. در خود شهر نیز این مقدار به طور متوسط ​​به ۴۹۶.۱ میلی‌متر (۱۹.۵ اینچ) در سال می‌رسد. میانگین دمای ۲۴ ساعته ماهانه از ۲.۷- درجه سانتی‌گراد (۲۷.۱ درجه فارنهایت) در ژانویه تا ۲۷.۱ درجه سانتی‌گراد (۸۰.۸ درجه فارنهایت) در جولای است و میانگین سالانه نیز ۱۳.۳ درجه سانتی‌گراد (۵۵.۹ درجه فارنهایت) است. سالانه در شهر Baoding 2500 تا ۲۹۰۰ ساعت آفتاب روشن وجود دارد و دوره بدون یخبندان ۱۶۵ تا ۲۱۰ روز طول می‌کشد.

 

 

گویش

زبان مردمانBaoding، چینی ماندارین است. علی‌رغم نزدیکی این شهر به پکن، چینی‌هایی که در آن صحبت می‌کنند، به لهجه پکنی نزدیک نبوده، بلکه بیشتر با گویش تیانجین مرتبط هستند.

تاریخچه‌ای از بائودینگ چین

Baoding شهری است که تاریخ آن، به دوران سلسله هان غربی باز می‌گردد. این شهر در قرن سیزدهم، توسط مغول‌ها ویران شد اما پس از تأسیس سلسله یوان توسط مغول‌ها، دوباره بازسازی گشت. در زمان سلسله یوان این منطقه نام “بائودینگ” را به دست آورد؛ این نام تقریباً به‌عنوان “حفاظت از پایتخت” تعبیر می‌شود که اشاره به نزدیکی شهر به پکن دارد. شهر بائودینگ چین، سال‌ها به‌عنوان پایتخت ژیلی خدمت کرد و مرکز مهم فرهنگی در سلسله مینگ و اوایل سلسله چینگ بود.

در ۱ اوت ۱۹۴۹، دولت مردمی استان هبی تأسیس شده و Baoding مرکز استان بود و شهر بائودینگ یک شهرداری استانی به شمار می‌رفت. در ۹ آگوست، دفتر بازرسی اداری ناحیه Baoding تأسیس گشته و به‌عنوان دفتر بازرسی اداری ناحیه شهرستان شناخته شد. درنهایت در می ۱۹۵۸، پایتخت هبی، به تیانجین منتقل شد و در ژانویه ۱۹۶۶، مرکز استان دوباره از تیانجین به Baoding منتقل گشت. در آوریل ۲۰۱۷، کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و شورای دولتی تصمیم به تبدیل شهرستان‌های بائودینگ Xiong، Rongcheng و Anxin به منطقه جدید Xiong’an، یک منطقه توسعه جدید با اهمیت ملی، با تمرکز بر نوآوری را اعلام کردند. این تصمیم در راستای پایداری و کیفیت زندگی، به دنبال موفقیت منطقه ویژه اقتصادی شنژن و منطقه جدید پودونگ شانگهای بود.

 

 

اقتصاد بائودینگ چین

برای حدس شکوفایی اقتصاد یک منطقه، اغلب افراد، تولیدات آن را موردبررسی قرار می‌دهند. ما هم در موارد آورده شده در ادامه، به تولیدات اصلی شهر بائودینگ چین اشاره کرده‌ایم.

Baoding در مرکز منطقه اقتصادی بوهای ریم که شامل پکن، تیانجین و شیجیاژوانگ است، واقع شده است. همچنین یکی از بزرگ‌ترین کارفرمایان در بائودینگ، China Lucky Film، بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد حساس به نور و رسانه‌های ضبط مغناطیسی در چین بوده و گروه Yingli، حامی جام جهانی ۲۰۱۰، دفتر مرکزی خود را در این شهر که ۱۰ تولیدکننده پنل خورشیدی برتر جهانی است، دارا است.

در آوریل ۲۰۱۷، منطقه‌ای در شهر بائودینگ چین، به‌عنوان منطقه جدید Xiong’an تعیین شد که این منطقه توسعه، در ابتدا ۱۰۰ کیلومترمربع بوده و بعدها تا ۲۰۰۰ کیلومترمربع گسترش یافت. همچنین، یک منطقه توسعه صنعتی با فناوری پیشرفته Baoding نیز در این شهر ساخته شده است.

علاوه بر موارد فوق، Great Wall Motors Company Limited یک خودروساز چینی است که دفتر مرکزی آن در بائودینگ چین است. این شرکت از دیوار بزرگ چین نام‌گذاری شده و در سال ۱۹۸۴ تشکیل گشته است. همچنین این شرکت، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده خودروهای کاربردی ورزشی (SUV) و وانت‌بار در چین به شمار می‌رود.

 شرکت Great Wall، خودروهای سواری و کامیون را با نام تجاری Great Wall و خودروهای SUV را با مارکهای Haval و WEY به بازارهای مختلف عرضه می‌کند. قابل‌ذکر است در سال ۲۰۱۶، گریت وال موتورز رکورد فروش ۱,۰۷۴,۴۷۱ خودرو در سراسر جهان را به نام خود ثبت کرد که نسبت به سال ۲۰۱۵ افزایش ۲۶ درصدی داشت.

اقتصاد بائودینگ چین

 همچنین شهر بائودینگ چین، یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های چین را دارد که پره‌های مورد استفاده در ژنراتورهای توربین بادی را تولید می‌کند که عمدتاً به بازار داخلی عرضه می‌شود. این کارخانه، اولین ۲۰ توربین خود را در سال ۲۰۰۸ راه‌اندازی کرد و ۱۵۰ دستگاه در سال ۲۰۰۹ و ۵۰۰ دستگاه دیگر در سال ۲۰۱۰ به تولید رساند.

حمل‌ونقل در بائودینگ چین

شهر بائودینگ چین، ارتباطات خوبی با شهرهای دیگر دارد، زیرا در یکی از مسیرهای اصلی داخل و خارج پکن قرار گرفته است. بزرگراه جینگشی این شهر را به پکن متصل کرده و همچنین پایانه غربی بزرگراه بائوجین، Baoding را به تیانجین متصل می‌کند.

در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۲، یک ایستگاه جدید در این شهر افتتاح شد و همچنین ایستگاه راه‌آهن شرق بائودینگ در ۹.۵ کیلومتری (۵.۹ مایلی) شرق در مسیر راه‌آهن پرسرعت پکن-گوانگژو-شنژن-هنگ کنگ قرار دارد.

واردات از بائودینگ چین

برای بازرگانان، تجارت با تولیدکنندگان مناطق چینی مثل Baoding ، سودآور است؛ اما اگر بدون شناخت شرایط بازار و قوانین این شهر و بدون دریافت کمک از افراد باتجربه در این حیطه، به کار واردات از بائودینگ چین وارد شوید، در کار خود، ممکن است با شکست مواجه گردید. در ادامه مهم‌ترین مراحل و شرایطی که برای واردات کالا باید توسط تجار انجام شوند را آورده‌ایم؛ این مراحل عبارت‌اند از:

 • بررسی و تشخیص تقاضا و نیاز بازار

پیدا کردن محصول، مرحله نخست در واردات کالا از مناطق مختلف کشور چین است. بازرگانان، قبل از اقدام به وارد کردن کالا، ابتدا باید به بررسی نیاز بازار پرداخته و برای هر محصول، میزان تقاضا را در نظر بگیرند. اگر جنسی، بدون در نظر گرفتن نیاز بازار، وارد کشور شود، ممکن است در بازار تقاضایی نداشته و در نتیجه به فروش نرسد؛ در این صورت تمام محصول روی دست تجار مانده و فرد متحمل ضرر خواهد شد. گفتنی است که در تشخیص کالای مناسب برای واردات، توجه به آمارها می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

 

 

 • شناسایی کالای هدف و تأمین‌کننده آن

بعدازاینکه با در نظر گرفتن سرمایه خودتان و نیاز بازار، محصول مناسب وارداتی را تعیین کردید، باید در شهر Baoding ، تولیدکننده آن را پیدا کنید. برای گذر از این مرحله می‌توانید از افراد باتجربه در این امر کمک گرفته یا از مشاوران متخصص شرکت وانیکس در این حوزه کمک بگیرید.

 • انتخاب فروشنده کالا

 تجار باید از میان فروشندگان مختلف، بهترین آنان در حوزه کالای موردنیاز خود پیدا کنند. برای این کار افراد می‌توانند به سراغ شرکت‌ها یا تولیدکننده‌های بزرگ Baoding بروند. همچنین هستند شرکت‌هایی که می‌توانند بازرگانان را راهنمایی کنند.

 • ارسال پروفرما و تنظیم قرارداد خرید

بعدازاینکه موارد گفته شده در فوق به انجام رسید، واردکننده پس از انجام توافقات لازم، باید از فروشنده پیش‌فاکتور خرید درخواست کند. سپس تاجر ملزم است برای اقدام به آماده‌سازی و تولید کالا توسط تأمین‌کننده، مقداری از مبلغ را به‌صورت یوان یا دلار، به‌حساب فروشنده حواله کند.

موارد درج‌ شده در پروفرما عبارت‌اند از:

 • شماره و تاریخ صدور واعتبار پیش‌فاکتور
 • نام و آدرس کامل فروشنده
 • نام و آدرس کامل خریدار
 • موضوع و مشخصات کامل کالا
 • شرح کیفی، کمی، مقدار، تعداد، وزن خالص، ابعاد، وزن ناخالص، شماره تعرفه گمرکی کالا
 • مبلغ پیش‌فاکتور با ذکر نوع ارز
 • هزینه‌های بسته‌بندی و حمل‌ونقل
 • مبدأ و مقصد نهایی کالا به شرح بندرها و محل بارگیری و تخلیه محموله
 • وسیله حمل کالا
 • نحوه پرداخت هزینه کالا
 • کشور سازنده
 • بررسی محصولات قبل از بارگیری

 واردکنندگان باید  کلیه محصولات را پیش از حمل، برای مطمئن شدن  از تطابق اجناس با اسناد و تعهدات فروشنده،  بررسی کنند. همچنین کلیه اسناد، بعد از بارگیری محصول باید از فروشنده دریافت شوند.

 • ارسال حواله ارزی

ارسال حواله ارزی به فروشنده باید بعد از بررسی اجناس و دریافت اسناد باشد. معمولاً حدود ۴۸ ساعت زمان نیاز است تا انجام حواله ارزی به چین از طریق صرافی‌ها به‌صورت یورو یا یوان، انجام پذیرد.

 • حمل‌ونقل کالا از شهر بائودینگ چین

پس از به انجام رساندن موارد فوق، کالا آماده جابه‌جایی می‌شود. مسئولیت حمل‌ونقل، بر اساس مذاکرات انجام شده ممکن است بر عهده فروشنده یا خریدار باشد.

 • دریافت مجوزها

برای واردات کالا، داشتن مجوز استاندارد یکی از ملزومات است و بازرگانان از سازمان مربوطه، حتماً باید مجوز استاندارد کالای خود را دریافت کنند.

 • ترخیص کالا از گمرک

 انجام ثبت سفارش برای ترخیص کالا از گمرک ضروری است. محموله وارداتی بعد از رسیدن به گمرک و پرداخت عوارض و حقوق گمرکی، ترخیص شده و به انبار فرد منتقل شود.

صادرات به بائودینگ چین

برای صادرات به بائودینگ چین، نیاز به ارائه مدارک مربوط به کالاهای صادراتی است. درواقع این مدارک اثبات‌کننده این هستند که صادرات به‌صورت قانونی انجام می‌شود؛ بنابراین بسیار مهم است که تمام مدارک مرتبط توسط صادرکنندگان ارائه شوند. مدارک موردنیاز جهت صادرات، به شرح زیرند:

 • صادرات به بائودینگ چینکارت بازرگانی
 • لیست مشخصات کالا یا برگ خرید آن
 • وجود مُهر حلال روی کالاهای خوراکی
 • گواهی‌های مربوط به وزارت بهداشت
 • شناسه فروش برای اجناس اختصاصی
 • مجوزهای لازم برای اجناس مخصوص

بعد از آشنایی با این مدارک، مراحلی که برای صادرات باید طی کنید عبارت‌اند از:

 • بازاریابی کالا
 • صدور پیش‌فاکتور
 • بسته‌بندی
 • مشخص کردن هزینه‌های گمرکی
 • دریافت اظهارنامه صادراتی
 • ارائه کالا به گمرک
 • بیمه کالا
 • ارائه گواهی بازرسی
 • صدور کالا

اگر در خصوص مسائل مربوط به صادرات و انجام این مراحل، نیازمند دریافت مشاوره شدید، با ارتباط با متخصصان شرکت وانیکس، به حل مشکلات خود بپردازید.

فورواردر از بائودینگ چین

حتماً در جریان مکالمه‌های تجاری خود، واژه فورواردر به گوشتان خورده است. در رابطه با این اصطلاح پرکاربرد در دنیای تجارت، باید بگوییم، معنی لغوی آن ارسال‌کننده است. در تجارت نیز مثلاً وقتی میگوییم، فورواردر از بائودینگ چین، منظور اشخاصی هستند که بر روند ارسال بار از این منطقه به داخل کشور، نظارت کرده و فرایند آن را تسریع و تسهیل می‌بخشند.

 

 

خرید از بائودینگ چین

یکی از مراحل چالش‌برانگیز در امر واردات از کشورهای خارجی، خرید است. برای گذشتن از این مرحله، تاجران باید به زبان شهر بائودینگ آشنایی داشته و همچنین تأمین‌کنندگان بزرگ آن را نیز بشناسند.

خرید عمده از بائودینگ چین

خرید عمده از بائودینگ چین، انتخاب اغلب تاجران در واردات است. در این نوع خرید، تاجران باید دقت کنند که به دلیل وجود کالاها و اجناس متنوع و همچنین وجود فروشندگان زیاد، دچار سردرگمی نشوند.

کارگو از بائودینگ چین

کارگو از بائودینگ چین، می‌تواند به روش‌های دریایی، هوایی، جاده‌ای و ریلی انجام شود. برای اینکه با بهترین نوع کارگو با توجه به موقعیت این شهر آشنا شوید و همچنین برای مطابقت دادن بودجه خود با آن، بهتر است با مشاوران مجموعه ما در تماس باشید.

کارگو از بائودینگ چین

سخن پایانی با وانیکس

 همان‌طور که میدانید، یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری ایران، کشور چین بوده و مقدار قابل‌توجهی کالا، هر ساله بین این دو کشور دادوستد می‌شود. گفتنی است که در صورت تمایل به صادرات و واردات از این کشور، باید از مشاوران باتجربه و مجرب در این حیطه یاری بجویید.

 شرکت بازرگانی وانیکس، با هدف ارائه‌ی خدمات تجاری، ترخیص کالا، حمل‌ونقل بین‌المللی در واردات و صادرات از مناطق مختلف چین و با داشتن تجربه‌ی و دانش کافی، بر آن است تا بازرگانان و تجار را در این زمینه یاری رساند و با استفاده از کادر مجرب خود، سهم بزرگی در سودآوری بازرگانان ایرانی داشته باشد.

سؤالات متداول درباره شهر بائودینگ

 • برای ثبت سفارش کالا در واردات از Baoding، به کدام سامانه باید مراجعه کرد؟

برای ثبت سفارش کالا در شهر بائودینگ چین باید به سامانه sabtaresh.tpo.ir که اخیراً به آدرس https://www.ntsw.ir  (سامانه جامع تجارت ایران) انتقال پیدا کرده، مراجعه کنید.

 • انواع صادرات به Baoding چین کدام‌ها هستند؟

صادرات مستقیم بدون دخالت واسطه‌ها و صادرات غیرمستقیم با کمک از واسطه‌ها به بائودینگ امکان‌پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *