logo 1x

ترخیص و واردات از شهر اورومچی چین

اگر بخواهیم همه چیز درباره شهر اورومچی چین را مورد بحث قرار دهیم، واضح است که در یک نوشتار نمی‌گنجد. ولی در ادامه سعی کرده‌ایم که درباره اصلی‌ترین موارد مرتبط با این شهر اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. قابل ذکر است که این شهر چین نیز مانند سایر مناطق این کشور از وضعیت اقتصادی خوبی برخوردار است و آشنایی و نحوه تجارت با آن می‌تواند برای شما مفید واقع شود.

 

 

معرفی شهر اورومچی چین

اورومچی یا Ürümqi یکی از بزرگ‌ترین شهرهای چین است. جمعیت این شهر در سرشماری سال ۲۰۲۰، ۴ میلیون نفر بود که بر این اساس، دومین شهر بزرگ در شمال غربی داخلی چین پس از شیان و همچنین بزرگ‌ترین در آسیای مرکزی از نظر جمعیت به شمار می‌رود.طبق کتاب رکوردهای گینس، Ürümqi دورترین شهر از هر دریا در جهان است. شهر اورومچی چین از دهه ۱۹۹۰ شاهد توسعه اقتصادی قابل توجهی بوده است و در حال حاضر به‌عنوان یک گروه حمل‌ونقل منطقه‌ای و یک مرکز فرهنگی، سیاسی و تجاری عمل می‌کند.همچنین Ürümqi یکی از ۵۰۰ شهر برتر جهان از نظر خروجی تحقیقات علمی به شمار می‌رود که توسط شاخص طبیعت ردیابی شده است. این شهر محل دانشگاه سین کیانگ است؛ یک دانشگاه جامع با بالاترین سطح علمی در سین کیانگ، تحت پروژه ۲۱۱ و طرح دانشگاه درجه یک دوگانه.

معرفی شهر اورومچی چین

تاریخچه‌ای از اورومچی چین

اگرچه اورومچی در نزدیکی مسیر شمالی جاده ابریشم قرار دارد، اما شهر فعلی نسبتاً جدید است. قدمت اولین سکونتگاه شناخته شده در این منطقه را می‌توان به قرن هفتم پس از میلاد نسبت داد، اما هیچ سکونت دائمی برای مدت طولانی در آنجا وجود نداشت و تا زمان خانات زونگار در قرن هفدهم به‌عنوان Ürümqi شناخته نمی‌شد. قدمت شهر فعلی، مربوط به بازسازی است که در قرن هجدهم آغاز شد.

 

 

در ادامه برای آشنایی بیشتر شما، تاریخ این شهر در دوره‌های مختلف را مورد بحث قرار داده‌ایم:

❖    دوره اولیه

در طول دوران پیش از تاریخ، این منطقه توسط مردمی عشایری که در دامنه شمالی کوه‌های تیانشان زندگی می‌کردند، تأسیس شد. قدیمی‌ترین سکونتگاه شناخته شده در اورومچی، روستایی به نام اورابو (وولابو) است که در حدود ۱۰ کیلومتری (۶ مایل) از حومه جنوبی شهر امروزی قرار دارد.

Ürümqi در نزدیکی اورابو توسط دولت تانگ در طول بیست و دومین سال سلطنت امپراطور تایزونگ (۶۴۸ پس از میلاد)، به‌عنوان بخشی از حفاظت عمومی برای آرام کردن غرب که سین کیانگ را کنترل می‌کرد، تاسیس گشت و همچنین این شهر مقر حکومت محلی بود و از کاروان‌های مسیر شمالی جاده ابریشم مالیات می‌گرفت. در مورد منطقه Ürümqi اطلاعات کمی در زمان بین دودمان تانگ و چینگ وجود دارد و محققان معتقدند که در بیشتر این دوره، هیچ سکونتگاه دائمی در آنجا وجود نداشته است.

❖    دوره زونگار

قبایل زونگار به زبان اویرات که خانات زونگار را تشکیل دادند آخرین قدرت بزرگی بودند که اورومچی را قبل از اینکه مانچوها کنترل سین ​​کیانگ را به دست بگیرند، کنترل کردند. در این دوره، Ürümqi یک شهر کوچک با اهمیت کمتر از واحه و مرکز تجارت جاده ابریشم تورپان در ۲۰۰ کیلومتری (۱۲۰ مایل) جنوب شرقی باقی مانده بود. همچنین مبارزه برای کنترل زونگاریا منجر به این شد که خوشووت ها (که اکنون به‌عنوان مغول طبقه بندی می‌شوند) این شهر را به مقصد چینگهای و تبت در دهه‌های ۱۶۲۰ و ۱۶۳۰ ترک کنند.

 

 

❖    دوره چینگ

در قرن هجدهم، چینگ علیه خانات زونگار وارد جنگ گشته و Ürümqi توسط چینگ در سال ۱۷۵۵ تصرف شد. تخریب این جنگ به قدری بود که یکی از نویسندگان، وی یوان، ویرانی حاصل در منطقه شمالی سین کیانگ را به‌عنوان “دشتی خالی برای هزار لی، بدون هیچ اثری از انسان” توصیف کرد.

در سال ۱۷۵۵ قلعه‌ای ساخته شد و چینگ پس‌ازآن پادگان‌هایی متشکل از پرچم‌داران مانچو و مغول و نیروهای چینی هان را در اورومچی ایجاد نمود. پس از سال ۱۷۵۹، دولت چینگ مزارع دولتی را در مناطق کم‌جمعیت اطراف این منطقه، جایی که زمین‌های حاصلخیز و پر آبی وجود داشت، تأسیس کرد.

سربازان منچو همچنین معبدی با دیوارهای قرمز اختصاص داده شده به گواندی در کوه پینگدینگ مشرف به Ürümqi ساختند که به این منطقه  لقب “معبد سرخ” داده است. به طور کلی این شهر، شهرت خود را به عنوان یک مرکز فرهنگی و تجاری پیشرو در طول سلسله چینگ در قرن ۱۹ افزایش داد.

تاریخچه‌ای از اورومچی چین

❖    دوران جمهوری خلق

در ۱ فوریه ۱۹۵۴، پس از تاسیس جمهوری خلق چین، نام این شهر به‌طور رسمی به Ürümqi تغییر یافت. حزب حاکم کمونیست چین بر این باور بود که نام قبلی این شهر یعنی «دیهوا» که در لغت به معنای «روشن کردن و متمدن کردن» است، تحقیرکننده و از نظر قومی شوونیستی محسوب می‌شود.

در اواخر دهه ۱۹۷۰، دنگ شیائوپینگ کنترل شدید چین بر سین کیانگ را کاهش داده و اورومچی از توسعه صنعت نفت و گاز در سین کیانگ سود برد. همچنین مساجد جدید در این منطقه با کمک مالی دولت چین ساخته شد و این در حالی بود که دولت چین قوانین سخت‌گیرانه‌ای را در مورد مذهب در جنوب سین کیانگ اجرا می‌کرد.

❖    شورش های جولای ۲۰۰۹ و ناآرامی‌های بعدی

در بزرگ‌ترین فوران خشونت‌های قومی در چین در دهه‌های اخیر، شورش‌هایی در ژوئیه ۲۰۰۹ بین قوم چینی هان و اویغور رخ داد. خبرنگار نیویورک‌تایمز که این شورش را پوشش می‌داد خشونت را به‌عنوان “درگیری با پلیس ضد شورش و اویغورها در شهر و کشتن غیرنظامیان هان توصیف کرد. سپس، حداقل برای سه روز، گروه‌های هوشیار هان در Ürümqi پرسه می‌زدند و به اویغورها حمله می‌کردند و می‌کشتند.” قبل از شروع شورش، اویغورهای جوان برای اعتراض به یک مورد تبعیض قضایی، در این شهر راهپیمایی کرده بودند.

اقتصاد اورومچی چین

Ürümqi یک مرکز صنعتی بزرگ در سین کیانگ است و همراه با Karamay و Korla، ۶۴.۵ درصد از کل تولید صنعتی سین کیانگ را تشکیل می‌دهند. شهر اورومچی چین همچنین بزرگ‌ترین مرکز مصرف‌کننده در منطقه است که ۴۱.۹ میلیارد یوان فروش خرده‌فروشی کالاهای مصرفی را در سال ۲۰۰۸ به ثبت رساند که افزایشی ۲۶ درصدی نسبت به سال ۲۰۰۷ داشت.

همچنین تولید ناخالص داخلی سرانه در سال ۲۰۰۸ در این شهر به ۶۲۲۲ دلار آمریکا رسیده بود. طبق آمار، Ürümqi در سال ۲۰۰۸ از نظر درآمد قابل تصرف برای ساکنان شهری، در میان شهرهای غرب چین در رتبه هفتم قرار گرفت و همچنین یک هدف توسعه مرکزی برای پروژه توسعه غرب چین بوده است که دولت مرکزی آن را دنبال می‌کند.

 

 

به خاطر نقش سرمایه‌گذاران و بازرگانان در اقتصاد یک منطقه،  نمایشگاه روابط اقتصادی خارجی و تجارت شهر اورومچی برای جذب سرمایه‌گذاران و تجار، از سال ۱۹۹۱ هرساله برگزار می‌شود و در سال ۲۰۱۱ به اولین نمایشگاه چین-اوراسیا ارتقا یافته که هدف آن ترویج بازارهای داخلی و خارجی می‌باشد. در راستای این هدف، هفدهمین نمایشگاه برگزار شده در این شهر، شرکت‌کنندگانی از وزارت بازرگانی و شورای ارتقای تجارت بین‌المللی چین را به خود جذب کرده است.

علاوه بر این‌ها، گروه سرمایه‌گذاری صنعت سین کیانگ گوانگهوی بزرگ‌ترین شرکت املاک و مستغلات و قدرتمندترین شرکت خصوصی در سین کیانگ است و در حال حاضر در زمینه انرژی و خودرو فعالیت می‌کند. عمارت بانک CITIC چین، دفتر مرکزی گوانگهوی، واقع در یکی از CBDها در جاده شین هوا شمالی نیز با ارتفاع ۲۲۹ متر، بلندترین ساختمان در Ürümqi و سین کیانگ است. همچنین بلندترین در شمال غربی چین و آسیای مرکزی نیز به شمار می‌رود.

شهر اورومچی چین به عنوان مرکز اقتصادی در سین کیانگ، منطقه شهری خود را از دهه ۱۹۹۰ گسترش داده است. تکمیل برج اداری جدید برای دولت‌شهری Ürümqi در سال ۲۰۰۳ در میدان Nanhu در جاده Nanhu نشان‌دهنده تغییر مرکز شهر به سمت شمال بود. به دلیل نداشتن مترو، این شهر از سال ۲۰۰۳ شروع به ساخت راه‌هایی برای جاده حلقه‌ای بیرونی کرد که به طور قابل توجهی حمل‌ونقل را تسهیل می‌کند. جاده یوهائو و محله اطراف آن نیز در این شهر مرکز تجاری برای تجارت، خرید و تفریح هستند.

واردات از اورومچی چین

همان‌طور که اطلاع دارید برای موفقیت در هر حیطه کاری، قبل از شروع به انجام آن، باید اقدام به افزایش اطلاعات و آگاهی خود کرد. این امر در کارهای حیاتی مانند تجارت و واردات و صادرات کالا ضرورت بیشتری می‌یابد چون یک اشتباه کوچک می‌تواند کل فرایند را تحت تاثیر خودش قرار دهد.

در واردات از اورومچی چین نیز دقیقا همین موارد وجود دارند. چون مراحل واردات به طور پیوسته به دنبال هم هستند، عدم انجام یکی از آن‌ها موجب توقف چرخه تجاری می‌شود. مثلاً فرض کنید شما اقدام به بازاریابی کالا کرده و از نیازهای بازار این شهر چین به‌خوبی اطلاع دارید؛ اما از مجوزها مدارک مورد نیاز آگاهی نداشته و مهارت چندانی نیز در این مرحله ندارید.

مشخص است که با این وجود، بازاریابی شما به درد نخواهد خورد. چون بدون کسب مجوزها یا ارائه مدارک ناقص، شما نمی‌توانید بارهای تجاری خود را از گمرک داخلی و خارجی ترخیص کنبد. پس توجه داشته باشید که برای وارد شدن به کار تجارت قبل از هر چیزی باید اطلاعات خود را ارتقا دهید. بدین منظور می‌توانید به یک شرکت بازرگانی معتبر مثل وانیکس مراجعه کنید.

واردات از اورومچی چین

صادرات به اورومچی چین

برای صادرات به اورومچی چین نیز اگر تاجران بدون مهارت‌ها و تجربه‌های اولیه اقدام کنند، قطعا با شکست مواجه خواهد شد. برای همین بهتر است قبل از اقدام به هر کاری نسبت به کسب تجربه اقدام کنید. برای کمک بیشتر به شما کاربران عزیز، در ادامه برخی از مهم‌ترین مواردی را که لازم است در صادرات به این شهر نسبت به انجام آن‌ها تجربه و مهارت کسب کنید را آورده‌ایم.

در اولین مرحله شما باید مقدار بودجه خود را با هزینه‌های لازم برای صادرات تطبیق دهید. برای این کار هم نیاز دارید که با هزینه‌های لازم برای این کار آشنا شوید. از جمله مهم‌ترین هزینه‌های که در این امر بازرگانان باید نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشند عبارتند از:

 هزینه‌های تولید محصول مدنظر، هزینه‌های بسته‌بندی محصول، هزینه‌های انبارداری، حمل‌ونقل و هزینه‌های لازم برای اخذ مجوزها و تأمین مدارک مورد نیاز. تخمین هزینه مورد نیاز در هر مرحله، به شما کمک می‌کند میزان سرمایه لازم برای صادرات به اورومچی چین را بیابید.

سایر مراحل نیز عبارتند از:

بازاریابی فروش و اطلاع از تقاضای بازار Ürümqi ، پیدا کردن یک خریدار معتبر با استفاده از روش‌های اعتبارسنجی، تنظیم پیش‌فاکتور و ارائه آن به خریدار، انجام امور مربوط به تنظیم قرارداد، انجام تبادلات ارزی، آماده‌سازی و بسته‌بندی محصولات صادراتی، قرارداد با یک شرکت حمل‌ونقلی معتبر، بیمه بار، اخذ مجوزهای لازم برای ترخیص کالا از گمرک، ارائه مدارک موردنیاز به گمرک و در نهایت خروج بار از انبار گمرک و بارگیری آن.

برای طی هر یک از موارد فوق نیز تجار ملزم  به مراجعه به برخی سازمان‌ها و رعایت برخی شرایط هستند که برای اطلاع کامل از آن‌ها به شما پیشنهاد می‌کنیم به وبلاگ شرکت وانیکس مراجعه کرده و مقالات مرتبط با هریک از موضوعات را مطالعه کنید.

فورواردر از اورومچی چین

همان‌طور که در بخش فوق اشاره نمودیم، برای رسیدن کالا به مرحله حمل، بازرگانان باید برخی از شرایط را رعایت کرده و مجوزهای لازم را تهیه کنند. انجام این‌گونه امور بعضی اوقات وقت و زمان زیادی را از تجار می‌گیرند.

همچنین عدم تجربه و تخصص لازم در انجام این مراحل می‌تواند آینده تجارت را بسیار تحت تاثیر خود قرار دهد؛ بنابراین برای جلوگیری از این موارد، امروزه اشخاص متخصص در این حیطه به نام فورواردرها پدید آمده‌اند که انجام تمامی تشریفات حمل کالا را بر عهده می‌گیرند.

 

 

مثلاً فورواردر از اورومچی چین با حضور در این شهر، نحوه حمل محموله تجاری بازرگان طرف قرارداد خود را برنامه‌ریزی می‌کند. تاجران با تنظیم قرارداد با این اشخاص دیگر نباید هیچ‌گونه نگرانی بابت انجام مراحل حمل کالای خود داشته باشند.

خرید از اورومچی چین

مرحله خرید از اورومچی چین یکی از اصلی‌ترین مراحل واردات از این شهر به محسوب می‌شود. این مرحله نیز مانند سایر مراحل، اصول و قواعد خاص خودش را دارد. مثلاً اینکه شما برای خرید، نیازمند آشنایی با مراکز خرید Ürümqi هستید. همچنین باید به زبان چینی نیز مسلط بوده و از هزینه‌ها لازم برای سفر و اقامت به این شهر نیز اطلاع داشته باشید.

خرید عمده از اورومچی چین

اگر فردی قصد تعاملات تجاری با این شهر را داشته باشد قطعا خرید عمده از اورومچی چین را انتخاب می‌کند. چون این نوع خرید نسبت به خرید خرده مزایای زیادی دارد. مثلاً باعث صرفه‌جویی در وقت و زمان تاجر شده و هزینه‌های او را نیز کاهش می‌دهد. شاید سوال شما این باشد چگونه؟!

خرید عمده از اورومچی چین

برای درک این مطلب شما فرض کنید با صرف هزینه‌های بسیار به این شهر سفر کرده‌اید، حال اگر مقدار زیادی کالا را خریداری کرده و به محل مدنظر خود وارد کنید، دیگر برای مدت طولانی نیاز به سفر نخواهید داشت؛ پس واضح است که خرید عمده را نسبت به خرید خرده ترجیح می‌دهید.

کارگو از اورومچی چین

 انتخاب مناسب‌ترین کارگو از اورومچی چین یا همان انتخاب یک شیوع حمل مناسب از این شهر به مقصد مدنظرتان، در آینده تجارت شما نقش به سزایی دارد؛ اگر نوع کارگو با نوع کالای تجاری شما هم‌خوانی نداشته باشد، ممکن است محموله سالم به مقصد نرسد؛ پس باید در انتخاب کارگو نهایت دقت را به خرج داده و با توجه به بودجه، زمان و نوع کالای خود بهترین آن را برگزینید.

 

 

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از وبلاگ وانیکس سعی کردیم همه چیز درباره شهر اورومچی چین را تحت بررسی قرار دهیم. همان‌طور که می‌دانید، تجارت با مناطق مختلف چین می‌تواند سود بسیاری برای شما به ارمغان آورد؛ پس اگر در سر سودای تجارت با چین را دارید، هرگز از افزایش آگاهی خود نسبت به این کشور و مناطق آن دست برندارید. مشاوران مجموعه ما نیز در این راه یاریگر شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *