ترخیص و واردات از شهر آنشان چین

اگر در سر سودای تجارت با مناطق مختلف چین را داشته و دوست دارید درباره این مناطق اطلاعات کافی دست‌ یابید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما شوید.

معرفی شهر آنشان چین

 شهر آنشان (Anshan) چین، شهری در استان مرکزی جنوب شرقی لیائونینگ است. این شهر در حدود ۹۲ کیلومتری (۵۷ مایلی) جنوب مرکز استان شن یانگ قرار دارد. در سرشماری سال ۲۰۲۰، Anshan سومین شهر پرجمعیت لیائونینگ با جمعیت ۳۳۲۵۳۷۲ نفر بود که مساحتی حدود ۹۲۷۰ کیلومترمربع (۳۵۸۰ مایل مربع) را به خود اختصاص داده است.

 

 

منطقه ساخته شده این شهر شامل ۴ منطقه شهری آنشان (۱،۵۴۳،۶۹۶ نفر)، ۴ منطقه از ۵ منطقه شهری لیائوانگ (۷۹۶،۹۶۲ ساکن، گونگ چانگلینگ هنوز شهرسازی نشده است) و شهرستان لیائوانگ که عمدتا شهرسازی شده است، بود. نام Anshan از شکل زین اسب کوهی در جنوب شهر گرفته شده است که در سمت چپ (غرب) حدود پنج دقیقه قبل از رسیدن قطار شمال به ایستگاه راه‌آهن آن قابل مشاهده است.

معرفی شهر آنشان چین

این منطقه خانه گروه آهن و فولاد آنشان، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد در چین است. همچنین این شهر یک‌سوم ذخایر پودر تالک و یک‌چهارم ذخایر منیزیت جهان را در اختیار دارد. علاوه بر این‌ها، شهر آنشان چین بزرگ‌ترین سنگ یشم را تولید می‌کند که اکنون یک جاذبه توریستی محلی به شمار می‌رود که به عنوان مجسمه بودا حک شده است.

 

 

تاریخچه ای از آنشان چین

از دوران ماقبل تاریخ، منطقه Anshan مسکونی بوده است. این منطقه تا اواسط قرن بیستم از اهمیت کمی برخوردار بود. در سال ۱۵۸۷ شهر آنشان چین توسط سلسله مینگ، برای مبارزه با قدرت رو به رشد مانچوها، مستحکم شد. این شهر در جریان شورش باکسرها به آتش کشیده شد و دوباره در جنگ روسیه و ژاپن (۱۹۰۴-۱۹۰۵) ویران گشت. در نتیجه این جنگ، ژاپن در لیائونینگ نفوذ پیدا کرده و مشغول صنعتی کردن این منطقه شد. شهر Anshan در آن دوره در کنار خط جدید راه‌آهن منچوری جنوبی که از بندر دالیان تا شهر اصلی شن یانگ امتداد داشت قرار داشت. در ادامه اقدام به صنعتی کردن، شرکت سنگ‌آهن آنشان ژنزینگ نامحدود در سال ۱۹۱۸، به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری مشترک چین و ژاپن، در این شهر راه‌اندازی شد.

پس از حادثه موکدن در سال ۱۹۳۱، ژاپن شمال شرقی چین را اشغال کرد و آسیاب‌ها به یک انحصار متعلق به ژاپن تبدیل شدند. بعد از این تاریخ، Anshan بخشی از دولت دست نشانده ژاپنی مانچوکوئو شد و پس از آن، صنایع اضافی در اطراف کارخانه‌های آهن و فولاد توسعه یافتند. این شهر به‌طور قابل توجهی در سایه این اشغال، رشد صنعتی زیادی تجربه کرده و به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آهن و فولاد در آسیا تبدیل شد. پس از پایان جنگ در اروپا، اتحاد جماهیر شوروی به ژاپن اعلام جنگ کرد. در آغاز جنگ، نیروهای شوروی به سرعت پیشروی کرده و در مدت‌زمان کمی، بخش زیادی از منچوری را از ژاپنی‌ها گرفتند. این نیروها هر چیز باارزش، به ویژه زیرساخت‌های صنعتی را غارت کردند. در نهایت با شکست ژاپن در سال ۱۹۴۵، شهر آنشان چین، همراه با بقیه منچوری به کشور چین بازگردانده شد. اما هنوز صلح فرا نرسیده و جنگ داخلی بین دولت ناسیونالیست چین و ارتش آزادی‌بخش خلق کمونیست (PLA) ادامه‌دار شده بود. در نهایت توسط ارتش آزادی‌بخش خلق کمونیست،  این شهر در ۱۹ فوریه ۱۹۴۸ اشغال شد که بنای یادبود واقع  در پارک لیشیشان، به یاد این نبرد است.

 

 

بعد از این تاریخ، شمال شرقی چین برای تبدیل شدن به یک مرکز صنعتی بزرگ برای جمهوری خلق جدید چین مشخص شد که Anshan  قرار بود به بخش کلیدی این توسعه صنعتی تبدیل شود. در پی این صنعتی شدن، کارخانه‌های فولادی که طی جنگ‌های گذشته تخریب شده بودند، بازسازی شده و همچنین در دسامبر ۱۹۴۸، شرکت آهن و فولاد Anshan با نام Angang تأسیس گشت. تولید نیز در کارخانه فولاد تازه تعمیر شده در این شهر، در ۹ ژوئیه ۱۹۴۹ از سر گرفته شد و این کارخانه‌ها به قدری گسترش یافتند که Anshan به بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در چین تبدیل شد. سایر صنایع نیز در کنار کارخانه فولاد راه‌اندازی شده‌اند، ازجمله استخراج زغال‌سنگ، آهن و سایر مواد معدنی. قابل ذکر است که این ثروت صنعتی، هزینه زیست‌محیطی زیادی برای شهر Anshan در پی داشت.

در توضیح مورد بالا باید بگوییم، کوره‌های روباز کارخانه‌های فولاد در این شهر مقدار زیادی گردوغبار و سایر آلودگی‌ها را ایجاد می‌کنند؛ بنابراین شهر آنشان چین همراه با شهرت روزافزون خود به‌عنوان یک تولید کننده بزرگ فولاد، شهرتی به‌عنوان یک شهر کثیف و بدبو را نیز به دست می‌آورد. برای مقابله با این مشکل، کوره‌های کارخانه‌های فولاد در دهه ۱۹۸۰ در Anshan به طرح‌هایی تغییر یافتند که اکسیژن را از جلو به داخل می‌بردند. این اقدام باعث افزایش تولید و همچنین کاهش آلودگی در این شهر شد. در ادامه سیاست‌های جلوگیری از آلودگی، در دسامبر ۲۰۰۰، هر سه خط تولید شرکت آهن و فولاد شهر آنشان چین از ریخته‌گری قالبی به ریخته‌گری پیوسته تغییر یافتند.

این فناوری‌های جدید، گردوغبار و سایر آلودگی‌های شهر را به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اند. نکته دیگر این است که تجهیزات جدید کارخانه‌ها، کار بسیار کمتری دارند. این بدان معناست که کاهش نیروی کار، مشکل بیکاری را در شهر به دنبال داشته است.

 

 

اقتصاد آنشان چین

شمال شرق چین یک منطقه صنعتی بزرگ به شمار می‌رود و Anshan یکی از مکان‌های کلیدی در آن است. این شهر همان‌طور که اشاره شد به‌عنوان “پایتخت آهن و فولاد چین” مشهور است. قبل از توسعه صنایع آهن و فولاد، Anshan شهری نسبتا کوچک بود که اهمیت چندانی نداشت. با گسترش کارخانجات فولاد، شهر نیز گسترش یافت. صنایع اسپین آف نیز در کنار کارخانه فولاد توسعه یافته و این منطقه را به مرکز صنایع سنگین تبدیل کردند.

در پی این گسترش، کل تولید آهن فرآوری شده در منچوری به ۱۰۰۰۰۰۰ تن در سال‌های ۱۹۳۱-۱۹۳۲ رسید که تقریبا نیمی از آن توسط فولاد شووا در Anshan ساخته شده بودند. تولید آهن در سال ۱۹۳۸ در این منطقه به ۷،۰۰۰،۰۰۰ تن افزایش یافت و تا سال ۱۹۴۱، کارخانه فولاد شووا ظرفیت کل تولید ۱،۷۵۰،۰۰۰ تن شمش آهن و ۱،۰۰۰،۰۰۰ تن فولاد فرآوری شده را داشت. تا سال ۱۹۴۲، کل ظرفیت تولید کارخانه فولاد شووا آنشان به ۳۶۰۰۰۰۰ تن رسید و آن را به یکی از مراکز عمده آهن و فولاد در جهان تبدیل کرد.

تقریبا از آن زمان تا سال ۲۰۰۱، کارخانه‌های فولاد، ۲۹۰ میلیون تن فولاد، ۲۸۴ میلیون تن آهن خام و ۱۹۲ میلیون تن فولاد نورد تولید کردند. امروزه شرکت Angang در شهر آنشان چین، شامل سه کارخانه فولاد با ۱۳ کارخانه نورد به علاوه کارخانه‌های پشتیبانی است که کک، مواد نسوز و ماشین‌آلات کارخانه‌های فولاد را تولید می‌کنند. این شرکت ظرفیت تولید سالانه ۱۰ میلیون تن چدن، ۱۰ میلیون تن فولاد و ۹.۵ میلیون تن فولاد نورد را دارد.

 حدود یک چهارم کل ذخایر سنگ‌آهن چین، در Anshan واقع شده است که این اطمینان را می‌دهد که این شهر در آینده به‌عنوان یک تولیدکننده مهم فولاد باقی خواهد ماند. شهر آنشان چین از نظر ثروت معدنی دیگر نیز غنی است. نواحی جنوبی و جنوب شرقی این منطقه سرشار از منیزیت هستند و ذخایری معادل یک‌چهارم ذخایر کل جهان را دارند. منطقه Xiuyan نیز در Anshan به تولید یشم معروف است.

اقتصاد آنشان چین

دولت شهر آنشان چین در سال ۲۰۰۰ برای رونق اقتصادی، یک برنامه پنج ساله با هدف تبدیل این شهر به یک شهر صنعتی قوی مدرن با گردشگری فراوان ایجاد کرده است. همچنین هدف آن رساندن تولید ناخالص داخلی شهر به ۱۰۰ میلیارد یوان تا سال ۲۰۰۵ و ساختن یک شهر صنعتی مدرن با استفاده از پیشرفت‌های فناوری برای تغییر صنایع سنتی بود. جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیز از دیگر ایده‌های اصلی این طرح است.

واردات از آنشان چین

همان‌طور که با خواندن مطالب بالا متوجه شدید، عمده تولیدات شهر Anshan، در زمینه آهن و فولاد است؛ بنابراین تجار می‌توانند نسبت به واردات این‌گونه موارد از شهر آنشان چین اقدام کنند. البته نکته حائز اهمیت این است که کار واردات از این شهر آسان نبوده و به ضوابط و قواعد خاصی بستگی دارد.

آن دسته از افرادی که دوست دارند با Anshan به انجام تعاملات تجاری بپردازند، حتماً باید قبل از اقدام به این کار تجربه‌های لازم را کسب کنند. در اکثر مواقع پیش می‌آید که تجار خودشان اقدام به تحقیقات بازاریابی کرده و به دنبال کارهای تجاری خود می‌افتند؛ اما باید ذکر کنیم، ریسک این کار بسیار بالا است چون یک اشتباه کوچک موجب برهم خوردن کل چرخه واردات می‌شود. برای اطمینان از انجام درست تمامی فرآیندها، بازرگانان بهتر است از یک شرکت بازرگانی معتبر و فعال در این حوزه مثل شرکت وانیکس کمک بگیرند تا در ادامه فرایند دچار مشکل نشوند.

صادرات به آنشان چین

Anshan از جمله شهرهای چین به شمار می‌رود که برای توسعه اقتصادی خود در حال برنامه‌ریزی‌های مدیریتی است. طبق این برنامه‌ریزی‌ها، این شهر به دنبال افزایش تعاملات تجاری خود با سایر مناطق جهان است؛ بنابراین می‌تواند برای صادرات کالا، مقصدی مناسب محسوب شود.

تجار می‌توانند با آگاهی از نیازهای بازار این شهر، به دنبال فراهم کردن مقدمات صادرات به آنشان چین باشند. برای این کار لازم است که آنان به این شهر سفر کرده و شخصاً و حضوری از بازارهای آن دیدن کنند. شرکت در نمایشگاه‌های برگزار شده نیز راه دیگر اطلاع از تقاضای بازار این منطقه است. راه دیگر موجود برای رسیدن به این هدف، به عضویت درآمدن در اتاق بازرگانی چین و ایران می‌باشد.

بعد از آشنایی کامل با بازار، نوبت به آماده‌سازی کالا برای صادرات می‌رسد. در آماده‌سازی کالا، باید اجناس بنا به درخواست و سلیقه مشتری تهیه و در بسته‌بندی‌های مناسبی قرار بگیرند. شایان ذکر است که بعد نهایی شدن نوع اجناس صادراتی، بهتر است بازرگانان هر چه سریع‌تر به اخذ مجوزهای مورد نیاز اقدام کنند تا در زمان آماده بودن محموله برای حمل، دیگر درگیر این‌گونه امور نشوند.

به‌طور کلی باید بگوییم هر آنچه را که تا این بخش از مقاله در رابطه به واردات و صادرات به آنشان بیان کردیم همگی خلاصه‌ای از فرایندهای انجام گرفته هستند و در دنیای واقعی، این کار با پیچیدگی‌های زیادی روبه‌رو است که بدون کمک‌گیری از اشخاص با تجربه گذر از آنان سخت است.

فورواردر از آنشان چین

درباره فورواردر از آنشان چین باید بگوییم، این شخص حقیقی یا حقوقی موجب آسان شدن روند تجارت با این شهر می‌شود. به عبارت دیگر این اشخاص به‌عنوان نماینده شرکت‌های حمل‌ونقل هستند که در برنامه‌ریزی و انجام تشریفات مربوط به جابه‌جایی کالا نقش دارند. با داشتن یک فورواردر خوب، دیگر تجار خودشان ملزم به ارتباط با شرکت‌های حمل‌ونقلی نیستند و می‌توانند تمامی امور مربوط به تعاملات با شرکت‌ها را به این شخص بسپارند. یک فورواردر خوب و ماهر در تمامی فرایندهای تجاری از جمله، پذیرش سفارش، مصاحبه با طرفین قرارداد، سروکله زدن با سازمان‌های ارائه‌دهنده مجوزات، تعاملات با گمرک و تسویه‌حساب نقش دارد.

فورواردر از آنشان چین

خرید از آنشان چین

برای خرید از آنشان چین، تجار باید کاملاً به محل قرارگیری بازارها و کارگاه‌های تولیدی این شهر مسلط باشند؛ همچنین آشنایی با زبان انگلیسی نیز در خرید حضوری جزو ضروریات به شمار می‌رود؛ چون بازرگانان برای یک ارتباط‌گیری صحیح با فروشنده به آن نیاز دارند.

خرید عمده از آنشان چین

در خرید عمده از آنشان چین، یکی از مهم‌ترین نکات قابل توجه، انجام مذاکره با تأمین‌کنندگان کالا است. تجار باید دقت داشته باشند که حتی کمترین قیمت‌ها و تخفیفات در خرید عمده، می‌تواند در هزینه نهایی آن‌ها تأثیر بسزایی داشته باشد. پس حتما قبل از خرید باید با تأمین‌کنندگان چانه بزنید و تا جایی که امکان دارد تخفیف بگیرید.

 

 

کارگو از آنشان چین

حتما برایتان پیش آمده در خلل گفتگوهای تجاری خود با اصطلاح کارگو روبه‌رو شوید. شاید این واژه برای اغلب افراد تازه‌کار نا آشنا بوده و آن‌ها معنی درست این واژه را نمی‌دانند. منظور از کارگو، شیوع جابه‌جایی و حمل محموله‌های تجاری است.

گفتنی است که در گذشته این واژه، فقط به حمل هوایی بار گفته می‌شد، ولی امروزه به هر چهار روش حمل جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی اطلاق می‌شود. برای آشنایی با بهترین کارگو از آنشان چین، با مشاوران وانیکس ارتباط بگیرید.

سخن پایانی با وانیکس

امروزه اغلب افراد به دلیل سودهای حاصل از تجارت‌های خارجی، به سمت این حوزه کشیده می‌شوند؛ ولی متاسفانه بیشتر این افراد به دلیل نداشتن اطلاعات درست و کافی، در این راه شکست خورده و متحمل ضررهای بسیاری می‌شوند. برای جلوگیری از این ضررها، افراد قبل از وارد شدن به عرصه تجارت بین‌المللی باید درباره آن تحقیق کرده و اطلاعات زیادی به دست آورند.

 

 

همان‌طور که اطلاع دارید، در کشور ما به دلیل تحریم‌های موجود روابط تجاری با سایر نقاط جهان بسیار محدود است؛ بنابراین تجار باید دقت خود را بیش از بیش افزایش دهند. تیم تولید محتوای کمپانی وانیکس، به دلیل وجود روابط تجاری بین ایران و چین حتی در این دوره تحریم‌ها، تلاش می‌کند در رابطه با تجارت با مناطق مختلف این کشور، اطلاعات مفید و ارزشمندی را در اختیار کاربران قرار دهد.

سؤالات متداول درباره شهر آنشان

  1. بیشترین روش ارسال بار از شهر آنشان چین به ایران کدام است؟

کارگو هوایی بار بهترین روش ارسال بار از شهر آنشان چین به ایران است.

  1. هزینه حمل هوایی بار از آنشان چین به ایران تقریبا چقدر است؟

هزینه کارگو هوایی از آنشان به ایران حدود ۵۰ تا ۸۰ یوان خواهد بود که ممکن است با توجه به نوع کالا تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *