ترخیص و واردات از شهر شانتو چین

شانتو در دهه ۱۹۸۰ در چین تبدیل به یک منطقه خاص اقتصادی شد و برای پیشرفت این منطقه، دولت برای شرکت‌های تجاری، معافیت‌های مالیاتی منظور کرد. در مناطق روستایی این شهر، توریست‌های خارجی به ندرت دیده می‌شوند، به همین دلیل برای ساکنین محلی، افراد خارجی جذابیت داشته و با آن‌ها به گرمی برخورد می‌شود. فرودگاه بین‌المللی چاوشان جیانگ، فرودگاه اصلی این شهر است که جایگزین فرودگاه قدیمی‌تر منطقه در سال ۲۰۱۱ شده است. جزیره نان‌آو، پارک شیپاتوای، معبد امپراطور گوان و معبد مادر پیر از جاذبه‌های گردشگری اصلی این شهر به شمار می‌روند.حال که به‌طورکلی با این شهر آشنا شدید در ادامه مقاله ضمن بیان تاریخچه‌ای از شانتو چین، شما را با اقتصاد و چگونگی تجارت با آن نیز آشنا می‌کنیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه وانیکس باشید.

 

 

تاریخچه ای از شهر شانتو چین

شانتو دهکده ماهیگیری، بخشی از توجیانگ دو شهرستان جی یانگ، در زمان سلسله سونگ بود. این شهر در زمان سلسله یوان به عنوان Xialing شناخته شده و در سال ۱۵۶۳، بخشی از شهرستان چنگهای در استان چائو (چائوژو) شد. در اوایل سال ۱۵۷۴، شانتو، شاشانپینگ نامیده می‌شد. در قرن هفدهم، یک سکوی توپ به نام Shashantou Cannon در آنجا ساخته شد و نام مکان بعداً به “شانتو” تغییر یافت. یک پل به نام Queshi به شانتو متصل می‌شود که در قرن نوزدهم توسط مردم محلی به‌عنوان Kakchio شناخته می‌شد. این پل محل اصلی کنسولگری آمریکا و بریتانیا بود و امروزه این منطقه به یک پارک دیدنی تبدیل شده است؛ اما تا حدودی برخی از ساختارهای تاریخ قبلی در آن حفظ شده‌اند.

تاریخچه ای از شهر شانتو چین

در سال ۱۸۶۰، راه‌های شانتو برای خارجی‌ها باز شده و طبق معاهده Tientsin به یک بندر تجاری تبدیل گشت. بعد از این تاریخ شانتو چین روزبه‌روز پیشرفت کرده و در دهه ۱۹۳۰، ظرفیت باربری بندر شانتو به عنوان یک مرکز حمل‌ونقل و یک مرکز توزیع کالا در جنوب شرقی چین، در رتبه سوم قرار گرفت.

 

 

اقتصاد شانتو چین

اقتصاد شانتو طبق استانداردهای گوانگدونگ متوسط ​​است. بخش تولید سهم بزرگ و فزاینده‌ای از اشتغال را در این شهر به خود اختصاص داده است. کنسرو، پوشاک، لیتوگرافی، پلاستیک و اسباب‌بازی برخی از محصولات اصلی و صادراتی شانتو به شمار می‌روند که از میان آن‌ها تولید اسباب‌بازی با ۴۰۰ میلیون دلار صادرات در سال، صنعت پیشرو صادرات این شهر است. همچنین در این شهر شرکت‌های چندملیتی نیز وجود دارند که به تولید کالاهای مختلف می‌پردازند؛ مثل Canaton Calculator Co که یک شرکت چندملیتی تولیدکننده دستگاه‌های الکترونیکی در شانتو است. در سال‌های اخیر، داده‌های تجزیه‌وتحلیل شده، تولید ناخالص داخلی شانتو را تقریباً ۲۳۰ میلیارد یوان (۳۵.۴ میلیارد دلار آمریکا) تخمین زده‌اند. علاوه بر این موارد، منطقه آزاد تجاری شانتو با مساحت ۲.۳۴ کیلومترمربع (۰.۹۰ مایل مربع)، در بخش جنوبی شهر شانتو قرار دارد. این توسط شورای دولتی جمهوری خلق چین تصویب و در ژانویه ۱۹۹۳ تأسیس شد و در دسامبر همان سال پس از بررسی و پذیرش تأسیسات نظارتی آن توسط اداره کل گمرک، رسماً مورد استفاده قرار گرفت. این منطقه به طور جامع در حال توسعه و پردازش ظرفیت‌های صادراتی، ذخیره‌سازی، تجارت بین‌المللی، مالی و صنعت اطلاعات بوده است. هدف از ایجاد این منطقه در شانتو چین، ایجاد یک منطقه بین‌المللی مدرنیزه بود که با استفاده از کسب تجربه از مناطق آزاد تجاری بین‌المللی به روی خارج از کشور باز باشد.

واردات از شانتو چین

در بخش‌های بالا به طور تقریبی با وضعیت اقتصادی شهر شانتو و تاریخچهٔ آن آشنا شدید. در ادامه مطلب می‌خواهیم شما را با نحوه تجارت با این شهر آشنا نماییم. همچنان همراه ما باشید. همان‌طور که می‌دانید برای واردات از جایی، تجار باید برخی از اصول و قوانین را دانسته و به آن‌ها عمل نمایند؛ این مورد درباره واردات از شانتو چین نیز صادق بوده و بازرگانان ملزم به کسب اطلاع درباره نحوه واردات از این شهر هستند.قوانین و مقررات خاصی  برای واردات از شانتو وجود دارد که باید هنگام وارد کردن هر کالایی قوانین آن رعایت شود. علاوه بر موارد فوق، افراد باید از محصولات صادراتی شانتو نیز اطلاع داشته باشند؛ در این رابطه باید بگوییم یکی از عمده کالاهای صادراتی این شهر، اسباب‌بازی است که برای واردات آن باید برخی از مجوزها را از سازمان‌های ذی‌ربط دریافت نمایید. برای راحت‌تر کردن کار وارداتی خود می‌توانید از یک شرکت معتبر نیز کمک بگیرید.

 

 

به طور کلی مراحل واردات از شانتو چین به ترتیب شامل موارد زیر است:

 • انتخاب کالای مدنظر
 • شناسایی تأمین‌کننده در شانتو چین
 • خریداری کالا و برنامه‌ریزی نمودن برای حمل‌ونقل آن
 • ترخیص کالا از گمرک

 

واردات از شانتو چین

صادرات به شانتو چین

همانگونه که واردات کالا ملزم به آشنایی با برخی اصول و قوانین است، صادرات هم دقیقاً نیازمند طی مراحلی است تا با موفقیت انجام شود. در رابطه با صادرات به شانتو چین، باید بگوییم شما می‌توانید این کار را به دو روش به انجام برسانید. در یکی از روش‌ها شما به طور مستقیم و بدون واسطه اقدام به ارسال بار به شانتو می‌کنید و در روش دیگر برای صادرات به شانتو چین، از واسطه‌های مثل شرکت بازرگانی کمک می‌گیرد. هر دو این روش‌ها دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم. روش مستقیم صادرات یا همان صادرات بدون واسطه به عنوان روش اصلی ارسال بار شناخته می‌شود که در آن فرد باید شخصاً امور مربوط به ارسال بار را پیگیری نماید. به عنوان نمونه فرد به عنوان صادرکننده ابتدا باید بازارهای شانتو را مورد بررسی قرار دهد تا درباره نیازهای آن اطلاعاتی را کسب کرده و متناسب با آن نیاز، کالا را ارسال کند. همچنین فرد باید در مقصد یک مشتری خوب پیدا کند؛ پس از طی همه این مراحل و دریافت پول در نهایت تاجر می‌تواند کالای خود را ارسال کند. البته ناگفته نماند که در این روش فرد باید کارت بازرگانی داشته و تمامی مراحل قانونی اعم از دریافت مجوزهای لازم برای صادرات را شخصاً طی نماید.

همان‌طور که تابه‌حال متوجه شدید، روش مستقیم صادرات به شانتو چین، وقت زیادی را از بازرگان می‌گیرد و یک اشتباه ساده می‌تواند کل تجارت او را خراب کند. در مقابل در این روش، تمامی سود برای خود فرد مانده و او هیچ سودی را به واسطه‌ها پرداخت نمی‌کند. در روش غیر مستقیم صادرات به شانتو، فرد تمامی امور مربوط به صادرات را به یک شخص و بازرگان با تجربه یا شرکت و سازمان‌های فعال در این حیطه می‌سپارد. در این روش تمامی اشتباهات بر عهده نماینده فرد بوده و خود تاجر هیچ نقشی در بازاریابی و ارسال کالا نخواهد داشت. تنها عیبی که روش غیرمستقیم دارد این است که در آن بخشی از سود حاصل از تجارت به واسطه‌ها تعلق می‌گیرد.

فورواردر از شانتو چین

فورواردر عبارت است از شخص یا شرکتی که مسئولیت حمل‌ونقل بار از مبدا به مقصد را بر عهده دارد. این شخص یا سازمان می‌تواند با استفاده چهار روش حمل‌ونقلی هوایی، دریایی، ریلی و زمینی اقدام به ارسال بار نماید. فوارواردها در برخی از کشورها و شهرها نمایندگی داشته و از طریق این نمایندگی‌ها ارسال محموله را تسهیل می‌بخشند.

مثلاً برای ارسال بار از شانتو چین شما باید یک فورواردر که در این شهر نمایندگی دارد را انتخاب نمایید تا امور مربوط به حمل محموله را انجام دهد. البته برخی از شرکت‌ها با اینکه در این شهر فورواردر ندارند، اما می‌توانند کالاها را از طریق نماینده خود در سایر شهرها، به شهر محل نمایندگی خود انتقال داده و از آن طریق بار را ارسال نمایند.

به صورت کلی وظایفی که یک فوروارد از شانتو چین بر عهده دارد، به شرح زیر است:

 • صدور پروفرمای حمل
 • عقد قرارداد حمل با صاحب کالا
 • صدور بارنامه
 • جمع‌آوری
 • انبارداری بار
 • بسته‌‌بندی بار
 • بیمه باربری
 • انجام امور تشریفات گمرکی در مبدا
 • عقد قرارداد با شرکت‌های کریر و اخذ بارنامه زمینی، هوایی ،دریایی و ریلی
 • کسب آگاهی‌های مورد نیاز از جریان حمل
 • ارائه اطلاعات کسب شده بر حسب قرارداد به صاحب کالا
 • تحویل کالا به گمرک مقصد
 • انجام تسویه‌حساب
 • اعلام ورود کالا به صاحب کالا

خرید عمده از شانتو چین

یکی از روش‌های واردات محصول، خرید عمده آن از مبدأ است. تاجران می‌توانند با خرید عمده از شانتو چین هزینه‌های حمل‌ونقلی خود را به حداقل برسانند و همچنین فقط یک‌بار درگیر امور گمرکی شده و محصولات زیادی را وارد کنند.

کارگو از شانتو چین

خدمات کارگو منسوب به محصول یا کالاهای هستند در قطار، هواپیما یا کشتی حمل می‌شوند؛ بنابراین کارگو هم می‌تواند از طریق هوایی و هم به صورت دریایی و ریلی حمل شود. همچنین قابل ذکر است که در گذشته کارگو فقط به محموله روی کشتی اطلاق می‌شد؛ اما امروزه از آن برای انواع حمل‌ونقل‌ها استفاده می‌شود. حمل‌ونقل کارگو اغلب برای آن دسته از مقاصد تجاری است که بارنامه یا سایر رسیدها برای آن توسط متصدی حمل‌ونقل صادر می‌شود.

کارگو از شانتو چین

در رابطه با کارگو از شانتو چین نیز باید بگوییم وجود فرودگاه بزرگی در این شهر، امکان کارگو هوایی برای محصولات را فراهم کرده است؛ اما شما می‌توانید برای کسب آگاهی درباره سایر کارگوها از شانتو چین با یک شرکت بازرگانی با تجربه مشورت نمایید.

سخن پایانی

در این مطلب از سری مقالات وبلاگ وانیکس سعی کردیم اطلاعات کامل و جامعی را درباره شهر شانتو چین و نحوه واردات و صادرات کالا از آن بیان نماییم. همانگونه که می‌دانید تجارت با هر شهر و کشوری نیازمند آشنایی با برخی قوانین و رعایت برخی اصول است تا به موفقیت انجامد. بدین منظور برخی افراد برای سودآوری بیشتر یا با افراد باتجربه در این امر مشورت می‌کنند و یا کار خود را به یک شرکت بازرگانی معتبر می‌سپارند که روش دوم قابل‌اعتمادتر است.

 

 

 شرکت تجاری وانیکس با یک کادر مجرب یکی از این شرکت‌ها است که با نزدیک به ۱۰ سال تجربه در کار واردات و صادرات به پیچ‌وخم‌های این راه به خوبی آشنایی دارد و می‌تواند برای رسیدن به موفقیت در تجارت، راهنمای خوبی برای شما عزیزان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *