سیستم گمرکی tsc (Tarrif specification code) چیست؟

به همین منظور، شرکت‌های تولیدی و صنایع مختلف که مواد اولیه یا انواع کالاهای واسطه‌ای را وارد می‌کنند، باید برای تعیین کد ارزش کالا اسناد مثبته و مدارک لازم مربوط به کالاهای وارداتی را به دفتر برسی ارزش کالا گمرک ارائه نمایند.

 

 

سامانه الکترونیکی تعیین ارزش کالا چیست؟

سیستم گمرکی tsc بر اساس مشخصات فیزیکی، شیمیایی، مدل کالا، سایز کالا و دیگر مشخصات فنی آن، یک کد چهار رقمی که نشان‌دهنده ارزش کالا است به آن اختصاص می‌دهد. وظیفه تعیین ارزش کالاها نیز بر عهده کارشناسان گمرک است.

 

سامانه الکترونیکی تعیین ارزش کالا چیست؟

مزایای سیستم گمرکی tsc

از جمله مزایای سیستم تعیین ارزش کالاهای وارداتی، عبارتند از:

  • با راه‌اندازی این سیستم الکترونیکی، ارزش‌گذاری کالاها در همه گمرکات کشور کاملاً یکسان شده است.
  • اگر ارزش کالایی تعیین و ثبت شده باشد، با وارد نمودن شناسه چهاررقمی ارزش کالا در زمان اظهار؛ مدت‌زمان بررسی کارشناسان گمرکی برای شناسایی کالاها به حداقل می‌رسد.

 

 

کد تعرفه ۱۲ رقمی tsc

از این به بعد در زمان اظهار کالاهای وارداتی باید به کد ۸ رقمی تعرفه کالا، یک شناسه ۴ رقمی نیز اضافه شود. این شناسه ۴ رقمی نشان‌دهنده ارزش کالای مورد نظر است. به این ترتیب، در قسمت دور اظهاری کالاهای وارداتی باید یک تعرفه ۱۲ رقمی وارد کنید. اگر کالای مورد نظر در لیست نباشد، امکان ترخیص کالا وجود ندارد.نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که در حین تعیین ارزش کالا یا تعیین کد tsc، شناسه hs یا تعرفه گمرکی کالا بسیار مهم است. چنانچه، کد تعرفه کالا با نوع کالا مغایرت داشته باشد، شناسه tsc ثبت شده نامعتبر است.

 

سخن پایانی

همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شد، سیستم گمرکی tsc یک سامانه کدگذاری برای تعیین ارزش کالاهای وارد شده به کشور است. کد tsc یک شناسه ۴ رقمی است که به انتهای کد تعرفه کالا افزوده می‌شود و ارزش کالای مربوطه را تعیین می‌کند. به‌این‌ترتیب، امکان کم اظهاری از بین می‌رود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان اقتصادی وانیکس، یکی از بهترین شرکت‌های واردات کالا، مشورت نمایید.

 

 

سؤالات متداول درباره سیستم گمرکی

  • کد tsc چند رقم دارد؟

این شناسه، ۴ رقمی است و تعیین‌کننده ارزش کالای وارداتی است.

  • کد tsc توسط چه سازمانی تعیین می‌شود؟

این شناسه توسط سازمان گمرک تعیین می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *