سود تقسیمی هر سهم یا DPS چیست؟

DPS یک شرکت اغلب با استفاده از سود سهام پرداخت شده در سه‌ماهه اخیر استخراج می‌شود که برای محاسبه بازده سود نیز استفاده می‌گردد. در این مقاله به بررسی نحوه محاسبه سود تقسیمی به‌ازای هر سهم خواهیم پرداخت.

 

 

انواع سود سهام

اگرچه سود سهام معمولاً پرداخت نقدی به سرمایه‌گذاران است؛ اما همیشه این‌طور نیست. انواع مختلفی از سود سهام وجود دارد که عبارت هستند از:

  1. سود نقدی

این نوع سود، رایج‌ترین شکل سود سهام به‌ازای هر سهمی است که سرمایه‌گذار دریافت می‌کند.

  1. سود سهام اموال

شرکت سود سهام را در قالب دارایی‌هایی مانند دارایی، ماشین‌آلات و تجهیزات، وسیله نقلیه، موجودی کالا و غیره صادر می‌کند.

  1. سود سهام

شرکت به هر سهام‌دار تعداد مشخصی سهام اضافی را بر اساس مقدار فعلی سهامی که هر سهام‌دار در اختیار دارد، می‌دهد.

انواع سود سهام

  1. تقسیم سود

شرکت وعده پرداخت را به سهام‌داران در تاریخ بعدی می‌دهد.

  1. سود سهام انحلال

شرکت تمام دارایی‌های خود را تصفیه و مبلغ آن را به‌عنوان سود سهام به سهام‌داران پرداخت می‌کند. این سود سهام معمولاً زمانی صادر می‌شود که شرکت در شرف تعطیلی است.

 

 

سود تقسیمی به‌ازای هر سهم (DPS)

DPS یک معیار مهم برای سرمایه‌گذاران است؛ زیرا مبلغی که یک شرکت در سود سهام پرداخت می‌کند مستقیماً به درآمد سهام‌دار تبدیل می‌شود. این ساده‌ترین رقمی است که یک سرمایه‌گذار می‌تواند برای محاسبه پرداخت سود سهام خود از مالکیت یک سهام در طول زمان استفاده کند.  همچنین افزایش مداوم DPS در طول زمان می‌تواند به سرمایه‌گذاران این اطمینان را بدهد که مدیریت شرکت معتقد است که رشد درآمد آن می‌تواند پایدار باشد.

فرمول DPS:

D = مجموع سود سهام در یک دوره (معمولاً یک سال)

SD = سود یک‌بار سهام در دوره

S = سهام عادی موجود برای دوره

سود سهام در کل سال، بدون احتساب سود سهام خاص، باید برای محاسبه صحیح DPS، از جمله سود سهام موقت، با هم جمع شوند. سود سهام خاص، سود سهامی است که انتظار می‌رود فقط یک‌بار صادر شود. سود موقت سود تقسیمی بین سهام‌داران است که قبل از تعیین سود سالانه شرکت اعلام و پرداخت شده است.به عنوان مثال، فرض کنید شرکت ABC در سال گذشته در مجموع ۲۳۷۰۰۰ دلار سود سهام پرداخت کرده است که طی آن سود یکباره ویژه به مبلغ ۵۹۲۵۰ دلار وجود دارد. ABC، ۲ میلیون سهم دارد، بنابراین DPS آن (۲۳۷۰۰۰-۵۹۲۵۰)/۲۰۰۰۰۰۰=۰.۰۹ دلار برای هر سهم است.

نکات مهم درباره DPS

DPS به چندین معیار مالی بستگی دارد که پرداخت سود سهام شرکت را در نظر می‌گیرد، مانند نسبت پرداخت و نسبت نگهداری. با توجه به تعریف نسبت پرداخت به‌عنوان نسبت سود پرداختی به‌عنوان سود سهام به سهام‌داران، DPS را می‌توان با ضرب نسبت پرداخت شرکت در سود هر سهم محاسبه کرد. EPS یک شرکت، برابر با درآمد خالص تقسیم بر تعداد سهام موجود است و اغلب از طریق صورت سود و زیان شرکت به‌راحتی قابل‌دسترسی است. در همین حال، نسبت نگهداری به نقطه مقابل نسبت پرداخت اشاره دارد؛ زیرا نسبت سود باقی‌مانده شرکت را اندازه می‌گیرد؛ بنابراین به‌عنوان سود سهام پرداخت نمی‌شود. این ایده که ارزش ذاتی یک سهام را می‌توان با سود سهام آتی آن یا ارزش جریان‌های نقدی که سهام در آینده ایجاد می‌کند، تخمین زد، اساس مدل تنزیل سود تقسیمی را تشکیل می‌دهد. مدل معمولاً جدیدترین DPS را برای محاسبه خود در نظر می‌گیرد.

 

 

نکات مهم درباره DPS

نمونه هایی از سود تقسیمی به‌ازای هر سهم

افزایش DPS یک راه خوب برای یک شرکت، برای نشان‌دادن عملکرد قوی به سهام‌دارانش است. به همین دلیل، بسیاری از شرکت‌هایی که سود سهام پرداخت می‌کنند، روی افزودن به DPS خود تمرکز می‌کنند، بنابراین شرکت‌ها تمایل دارند رشد ثابت DPS شرکتشان را به رخ بکشند. به‌عنوان‌مثال، کوکاکولا از سال ۱۹۲۰ سود سه‌ماهه پرداخت کرده است و حداقل از سال ۱۹۹۶ به طور مداوم DPS سالانه را افزایش داده است.

به طور مشابه، والمارت از زمانی که برای اولین‌بار در مارس ۱۹۷۴، سود نقدی سالانه خود را ۰.۰۵ دلار اعلام کرد، هر سال سود نقدی خود را افزایش داده است. از سال ۲۰۱۵، غول خرده‌فروشی هرسال حداقل ۴ سنت به سود سهام خود اضافه کرده است که برای Walmart به ۲.۰۸ دلار افزایش یافته است.

چرا سود سهام به ازای هر سهم (DPS) برای سرمایه گذاران مهم است؟

DPS یک معیار مهم برای سرمایه‌گذاران است؛ زیرا مبلغی که یک شرکت به‌ازای سود سهام پرداخت می‌کند مستقیماً به درآمد سهام‌دار تبدیل می‌شود. این ساده‌ترین رقمی است که یک سرمایه‌گذار می‌تواند برای محاسبه پرداخت سود سهام خود از مالکیت یک سهام در طول زمان استفاده کند. افزایش مداوم DPS در طول زمان همچنین می‌تواند به سرمایه‌گذاران این اطمینان را بدهد که رشد درآمد آن شرکت می‌تواند پایدار باشد.

 

 

DPS چگونه محاسبه می شود؟

سود سهام در کل سال، بدون احتساب سود سهام خاص، باید برای محاسبه صحیح DPS، از جمله سود سهام موقت، با هم جمع شوند. سود سهام خاص، سود سهامی است که انتظار می‌رود فقط یک‌بار صادر شود. سود موقت سود تقسیمی بین سهام‌داران است که قبل از تعیین سود سالانه شرکت اعلام و پرداخت شده است.

نسبت نگهداری چیست؟

نسبت نگهداری، نسبت سودی است که در کسب‌وکار به‌عنوان سود انباشته نگهداری می‌شود. این نسبت، به درصدی از درآمد خالص اشاره دارد که برای رشد کسب‌وکار حفظ می‌شود، نه اینکه به‌عنوان سود سهام پرداخت شود. این نسبت، برعکس نسبت پرداخت است که درصد سود پرداختی به سهام‌داران را به‌عنوان سود سهام اندازه‌گیری می‌کند.

نسبت نگهداری چیست؟

این معیار به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا تعیین کنند یک شرکت چقدر پول برای سرمایه‌گذاری مجدد در عملیات شرکت نگه می‌دارد. به طور معمول، شرکت‌های جدیدتر نسبت‌های نگهداری بالایی دارند، زیرا آنها برای تسریع رشد، سود خود را در شرکت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

 

 

حرف آخر

در این مقاله درباره معیار سود تقسیمی هر سهم یا DPS اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. سود تقسیمی به جمع سود سهام یک شرکت اشاره دارد و تحت عوامل مختلفی مثل نسبت پرداخت و نگهداری بستگی دارد. در صورتی که به اصطلاحات و آموزش اقتصادی نیاز دارید، می‌توانید از مجموعه وبلاگ‌های آموزشی وانیکس، شرکت واردات و صادرات کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *