سواد مالی چیست و چه اهمیتی دارد؟

سواد مالی

افراد برای تصمیم‌گیری‌های مالی به سواد مالی نیازمندند؛ لذا باید در این زمینه آموزش ببینند و تسلط و مهارت لازم را کسب نمایند تا انتخاب صحیح‌تری داشته باشند. در این قسمت از سری مقالات وانیکس به صورت کامل به تعریف این موضوع پرداخته‌ایم و میزان آگاهی افراد از این دانش را افزوده و اهمیت‌های آن را بازگو می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

لیست موارد ذکر شده در مقاله سواد مالی چیست و چه اهمیتی دارد؟

 • تعریف سواد مالی
 • سواد مالی چه اهمیتی دارد؟
 • موضوعات دربرگیرنده سواد مالی
 • روش های افزایش سواد مالی
 • سخن پایانی

تعریف سواد مالی

در بخش بالا به‌صورت کلی پاسخ پرسش سواد مالی چیست و چه اهمیتی دارد را بررسی نمودیم؛ اما اجازه دهید به‌خاطر اهمیت این موضوع به تعریف دقیق‌تر آن بپردازیم. سواد مالی عبارت است از دانش، توانایی و درک کلی از مسائل مالی و مدیریت درست پول که امری ضروری برای تصمیم‌گیری اصولی درباره امور مالی است.

آگاهی از این موارد، تأثیر فراوانی بر امور اقتصادی و معیشتی دارد و باعث می‌شود افراد بتوانند درآمد خود را متعادل کرده و هم چنین برای آینده سرمایه‌گذاری و پس‌انداز کنند. به‌نوعی می‌توان گفت، این سواد شامل درک تفاوت‌های ابرازهای مالی و به‌تبع آن تولید بودجه و پرداخت بدهی می‌شود.

تعریف سواد مالی

بی‌سوادی مالی نقطه مقابل سواد مالی بوده و باعث تأثیرات منفی فراوان بر زندگی اجتماعی، سیاسی و فرهنگی مصرف‌کنندگان می‌گذارد. اگرچه سواد مالی تا حدی با سطح تحصیلات و درآمد مردم ارتباط دارد، اما همیشه این امر صادق نیست و امکان دارد افرادی با تحصیلات و درآمد عالی، نسبت به مسائل مالی ناآگاه باشند.

سواد مالی چه اهمیتی دارد؟

فقدان سواد مالی پیامدهای ناگواری را می‌تواند به همراه داشته باشد؛ از جمله آن می‌توان به تصمیم‌گیری‌های نادرست مالی و از دست دادن سرمایه، بدهی‌های مالی و کاهش رفاه فردی اشاره نمود؛ چرا که داشتن این سواد زمینه‌های پس‌انداز، مدیریت سرمایه و بدهی‌ها و آسودگی خاطر را فراهم می‌کند؛ بنابراین بسیار حائز اهمیت بوده و آموزش و یادگیری آن برای همگان ضروری است. اما امروزه، بی‌سوادی مالی بین افراد بسیار رایج بوده و متأسفانه از بسیاری از اشخاص کلاهبرداری مالی صورت می‌گیرد. در ادامه بحث، اهمیت این موضوع را بیشتر بررسی نموده‌ایم.

 

 

برخی از دلایل اهمیت داشتن سواد مالی:

مهم بودن افزایش اعتبار مالی

هرچقدر میزان اعتبار مالی شما بیشتر شود، افراد بیشتری به شما اعتماد خواهند کرد و در بهبود روابط شغلی و در مواقع قرض گرفتن یا در مسائلی همچون درخواست وام، خرید خودرو، خرید اقساطی و یا دیگر مسائل مالی شما را نجات می‌دهد و این افزایش اعتبار با داشتن سواد در زمینه مالی میسر می‌شود.

افرایش مسئولیت‌های مالی

یکی از مسئولیت‌های افراد برنامه‌ریزی برای آینده و بازنشستگی است. برای این کار دانش لازم را کسب کنید تا با برنامه‌ریزی و پس‌انداز بتوانید به این مهم دست یابید.

دشوار بودن امر سرمایه گذاری و پس انداز

امروزه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری مالی، روش‌ها و خدمات متنوعی برای سرمایه‌گذاری پیشنهاد می‌دهند. این خدمات روز به روز پیچیده‌تر شده و مشتریان با نرخ بهره و سررسیدهای گوناگونی مواجه‌اند که تصمیم‌گیری برای افراد را دشوار می‌کند. پس برای گذشت از این مراحل باید در این زمینه‌ها سواد داشته باشیم.

 اهمیت بالای پرداخت بدهی برای افراد

بدهی فراوان می‌تواند زندگی افراد را محدود کند و به‌جای اینکه اشخاص به فکر پس‌انداز مالی برای دوران بازنشستگی و یا تأمین آینده فرزندان باشند، مجبور شوند برای بقا تلاش کنند. ایجاد تعادل بین درآمد و مخارج فرد نیز با داشتن سواد در زمینه‌های مالی میسر شده و جلوی بدهی‌های فراوان را می‌گیرد.

تغییر چشم انداز مالی جهانی

محیط مالی جهانی مدام در حال دگرگونی است و عوامل فراوانی بر آن تأثیر می‌گذارد. تجارت الکترونیک و پیشرفت فناوری باعث بی‌ثباتی بیشتر بازار گشته، اما برنامه‌ریزی، سواد و داشتن نقشه راه می‌تواند شما را از مشکلات این راه تا حدی نجات دهد.

موضوعات در بر گیرنده سواد مالی

حال که در بخش بالا با اهمیت داشتن سواد در زمینه‌های مالی آگاه شدید، در این قسمت به‌صورت تیتروار می‌خواهیم مواردی را که با افزایش سواد مالی می‌توانید به آن دست یابید، لیست کنیم. این موارد عبارت‌اند از:

 

 

 1. تقویت توانایی پس‌انداز
 2. سرمایه‌گذاری موفق
 3. توانایی مدیریت و پرداخت بدهی
 4. تعیین بودجه و مدیریت بودجه
 5. روش‌های محافظت از سرمایه و جلوگیری از سرقت آن
 6. یادگیری امور مالی

موضوعات در بر گیرنده سواد مالی

روش های افزایش سواد مالی

پس از این که متوجه شدید سواد مالی چیست و چه اهمیتی دارد، باید به تقویت مهارت‌های مرتبط به آن بپردازید که به این منظور در این جا به چندین نمونه از راه‌های تقویت آن اشاره خواهیم کرد.

استفاده از فضای مجازی، سایت ها و سایر منابع وجود

از آن جایی که امور مالی مدام در حال تغییر هستند؛ بنابراین باید پیوسته اطلاعات را افزایش داد و از دانش روز بهره گرفت. یکی روش‌های به‌روز ماندن در این حوزه، استفاده از فضای مجازی است که دسترسی به آخرین منابع را فراهم ساخته و غالباً رایگان بوده و نیاز به هزینه‌ای ندارد.

پس انداز برای آینده

پس از یادگیری مهارت‌های مدیریت مالی، می‌توانید روش‌های پس‌انداز برای روز مبادا را به کار ببرید. با تمرین این روش‌ها، مهارت و عادت‌های لازم برای حفظ سرمایه را در خود ایجاد کرده و در موقعیت‌های اضطراری که نیاز به پس‌انداز پیدا کردید، از منابع مالی خود، استفاده نمایید.

آموزش سواد مالی به خانواده

دوره‌های گوناگونی وجود دارند که آموزش سواد مالی برگزار می‌کنند، تا افراد با شرکت در این دوره‌ها، بتوانند مهارت‌های مدیریت و حفظ سرمایه را آموخته و مشکلات مالی کمتری داشته باشند. سعی کنید از دوران کودکی عادات خوب و مهارت‌های مالی را در فرزندانتان تقویت کنید.

استفاده از مربی مالی

اگر به مهارت‌های خود در این زمینه اطمینان کافی ندارید، می‌توانید از افراد باتجربه و مربی مالی مشاوره و کمک بگیرید؛ چرا که بهره‌گیری از این مربی‌ها سبب کاهش استرس و اضطراب شما شده و روند آموزش مدیریت مالی را برای شما ساده‌تر می‌کنند. دراین‌بین، رویکردها و نقش‌های متفاوتی را شاهد خواهید بود. چرا که برخی از راهنمایان و مربیان، تحت عنوان برنامه‌ریزان مالی عمل می‌کنند و برخی دیگر افرادی هستند که مهارت‌های مالی را به‌صورت حرفه‌ای آموخته و در چندین جلسه قادرند سواد مالی را به بقیه آموزش دهند؛ بنابراین پیش از مشورت، شرایط را به‌دقت بررسی کرده و باتوجه‌به نیازی که دارید، سنجیده عمل کنید.

 درخواست کمک از کسانی که تجربه مشابهی داشته اند

در شرایطی که راه برایتان دشوار شد، بدهکاری و مشکلات مالی نباید مانع کمک‌گرفتن شما، از مراجع معتبر و باتجربه مانند مؤسسات مالی یا مشاوران باشد. بسیاری از افراد تجربیات مشابهی داشتند؛ بنابراین شما می‌توانید مسائل مالی خود را در این زمینه، با آن‌ها به اشتراک گذاشته و از راهنمایی‌های آن‌ها استفاده کنید.

روش های افزایش سواد مالی

سخن پایانی با وانیکس

سلامت مالی نیز مانند سلامت جسمی و روانی مهم است؛ پس برای سالم بودن از نظر مالی باید مسائل مهم این زمینه را بدانیم تا در شرایط دشوار مالی، دچار مشکلات نشده و توانایی رؤیایی با آن را داشته باشیم. یادگیری مفاهیم و مهارت‌های اصولی، کمک شایانی به معیشت شما می‌کند؛ مثلاً با داشتن سواد در حیطه مالی و یک برنامه‌ریزی صحیح، همیشه پول لازم را برای خرید وسایل موردنیاز خواهید داشت، از بدهکاری‌های احتمالی در امان خواهید بود و یا در شرایط بدهکاری این بودجه‌بندی باعث بازپرداخت سریع‌تر و مطمئن‌تر شما خواهد بود.

 

 

همان‌طور که می‌دانید جدای این مسائل تئوری شما باید به‌صورت تجربی نیز مهارت‌هایی کسب کنید؛ بدین منظور شرکت تجاری وانیکس با کادری مجرب و آشنا به مسائل مالی و سرمایه‌گذاری، می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. در صورت هرگونه سؤال و ابهامی می‌توانید با مشاوران مجموعه ما تماس حاصل نمایید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش واردات از چین وانیکس