Financial Health یا سلامت مالی چیست

داشتن سواد مالی به سلامت مالی شما منجر می‌شود که در این مقاله بدان پرداختیم. عناوینی که در مقاله Financial Health یا سلامت مالی چیست عنوان کردیم شامل :

سلامت مالی چیست

سلامت مالی یک اصطلاح است که جهت توصیف وضعیت مالی اشخاص از آن استفاده می‌کنند و شامل ابعاد زیادی مانند حساب بانکی، مقدار پس‌انداز و موضوعات مالی است که قادرند زندگی شما را تامین کنند. بیان این موضوع که میزان سلامت فرد در حوزه ثروت چه اندازه است، وابسته به میزان فعالیت‌هایی است که فرد در زمینه کسب‌ و کار شخصی و گردش حساب خود انجام می‌دهد، دارد.

 

 

اگر سال بعد تورم افزایش یا کاهش پیدا کند، نمی‌توان تعریف دقیقی از مقدار سلامت مالی داشت. چون خرج‌های شما به اندازه بیشتر شدن یا کمتر شدن تورم افزایش یا کاهش پیدا کرده و تغییر می‌کند.

سلامت مالی چیست

اغلب کارکنان بریتانیا به این باور دارند که سلامت مالی آن‌ها به همان اندازه که سلامت فیزیکی آن‌ها اهمیت دارد و ۵۸ ٪ از این کارکنان مقدار اهمیت سلامت فیزیکی و مالی را به یک اندازه دارای اهمیت می‌دانند. اگر قصد دارید که به ثروت مورد نیاز و مورد هدف خود دست پیدا کنید ضروری است که شناخت کافی و موثری از تراز بانکی و دخل و خرج‌های خود داشته باشید. برای مثال حقوق یک فرد در طی یک سال ثابت مانده در صورتی که قیمت سوخت، املاک و هزینه‌های دانشگاه بیش‌تر شده است.

نشانه های سلامت مالی کدامند

از نشانه‌های سلامت مالی یک انسان، می‌توان به درآمد بالا اشاره داشت که از حیاتی‌ترین نشانه‌ها به حساب می‌آید. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که درآمد بالا ضرورتی ندارد، اما درآمد لازم است به میزانی باشد که فرد توانایی پرداخت هزینه‌های معیشت را داشته باشد. برای تعیین سطح سلامت مالی، پاسخ دادن به سوالات زیر موثر است.

 1. ارزش دارایی خالص در اختیار شما چقدر است؟
 2. آمادگی لازم در صورت روی دادن اتفاقات غیر منتظره زندگی را دارید؟
 3. تمام احتیاجاتی که در زندگی داشته، در حال حاضر در اختیار دارید؟
 4. چند درصد از بدهی ‌هایتان را با حساب سود بالاتر از ۵۰ درصد پرداخت می‌کنید؟
 5. پس‌اندازی برای دوران بازنشستگی خود، دارید؟
 6. آیا برای پوشش هزینه‌های خود بیمه عمر و درمان دارید؟

 

 

روش اندازه گیری سلامت مالی

 روش‌های مختلف برای اندازه‌گیری سلامت مالی وجود دارد. دارایی خالص و پس‌انداز کلی فرد نمایان گر منابع مالی در اختیار فرد است که جهت استفاده در اکنون و آینده در اختیار دارد. منابع مالی‌تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرند. مانند بدهی کارت‌های اعتباری، تسهیلات مسکن، وام خرید خودرو و وام‌های دانشجویی که هر کدام هزینه‌های اضافه بر سازمان زیادی هستند، در مجموع نمی‌توان رقم ثابتی برای سلامت مالی تعیین کرد.

روش اندازه گیری سلامت مالی

براساس نقدینگی و دارایی‌های شخص و نوسانات قیمت کالاها و خدمات متغیر است. برای مثال که ممکن است درآمد شخص ثابت باشد، اما هزینه ‌های بنزین، مواد خوراکی و همچنین  وام‌های فرد بالاتر می‌روند. بر همین اساس، وضعیت مطلوب یک فرد می‌تواند نشان دهنده سلامت مالی اولیه او باشد. در غیر این صورت امکان دارد موقعیت فرد از دست برود و در صورت عدم جبران هزینه‌ها، مشکلات مالی زیادی به وجود می‌آید. مالکیت دارایی‌ها نیز یکی از معیار‌هایی است که می‌توان از آن برای اندازه‌گیری سلامت مالی استفاده کرد. دارایی‌ها تنوع بالایی دارند که شامل این موارد است:

 • پس انداز بانکی
 • سرمایه گذاری‌هایی مثل خرید سهام، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک
 • حساب‌های پس‌انداز بازنشستگی
 • بیمه درمانی
 • بیمه عمر

البته همان صورت که معیار‌های متفاوت برای تعیین دارایی‌ها موجود است. برای سنجش میزان بدهی نیز معیار‌هایی نیز وجود دارند. برای مثال می‌توانیم مقدار بدهی‌ها را بر میزان درآمد تقسیم کنیم و به  عنوان یک معیار از آن استفاده می‌شود. از بقیه‌ی این معیارها نیز می‌شود به امتیازات اعتباری و ارزش خالص دارایی‌ها و بالاتر بودن کل دارایی نسبت به میزان کل بدهی استفاده کرد.در یک تعریف متمایز، سلامت مالی را می‌توان به معنای داشتن عادت‌های مالی خوب هم در نظر گرفت. آن فردی که عادات‌های مالی مناسب دارد، هر ماه هزینه‌ها و درآمدهای خودش را در نظر گرفته و ۱۰ الی ۱۵درصد از درآمدش را برای بازنشستگی پس انداز نگه می‌دارد.

 

 

راهکار‌هایی جهت تقویت سلامت مالی

برای تقویت سلامت مالی داشتن سواد مالی بسیار اهمیت دارد. ما باید  نگاه واقع بینانه‌ای نسبت به وضعیت مالی خود داشته باشیم. همچنین باید دانست که فرآیند تقویت سلامت مالی فرایندی تدریجی است و نیاز به صبوری و پایداری دارد. در اینجا تلاش کردیم پیشنهاد‌هایی جهت تقویت و بهبود سلامت مالی عنوان کنیم:

۱- بودجه خودتان را تحلیل کنید

اولین گام برای بهبود و تقویت وضعیت مالی داشتن شناخت و تجزیه و تحلیل بودجه خودتان است. یعنی آگاه باشید که چه‌مقدار توانایی پس‌انداز کردن دارید و چه اندازه باید خرج کنید. امکان دارد در ماه پیش رو هزینه‌های دوا و درمان نیز به مخارج ما افزوده شود یا دیگر موارد غیر قابل پیش‌بینی اتفاق بیفتد؛ پس لازم است درک مشخصی از بودجه در اختیارتان داشته باشید.

۲- تحلیل بدهی‌ها

باید شناخت کاملی نسبت به بدهی‌های خود داشته باشید. بهتر است که شکل و میزان بازپرداخت‌ آن‌ها را در نظر بگیرید. در یک تحقیق نشان داده شده که ۲۸ درصد افراد به علت بدهی‌هایشان اضطراب زیادی تجربه می‌کنند. بعضی اوقات قرض گرفتن یک پول باعث نجات ما می‌شود، به‌ شرط آنکه بدانیم که چه چشم‌انداز روشنی برای باز پرداخت آن پول داریم.

راهکار‌هایی جهت تقویت سلامت مالی

۳- مدیریت کردن سبک زندگی

هزینه‌های غیر ضروری به طور کامل چیز بدی نیستند، اما زمانی که از حد بگذرد امکان دارد پول شما تا وسط ماه به اتمام برسد!کاهش هزینه‌های غیرضروری وابسته به تغییر سبک زندگی است. شما اگر ۵۰ درصد از پول خودتان را جهت خرید لباس یا لوازم آرایشی خرج می‌کنید، در این صورت  احتمال اینکه استرس بی‌پول ماندن در ماه دامن‌گیرتان شود بالا می رود، بنابراین تغییر در سبک زندگی شما منجر می‌شود تا هزینه‌های شما نیز تغییر کرده و کم شود.

۴- پس‌انداز را دوست و‌ همراه همیشگی خود بدانید

اغلب می‌شنویم که برای شروع پس‌انداز و آسایش در دوران بازنشستگی هیچ زمانی دیر نیست. این امکان وجود دارد که تا حدودی این حرف درست باشد، اما هر چه سریع تر شروع کنید، قطعا در طول سال‌های بازنشستگی خود وضعیت بهتری را تجربه خواهید کرد.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم شما را با اصطلاح Financial Health یا سلامت مالی آشنا کنیم. همچنین در مورد نشانه‌ها و کارکرد‌های روش اندازه‌گیری و راهکار‌هایی جهت تقویت سلامت مالی سخن به میان‌ آوردیم. توجه نداشتن به این امر موجب می‌شود فرد با بدهی‌ها و مشکلات مالی فراوان در زندگی شخصی و کسب کار خود روبرو شود.

 

 

برای تقویت این حیطه در زندگی می‌توان به آموزش سواد مالی رجوع کرد. شرکت بازرگانی وانیکس با سال‌ها تجربه در امور اقتصادی همچون صادرات و واردات به شما کمک می‌کند تا سلامت مالی زندگی خود را تامین کنید و پول خود را در محیط امنی سرمایه گذاری کنید.

وجه تمایز شرکت بازرگانی وانیکس با سایر شرکت‌ها در این است که به شما جهت تضمین سلامت کالای صادراتی و تحویل آن درب مقصد چک ضمانت اعطا می‌کند و نیاز به انجام گمرکی نخواهید داشت. از سایر خدمات این شرکت می‌توان به صادرات کالا به هند و کشور ترکیه اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *