وانیکس > ستاپ های ICT چیست

ستاپ های ICT چیست

شما کاربران عزیز بهتر است قبل از شناختن ستاپ های ICT، به طور کلی با ساختار این سبک آشنا شوید. در ابتدا لازم است بدانید که سبک پرایس اکشن از اندیکاتورها استفاده نکرده و صرفاً بر اساس قیمت است. برای آشنایی بیشتر با این ستاپ‌های معاملاتی تا پایان مطلب همراه ما شوید.

 

 

اهمیت آشنایی با ستاپ های ICT

 امروزه بازار مالی برای رسیدن به ثروت، یکی از مسیرهای پر ریسک به شمار می‌رود که می‌تواند انتخاب اغلب افراد باشد. این بازار به‌گونه‌ای است که افراد می‌توانند یک شبه پولدار شده یا اینکه تمام سرمایه خود را در یک چشم بهم زدن از دست بدهند. البته تصور رسیدن به تمامی خواسته‌ها یک شبه، سرابی بیش نیست؛ اما بعد حرفه‌ای شدن در این کار، این امکان وجود دارد که افراد بتوانند پول زیادی را در زمان کم به دست آورند.

اهمیت آشنایی با ستاپ های ICT

توجه داشته باشید که در همین تایم کم نیز سرمایه‌گذاران باید حداکثر زمان ممکن را بر روی سرمایه‌گذاری خود بگذارند. تحلیل تکنیکال یکی از مسیرهایی کمک‌کننده در این امر محسوب می‌شود که ستاپ های ICT بخشی از آن هستند. قابل‌ذکر است که ردیابی نهنگ‌ها و سهامداران بزرگ دنیا در بازارهای مالی، هدف اصلی پرایس اکشن ICT است. حال بیاید با این سبک بیشتر آشنا شویم.

 

 

 معرفی تاریخچه پیدایش پرایس اکشن ICT

 فعالیت و تحرکات قیمت در بازار مالی، همان پرایس اکشن است. در دسته تحلیل تکنیکال، تمامی سبک‌های پرایس اکشن قرار دارند. مایکل هادلستون (Michael Huddleston) بنیان‌گذار و مدرس این سبک است که سابقه معاملاتی او بیش از ۳۰ سال بوده و بیش از ۵۵ هزار دانشجو را توانسته تاکنون آموزش دهد.

لری ویلیامز استاد مایکل هادلستون بوده و کاشف این سبک است. ویلیامز هنگام همکاری با بانک‌های بزرگ و ترید برای آن‌ها، متوجه نوع عملکرد الگوریتمی در معاملات بانک‌ها شد که به روش معاملاتی آن‌ها به‌واسطه مهندسی معکوس پی می‌برد. مایکل هادلستون نیز پس از این اکتشاف هوشمندانه ، اقدام به اختراع پرایس اکشن ICT کرده است.

مبانی پایه پرایس اکشن ICT

 همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، توصیه ما به شما این است که پیش از پرداختن به شناسایی ستاپ های ICT، بهتر است با ساختار آن آشنا باشید. در حرکت‌های بازار، روند قیمت باید توسط شما شناسایی شود. پس از شناسایی روند، کاربر به معامله در جهت روند می‌پردازد؛ منظور از این جمله این است که مثلاً در صورت تشخیص روند صعودی، شخص معاملات خرید یا لانگ را می‌گیرید.

 به طور کلی حرکت‌های نزولی، صعودی، رنج یا ساید ۳ نوع حرکت قیمت هستند که برای رسیدن به سود، افراد با آن‌ها سروکله می‌زنند. حرکت رنج بعد از یک حرکت مومنتوم یا پرقدرت شروع می‌شود، در اینجاست که بازار تصمیم به صعودی یا نزولی بودن حرکت بعدی می‌گیرد. حال بیاید، با اصطلاح سبک ICT آشنا شویم؛ اکسپنشن همان حرکت مومنتوم (Momentum) رو به بالا یا رو به پایین است و ریتریسمنت (retracement) به حرکت اصلاحی بعد از آن گویند.

 

 

معرفی ستاپ های ICT

حال بعد از آشنایی با مبانی پایه سبک پرایس اکشن، نوبت این رسیده است که به معرفی ستاپ های ICT بپردازیم. این ستاپ ها به همراه توضیحات مربوط به هرکدام عبارت‌اند از:

ستاپ هانت از ستاپ های ICT

نقدینگی تمام تحرکات بازار است. نقدینگی در هر جا که زیاد باشد، قیمت نیز به آن سمت حرکت می‌کند. منظور از این اصطلاح نقدینگی، همان استاپ‌های معامله‌گران بازارهای مالی یا تریدر است؛ اما حال این سؤال مطرح می‌شود که استاپ معامله‌گران توسط آن‌ها کجا گذاشته می‌شود؟ معمولاً اگر شما یک معامله‌گر باشید، استاپ خود را برای اینکه از ریزش سود بگیرید پشت سر یک قله  قرار داده و  جهت سودآوری از بالا رفتن بازار نیز  استاپ خود را  پشت سر یک کف قرار می‌دهید.

حال بیایید خودمان را به جای مارکت میکر یا بازارگردان‌ها بگذاریم، آیا در این شرایط دوست نداریم برای جمع‌آوری نقدینگی، اول استاپ‌ها را زده و پس از آن به مسیر خود ادامه بدهیم؟ صحیح است! این همان روشی است که مارکت میکرها از آن بهره می‌گیرند. فقط باید به این نکته توجه داشته باشیم که بزرگان بازار و مارکت میکرها کنار همدیگر هستند؛ چون که ضرر کردن خودشان به دنبال ضرر دیگری اتفاق می‌افتد!

 همچنین در این ستاپ ICT، به سقف کندل‌های (Candles) هفتگی قبل باید توجه داشته باشید؛ زیرا Highکندل هفتگی قبل از نظر اغلب معامله‌گران، یک مقاومت به‌حساب می‌آید، اما در نظر بازارگردان‌ها و بانک‌ها این نکته همان جایی است که در آن نقدینگی وجود دارد. این اشخاص برای فعال کردن حد ضرر معامله‌گران، قیمت را به آنجا کشانده و سپس با فشار به پایین پرتاب می‌کنند.

 

 

 همچنین ناگفته نماند که در پرایس اکشن ICT یکی از مهم‌ترین کارهایی که اشخاص باید انجام دهند، یافتن اوردر بلاک است. به صورت خلاصه، یک کندل قبل از حرکت با مومنتوم بالا، اوردر بلاک (Block order) وجود دارد که رنگ آن خلاف روند پرقدرت است. اگر این کندل وجود نداشته باشد، می‌توان به‌عنوان اوردر بلاک، ضعیف‌ترین کندل همرنگ ضعیف را در نظر گرفت.

CHOCH  از ستاپ های ICT

اصطلاح CHOCH یا همان چنج آف کاراکتر، به معنی تغییر ساختار در بازار است. آشنایی و شناخت CHOCH ها برای شما می‌تواند بسیار مفید و سودآور باشد. چون این تغییر ساختار در دو دسته مینور به معنای کوچک و ماژور یعنی بزرگ ساخته می‌شود. اگر یک سررشته کوچک از بازارهای مالی داشته باشید، حتماً می‌دانید که در بحث تکنیکال، برای ما ساختارهای بزرگ‌تر دارای اعتبار بیشتری هستند؛ بنابراین برای ترید می‌توانید CHOCH های ماژور را در نظر بگیرید.

 همچنین در این ستاپ از ستاپ های ICT، هنگامی که قیمت از سقف قبلی خود عبور می‌کند  BMS یا همان BOS ساخته می‌شود؛ اما این موضوع برای ما چه معنی می‌تواند داشته باشد؟ رد شدن قیمت از یک سقف، معنی صعودی بودن روند را می‌دهد. پس از پایین آمدن قیمت به زیر BMS یا BOS، شما می‌توانید با تشخیص دادن اوردر بلاک، وارد معاملات سودده شده و از بالا رفتن قیمت‌ها در بازار مطمئن شوید.

حال گفتنی است که اگر فردی به صورت حرفه‌ای در بازارهای سرمایه فعالیت کرده باشد، حتماً از این موضوع اطلاع دارد که می‌توان از ریزش بازار نیز با بهره‌گیری از اهرم‌های معاملاتی سود کسب کرد.

سؤالی که در این مبحث مطرح است، آیا اوردر بلاک‌ها همیشه باید کار کنند؟ در پاسخ این پرسش باید این‌گونه بگوییم که در بازار مالی هیچ چیز دارای قطعیت صددرصدی نبوده و نمی‌توان یک روش را پیدا کرد که به طور تضمینی کار می‌کند.

 اما به یاد داشته باشید که با بهینه کردن سبک‌ها و روش‌های تکنیکال و با ترکیب این روش‌ها، می‌توان برای خود، آن‌ها را سودآورتر کرد! هنگام رد شدن اوردر بلاک شما، در حقیقت ساختار دچار تغییر شده و این همان عملی است که در بازار به آن CHOCH می‌گویند. چنج آف کاراکتر ماژور شکننده BOS است. اگر کف آن شکسته شده و دارای BOS  نباشد، مینور به وجود می‌آید. برای همین برای ترید کردن بهتر است از ماژور استفاده شود!

ترید با ستاپ ICT چنج آف کاراکتر (CHOCH)

به دلیل اهمیت ستاپ ICT چنج آف کاراکتر یا همان CHOCH، در این بخش تصمیم گرفتیم نحوه ترید کردن با این ستاپ را به شما آموزش دهیم. در ابتدا در نظر داشته باشید که حتماً باید CHOCH به یک سطح برخورد کند، پس از به وقوع پیوستن این شرط، می‌توان بقیه مراحل را به پیش برد. شما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که آیا کف شکسته شده، دارای خاصیت BOS یا BMS هست یا خیر؟ در صورتی که این خاصیت در کف وجود داشته باشد، برای ترید مناسب خواهد بود.

هنگام برگشتن قیمت، فرد باید به دنبال یک اوردر بلاک باشد تا از این طریق بتواند به فشار فروش وارد شده و با آن همراهی کند. همچنین ناگفته نماند که حد ضرر معامله نیز در بخش فوقانی اوردر بلاک قرار خواهد گرفت. به طور جامع توجه کنید از جمله مهم‌ترین فاکتورها که باید در معاملات لحاظ شود، مدیریت ریسک و روانشناسی بازار هستند. اگر بتوانید این فاکتورها را درست به کار بگیرید، حتماً به سود کلانی دست خواهید یافت.

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را مبانی و ستاپ های ICT آشنا کنیم. ستاپ‌های این سبک معاملاتی، می‌توان گفت که در بازارهای مالی ساده‌ترین، بهترین و جذاب‌ترین انواع هستند. شما سرمایه‌داران محترم می‌توانید با استفاده از این روش، یک چارت خلوت داشته و از بازارهای مالی با روش‌های ساده، پول‌سازی زیادی را تجربه کنید.

هرگز از یاد نبرید که برای یادگیری بهتر سبک معاملاتی پرایس اکشن و ستاپ هایICT  باید کاملاً جدی به مطالعه و تحقیق پرداخته و تمرین‌های لازم را با استفاده از اکانت های دمو انجام دهید تا در نهایت قادر باشید در جهت دلخواه از این تکنیک‌های ساده استفاده کنید.

 

 

سؤالات متداول درباره ستاپ های ICT

  • ستاپ‌های معاملاتی در روش پرایس‌اکشن کدام ها هستند؟

به طور کلی در این روش ستاپ های زیر وجود دارند که برای آگاهی کامل از هر کدام می‌توانید از مشاوران مجموعه ما راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

  • ستاپ شکست ناکام (ناموفق) (BOF)
  • ستاپ تست حمایت یا مقاومت (TST)
  • ستاپ پولبک پیچیده در روند CPB))
  • ستاپ پولبک بعد از شکست (BPB)
  • ستاپ پولبک ساده در روند (BP)
  • یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین کارهایی که افراد باید در پرایس اکشن ICT انجام دهند چیست؟

 در پرایس اکشن ICT یافتن اوردر بلاک یکی از اصلی‌ترین مراحل به شمار می‌رود.

ستاپ های ICT

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *