روش های مدیریت اضطراب و استرس در بازار‌های مالی

روش های مدیریت اضطراب و استرس

ولی نحوه پاسخ فرد به شکست اولیه و حتی شکل اضطرابی که تجربه می کند، دلیلی است که می‌تواند برای موفقیت او به عنوان یک معامله گر تعیین کننده باشد. اما این اضطراب ریشه در چه چیزی دارد و روش های مدیریت اضطراب و استرس در بازار‌های مالی کدامند؟

آنچه در مقاله روش های مدیریت اضطراب و استرس در بازار‌های مالی بدان پرداختیم شامل ؛

  • دلایل ایجاد اضطراب و استرس در بازار‌های مالی
  • ترفندهای مدیریت اضطراب و استرس در بازار‌های مالی
  • سخن پایانی

دلایل ایجاد اضطراب و استرس در بازارهای مالی

محیط سرشار از ریسک و نوسان بازارهای مالی مثل بازار بورس و سهام و بازار ارز دیجیتال آثار بسیار منفی و مخرب بر سلامت فیزیکی سرمایه ‌گذاران گذاشته است. با افت قیمت‌ها و برآورده نشدن انتظارات صاحبان سرمایه اضطراب و استرس را در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند؛ زیرا افراد به دلیل برخوردار نبودن از آموزش مدیریت اضطراب و استرس، بخش زیادی از آن را متحمل می‌شوند.

بالا‌ترین میزان اضطراب و استرس به وجود آمده در معاملات، به این دلیل است که فرد احساس می‌کند عقب مانده یا ترس از دست دادن سرمایه یا کسب سودهای بزرگ را دارد. اغلب افراد انتظار دارند یک شبه بتوانند راه صدساله را بروند و اکثرا آن‌ها بدون آموزش صحیح و اصولی و فقط با هدف به دست آوردن سود در زمان کوتاه یا عقب نماندن از کسانی که سودهای کلانی به دست آورده‌اند، به این بازار وارد می شوند.

 

 

 به این دلیل که هدف مورد انتظار آن‌ها ممکن نمی شود، دچار سرخوردگی، اضطراب و نگرانی می‌شوند و اگر در چنین مواقعی  از توانایی مدیریت اضطراب و استرس در بازارهای مالی برخوردار نباشند، تصمیمات خیلی بدتری را اتخاذ کرده و ضرر و زیان بیشتری را متحمل می‌شوند.

دلایل ایجاد اضطراب و استرس در بازارهای مالی

احساسات قادرند بر تصمیم ‌گیری‌ها تاثیر بگذارند، ولی زمانی که نوبت به اتخاذ تصمیمات سرمایه‌گذاری درون بازارهای پرنوسان می‌رسد، امکان دارد تحت فشار قرار گرفتن و نیز تحت تاثیر بودن احساسات، به حد خیلی بیشتری سرمایه‌گذاری‌های فرد را در مسیر اشتباه هدایت کند. فشار بالای استرس در بازار مالی امروزه نه تنها حساب‌ها و پرتفوی‌های افراد را تهدید می‌کند، بلکه مهمترین منبع و قدرت یک سرمایه‌گذار که قدرت مغز اوست را نیز از بین می‌برد.

علائم نشان دهنده فشار بر مغز شامل  بی خوابی، افزایش درگیری، پایین آمدن سطح انرژی، مشکل در حافظه و‌یادآوری، اختلال در تمرکز و یا اشتهای کاذب یا بی اشتهایی، گرایش به الکل یا مواد مخدر برای فرار از اضطراب و استرس. هر کدام از این علائم این معنا را می‌دهد که شخص توانایی تصمیم‌گیری‌های شخصی درست و تصمیمات حرفه‌ای را نخواهد داشت. بیایید برای یک دقیقه خیلی واقع‌بین باشیم؛ اگر هم اکنون استرس دارید، اضافه کردن مسائل جدید به روز سرشار از استرس شما امری اشتباه است.

ترفندهای مدیریت اضطراب و استرس در بازارهای مالی

ضرر نیز همانند سود بخشی از بازار است. لازم است قبل از ورود به بازار‌های مالی آن را بپذیرید. بر اساس گفته مک کال، (از نویسندگان حیطه‌ی روانشناسی بازارهای مالی)، قبایل سامورایی پیش از ورود به جنگ، مرگ را به عنوان نتیجه عادی از فرایند می‌پذیرند و این کار باعث می‌شد با شجاعت بیشتری بجنگند و تردید و دودلی کمتری در مقابل هدف خود احساس کنند.

بنابراین پیش از اینکه به عنوان یک فرد معامله‌گر به بازارهای مالی وارد شوید لازم است بپذیرید که شکست و زیان بخشی تفکیک ناپذیر از بازار است. تا وقتی که به این باور نرسیده باشید، نمی‌توانید اظطراب و استرس خودتان در این بازا‌ر‌ها را مدیریت کنید.

بالا بردن تمرکز ذهنی و جسمی

مغز انسان نیاز دارد تا برای تصمیم‌گیری صحیح، تمرکز خودش را حفظ کند. برای این کار لازم است بتوانید راهکارهایی را جهت افزایش تمرکز ذهنی و جسمی خود امتحان کنید. برای مثال تمرین تنفس عمیق، ورزش کردن، مدیتیشن و یوگا همچنین انتخاب درست مواد غذایی و رژیم‌هایی با قند پایین و مکمل‌های غذایی مناسب جهت تغذیه مغز خود در نظر داشته باشید تا بتوانید استرس را کاهش داده و خلق و خو را بهبود بخشید و باعث افزایش انرژی و تمرکز مغز خود شوید؛

زیرا اغلب افراد زمانی که دچار استرس می‌شوند، عادات غذایی اشتباه را وارد سبک زندگی خود می‌کنند. بعضی از مردم غذا نمی‌خورند، برخی پرخوری می‌کنند و اغلب آن‌ها از این آگاهی ندارند چگونه غذا بخورند تا جهت عملکرد مطلوب ذهنی مواد شیمیایی مغز را متعادل کنند. زمانی که اجازه می‌دهید قند خون بدنتان  بالا و پایین شود، استرس در مغز تداوم پیدا می‌کند.

نکته ای که حائز اهمیت است در زمان‌های استرس‌زا کنترل قند خون امری کلیدی است. به این معنا که دریافت کربوهیدرات‌های ساده را قطع نکنید. طی زمان بندی سه ساعت یا حتی بیشتر، یک وعده غذایی ترکیبی از کربوهیدرات/چربی سالم/پروتئین به شکل ضروری به مقدار میان وعده بخورید تا به خودتان یک امتیاز ذهنی در مقابل مدیریت اضطراب و استرس داده باشید. سرمایه‌گذاران اغلب برنامه‌های‌ زمان کوتاه و فشرده دارند، در نتیجه مدیریت عادات غذایی بسیار مهم است.

ترفندهای مدیریت اضطراب و استرس در بازارهای مالی

امور روزمره خودتان را رها نکنید

در ساعت هر روزه خود بیدار شوید و به برنامه‌ای که به طور معمول دارید، پایبند باشید. اگر برنامه معمول و روتین خودتان را ترک کنید، میزان استرس و اضطرابی که تجربه می‌کنید برای به انجام نرساندن برخی کارهای روتین افزایش پیدا می‌کند؛ پس به برنامه روتین و همیشگی خودتان البته با برنامه ریزی مناسب پایبند بمانید.

 

 

عادت برنامه ریزی

برنامه‌ریزی برای آینده بهترین راه جهت کاهش و مدیریت اضطراب و استرس در بازار‌های مالی است. نکته مهم نظم و انضباط است، عجول نبودن در تصمیم‌گیری‌ها و همچنین برخورداری از یک برنامه روشن جهت اطمینان از این مسئله که ما همیشه آماده مقابله با هر آن‌چه که زندگی امکان دارد برایمان در نظر گرفته باشد، هستیم.

مهم است که افراد برخی از سیاست‌ها را نیز در نظر بگیرند: برای مثال «در این مقطع زمانی از زندگی ما این مسئله مهم است که بگوییم، در حقیقت اضطراری، این کاری است که باید انجام دهم» یا «در صورت ضرر و از دست دادن  سرمایه، این کاری است که باید انجام دهم».

صبر نکنید تا این اتفاق بیفتد و سپس تلاش کنید تا جایی که توان دارید سریعاً به اتفاقی که رخ داده، پاسخ دهید. اگر زمان دارید و نوشتن این مطالب روی کاغذ برایتان راحت تراست، سیاست‌های خاصی را در مورد نحوه برخورد با اتفاقات و رویداد‌های زندگی مخصوص خودتان ارائه دهید. با این ترفند زمانی که این اتفاق می افتد، برای شما شوکه‌کننده نباشد.

با انجام این کار، اگر حوادث استرس‌زایی که ممکن است باعث تصمیم‌گیری‌های آنی و نادرست شود اتفاق بیفتد، شما راهی فوری جهت شروع برخی از اقدامات خواهید داشت که از حرکت‌‌های آنی و هیجانی شما جلوگیری می‌کند. در واقع شما باید به شکلی واکنش نشان دهید که اجازه دهید سرعتتان را کم کنید، تا بفهمید چه اتفاقی در حال وقوع است. در پی  منابعی باشید که برای داشتن احساس بهتر نسبت به آنچه در حال رخ دادن است بدان نیاز دارید،  بعد از آن به سمت جلو حرکت کنید؛ ” بنابراین برخورداری از عادت برنامه‌ریزی و نوشتن راه‌حل‌های جایگزین یکی از بهترین روش های مدیریت اضطراب و استرس در بازارهای مالی است.

به صورت لحظه ای بازار را بررسی نکنید

بررسی پرتفوی و سبد سرمایه‌گذاری شما در بازارهای مالی (چه در بازار‌های سهام و چه در بازارهای رمز ارز)،  یک کار غیر ضروری است. در بیشتر اوقات باعث ایجاد استرس شدید و حتی در بعضی موارد باعث تصمیم‌گیری‌های عجولانه افراد می‌شود.

ایجاد و حفظ روابط اجتماعی

تاب‌آوری مفهومی مهم در مدیریت اضطراب و استرس است. داشتن ارتباطات اجتماعی خوب و دریافت حمایت اجتماعی از افرادی که باعث آرامش شما می‌شوند، تاب آوری شما را در برابر اضطراب و استرس در بازارهای مالی بیشتر می‌کنند.

با شجاعت خود پای معامله بنشینید

هیچ وقت کاری را نیمه تمام نگذارید. یکی از خصوصیات بارز معامله‌گران موفق این است که علاقه دارند پروژه‌های ذهنی خودشان را تکمیل کنند و آن‌ها را به درستی به پایان برسانند؛ پس اگر شجاعت وارد معامله شدن را داشته‌اید باید روحیه ادامه دادن و تا آخر رفتن را هم حفظ کنید. شما لازم است ضمن آموزش مهارت‌های مدیریت اضطراب و استرس، جهت ورود به بازارهای مالی آموزش‌های مورد نیاز را دیده باشید و پیش از ورود به یک معامله برنامه‌ریزی کنید و اگر تردیدی جهت ورود به یک معامله داشتید از همان اول وارد آن نشوید.

با شجاعت خود پای معامله بنشینید

بر معامله تمرکز کنید و نه روی آنچه که ممکن است رخ دهد

شما می‌بایست تمام تمرکز خودتان را بر نحوه صحیح تجزیه و تحلیل، مراوده و معامله مورد نظر خود قرار بدهید و از همان اول کار بر آنچه که امکان دارد به عنوان نتیجه برداشت کنید (مثبت و منفی) تمرکز نکنید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا در خصوص مدیریت اضطراب و استرس در بازا‌ر‌های مالی که گریبان‌گیر اغلب معامله‌گران شده است، مطالبی را عنوان کنیم. احساسات ناخوشایند مرتبط با استرس قادرند به نوبه خود منجر به هم خوردن روحیات معامله‌گر و ضعف در قدرت تصمیم‌گیری او شود که در آخر به اشتباهات معاملاتی وی دامن می‌زند!

 

 

همچنین، معامله‌گرانی که تنها منبع درآمد آن‌ها از راه سرمایه گذاری مورد نظرشان است، در زمان‌هایی مثل تعطیلی بازار با فشارهای ناشی از خرید و برآورده کردن انتظارات خانواده و دوستان نیز مواجه می‌شوند که این مسئله نیز تاثیر به سزایی در افزایش سطح استرس آن‌ها دارد.

سرمایه‌گذاران علاقه دارند تا سرمایه خود را در بازاری قرار دهند که ریسک کمتر و در نتیجه اضطراب و استرس کمتری را متحمل شوند. شرکت بازرگانی وانیکس با سال‌ها تجربه در حوزه صادرات و واردات می‌تواند در این بازار کم ریسک شما را همراهی کند از وجه تمایز این شرکت می‌توان به اعطای چک ضمانت کالا تا زمان تحویل درب مقصد اشاره کرد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش واردات از چین وانیکس