روش های صادرات غیر مستقیم

روش های صادرات غیر مستقیم چیست ؟ در سرتاسر دنیا، کشورها به دنبال گسترش روابط تجاری باهم دیگر بوده و به صورت‌‌های مختلفی به صادرات و واردات می‌پردازند. هستند کشورهای که اقتصادشان به این‌گونه روابط بستگی داشته و بدون واردات کالا نمی‌توانند نیازهای خود را برطرف کنند. 

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

روش های صادرات غیر مستقیم

همچنین رقابت بین کشورهای مختلف، در حوزه بازرگانی رفته‌رفته افزایش‌یافته و هرکدام از آن‌ها به دنبال مطرح‌کردن خود در بازارهای جهانی هستند؛ بنابراین استفاده از روش‌های صحیح برای صادرات و رعایت برخی نکات در حوزه بازرگانی ضروری است. این حوزه دارای پیچیدگی‌های است که صحبت در مورد جزئیات آن شاید تا سقف هزاران مقاله، به طول بینجامد. در این مقاله از وانیکس می‌خواهیم به بخش کوچکی از روش‌های صادراتی، مخصوصاً روش های صادرات غیر مستقیم اشاره کرده و در مورد مزایا، معایب و روش آن صحبت کنیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

لیست موارد آورده شده در مقاله روش های صادرات غیر مستقیم:

 • معنی صادرات
 • روش های متداول صادراتی
 • روش مستقیم صادراتی
 • روش غیر مستقیم صادراتی
 • انواع روش های صادرات غیر مستقیم
 • صادرات غیر مستقیم اختصاصی
 • صادرات غیر مستقیم اتکایی
 • عوامل تأثیرگذار بر انتخاب انواع روش های صادرات
 • مزیت های کلی صادرات غیر مستقیم
 • معایب کلی صادرات غیر مستقیم

معنی صادرات

شاید برخی از شما که این مقاله را مطالعه می‌کنید، تاجر بوده و با تعریف صادرات و انواع آن به‌خوبی آشنایی دارید؛ اما، ما فرض بر این گرفته‌ایم که برخی‌ها شاید تازه می‌خواهند وارد این عرصه شده و به فعالیت بپردازند؛ بنابراین مطالبمان را با یک تعریف کلی از صادرات شروع می‌کنیم.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

“صادرات یعنی ارسال و جابه‌جایی یا فروش کالا در ورای مرزهای داخلی”

فروش کالا به خارج می‌تواند با کمترین ریسک و کم‌ترین سرمایه نیز انجام شود. مثلاً وقتی شما محصولی را تولید می‌کنید که در بازارهای داخلی اشباع شده، می‌توانید آن را با استفاده از روش‌های که در ادامه می‌گوییم، به خارج فرستاده و دیگر نیازی به سرمایه هنگفت برای راه‌اندازی فروشگاه و مغازه برای عرضه آن نداشته باشید. همچنین همان‌طور که می‌دانید قیمت برخی محصولات در بازارهای خارجی بعضی‌اوقات تا ده برابر ایران نیز می‌رسد.

معنی صادرات
معنی صادرات

در ادامه می‌خواهیم برای درک عمیق مطلب، به دو نوع از روش‌های متداول صادراتی اشاره کرده و به توضیح هرکدام بپردازیم.

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

روش های متداول صادراتی

در ادامه به معرفی برخی از روش های متداول صادراتی در ایران و جهان می‌پردازیم:

 روش مستقیم صادراتی

در این نوع، تولیدکننده خودش شخصاً، کالا را به یک تاجر خارجی می‌فروشد. قرارداد این روش، همان گونه از نامش نیز پیداست بین صادرکننده و واردکننده بدون دخالت هیچ شخص ثالث و واسطه‌ای بسته می‌شود. می‌توان گفت آن دسته از تولیدکنندگانی که به دنبال پیشرفت و توسعه هستند، اغلب از روش مستقیم استفاده می‌کنند.

برای صادرات به قطر با بهترین قیمت و در کمترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

روش غیرمستقیم صادراتی

در این روش، واسطه‌هایی برای فروش کالا به خارج کشور وجود دارند. معمولاً کسانی که ریسک‌پذیر نبوده و به دنبال راه ساده‌ای برای صادرات هستند، از صادرات غیرمستقیم اقدام می‌کنند. در این نوع صادرات شخص تولیدکننده به هیچ مهارت و تخصصی در روند صادراتی نیاز ندارد؛ بلکه محصول خود را از طریق نماینده خویش و واسطه‌ها صادر می‌کند.

برای خرید از علی بابا چین کلیک کنید.

 این اشخاص هستند که فرایندهای گمرکی و مسائلی مثل اخذ مجوزها را پیگیری می‌کنند. این روش برای تازه‌واردان این عرصه پیشنهاد می‌شود. اما به این نکته توجه کنید که این روش نیز پیچیدگی‌های خودش را دارد. افراد می‌توانند از دو روش برای صادرات غیر مستقیم استفاده کنند. در ادامه مطلب به بیان روش های صادرات غیر مستقیم پرداخته شده است. همچنان ما را همراهی کنید.

روش های متداول صادراتی
روش های متداول صادراتی

انواع روش های صادرات غیر مستقیم

همانگونه که ذکر کردیم روش صادرات غیر مستقیم فقط این نیست که شما از یک واسطه برای فروش کالاهای خود به بازارهای خارجی بهره ببرید؛ بلکه این نوع صادرات نیز انواعی داشته و هر تاجری با توجه به نیاز خود یک مورد را انتخاب می‌کند. در زیر دو روش مرسوم صادرات غیر مستقیم برای شما آورده شده است:

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

صادرات غیر مستقیم اختصاصی

در هر کشوری، شرکت‌هایی تأسیس می‌شوند که به‌عنوان واسطه صادراتی چندین شرکت تولیدکننده، به فعالیت می‌پردازند. این شرکت‌ها از طرف تولیدکننده‌ها، وظیفه ثبت سفارش‌ها و انجام معاملات تجاری کالاهای آنان را بر عهده دارند. اغلب این شرکت‌ها، صاحب کالاهای صادراتی نیز هستند؛ یعنی هم تولید می‌کنند، هم صادر و ریسک‌های معاملاتی را به جان می‌خرند. پیشنهاد مشاوران مجموعه وانیکس به شما تولیدکنندگان محترم این است، تا زمانی که به قوانین و مقررات تجاری آشنایی کامل ندارید و در این حوزه تازه‌کار هستید، از این شرکت‌ها برای انجام فرایندهای معاملاتی بهره بگیرید.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

صادرات غیر مستقیم اتکایی

صادرات اتکایی، به معنی توزیع کالا در کشورهای خارجی است. همان گونه که از نام این روش پیداست، یک تولیدکننده یا شرکت برای فروش محصولات خود به شرکت دیگر اتکا می‌کند. معمولاً شرکت‌های که محصولات صادراتی مرتبط به هم داشته و به‌نوعی محصولات آنان مکمل هم هستند، از این روش استفاده می‌کنند. شرکت‌هایی که به صادرات اتکایی رو می‌آورند رقیب هم محسوب نمی‌شوند.

اکنون می‌خواهیم برای روشن‌تر شدن قضیه، مثال ساده‌ای برایتان بزنیم:

فرض کنید شما تولیدکننده رژلب هستید، ولی هنوز نمی‌توانید این محصول را صادر کنید؛ بنابراین برای پیش‌بردن کار خود به شرکتی که در کار صادرات لوازم آرایشی عمده است، مراجعه کرده و به او درخواست همکاری داده و نمونه محصولات خود را ارائه می‌دهید.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

 در این روش ریسک کار شما کاهش می‌یابد و شرکت مقابل، اکثرا به دلیل سودی که این کار برای او دارد پیشنهاد شما را پذیرفته و به این کار علاقه نشان می‌دهد. در این صورت آن شرکت در ازای دریافت حق‌الزحمه‌ای از شما محصول شما را صادر کرده و همچنین رژ تولیدی شما را به قیمت بیشتری از خرید به فروش می‌رساند.

عوامل تأثیرگذار بر انتخاب انواع روش های صادرات

در بخش فوق در مورد انواع روش‌های موجود برای صادرات کالا، صحبت کردیم؛ اما انتخاب این روش‌ها دل به خواهی نبوده و به عوامل متعددی بستگی دارد:

 • هدف‌های بازاریابی شرکت:

 اهدافی که یک شرکت بازرگانی درزمینه فروش دارد تقاضای بازار، میزان ارزآوری، تعهد مالی و ریسک‌پذیری، همگی عواملی هستند که در انتخاب روش توزیع مؤثر هستند. مثلاً اگرچه سودآوری صادرات مستقیم بیشتر از سایر روش‌ها است؛ اما این روش به منابع مالی گسترده‌ای نیز نیاز داشته و ریسک بالایی نیز دارد.

 • تجربیات و منابع تولیدکننده:

همان گونه که در فوق اشاره کردیم برای افرادی که منابع محدود دارند، استفاده از روش های صادرات غیر مستقیم بهتر خواهد بود. معمولاً شرکت‌های کوچک که سرمایه و منابع محدودی دارند از این روش استفاده می‌کنند. البته هستند برخی شرکت‌های بزرگی که به دلیل غلبه بر برخی مشکلات از جمله محدودیت‌های کشور مقصد، به روش های صادرات غیر مستقیم روی می‌آورند. استفاده از روش غیرمستقیم، برای شرکت‌های تازه‌کاری که معمولاً در مراحل اولیه بین‌المللی هستند پیشنهاد می‌شود.

 • قابلیت‌های واسطه و در دسترس بودن آن

الگوهای توزیع متنوعی در هر کشوری وجود دارد که این کشورها در طی سالیان دراز و با حمایت برخی سازمان‌ها به آن دست یافته‌اند. مثلاً در یک کشوری به‌آسانی می‌توان از طریق واسطه‌ها محصول را به فروش رساند؛ ولی ممکن است در یک کشور دیگر این واسطه‌ها در دسترس نبوده و کار مشکل شود؛ بنابراین آشنایی با حمایت دولت از تولیدکنندگان کشور خود و روش‌های توزیع انحصاری، در انتخاب نوع روش صادراتی ضروری است.

 • ویژگی‌های کالا و خریدار:

اگر تقاضا برای محصولی زیاد باشد و خریداران در یک نقطه خاص تجمع بیشتری داشته باشند، در این صورت فروش راحت بوده و استفاده از روش مستقیم پیشنهاد می‌شود. عامل دیگر مؤثر بر انتخاب روش صادراتی، عادت‌های خریداران است؛ مثلاً برخی مشتریان در طول سالیان، خرید خود را از کانال خاصی انجام داده و تغیری در شیوه آنان رخ نداده است.

عوامل تأثیرگذار بر انتخاب انواع روش های صادرات
عوامل تأثیرگذار بر انتخاب انواع روش های صادرات

در این صورت با شناسایی این کانال‌های خاص شما می‌توانید نوع روش صادراتی خود را انتخاب کنید. بر اساس نکته ذکر شده در فوق، نتیجه می‌گیریم وقتی تجمع مشتریان در منطقه‌ای بیشتر باشد و عادات خرید آن‌ها سخت تغییر کند، این باعث می‌شود فروشندگان به‌راحتی با آنان ارتباط برقرار کرده و به طور مستقیم محصولات خود را صادر کنند.

 • محیط بازار:

در کشورهایی که شباهت فرهنگی کمی با کشور مبدأ دارند، بهتر است از روش های صادرات غیر مستقیم استفاده کرد. علاوه بر این بسیاری از کشورها طبق مقررات حاکم، کالاهای وارداتی را با مالکیت ۱۰۰ درصد داخلی ارائه می‌دهند؛ در این صورت نیز باید صادرات با استفاده از کارگزارهای کشور مقصد انجام شود.

 • کنترل:

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید روی کارها، خودتان نظارت کرده و کنترل بیشتری داشته باشید، روش مستقیم برای شما پیشنهاد می‌شود. البته برای این روش باید ظرفیت‌های لازم مالی، استراتژیک و عملیاتی را داشته باشید. البته در روش غیرمستقیم نیز فروشندگان، از روش‌هایی برای کنترل فرایند استفاده می‌کنند. از جمله فرایندهایی که برای کنترل در این روش استفاده می‌شود عبارت‌اند از: کنترل فرایند و کنترل خروجی.

در کنترل فرایند، تولیدکننده آن دسته از فرایندهایی که واسطه، برای فروش محصول استفاده می‌کند مثل تکنیک‌ها، رویه‌ها، خدمات را بررسی کرده و تحت تأثیر قرار می‌دهد. در کنترل خروجی، مواردی همچون نتیجه فروش، سود حاصل از فروش و شاخص‌هایی از این قبیل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تا اینجا با صادرات و روش‌های موجود برای انجام آن آشنا شدیم؛ همچنین عوامل مؤثر بر انتخاب هریک از این روش‌ها را نیز باهم بررسی کردیم. چون این مقاله به روش های صادرات غیر مستقیم تعلق دارد، اکنون می‌خواهیم مزایا و معایب کلی این روش را بیان کنیم.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین کلیک کنید.

مزیت های کلی صادرات غیر مستقیم

 • به سرمایه‌گذاری در بازارهای خارجی نیازی ندارد.
 • نیاز به تجربه‌های زیاد در خصوص بازارهای بین‌المللی ندارد.
 • با منابع و تجربیات محدود امکان‌پذیر است.
 • موجب افزایش فروش و نقدینگی می‌شود.
 • برای آزمون بازار محصولات و توسعه آنان روش مناسبی است.
 • اقدامات بازاریابی و فروش بر عهده واسطه‌هاست.
 • میزان موفقیت آن در کوتاه‌مدت بیشتر از روش مستقیم است.

معایب کلی صادرات غیر مستقیم

 • سوددهی آن به‌وسیله پرداخت حق‌الزحمه به واسطه‌ها کاهش می‌یابد.
 • کم بودن امکان کنترل روی مصرف‌کننده نهایی و گرفتن بازخورد از او.
 • کم بودن امکان کنترل بر بازاریابی و قیمت‌گذاری محصول.
 • ممکن است واسطه خارجی از محصول شما، پشتیبانی لازم را نکرده و به ارزش و جایگاه کالای شما خدشه وارد کند.
 • فرصت آموختن دانش و کسب تجربه در حوزه بین‌المللی کم می‌شود.
 • وقت‌گیر بودن انتخاب واسطه‌ها.
 • اشتباه در انتخاب واسطه‌ها و در نتیجه از دست دادن فرصت برای ورود به بازارهای بین‌المللی.

سخن پایانی با وانیکس

به دلیل پیچیده بودن امر صادرات و واردات، بهتر است قبل شروع کار، همه جوانب را سنجیده و بعد اقدام کنید؛ زیرا یک اشتباه کوچک درروند کاری شما، ممکن است بر فرایند کلی تجارت آثار سوء زیادی بگذارد. مثلاً اگر شما از مجوزهای لازم صادراتی برای کالایتان آگاه نباشید، فرایند ترخیص آن به طول انجامیده و ممکن است محصول فاسد شود. بنابراین، با تعریفات و نکاتی که گفتیم بهتر است قبل از شروع به کار تجاری، با افراد با تجربه در این زمینه مشورت کرده و یا از شرکتی با سابقه به‌عنوان واسطه استفاده نمایید.

شرکت تجاری وانیکس با سال‌ها سابقه در خصوص صادرات انواع کالاها به کشورهای خارجی می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. همچنین مشاوران این شرکت در همه اوقات می‌توانند به سؤالات تجاری شما پاسخگو باشند. در صورت هرگونه ابهام و سؤالی در این زمینه، با مجموعه ما تماس گرفته و یا با مراجعه به وبلاگ شرکت، مطالب مورد نیازتان را مطالعه فرمایید.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

72 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست