همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

کدام بندر بازرگانی در کنار دریای عمان واقع است

قصد داریم تا در این مقاله به بندر چابهار، بندر بازرگانی نزدیک دریای عمان بپردازیم و اطلاعاتی در مورد آن به شما بدهیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشی و خواندن این مقاله جذاب و کاربردی را از دست ندهید.

موقعیت استراتژیک بندر چابهار

بندر چابهار از نظر جغرافیایی در قسمت شمال دریای عمان قرار گرفته است. اگربه نقشه کشورمان توجه کنید،متوجه خواهید شد که دریای عمان در بخش جنوبی نقشه واقع شده است. بنابراین، بندر چابهار نیز در این بخش قرار دارد. از نظر دسترسی بندر به آب، باید به این نکته اشاره کرد که به خاطر تنها بندر بازرگانی نزدیک دریای عمان بودن، ارتباطات بین‌المللی در حوزه واردات بهبود یافته است. به همین دلیل محدودیتی از نظر مبادلات با کشورهای همسایه وجود ندارد. از نظر تجارت در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری را شاهد بوده‌ایم. نزدیک بودن این بندر با دریا، این امکان را فراهم کرده تا در آینده نزدیک اتصال به شبکه ریلی کشور نیز فراهم شود.

 

 

موقعیت استراتژیک بندر چابهار

یکی دیگر از نکاتی که باعث شده اهمیت تجاری بندر چابهار افزایش پیدا کند، این موضوع است که به غیر از  بندر چابهار ، بندر دیگری در حاشیه خلیج فارس وجود ندارد. پس، نمیتوان از نقش مهم این بندر در کریدور شمال، جنوب چشم‌پوشی کرد.

اهمیت چابهار، تنها بندر بازرگانی نزدیک دریای عمان

دلایل دیگری وجود دارند که باعث شده‌اند اهمیت این بندر اقتصادی دو‌چندان شود. مثلاً می‌توان گفت که بندر چابهار در مسیر ترانزیت و ترانشیب قرار گفته که از نظر اجتماعی و اقتصادی رتبه بین‌المللی آن را گسترش داده است.

همان‌طور که اشاره کردیم، بندر چابهار در جنوب ایران قرار دارد و شهر زاهدان در بخش شمالی این بندر مهم قرار دارد. داد و ستد، تجارت و امور بازرگانی در حوزه این بندر تاریخچه طولانی دارد و سال‌های طولانی است که به عنوان قطب مهم تجاری شناخته می‌شود.

دریانوردی در بندر چابهار

در پنج کیلومتری بندر چابهار یک روستا به نام نیس وجود دارد که نشان‌دهنده تاریخچه طولانی دریانوردی در این بندر است. بنابراین می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که بندر چابهار از زمان‌های خیلی دور که کشور‌های اروپایی با چین و هند مراودات تجاری داشتند، با بعضی کشور‌ها در زمینه واردات و صادرات در ارتباط بوده است.

 

 

دریانوردی در بندر چابهار

 

بندر چابهار در چه سالی تاسیس شد؟

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی صحبت‌هایی در زمینه ساخت بندری تحت عنوان بندر چابهار به گوش می‌رسید. کلید این طرح در سال ۱۳۵۲ زده شد. اما بعد از انقلاب به دلایلی مثل کمبود ، ساخت بندر چابهار نیمه‌کاره ماند و در نهایت متوقف شد. در آن زمان فقط بخش‌هایی از بندر مثل اسکله به سرانجام رسید. در سال ۶۱ و ۶۲ دو بندر با نام‌های شهید کلانتری و شهید بهشتی که جزوی از بندر بازرگانی چابهار بودند به بهره‌برداری رسیده و بخش‌هایی از آن‌ها تکمیل شد. ساخت بندر  شهید بهشتی به دلیل مقارن شدن جنگ تحمیلی و وجوب داشتن بندری در حوزه خلیج فارس بیش از گذشته جدی گرفته شد. این بندر در آن سال‌ها نقش مهمی در زمینه صادرات ایفا می‌کرد. و همان‌طور که گفتیم وجود آن لازم بود.

نقش مهم بنادر حوزه خلیج‌فارس در تجارت

بنادری که در حوزه خلیج فارس قرار گرفتند از نظر تجارت و بازرگانی نقش مهم ایفا می کنند.  یکی از دلایل آن را میتوان استقلال این بنادر بر کرانه دریای عمان و اقیانوس هند دانست. در قرن ۱۶ میلادی پرتغالی‌ها در آب‌های خلیج فارس حضور داشتند. همچنین دولت انگلیس نیز در این بنادر فعالیت می‌کرد و بخش قابل توجهی از تجارت و امور دریانوردی در این ناحیه به وقوع می پیوست. طبق گزارشات, تعداد ۱۱۹ فروند کشتی در آب‌های بندر چابهار وجود داشته که ۶۴ عدد از این کشتی‌ها بادبانی و ۵ عدد تجاری بوده‌اند. وجود دفتر پستی و گمرکی در ۳ بندر بریس، گواتر و پسابندر در سال‌های اخیر حاکی از این موضوع است که فعالیت‌های تجاری در این ناحیه پیشرفت چشمگیری داشته است.

 

 

فعالیت‌های دریایی در قرن ۱۹ و ۲۰

اگر به فعالیت‌های تجاری رخ داده  بندر چابهار در قرون اخیر نگاهی بیندازیم، متوجه این موضوع خواهیم شد که در قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی مبادله تجاری با کشورهای پاکستان و هندوستان جریان داشته است. این روابط مشخص کننده ی روابط پررنگ اقتصادی و تجاری کشور‌های حوزه خلیج فارس با ایران می‌باشد. بندر بازرگانی چابهار نسبت به مناطق ساحلی و شعر‌های جنوبی ایران برتری دارد. که یکی از دلایل این برتری به  موضوع کشتیرانی و رونق حمل و نقل دریایی در این منطقه برمیگردد.

فعالیت‌های دریایی در قرن ۱۹ و ۲۰

خوشبختانه در ناحیه بندر چابهار از نظر منابع آبی هیچ کمبودی وجود ندارد. این امر باعث شده تا کشتی‌های بزرگ بتوانند با سهولت هرچه تمام پهلوگیری کنند. در نتیجه تاسیسات اقتصادی ساخته می‌شوند و از نظر مالی نیز ضربه‌ای به اقتصاد کشور وارد نمی‌شود.

تجربه واردات با وانیکس

شرکت وانیکس در سال‌های اخیر توانسته است تجربه درخشانی در زمینه واردات کالاهای مختلف از کشورهای همسایه مثل پاکستان و حتی چین، امارت و دبی به دست آورد. اگر قصد دارید وارد حوزه تجارت و امور بازرگانی شوید، و نمی دانید با کدام شرکت همکاری کنید توصیه ما به شما شرکت بازرگانی وانیکس است. این شرکت خدماتی مثل خرید عمده کالا و ترخیص از گمرک برای واردات نیز ارائه می‌دهد.

سخن پایانی

بندر چابهار  یکی از بزرگترین و مهمترین بندر بازرگانی نزدیک به دریای عمان است. این بندر  از نظر فعالیت‌های تجاری و اقتصادی در آن منطقه حرف اول را می‌زند. همانطور که در قسمت‌های بالای مقاله نیز گفتیم،  موقعیت استراتژیک بندر چابهار این امکان را به وجود آورده که این منطقه ناحیه ویژه‌ای برای مواقع جنگ و بحران های شدید اقتصادی باشد. سعی کردیم تا در این مقاله اطلاعات مهمی را درباره تنها بندر بازرگانی نزدیک دریای عمان یعنی بندر چابهار در اختیارتان قرار دهیم.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *