عوارض برنج تایلندی

برنج پرطرفدارترین نوع غلات است؛ این غله برای بسیاری از مردم جهان غذای اصلی محسوب می‌گردد و می‌توان گفت برنج و نان جزء جدایی‌ناپذیر سفره یک ایرانی است. برخی از کشورهای خاورمیانه همانند پاکستان، هند، تایلند، ژاپن، آرژانتین، اروگوئه و اسپانیا به تولید برنج و صادرات آن می‌پردازند. آب‌وهوای این کشورها مناسب کشت برنج  است. یکی از مهم‌ترین آنها برنج تایلندی می‌باشد. در ادامه این صفحه از سایت شرکت بازرگانی وانیکس درباره عوارض برنج تایلندی صحبت خواهد شد.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

برنج تایلندی

در میان برنج‌های صادراتی برنج هندی، برنج پاکستانی، برنج تایلندی به‌قدری برای ایرانی‌ها آشنا هستند و همه‌ ما نام آن‌ها را شنیده‌ایم و‌ آن‌ها را پخت کرده‌ایم. اما کمتر کسی وجود دارد که با مضرات و عوارض آن‌ها آشنا باشد. در این نوشتار عوارض برنج تایلندی را عنوان کرده‌ایم.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

برای حمل دریایی از چین با وانیکس کلیک کنید

در مطلب عوارض برنج تایلندی مباحث زیر را بررسی خواهیم کرد.

 • چرا برنج تایلندی ارزان است؟
 • وظایف وزارت بهداشت برای واردات برنج تایلندی
 • مضرات برنج تایلندی
 • عوارض مصرف برنج آلوده
 • چرا با وجود مضرات برنج‌های تایلندی ایرانیان میل به مصرف این برنج‌ها دارند؟
 • سخن پایانی

چرا برنج تایلندی ارزان است؟

در گذشته برنج تایلندی به شمال کشور صادر می‌شد و با ترکیب‌شدن با برنج ایرانی در کیسه‌های برنج ایرانی به بازار عرضه می‌گشت؛ اما امروزه به دلیل تغییر رنگ برنج‌های تایلندی دیگر نمی‌توان آن‌ها را با برنج مرغوب ایرانی ترکیب کرد.

برای انجام گروپاژ با بهترین قیمت با وانیکس کلیک کنید.

چرا برنج تایلندی ارزان است؟
چرا برنج تایلندی ارزان است؟

عمده برنجی که در تایلند تولید می‌شود شامل برنج سفید، برنج چسبناک و برنج جاسمین است که صادرات می‌شوند. سهم بسیاری در کشت برنج این کشور دارند، اما برنج‌های قهوه‌ای، برنج معطر و نیم‌جوش هم کشت می‌شود که سهم کوچکی از برنج تایلندی دارند.

برای استفاد ه از خدمات مشاوره واردات وانیکس به صورت رایگان کلیک کنید.

ارائه برنج تایلندی در مقادیر بسیار زیاد در بازار باعث شده است که برخی شک متقاضی داشتن این محصولات را مطرح کنند. به گفته فعالان بازار برنج‌های تایلندی آن‌قدر از کیفیت پایینی برخوردار هستند که حتی قشر ضعیف جامعه نیز این برنج‌ها را نمی‌خرند.

برای استفاده از خدمات واردات ته لنجی با وانیکس با کمترین هزینه کلیک کنید.

وظایف وزارت بهداشت برای واردات برنج تایلندی

برنج‌هایی که وارد کشور می‌شوند از طرف هیچ نهادی بررسی نمی‌شوند؛ درصورتی‌که باید در ابتدا مورد آزمایش قرار بگیرند. انتظار می‌رود که مراکز دیگر از جمله وزارت بهداشت در این زمینه اقدام کنند. افراد سودجو با استفاده از روش‌های تبلیغات و عرضه ویژگی‌های مانند برنج‌هایی با خاصیت رژیمی، قد کشیدن برنج و کیفیت پخت آن‌ها صحبت می‌کنند. این در حالی است که هیچ نوع برنج طبیعی در سراسر جهان یافت نخواهید کرد که بدون عوارض یا همه ویژگی‌ها را باهم داشته باشد.

برای شرکت در دوره آموزش واردات تا کسب درآمد بالا با وانیکس و معرفی بهترین و پرسودترین کالاها برای واردات کلیک کنید

برنج در کشور ما اغلب در شمال کشور کشت می‌شود، اما نمی‌تواند پاسخگوی نیاز کل کشور باشد‌. از این رو رفع نیاز مردم با واردات برنج‌هایی مانند برنج تایلندی، هندی و پاکستانی به داخل کشور انجام می‌شود. مطابق گفته سخنگوی وزارت بهداشت تنها برنج‌هایی مجوز ورود به کشور را دارند که از هر نظر استاندارد باشند. یعنی سطح آرسنیک، کادمیم، سرب، جیوه، یا هر ماده مضر دیگری در برنج‌ها باید در حد استاندارد و بیشتر از آن نباشد.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین وانیکس کلیک کنید

وظایف وزارت بهداشت برای واردات برنج تایلندی
وظایف وزارت بهداشت برای واردات برنج تایلندی

برنج‌های وارداتی دارای کد ۱۶ رقمی هستند که ثبت از مبدأ می‌شود، یعنی کارشناسان به مزارع کشور مورد نظر می‌روند و از نزدیک از نظر جغرافیایی، نوع محصول، شیوه انبارکردن و بسته‌بندی و نحوه ورود به کشور را بررسی می‌کنند. در داخل کشور نیز از برنج‌های وارداتی نمونه‌برداری می‌شود و بعد از آن مجوز صادر می‌شود که کد ۱۶ رقمی معرف مبدأ تولید و شرکت واردکننده است.

برای خرید از علی بابا چین با وانیکس کلیک کنید

مضرات برنج تایلندی

دوران بارداری زمانی است که مادر باید از سلامتی و تغذیه خود و فرزندش مواظبت کند. برنج تایلندی به دلیل وجود املاح شیمیایی مضر است و بهتر است مورد استفاده قرار‌ نگیرد. برنج تایلندی بعد از یک‌بار شستن پوست‌گیری نمی‌کنند بلکه آن‌ها را می‌جوشانند و بعد از خشک‌کردن پوسته را از دانه جدا می‌کنند که این برنج را پاربویل می‌نامند. رنگ این برنج‌ها به زردی می‌گراید و طعم مطلوبی ندارد. دلیلش این است که مقاومت بیشتری شود و امکان شکسته شدن در هنگام پخت کمتری می‌گردد.

برای آشنایی دقیق با اینکه ریلیز چیست کلیک کنید

 برنج‌های وارداتی تایلندی در زمان نامناسب سم‌پاشی می‌شوند یا در فضای آلوده کشت خواهند شد، در زمان پخت برای جداکردن پوسته مواد شیمیایی و سمی به خورد دانه‌های سفید برنج می‌رود؛ درنتیجه برنج با مقداری مواد مضر و خطرناک وارد بازار عرضه و تقاضا می‌شوند. عدم وجود آفت در این حجم زیاد برنج احتمال استفاده از مواد شیمیایی را در تولید برنج‌های تایلندی اثبات می‌کند.

برای حمل هوایی از چین با وانیکس کلیک کنید

عوارض مصرف برنج آلوده

برنج تایلندی سرطان‌زا است. این بیماری با مصرف مداوم مواد سمی و شیمیایی رخ خواهد داد. مواد شیمیایی موجود در برنج مانند آرسنیک بر روی افراد زیادی واکنش منفی داشته است. آرسنیک به عبارتی مرگ موش است که روی سلامت افراد تأثیر می‌گذارد، آرسنیک در طی صنعتی‌شدن زندگی بشریت به ‌وجود آمده است و در آب‌های آلوده وجود دارد.

آب‌های آلوده دارای ماده آرسنیک برای آبیاری شالیزارهای برنج استفاده می‌نمایند و باعث می‌گردند دانه‌های برنج با مقداری آرسنیک رشد کند. اهمیت قضیه آلودگی برنج به عناصر قارچی و مطالعه آلودگی قارچی برنج در کشور ما بسیار اندک است.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

آلودگی قارچی برنج مورد مصرف به طور مستقیم، در صورت وجود فضای مناسب برای رشد و گسترش قارچ از مسیر گوارشی و یا غیرمستقیم در اثر امکان تولید مایکوتوکسین‌ها در دانه‌ها، حیات و سلامت انسان را به خطر می‌اندازد.

برنج تایلندی به دلیل حذف پوسته و سفیدی دانه، بخش زیادی از ویتامین‌ها و خواص خود را از دست می‌دهد. البته جدال‌های زیادی برای موضوع تراریخته بودن برنج‌های تایلندی شکل گرفته ولی این کشور هیچ‌گونه محصول زراعی تراریخته‌ای را تأیید نکرده است.

برای آشنایی با اصطلاحات بازرگانی کلیک کنید.

چرا با وجود مضرات برنج‌های تایلندی ایرانیان میل به مصرف این برنج‌ها دارند؟

با توجه به مضراتی که برنج تایلندی دارد، همواره بسیاری از ایرانیان در برنامه غذایی خود آن را قرار می‌دهند. برنج‌های ایرانی نسبت به برنج‌های خارجی طعم، عطر و ارزش غذایی بیشتری دارند، اما تقاضا برای برنج‌های خارجی رو به افزایش است. در این قسمت به مهم‌ترین دلایلی که باعث افزایش میل به مصرف برنج‌های خارجی چون برنج تایلندی شده است، می‌پردازیم.

قیمت ارزان نسبت به برنج ایرانی درجه یک

تفاوت قیمت برنج‌های ایرانی و تایلندی، از جمله عواملی است که موجب افزایش مصرف برنج‌های خارجی شده است. اکثر برنج‌های خارجی چون برنج تایلندی قیمت کمتری نسبت به برنج‌های ایرانی درجه یک دارند. برنج ایرانی درجه یک از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. در واقع می‌توان علت کیفیت بالای این برنج‌ها را نحوه کاشت، داشت و برداشت آنها دانست.

برای آشنایی کامل با دموراژ کلیک کنید

قیمت ارزان نسبت به برنج ایرانی درجه یک
قیمت ارزان نسبت به برنج ایرانی درجه یک

برای برنج ایرانی از آب‌های تمیز برای آبیاری برنج‌ها استفاده شده و از مواد نگهدارنده نیز استفاده نمی‌شود. کشاورزان ایرانی باید هزینه زیادی برای کارگر، کود، سم، تراکتور، نگهداری و انبارداری برنج‌ها انجام دهند. همه این عوامل باعث شده تا هزینه کشاورزی برنج‌های ایرانی با افزایش قابل توجهی روبرو باشد.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

عدم اطلاع از مضرات برنج‌های خارجی

عدم داشتن اطلاع درمورد بسیاری از موضوعات باعث شده تا مردم به استفاده از آنها روی بیاورند. این قاعده درمورد برنج‌های خارجی نیز وجود دارد. برنج ایرانی از سالم‌ترین برنج‌ها در سراسر جهان است. همان‌طور که در بالا نیز ذکر شد، برنج‌های ایرانی با آب سالم آبیاری می‌شوند، این در حالی است که برای آبیاری برنج‌های خارجی ممکن است از آب فاضلاب استفاده نمایند که برای سلامت انسان بسیار مضر است.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

اگر دقت کرده باشید برنج‌های ایرانی پس از مدت کوتاهی که نگهداری می‌شوند ممکن است خراب شوند. اما برنج‌های خارجی را می‌توان در مدت‌زمان بیشتری، نگهداری کرد. علت آن هم استفاده از مواد نگهدارنده در برنج‌های خارجی است که باعث طول عمر بیشتر آنها نیز شده است. به کار بردن مواد نگهدارنده در برنج‌ها برای سلامت انسان ضرر داشته و بسیاری از افراد نسبت به آن بی‌اطلاع هستند.

عدم حمایت از برنج ایرانی و شالی‌‌کار‌های ایرانی

یکی از مشکلاتی که در کشور ما و در شالی‌کاری وجود دارد، عدم حمایت از کشاورزان است. کشاورزان ایرانی با مشکلات عدیده‌ای در کار خود مواجه هستند که بسیار مهم است تا مورد حمایت قرار گرفته و مشکلات آنها حل گردد. یکی از این مشکلات، دستمزد بالای کارگران بوده که سبب افزایش هزینه کاشت و برداشت برنج‌های شده است. همچنین کشاورزان از امکاناتی برای انجام کارهای خود برخوردار نیستند.

کارت بازرگانی چیست و چگونه می‌توان کارت بازرگانی گرفت.

 وجود دلالان از جمله عواملی است که باعث متضرر شدن بیشتر کشاورزان شده است؛ بنابراین لازم است تا دولت با وضع قوانینی، دست دلالان را در این زمینه کوتاه کرده و باعث افزایش سود کشاورزان شود. خساراتی که ممکن است به هنگام بارندگی‌های موسمی ایجاد شود نیز از دیگر مشکلاتی است که باعث کاهش سود کشاورزان ایرانی خواهد شد.

واردات بی‌‌رویه برنج

واردات برنج‌های خارجی می‌تواند سود زیادی برای واردکنندگان داشته باشد و همین عامل باعث افزایش واردات این نوع برنج‌ها شده است. در واقع برنج‌های خارجی از قیمت کمتری نسبت به برنج‌های داخلی برخوردار هستند. هزینه تولید این برنج‌ها کمتر از هزینه تولید آن در داخل کشور است که سبب کاهش قیمت نیز شده است. با افزایش واردات این برنج‌ها، عرضه آنها نیز بیشتر شده و از این رو قیمت کاهش پیدا می‌کند. همه این عوامل باعث می‌شود تا مصرف‌کنندگان به خرید برنج‌های خارجی روی بیاورند.

برای واردات بدون کارت بازرگانی با وانیکس با کمترین هزینه و در سریع‌ترین زمان کلیک کنید

پخت آسان برنج‌های خارجی

پختن برنج‌های ایرانی روش خاصی دارد که بسیاری از افراد آن را نمی‌دانند. اما پختن برنج‌های خارجی به‌راحتی انجام شده و زمان کمتری را نیز صرف می‌کند. اما با این وجود، برنج‌های ایرانی از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار هستند و درصورتی‌که افراد با نحوه پخت آنها آشنا گردند می‌توانند از این کیفیت بهره‌مند شوند.

بعضی از برنج‌های خارجی که امروزه وارد کشور شده‌اند کیفیت مطلوبی ندارد؛ برنج ایرانی از کیفیت و طعم خوبی برخوردار است که به طور تقریبی قیمت یکسانی با برنج‌های خارجی دارند. انواع برنج‌هایی که در آن‌ها مواد نگهدارنده استفاده نمی‌شود، سالم هستند اما بیشتر در معرض شته زدن قرار می‌گیرند که در این صورت باید شرایط نگهداری از آن‌ها را رعایت کنید.

سخن پایانی

کشورها برای اینکه بتوانند به تقاضای برخی کالاها در کشور پاسخ دهند اقدام به واردات آن از دیگر کشورها می‌کنند. یکی از این موارد برنج است و برنج تایلندی یک نمونه آن است. در ایران برنج به‌عنوان ماده غذایی که بسیار استفاده می‌شود، شناخته شده است.

با توجه به قیمت کمتر برنج‌های خارجی و پخت آسان آنها بیشتر مورد استقبال گرفته و بازار خوبی دارند. اما نکته مهمی که در این مورد وجود دارد، مضراتی است که در برنج‌های خارجی دیده می‌شود. بسیاری از برنج‌های خارجی حاوی مقادیر زیادی سموم آرسنیک هستند که باعث آسیب به بدن می‌شوند. این سم به خصوص برای زنان باردار بیشتر ضرر دارد.

۱.۵/۵ (۲ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

1,000 تعداد بازدید

دیدگاه ها

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • علی نوکرپور
  ۱۴۰۱/۰۹/۱۱ ۲۳:۱۳

  مگر ایران برنج خوب هم داره شمالی جماعت کلک رو بشناسی هیچ وقت برنج ایرانی نمیخری

  پاسخ
  • تیم تولید محتوا وانیکس
   ۱۴۰۱/۰۹/۱۴ ۱۰:۴۰

   سلام و درود
   متاسفانه بازار برنج ایرانی به دلیل عدم حمایت از کشاورزان، انحصاری شده و کشاورز مجبور هست برنجش رو توی بازاری که سودش بیشتره بفروش برسونه که این باعث میشه برنج ایرانی به راحتی به دست مصرف کننده ایرانی نرسه.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست