بازار گاوی چیست؟

بازار گاوی

اگر سابقه فعالیت در بازارهای مالی مثل ارزهای دیجیتال یا فارکس را داشته باشید حتماً این اصطلاح به گوشتان خورده است. در بازار سهام ایران نیز این اصطلاح کاربرد داشته و بیانگر روند حرکتی در بازار است. برای نمونه شاید تابه‌حال شنیده باشید که فلان ارز دیجیتال یا فلان سهام دارای بازار گاوی است.

اکثر افراد تازه‌کار و یا مبتدی شاید با شنیدن این عبارت متعجب شوند که در دنیای ارزهای دیجیتال یا هر نوع بازار مالی دیگر، چنین اصطلاحی چه کاربردی می‌تواند داشته باشد. به‌طورکلی برای اینکه سریع بتوان نحوه حرکت بازار را بیان نمود این عبارت به کار برده می‌شود.

در ادامه این مقاله از مجموعه وانیکس، قصد داریم این عبارت را برای شما بیشتر باز کرده و موارد مرتبط به آن را بیان نماییم. اگر جزو افرادی هستید که به فعالیت در بازارهای مالی علاقه‌مند بوده و دوست دارید درباره این نوع بازارها به اطلاعات بیشتری دست یابید به شما پیشنهاد می‌کنیم هرگز مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

فهرست مطالب بازار گاوی چیست؟:

  • تعریف بازار گاوی
  • بهترین استراتژی بازار گاوی
  • ویژگی های بازارهای گاوی
  • تله گاوی چیست؟
  • استراتژی تله گاوی چه کاربردی دارد؟
  • سخن پایانی

تعریف بازار گاوی

یکی از مهم‌ترین اصول بازارهای سرمایه، روند بازار است که نشانگر مسیر حرکت (نزولی یا صعودی) یک دارایی در بازار است. برای اینکه فرد قادر باشد روند بازار را تشخیص دهد، نیاز به شناخت اصول تحلیل تکنیکال دارد؛ با شناسایی این اصول، فرد می‌تواند به درستی نمودارها و جداول را تفسیر نماید. همان‌طور که در فوق نیز اشاره نمودیم، بازار گاوی (Bull market) نیز از جمله واژه‌هایی است که برای توصیف وضعیت بازار سرمایه به کار گرفته می‌شود. زمانی که روند بازار روبه‌رشد بوده و قیمت سهام نیز روبه افزایش گذاشته باشد، می‌گویند «Bull market» است.

تعریف بازار گاوی

 بهترین استراتژی بازار گاوی

برای تجارت، بازار گاوی یک بازار نسبتاً ساده به شمار می‌رود؛ زیرا یکسری از ساده‌ترین و بهترین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری را شامل می‌شود. حتی در برخی مواقع که شرایط بازار Bull market مطلوب است، سرمایه‌گذاران بی‌تجربه نیز عملکرد خوبی را از خود به نمایش می‌گذارند. با همه موارد گفته شده، باز یک اشتباه ساده در این بازار، می‌تواند ضرر زیادی را برای سرمایه‌گذار به همراه داشته باشد؛ بنابراین فرد باید چگونگی روند بازار را درک نموده و برای عملکرد صحیح، یک تصمیم درست اتخاذ نماید.

 

 

این نکته نیز قابل‌ذکر است که اصطلاح نقطه مقابل بازار گاوی، بازار خرسی است. بازارهای گاوی، بازارهایی هستند که در آن‌ها قیمت یک دارایی روند صعودی به خود می‌گیرد. قیمت یک سهم بورس یا ارز دیجیتال در چنین بازاری افزایش پیدا می‌کند.

افراد در چنین حالتی، به خرید دارایی، تمایل نشان می‌دهند؛ چون با فرض اینکه قیمت یک ارز دیجیتال دچار افزایش شود، هرچه زودتر آن را خریداری کنند سود بیشتری نصیبشان می‌شود. با این پیش‌بینی، تریدرها نیز اغلب به پوزیشن‌های خرید وارد می‌شوند. از همین رو، خریداران درصد زیادی از بازار را تشکیل می‌دهند. در چنین بازارهایی، خریداران نیز به گاوهای بازار مشهور بوده و از افزایش پیدا کردن قیمت یک ارز دیجیتال سود می‌برند.

در بازارهای گاوی، فروش می‌تواند به ضرر تریدرها باشد؛ چون در این نوع بازار، همواره قیمت یک دارایی در حال بالا رفتن بوده و با افزایش قیمت، فرد مجبور خواهد بود برای خرید دوباره ارز دیجیتال و یا یک سهم پول بیشتری پرداخت نماید؛ پس با این توصیفات، بهترین استراتژی بازار گاوی، خرید دارایی است.

درک این مطلب برای یک سرمایه‌گذار مبتدی نیز بسیار ساده است که در مواقع افزایش قیمت، استراتژی منطقی، خرید دارایی محسوب می‌شود. با افزایش قیمت در بازار Bull market، همان‌طور که پیش‌بینی می‌کنید، هیجان بازار افزایش یافته و میزان تقاضا برای خرید دارایی نیز بیشتر می‌شود؛

با افزایش تقاضا، افزایش قیمت یک امر منطقی است؛ اما همواره باید این نکته را در نظر داشته باشید که روند افزایش قیمت در هیچ بازاری همیشگی نبوده و برخی موارد در دنیا می‌تواند این روند را کاهش دهند. مثال ساده این موضوع همان شیوع کرونا در چند سال اخیر است که موجب از بین رفتن بازارهای گاوی زیادی در بین چندین هفته شد.

با همه موارد اشاره شده در فوق، در بازار گاوی اغلب سرمایه‌گذاری‌ها صعودی هستند؛ هرچند که امکان دارد طی دوره کوتاه‌مدت، در این بازار افت قیمت مشاهده شود؛ اما در همین دوره‌ای که بازار Bull market دچار روند نزولی شده (به اصلاح بازار خرسی شده) اگر فرد سرمایه‌گذار، استراتژی‌های مناسب تجاری را دنبال کند می‌تواند به موفقیت دست یابد.

درست است که بازارهای گاوی بازارهای ساده‌ای محسوب می‌شوند؛ اما تشخیص این بازارها از روی نمودار به دلیل سرعت بالای آن‌ها سخت بوده و دقت بالایی را طلب می‌کند؛ بنابراین فرد می‌تواند با دقت زیاد در نقطه اوج و یک تصمیم سریع، سود زیادی را کسب کند.

به طور کلی استراتژی که در بازار گاوی باید در پیش گرفته شود این است که با پیش‌بینی افزایش قیمت یک دارایی به صورت همیشگی، فرد باید همه سرمایه خود را وارد بازار نماید تا در نهایت بیشترین سود را کسب کند.

 بهترین استراتژی بازار گاوی

ویژگی های بازارهای گاوی

یقیناً افزایش قیمت در بازار، باعث بروز رفتارها خاصی از طرف سرمایه‌گذاران می‌شود. در این حالت امکان دارد یک فرد که بین افراد جامعه مشهور است وارد بازار شده و افراد دیگر نیز به تبعیت از او وارد آن بازارها شوند. به همین خاطر است که افراد معروف علاقه زیادی به بازارهای گاوی نشان می‌دهند.

چنین شرایطی افزایش تقاضا و کاهش عرضه را در پی خواهد داشت و این مورد نیز باعث افزایش همواره قیمت دارایی‌ها خواهد شد. افرادی که از قبل در بازار بودند در چنین شرایطی قدرت خرید بیشتری پیدا می‌کنند و خرید بیشتر نیز مساوی سود بیشتر آنان خواهد بود.

افراد فعال در بازار گاوی اغلب دارای اعتمادبه‌نفس زیادی هستند و با گذشت زمان و فعالیت هر چه بیشتر در این بازارها بر میزان اعتمادبه‌نفس آن‌ها افزوده می‌شود. به طور کلی آن دسته از سهام و یا ارزهای دیجیتال که در شرایط بازار گاوی هستند، میان مردم به سرعت معروف می‌شوند. در این میان آنچه باعث افزایش جذب سرمایه‌گذاران به خود می‌شود، ارزهای دیجیتال با بازار گاوی هستند که میان افراد سروصدای زیادی به پا می‌کنند.

در این حالت حتی اگر دررابطه‌با بازار ارز دیجیتال، خبرهای بدی نیز منتشر شود باز نمی‌تواند تاثیر چندانی روی روند بازار داشته باشد؛ چون در این حالت نیز بسیاری از کاربران در حال خرید بوده و همواره میزان تقاضا بیشتر از میزان عرضه است. در مقابل اگر از این بازارها خبرهای خوبی منتشر شود باعث افزایش بیشتر هیجانات شده و خبرها تأثیر بیشتری روی بازار می‌گذارند.

تله گاوی چیست؟

درباره تله گاوی یا Bull Trap باید بگوییم، در دورانی که در بازار قطعیت وجود ندارد و یا درباره عملکرد یک دارایی، اطلاعات غلطی منتشر می‌شود، از این اصطلاح استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که این اتفاق با فرض معکوس شدن روند نزولی به صعودی، تریدرهای بی‌تجربه را به افزایش قیمت متقاعد می‌کند، به آن «تله» می‌گویند. ریزش قیمت در این حالت، ضررهای سنگینی را به معامله گران وارد می‌کند. تشخیص بول ترپ نیز مانند بسیاری دیگر از رویدادهای بازار کریپتو کار آسانی نیست.

همان‌طور که در فوق نیز اشاره شد، تله گاوی می‌تواند با ایجاد فرض معکوس و ریورسال شدن روند نزولی در افراد و اقدام به خرید ارز توسط آن‌ها، عواقب سنگینی را بر جای گذارد. برای درک عمیق این موضوع، فرض نمایید که چارت قیمت ارز دیجیتال مدنظر خود را درحالی‌که در یک روند نزولی است بررسی می‌کنید.

 

 

 پس از مدتی مشاهده می‌کنید که قیمت ارز به فاز «رنج (Range)» وارد شده و در یک محدوده ثابت به صورت خنثی نوسان می‌کند. در این هنگام برای سوق دادن قیمت به جهت مخالف، خرس‌ها و گاو‌ها در حال جنگ با یکدیگرند. خرس‌ها یا همان فروشندگان، در تلاش برای رساندن قیمت به کف‌های جدید و گاوها یا همان خریداران درصدد بالا نگه داشتن قیمت‌ها هستند.

حال بعد از همه این‌ها، تصور کنید که با پیروزی خرس‌ها، منطقه رنج رو به پایین شکسته شده و قیمت‌ها به کف جدیدی رسیدند؛ اما دقیقاً هنگامی‌که روند نزولی به ظاهر در حال ادامه خواهد بود، با بازگشت گاوها به بازار، قیمت‌ها به سقف قبلی می‌رسند.

در نظر اکثر تریدرها این اتفاق، یک سال صعودی محسوب می‌شود و با تصور پایان روند نزولی، آن‌ها به خرید اقدام می‌کنند؛ اما این رشد قیمت، متاسفانه یک اتفاق موقتی بوده و با ادامه یافتن روند نزولی، به آن دسته از تریدرهایی که اقدام به خرید در نزدیکی سقف قیمت کرده بودند، ضررهای سنگینی وارد می‌شود.

تله گاوی چیست؟

استراتژی تله گاوی چه کاربردی دارد؟

توسط همه تریدرها از تله گاوی به صورت روزانه و بلندمدت جهت کسب سود از معامله‌گران مبتدی و ناآگاه استفاده می‌شود. برای تریدرهای روزانه، Bull Trap می‌تواند در هنگام بازگشت مجدد ارز به سقف قیمتی پیشین فرصتی برای شورت کردن رمز ارز باشد. در این صورت، روند نزولی قیمت، مجدد در پیش گرفته شده و موجب کسب سود برای این افراد می‌شود.

برای تریدرهای بلندمدت، موقعیت تله گاوی، برای خرید ارز دیجیتال مورد نظر در قیمت پایین، فرصتی را به ارمغان می‌آورد. این افراد قادر هستند تا روند صعودی بعدی، دارایی مربوطه را نگهداری و هولد کنند.

سخن پایانی

در این مقاله از وبلاگ وانیکس درباره یکی از مفاهیم گسترده در بازارهای مالی به نام بازار گاوی صحبت کردیم. در این مطلب تمام تلاش ما بر این بود که شما را به صورت مختصر و مفید با این مفهوم آشنا نماییم، اما همان‌طور که می‌دانید بازارهای مالی و مباحث مربوط به آن پیچیدگی‌های زیادی دارند که صحبت در مورد همه آن‌ها در یک مطلب، خارج از توان بود.

 

 

به‌طورکلی، ساده‌ترین راه برای موفقیت در این نوع بازارها، پیروی نمودن از روند کلی بازار است. در بازارهای اقتصادی یک جمله معروف وجود دارد که می‌گوید: روند بازار را دوست خود تلقی کرده و هیچ‌وقت سعی نکنید با این دوست خود در خلاف جهت حرکت کنید.

با پیروی از این اصل، شما می‌توانید در همه بازارها و مخصوصاً در بازار گاوی، در صورت بی‌تجربه و مبتدی بودن نیز، سرمایه خوبی را به دست آورید؛ اما همیشه برای جلوگیری از ضرر و زیان، مدیریت صحیح ریسک نکته‌ای مهم است. در نهایت امیدواریم خواندن این مقاله از وبلاگ وانیکس در افزایش اطلاعات شما در این خصوص، تاثیر مثبتی گذاشته باشد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش واردات از چین وانیکس