همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

بازار خرسی چیست و بهترین استراتژی بازار خرسی چیست

بازار سرمایه و فرایند‌های وابسته به آن دارای مفاهیم کلیدی و ساختارهای متخص به خود است. همین امر به اشخاص قابل و ریسک پذیر، فرصت کسب سود و تجارتی تضمین شده را می‌دهد به خصوص هنگامی که بازار دچار روند نزولی می‌شود؛ چرا که در این هنگام فرصت خرید و کسب سود افزایش می‌یابد. این اتفاق ارتباط مستقیمی با بازار خرسی و استراتژی‌های برتر آن دارد به همین جهت ما در این مقاله به بیان مفهوم بازار خرسی، خصوصیات و بهترین استراتژی آن می‌پردازیم.

 

 

تعریف بازار خرسی

بازار خرسی یا Bear market به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن سهام‌های عرضه شده روند نزولی پیدا کند، به گونه‌ای که این رکود کلیه معاملات بازار سرمایه را دربر بگیرد. در حالت بازار خرسی ما با روند منفی در بازار روبه رو خواهیم بود؛ چرا که در وضعیت نزول سهام، تقاضا به شدت کاهش یافته و در مقابل عرضه افزایش می‌یابد.

تعریف بازار خرسی

در چنین وضعیتی چون سرمایه گذاران از خرید رمز ارز‌ها خودداری می‌کنند. قیمت سهام به شدت کاهش خواهد یافت و همین امر سبب ایجاد یک جو بسیار منفی نسبت به عرضه‌کنندگان بازار سرمایه خواهد شد. بازار خرسی عموما به سبب رفتار اشتباه و غیر اصولی سرمایه‌گذار یا تحولات سیاسی و اجتماعی رخ می‌دهد. ما در زیر به شرح هر یک از عوامل ایجاد این بازار می‌پردازیم.

 

 

رفتار نادرست سرمایه گذار

تجارت در بازار سرمایه مستلزم برخورداری از توان و قدرت اعتماد بالا است .اگر سرمایه گذار توان ریسک‌پذیری نداشته باشد با کوچک ترین تحول و نزولی در بازار اقدام به فروش سهام خود می‌کند. همین اقدام یکباره و هیجانی سبب ایجاد تنش در بازار سرمایه و ایجاد آن می‌شود.

تحولات سیاسی و اجتماعی

تحولات سیاسی اجتماعی یکی از دلایل اصلی ایجاد بازار خرسی و تنش در بازار است. جهت گیری‌های سیاسی، اتفاقات اقتصادی، تحریم، جنگ، تغییر اقتصاد جهانی، حوادث ناگهانی مانند بیماری از جمله عواملی است که می‌تواند سبب ایجاد روند نزولی در بازار شود. یکی از سوالات معمول در خصوص این موضوع علت نام گذاری بازار خرسی است. درحقیقت باید گفت دلیل موجه و خاصی برای نام گذاری این تحولات وجود ندارد؛ با این حال به گفته متخصصان بازار سرمایه از آنجایی که حالت تدافعی حیوان خرس به شکل بالا بردن پنجه و کشیدن آن است، سرمایه گذاران نیز در بازار خرسی سعی در پایین آوردن قیمت دارند.

 

 

خصوصیات بازار خرسی

  • در این بازار روند منفی و نزولی در روند سرمایه‌گذاری ایجاد می‌شود،‌ از سوی دیگر انتشار خبر‌های منفی و تنش موجود نیز می‌تواند این مشکل را دوچندان کند. وضعیت منفی بازار سبب می‌شود تا درصد خرید کوین جدید به شدت کاهش پیدا کند و همین امر می‌تواند در سود و سرمایه سرمایه گذار موثر باشد.
  • در این نوع بازار تقاضا بسیار کاهش یافته و خریداران میلی به خرید کوین نخواهند داشت، همین امر سبب رکود بازار و کاهش حجم معاملات خواهد شد. از سوی دیگر درصد عرضه افزایش می‌یابد که خود این امر می‌تواند سبب ایجاد صف‌های سنگین فروش شود.
  • در این بازار قیمت اوراق بهادار از ۲۰ درصد یا بیشتر به کاهش رسیده و دچار رکود می‌شود.
  • افت قیمت و روند نزولی نسبتا طولانی و ثابت سبب ایجاد بازار خرسی می‌شود. پس هر رکودی را نمی‌توان در آن تعبیر کرد.
  • در این بازار هیجان و ترس از دست دادن سرمایه و همینطور رفتار‌های گله‌ای و عجولانه در جهت رفع ضرر می‌تواند وضعیت بازار خرسی را تشدید و خروج از آن‌ را دشوارتر سازد.
  • تغیرات نرخ مالیات، کاهش سود کسب و کار ، اقتصاد ضعیف و مداخله دولت در بازار سرمایه از علت‌های اصلی ایجاد این بازار است.
  • بازار خرسی می‌تواند بازه‌های مختلفی داشته باشد، به گونه‌ای که بعضا رکود و روند نزولی بازار تا حدود ۲۰ سال هم ادامه پیدا کرده است. به همین جهت اگر تدابیر هوشمندانه در جهت بازار سرمایه سنجیده نشده یا حمایت‌های مالی مورد نیاز صورت نگیرد، این امر می‌تواند سبب ضررده شدن این بازار شود.
  • در این بازار عموما در اوج‌های قیمتی و وضعیت به سامان بازار شروع به شکل‌گیری می‌کند، به همین جهت سرمایه گذاران باید کاملا با رویداد‌ها و وقایع پیش رو آشنا بوده و یا اینکه دست کم آن‌ها را پیش‌‌بینی کنند.

بهترین استراتژی بازار خرسی

رها شدن و کاهش ضرردهی یا حتی کسب درآمد از این وضعیت مستلزم رعایت سازوکار‌های تعبیه شده و به کارگیری استراتژی‌های تضمین شده است. در غیر این صورت روند نزولی بازار ادامه‌دار بوده و سرمایه‌گذار را با کاهش به سزای سرمایه مواجه می‌کند. به همین خاطر مدیریت بحران و ریسک مهم‌ترین چیز در خروج از این وضعیت است. با وجود این تفاصیل ما در زیر به بهترین استراتژی برای رهایی از بازار خرسی می‌پردازیم.‍

بهترین استراتژی بازار خرسی

کاهش میانگین ورود

یکی از بهترین راهکار‌ها در مقابله با این وضعیت به خصوص در مورد سرمایه گذاران بلند مدت، کاهش میانگین ورود است. چرا که در این بازار ما با روند نزولی شدیدی روبه رو هستیم؛ پس نیاز است که سرمایه گذاران میانگین ورودی خود را تا حد لازم کاهش دهند. به عنوان مثال فرض کنید شما سهامی را به قیمت ۲۰ دلار خریداری کرده‌اید و حال قیمت آن سهام به اندازه ۱۰ دلار سقوط و نزول می‌کند.

برای جبران این کار شما باید به اندازه سرمایه‌ای که در ۲۰ دلار ورود کردید، در ۱۰ دلار نیز ورود کنید. به گونه‌ای که قیمت سهام به ۱۵ دلار برسد، حال اگر بیشتر از آنچه که بر ۲۰ دلار وارد کردید، به ۱۰ دلار وارد کنید، در ۱۵ دلار به سوددهی خواهید رسید.

 

 

استفاده از سبد‌های سرمایه گذاری متنوع

استفاده از سبد‌های سهام متنوع نه تنها در این بازار بلکه در تمامی دوره‌های سرمایه گذاری در بازار خرسی می‌تواند مفید واقع شود، به همین خاطر بهتر است تا با تنوع در سبد سهام به خصوص در بخش‌های ارز دیجیتال وسهام‌های عرضه شده، درصد ریسک سرمایه خود را کاهش دهید و سرمایه را با توجه به ریسک‌های احتمالی تقسیم‌بندی کنید. همین امر از ضرر‌های کثیر شما در هنگام بروز بازار خرسی جلوگیری خواهد کرد و یا اینکه آن را به حداقل خواهد رساند.

بازی مرگ

از بازی مرگ به عنوان یکی از بهترین استراتژی‌های درنظر گرفته شده در بازار خرسی یاد می‌شود. این استراتژی برگرفته از عملکرد خرس در هنگام مواجه با یک فرد مرده است؛ چرا که خرس در این حالت به انسان مرده آسیبی وارد نخواهد کرد. بازی مرده نیز کاملا به این معناست که در هنگام مواجه با بازار خرسی سعی کنید تا سهم‌ها و رمز ارز‌های خود را نقد کنید، این امر می‌تواند سبب نجات سبد سهام و پرتفوی شما از ضرر شود.

استفاده از روش DCA

روش  DCAبه شما می‌گوید که به جای اینکه به یکباره یک رمز دیجیتال بخرید سرمایه خود را تقسیم کرده و در بازه‌های زمانی مختلف مثل سه ماهه یا پنج ماهه به خرید بپردازید. این امر سبب می‌شود که در هنگام مواجه با بازار و ریزش یکباره قیمت از سرمایه خود حفاظت کنید و همچنین ضرر کمتری را متحمل شوید.همچنین این امر می‌تواند به سودآوری بیشتر شما در بلند مدت کمک کند، پس هر چقدر این فاصله خرید ارز طولانی تر باشد، سود بیشتری نیز حاصل خواهد شد و به دنبال آن نیز ضرر کاهش خواهد یافت.

سرمایه گذاری در استیبل کوین ها

با وجود ثبات استیبل کوین‌ها در هنگام بازار خرسی می‌توان با سرمایه‌گذاری در این بخش به سوددهی رسید. در واقع؛ در این هنگام سرمایه‌گذار با خرید و نگهداری دارایی سبب نقدینگی پلتفرم‌های دیفای می‌شود. خود این موجب می‌شود تا فرد از این طریق به سوددهی قابلی دست پیدا کند. یکی از راه‌های مناسب در سرمایه‌گذاری استیبل کوین‌ها استفاده از صرافی‌های متمرکز است، البته باید گفت ریسک کار از  این طریق بالاست.

شناسایی بخش های در حال رشد

از آنجایی که بعضی از ارز‌های دیجیتال حتی در بازار خرسی نیز ارزش خود را حفظ می‌کنند. شما می‌توانید با شناسایی این سهام و ارز‌ها و سرمایه‌گذاری در آن‌ها به سود خوبی برسید. عموم این ارز‌های دیجیتال متعلق به پروژه‌هایی است که دربازار سرمایه از دخالت کمتری برخوردار هستند، به همین جهت نوسانات این بخش از بازار نیز بر آن‌ها کمتر خواهد بود. ارز‌های متعلق به صنعت بازی و یا پروتکل‌های شرط بندی از دسته بخش‌های دارای رشد است، البته این یک امر نسبی است و ممکن در شرایط گوناگون متفاوت باشد.

معامله های شورت

معامله‌های شورت از جمله ابزار‌هایی است که می‌تواند به هنگام بازار خرسی به کمک شما بیاید. در این هنگام شما می‌توانید با پیش بینی ارز‌های دیجیتال ریزشی وارد معامله شده و در صورت درست بودن حدس خود نسبت به ریزش ارز به سود برسید.همچنین این ابزار به شما کمک می‌کند تا ارز‌های دیجیتال را ابتدا در قیمت‌های بالا فروخته و سپس همان را در قیمت پایین خریداری کنید.

معامله های شورت

استفاده از پول‌های اضافه برای سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری در سهام به خصوص در هنگام بازار‌های خرسی می‌تواند سبب متحمل شدن ضرر و از دست رفتن سرمایه شود، به همین خاطر بهتر است پول‌هایی را که به آن‌ها نیاز ندارید را وارد بازار سرمایه کنید. در حقیقت سرمایه گذاری با پول‌های پس انداز و وام در هنگام مواجه با بازارهای خرسی می‌تواند نتیجه معکوسی را برای شما به بار آورده و وضع را دشوار سازد.

 

 

سخن پایانی

سرمایه‌گذاری در بازار‌های سرمایه در زمره پرریسک‌ترین مشاغلی است که از آن یاد می‌شود. همچنین روند این دسته از بازارها همیشه صعودی نبوده و در بسیاری از موارد با روند نزولی وضرر همراه بوده است، به همین خاطر اگر قصد ورود و فعالیت در این عرصه را دارید باید با تمامی سازوکارها و موارد احتمالی موجود آن آشنا شوید.

موفقیت و کسب سود در این عرصه مستلزم شناسایی بهترین مقصد‌های تجاری برای سرمایه گذاری است. ما برای این امر شرکت وانیکس را به شما پیشنهاد می‌کنیم شرکت وانیکس به عنوان یک شرکت فعال در عرصه واردات از چین و امارات با سابقه‌ای درخشان در این عرصه و بازار سرمایه می‌تواند به عنوان یک مرکز سرمایه‌گذاری پر سود برای تمامی سرمایه‌ها شناخته شود.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *