همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

معرفی بازارهای مالی پر ریسک

اگر فرد هنگام انجام معاملات نسبت به ریسک آگاهی نداشته باشد هزینه‌های خیلی بالایی را باید بپردازد. برای سرمایه‌گذاری در هر بازاری باید در آن عنصر شانس را حذف نمود و یک معامله منطقی و دقیق بر اساس علم و آگاهی و نه حرف دیگران و کورکورانه انجام داد. همانطور که می‌دانیم هیچ فرمول یا راه‌حلی برای اندازه‌گیری یا از بین بردن بازارهای مالی پر ریسک  وجود ندارد. اما با مدیریت و یادگیری صحیح می‌توان از میزان ریسک و خطر در سرمایه‌گذاری کاست. در دسته‌بندی بازار سرمایه‌گذاری پرریسک و کم‌ریسک، به آن معنا نیست که در بازار کم ریسک اصلا خطر و زیان یا ضرری متوجه سرمایه نیست. در اصطلاح به بازار کم ریسک low risk inrestments  گفته می‌شود. البته در سال‌های اخیر شرکت‌هایی بر مبنای علم و تجربه و دانایی به وجود آمده‌اند که به طور تقریبی بر اساس نوسانات بازار ریسک سرمایه‌گذاری  را تخمین می‌زنند. البته هیچ قطعیتی در میزان ریسک وجود ندارد. در بازار اقتصاد ریسک به انتظار سود وابستگی دارد.

 

 

عوامل موثر و بازدارنده در کنترل بازارهای مالی پر ریسک

بعضی از عوامل ریسک سرمایه‌گذاری  را به موجب نوسانات بازار  شرح می‌دهند که بسیار مورد توجه بوده و هیچ ثباتی در آن وجود نخواهد داشت. یا احتمال دارد بازار ثابت نماند و سرمایه‌گذاران را در برابر مقادیر بیشتری از نتایج بالقوه قرار دهد؛ البته الزاما به این معنا نیست که می‌توان از آن نتایج با عنوان سرمایه‌گذاری‌های پرخطر نام برد.هنگامی سرمایه شما متضمن ریسک می‌گردد که بازار آن به طور دائمی با روند کاهنده را طی کند. به همین خاطر نوسانات را نمی‌توان ریسک قطعی نامید. چند عامل موثر در کنترل ریسک به شرح زیر هستند:

  • بازده یا Reward
  • تحقیق در مورد عملکرد سالانه دارایی
  • تحت نظر گرفتن نقدینگی دارایی

عوامل موثر و بازدارنده در کنترل بازارهای مالی پر ریسک

بعد از شناسایی و محاسبات تقریبی میزان ریسک در سرمایه‌گذاری  نوبت به یادگیری عوامل بازدارنده در ریسک است. تقریبا در همه بازارهای اقتصادی ریسک و خطر وجود دارد و تنها عامل کاهش دانش، مهارت و تجربه می‌تواند باشد. در واقع می‌توان گفت هیچ عامل باز دارنده‌ای برای نبود ریسک در کار نیست. سبد سرمایه یکی از تکیه‌گاه‌هایی است که به سرمایه‌گذار کمک شایانی در داشتن دارایی بیشتر می‌کند.

 

 

نقش سبد سرمایه در بازارهای مالی پر ریسک چیست؟

سبد سرمایه portfolio یکی از ابزارهایی است که در انجام معاملات از آن به عنوان کاهنده‌ی ریسک استفاده می‌کنند. اوراق قرضه دولتی، اوراق قرضه شرکتی، سرمایه‌گذاری در مسکن و املاک، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سهام‌های بورس، طلا و ارز، ارزهای دیجیتالی از انواعی هستند که در آن از سبد سرمایه استفاده می‌کنند.

نقش سبد سرمایه در بازارهای مالی پر ریسک چیست؟

این ابزار به فرد می‌آموزد که نباید سرمایه خویش را در یک کلاس قرار داد. با این کار اگر سرمایه‌گذاری  با شکست مواجه شود، تمام سرمایه ی خود را از دست می‌دهد؛ اما اگر سرمایه‌گذاری در کارها یا کلاس‌های مختلف باشد در صورت سقوط یک کار مابقی دارایی برای فرد باقی خواهد ماند.

 

 

انواع معاملات بازارهای مالی پر ریسک

رویای یک شبه پولدار شدن برای همه شیرین و ارزشمند است. طمع عامل از بین رفتن سرمایه اکثر سرمایه‌گذاران است. با این رویا فرد به طور آگاهانه، اما با حرص و طمع به سوی معاملاتی می‌رود که در آن ریسک زیادی وجود دارد و در اکثر موارد باعث از بین رفتن سرمایه فرد می‌شود.

با داشتن برنامه و سبد سرمایه می‌توان خطر سرمایه‌گذاری را کاهش داد و به موفقیت رسید. معاملات پر ریسک مانند معاملات ارز دیجیتال، بیت کوین‌ها، طلا و خودرو هستند. به اختصار در مورد چند نمونه از بازارهای پر خطر توضیح می‌دهیم.

نقش ارز دیجیتال در بازارهای پر ریسک

ارز دیجیتال cryptocurrency شکل دیگر پول دیجیتال است که بر پایه‌ی علم بلاکچین ایجاد شده است. ارزهای دیجیتالی ماهیت غیر متمرکز دارند، به این معنا که هیچ نهاد یا گروه و سازمانی آن را کنترل نمی‌کند. ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین‌ها شامل altکوین‌ها و توکن‌ها نیز می‌شود.

 در دنیای کنونی بیش از دو میلیون و دویست ارز دیجیتال در بازار وجود دارد که شامل پروژه‌های فراموش شده و مرده تلقی می‌شوند. اما بیت کوین‌ها مشهورترین و قدیمی‌ترین نوع از ارز دیجیتال است. بازار ارز دیجیتال یک بازار پر ریسک و پرخطر است که اگر فرد با نوسان و واقعیت‌های حاکم بر قوانین  بازار آشنا باشد، می‌تواند سرمایه‎گذار موفقی باشد.

انواع معاملات بازارهای مالی پر ریسک

نوسانات در بازار ارز دیجیتال به طوری است که نمی‌توان آن را یک بازار پرریسک یا کم ریسک دانست. برای موفق بودن در این بازار باید از روش‌های حرفه‌ای معامله و تحلیل و بررسی بازار ارز دیجیتال آگاه بود. استفاده از سبد سرمایه در این بازار به عنوان یک ابزار پیش برنده بسیار کاربرد دارد. با این کار می‌توان به جای معامله یک رمزارز، دارایی و سرمایه فرد را در معامله چند رمزارز تقسیم نمود. ریسک بازار در ارز دیجیتال غیر قابل اجتناب است.

نقش طلا و سکه در بازارهای پر ریسک

خرید و فروش طلا و سکه یکی از علایق مردم ایران و دنیاست. طلا هم به عنوان زینت و هم به عنوان پس‌انداز در بین مردم جایگاه خاصی دارد، اما بحران‌ها و نوسانات این بازار بستگی به نرخ جهانی اونس طلا و نوسانات دلار دارد. البته شایان ذکر است که نرخ اونس طلای جهانی تقریبا ثابت است، اما بالا و پایین رفتن دلار بر روی قیمت طلا تاثیر می‌گذارد. بازار طلا و سکه بازار پر ریسک و پر حاشیه‌ای است و از سوی کارشناسان برای سرمایه‌گذاری  معرفی نمی‌شود.

 نقش خودرو در بازارهای پر ریسک

در جهان می‌توان گفت خرید و فروش خودرو جنبه ی مصرفی دارد، اما در ایران خرید و فروش خودرو جنبه‌ی سرمایه‌گذاری به خود گرفته است. برگزاری مراسمات قرعه‌کشی که دو خودروساز بزرگ ایران برگزار می‌کنند به بازار لاتاری تبدیل شده است. نوسانات خودرو به شدت به نرخ دلار بستگی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در این مبحث نسبت به بازار سرمایه کمتر است، اما می‌توان گفت بازار خودرو بازاری پر ریسک است.

 

 

سخن آخر

آگاهی،  صبر، کسب مهارت از مولفه‌های مهم در سرمایه‌گذاری  اقتصادی است. ریسک عامل جدایی‌ناپذیر در هر گونه سرمایه‌گذاری  است. برای سرمایه‌گذاری باید به ضرب المثل (همه تخم‌مرغ‌ها را نباید در یک سبد گذاشت) توجه ویژه داشت. در انواع سرمایه‌گذاری از سبد سرمایه می‌توان به عنوان یک ابزار کاهش‌دهنده میزان ریسک استفاده نمود‌. در سرمایه‌گذاری شانس و بخت و اقبال معنا و جایگاهی ندارد، بلکه بر اساس تجربه و دانش باید عمل نمود.

سود و زیان هر دو روی یک سکه هستند و باید به هردو توجه داشت و هنگام سرمایه‌گذاری به آن‌ها فکر کرد. در بازار اقتصادی کنونی پیش‌بینی کاری بسیار دشوار است، اما برنده فردی است که بتواند در هنگام بحران موقعیت بحرانی را به فرصت تبدیل کند، یعنی بتواند به درستی موقعیت‌ها را مدیریت نماید.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *