بازارهای مالی فارکس چیست

بازارهای مالی فارکس

در این بازار باید سرعت عمل بالایی داشته باشید، به دلیل اینکه نرخ ارز به صورت ثانیه ‌ای تغییر می‌کند و بخشی از تبادل ارزها مربوط به اقتصاد واقعی مانند تجارت و گردشگری است. در ادامه مقاله بازارهای مالی فارکس از بخش آموزش اقتصادی وانیکس همراه شوید.

برای شرکت در بهترین دوره آموزش واردات کلیک کنید.

فهرست مطالب بازارهای مالی فارکس:

 • فارکس چیست و چگونه کار میکند
 • مزایای سرمایه گذاری در بازار مالی فارکس
 • چگونه وارد بازار فارکس شویم
 • ارزش یک ارز در بازار فارکس چگونه تعیین می شود؟
 • سخن پایانی

فارکس چیست و چگونه کار میکند

تبادل انواع ارزها با هدف کسب سود را فارکس (FOREX) می‌گویند. معاملات فارکس در سراسر جهان انجام می‌شود و بزرگترین بازارهای مالی این تبادل در نیویورک، لندن، توکیو و هنگ کنگ است. بازار فارکس بسیار گسترده و از نهادهای متعددی از جمله بانک‌ها، موسسات مالی تجاری و کارگزاران تشکیل شده است.

فارکس چیست و چگونه کار میکند
فارکس چیست و چگونه کار میکند

به دلیل دسترسی آسان و مناسب بودن آن برای همه افراد در بین معامله‌گران از محبوبیت بالایی پیدا کرده است؛ اگر به بازار فارکس علاقه‌مند هستید و آن را به شکل یک سرمایه‌گذاری بزرگ می‌بینید باید مطمئن شوید که این بازار برای شرایط شما مناسب است.

برای واردات از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

مزایای سرمایه گذاری در بازار مالی فارکس

در این بازارهای مالی فارکس مزیت‌هایی وجود دارد که معامله‌گران برای سرمایه‌گذاری خود آن ها را ذکر می‌کنند:

 1. این بازار بزرگ و جهانی است و وقتی صحبت از مزایای بازار مالی فارکس می‌شود در بالای لیست قرار می‌گیرد و به عنوان بزرگترین بازار مالی جهان به طور متوسط روزانه بیش از ۴ تریلیون دلار مبادله ارزی دارد.

 معامله‌گران در دنیا ارزها را در تمام ساعات روز معامله و فارکس را به یک بازار جهانی با زمینه سود فراوان تبدیل می‌کنند. وسعت این بازار مزایای زیادی از جمله دسترسی سریع، نقدینگی، نوسانات، فناوری و ساعات معاملات را شامل می‌شود.

 1. این بازار برای مبتدیان نیز مناسب است. در مقایسه با سایر بازار ها ورود به آن تقریبا آسان است و نیازی به سرمایه‌گذاری اولیه زیادی ندارد. این امر محبوبیت آن در میان معامله‌گران را نشان می دهد و تجارت موفق نیاز به دانش و مهارت دارد.

حساب آزمایشی رایگان به شما این امکان را می‌دهد که بورس فارکس را بدون ریسک تجربه کنید. با شبیه‌‌سازی یک محیط معاملاتی واقعی، حساب‌‌های آزمایشی به شما فرصت می‌دهند که به یک پلتفرم معاملاتی عادت کنید شما با این کار می‌توانید با حرکات بازار آشنا شوید و یک مدیریت ریسک ایجاد کنید.

موارد گفته شده بدون داشتن هیچگونه تعهد مالیاتی انجام می‌شود و اکثر کارگزاران حساب ‌های آزمایشی را ارائه می‌‌دهند. اگر قصد تجارت در فارکس دارید، ابتدا مطمئن شوید که از این ابزارها استفاده می‌کنید.

 1. شما میتوانید در هر ساعت از روز معامله کنید که این مورد از مزایای اصلی بازار مالی فارکس است. ارزهای خارجی در خارج از بورس انجام می‌شود. یعنی معاملاتی که به شکل مستقیم بین طرف‌های معامله صورت می‌گیرد، توسط یک کارگزاری فارکس تسهیل می شود.

این معاملات به این شکل نیست که فقط در ساعات کاری صرافی‌ها انجام شود، تا زمانی که این بازار در جهان باز باشد معاملات انجام می‌شوند. در بریتانیا معاملات از ساعت ۹ شب آغاز، در بازار سیدنی و نیویورک در ساعت ۱۰ شب جمعه بازار فارکس به روی معامله‌گران خرده فروشی بسته می‌شود. توجه داشته باشید که در این زمان نیز نرخ‌ها به حرکت خود ادامه می‌دهند و شما باید در استراتژی معاملاتی خود هرگونه ریسک احتمالی را لحاظ کنید.

 1. هزینههای معاملاتی پایین است. بازار مالی فارکس نه تنها به سرمایه کمی برای ورود نیاز دارد، بلکه پس از ورود هزینه‌های تراکنشی آن نیز پایین است. به طور معمول کارگزاران از اسپردها کسب درآمد می‌کنند که در پیپ اندازه‌گیری شده است. پیپ مخفف عبارت نقطه در درصد (به انگلیسی) است و واحد اندازه‌گیری را نشان می‌دهد.

هنگامی که یک کارگزار دو نوع ارز را به شما پیشنهاد می‌دهد، قیمت پیشنهادی فروش و خرید را هم ارائه می‌کند. تفاوت پیپ بین این دو ارز نشان ‌دهنده اسپرد است، هزینه اسپردها معمولاً پایین است و باعث می‌شود معاملات فارکس تقریبا ارزان باشد. با این حال هنگام انتخاب یک کارگزار باید تمام هزینه‌های مرتبط را در نظر بگیرید؛ زیرا ممکن است هزینه ثابت یا کمیسیون متغیر نیز دریافت شود.

برای اطلاع از بهترین راه سرمایه گذاری با بودجه های مختلف کلیک کنید.

 1. مزایای سرمایه گذاری در بازار مالی فارکس
  مزایای سرمایه گذاری در بازار مالی فارکس

  از اهرم نمودار میتوانید سود ببرید، در دسترس بودن اهرم نمودار جذاب‌ترین بخش تجارت در این بازار است. این اهرم به شما امکان می دهد با سرمایه‌ای کم موقعیت بالایی را باز کنید. اکثر کارگزاران فارکس به معامله‌ گران اجازه می‌‌دهند که سپرده ‌ای را کنار بگذارند و در مقابل آن وام بگیرند تا بتوانند سهام بالاتری را کنترل کنند.

بالاترین قسمت اهرم نمودار را برای معامله‌گران خرده محدود می‌کنند؛ اگر از اهرم ۵۰ : ۱ استفاده کنید می‌توانید به ازای ۱ پوند سرمایه در حساب خود تا حداکثر ۵۰ پوند معامله کنید؛ بنابراین اهرم باید همیشه با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد.

 1. بازار مالی فارکس نقدینگی بالایی دارد؛ در اصطلاح تجاری نقدینگی به سهولت خرید و فروش دارایی با تأثیر محدود بر ارزش آن اشاره دارد. به طور خلاصه نقدینگی بستگی به میزان فعال بودن یک بازار، مقیاس جهانی ارز همراه با حجم بالا و فعالیت ۲۴ ساعته، بازار فارکس را به نقد شونده‌ترین بازار در دنیای تجارت تبدیل کرده است.

این موضوع یعنی شما به عنوان یک معامله‌گر اگر با دو نوع از ارزهای اصلی مانند GBP/USD یا EUR/GBP معامله کنید، دارایی‌های شما به راحتی می‌توانند با اختلاف کمی با ارزش‌شان مبادله شوند. معکوس این مورد نیز ممکن است اتفاق بیفتد، اتخاذ یک استراتژی معاملاتی قوی با این نقدینگی به شما اجازه می‌دهد تا به طور موثر و با حداقل ریسک معامله کنید.

برای شرکت در بهترین دوره آموزش خرید از دبی کلیک کنید.

 نقدینگی در بازار مالی فارکس زمانی کاهش می‌یابد که به سمت ارزهای جزئی می‌روید، اما به همان اندازه حاشیه سود بالقوه می‌تواند بالا باشد. در نهایت، مسیری را که انتخاب ‌کنید که مدیریت ریسک و اعتماد شما به پیش ‌بینی‌‌های بازار مربوط می‌شود.

 1. نوسانات بازار مالی فارکس تحت تأثیر عوامل خارجی متعددی است؛ گاهی اوقات ثبات اقتصادی یک کشور خاص، اقتصاد جهانی، رویدادها و سیاست‌های معاملات تجاری و بلایای طبیعی می‌توانند بازار را به شدت نوسانی کند، این بدان معناست که می ‌توان تغییراتی قابل ‌توجه در ارزش ارزها و فرصتی برای کسب سودی قابل ‌توجه پیدا کرد.

اگرچه این مورد می‌تواند به عنوان یکی از مزایای معاملات در فارکس دیده شود، اما با ریسک بالایی همراه است. به دلیل اینکه این حرکات می‌تواند در هر جهتی رخ دهد، نوسانات بازار با نقدینگی مرتبط است، ارزهای اصلی نقد شونده‌تر به نوسانات کمتری دچار می‌شوند.

برخی از جفت ارزهای اصلی مانند دلار استرالیا/دلار آمریکا (AUD/USD) یا دلار کانادا/ین ژاپن (CAD/JPY) و همچنین ارزهای بازارهای نوظهور نوسانات بیشتری را تجربه می‌کنند؛ اگر به دنبال کسب سود از نوسانات بازار هستید باید استراتژی خود را برای هر نوع ریسک تنظیم کنید.

 1. بسته به بازار مالی فارکس میتوانید جفت ارز بخرید و بفروشید؛ هدف نهایی از معامله، خرید کم و فروش بالا است و این مسئله منجر به سود سرمایه‌گذاری اولیه بیشتر می‌شود. یکی از مزایای معاملاتی فارکس این است که شما می توانید بسته به وضعیت بازار، جفت ارز بخرید یا بفروشید.

برای تجارت در بازار سهام به سرمایه‌گذاری قابل توجهی نیاز است؛ زیرا هزینه‌های مرتبط با آن بالاست، با این حال به لطف کارمزد معاملات و نقدینگی کم ارز خارجی امکان داد و ستد آسان را مطابق با روند بازار فراهم می‌کند.

 1. بازار مالی فارکس در مقایسه با سایر بازارها مانند بازار سهام روشی نسبتا جدید است، به این ترتیب تطبیق سریع‌‌تری با پیشرفت‌های تکنولوژی در دنیای تجارت دارد. ماهیت غیر متمرکز آن به این معنی است که اتصال به اینترنت برای وجود آن حیاتی است و توسعه‌دهندگان نرم افزارها همچنان به بهبود پلتفرم‌های موجود برای معامله گران فارکس ادامه می‌دهند.

نوآوری‌‌ها در برنامه‌های کاربردی تلفن همراه، الگوریتم‌‌های معاملاتی و اتصال به اینترنت جهانی از جمله راه‌‌اندازی اینترنت ۵G، تجارتی موثر را برای افراد در هر نقطه از جهان را آسان می‌کند و برخورداری از فناوری را به یکی از مزایای عمده تجارت فارکس تبدیل کرده است.

برای شرکت در بهترین دوره نحوه خرید از علی بابا کلیک کنید.

 1. همانطور که در چشماندازی جهانی و دیجیتالی نیز اتفاق می افتد تنظیم نرخ ارز کار آسانی نیست، خوشبختانه هر چند این گزینه به نفع یک معامله‌گر است و می‌تواند به یکی از مزایای معاملات فارکس تبدیل شود. از آنجایی که سیستم تبادل متمرکزی وجود ندارد، نهادها مسئول تنظیم مقررات در کشورهای مربوطه هستند؛ بنابراین اگرچه هر معامله با یک ریسک همراه است، استفاده از یک کارگزار فارکس تحت نظارت به شما اطمینان می‌دهد که فعالیت‌های آن‌ها شفاف و تحت نظارت خواهد بود.

معامله‌گران می‌توانند به آسانی یک حساب آنلاین افتتاح و بین حساب استاندارد و حساب‌های بدون کمیسیون که شامل اسپردهای محدود است یکی را انتخاب کنند، اما هزینه کمیسیونی وجود دارد که باید برای همه معاملات پرداخت شود.

تصمیم‌گیری در مورد استفاده از نوع پلتفرم برای انجام معاملات خود بستگی به موقعیت مکانی شما دارد. در اکثر کشورها می‌توانید از پلتفرم‌های اختصاصی استفاده کنید، پلتفرم‌ها یک انتخابی عالی برای مبتدیان به دلیل طیف گسترده آموزش است که بر اساس سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته طبقه‌بندی شده‌اند.

برای شرکت در بهترین دوره آموزش فروش بعد از واردات کلیک کنید.

حساب‌های آزمایشی کاربردی نیز وجود دارند تا مبتدیان بتوانند استراتژی‌های خود را تمرین و به استفاده از پلتفرم‌ها عادت کنند. معامله‌گران با تجربه از طیف وسیعی از منابع تحقیقاتی، از جمله سیگنال‌های معاملاتی، تجزیه و تحلیل نمودار، جزئیات مربوط به ابزارهای مختلف، نقشه‌ها و هیجانات بازار استفاده می‌کنند.

چگونه وارد بازار فارکس شویم

بازار مالی فارکس چیزی شبیه به بورس است و برای ورود به آن باید کاربر در ابتدا در سایت‌های تعیین شده، ثبت‌نام کنند. نکته اینجاست که این بازار و سایت‌های مرتبط به آن در ایران فیلتر است و مستقیما با آدرس یا اصطلاحا آی پی ایرانی امکان ثبت‌نام وجود ندارد؛ بنابراین در ابتدا باید به یک فیلترشکن  دسترسی داشته باشید و پس از اتصال، با یافتن یک کارگزاری معتبر، مراحل ثبت‌نام را بگذرانید.

ارزش یک ارز در بازار فارکس چگونه تعیین می شود؟

ما پول را به شکل یک تکه کاغذ یا یک سکه فلزی می‌بینیم، ارزشی که به پول نسبت می ‌دهیم به دلیل این است که می‌‌توان از آن برای معامله چیزهای دیگری غیر از کاغذ و فلز استفاده کرد. برای مثال بعضی اوقات نرخ EUR/USD برابر ۰.۹۵ یورو است. این یعنی ۱ دلار آمریکا ۰.۹۵ یورو است؛ نابراین اگر می‌بینید که قیمتی به نرخ دلار، ۱۰ دلار است می تواند ۹.۵۰ یورو نیز قیمت داشته باشد.

به عنوان مثال اگر اقتصاد ایالات متحده در حال رشد باشد و سرمایه‌گذاران این ایده را داشته باشند که اقتصاد به رشد خود ادامه می دهد، نرخ USD/EUR می‌تواند کاهش یابد و این بدان معناست که ۱ یورو ارزش دلاری کمتری دارد.

ارزش یورو در مقایسه با دلار آمریکا روند کاهشی داشته و دلار در مقایسه با یورو تقویت شده است. به یاد داشته باشید که تمام نرخ‌ها در بازار مالی فارکس نسبی است. زمانی که یک ارز در حال افزایش است، طرف دیگر آن در حال کاهش است.

 اگر سرمایه‌گذاران فکر کنند ارزش یک ارز افزایش می‌یابد تقاضا برای آن ارز بیشتر می‌شود؛ اگر اقتصاد یک کشور دچار مشکل شود بانک مرکزی نرخ بهره را برای تحریک رشد کاهش دهد که این امر از ارزش پول نیز کم می‌کند. اگر نرخ بهره یک کشور بالا باشد سرمایه‌گذاران می‌توانند با تبدیل پول‌‌هایشان به واحد پول آن کشور، سود کسب کنند.

زمانی که شما می‌خواهید یک ارز را در حال حاضر به ارز دیگری تبدیل کنید، می‌توانید از طریق یک بانک، یک موسسه مالی یا از طریق هر کسی که مایل به مبادله یک ارز با ارز دیگری باشد وارد معامله شوید. بیشتر معاملات بازار مالی فارکس از جمله تبادل نقطه‌ای به صورت الکترونیکی انجام می‌پذیرد.

ارزش یک ارز در بازار فارکس چگونه تعیین می شود؟
ارزش یک ارز در بازار فارکس چگونه تعیین می شود؟

ممکن است این نکته تعجب‌آور باشد که برخی از سیاستمداران دلایلی دارند که می‌خواهند پولشان ضعیف باشد؛ اگر ارز یک کشور ارزان باشد آنگاه کالاهای ساخته شده در آن کشور برای خارجی‌ها ارزان خواهد بود، به عبارت دیگر صادرات آن کشور از ارز ارزان بهره می‌برد.

برخی از سیاستمداران از صادرات قوی حمایت می‌کنند؛ زیرا تقاضا برای صادرات یک کشور می‌تواند شغل ایجاد کند. یکی از نکات منفی ارز ضعیف این است که واردات گران‍تر می‌شوند، وقتی واحد پولی شما ضعیف است به این معنی است که ارزهای خارجی نسبت به آن قوی هستند.

سخن پایانی

در بازار مالی فارکس، یک فرد معامله‌گر می ‌تواند از زمانی کم به اندازه چند دقیقه تا چند سال وضعیت خود را حفظ کند. او بسته به اهداف خود می‌‌تواند بر اساس روند اقتصادی یک کشور در مقابل کشوری دیگر موضع‌گیری کند و این یعنی هیچ مقام واحدی، مانند یک آژانس بین‌المللی یا دولتی نمی‌تواند آن را کنترل کند. بازار مالی فارکس امکانات جدیدی را در اختیار سرمایه ‌گذاران قرار می‌دهد، بازارهایی که هم برای جذب سرمایه در بخش‌‌های مختلف و هم مکانی امن برای سرمایه گذاران به وجود آورده است.

شرکت‌های بزرگ و مطمئنی در بازار بورس فارکس مشغول به سرمایه گذاری هستند که شما با اطمینان خاطر می‌توانید توسط آن‌ها در هر نوع از بازار مالی سرمایه گذاری کم ریسک و مطمئن داشته باشید. یکی از معتبرترین و مجرب‌ترین این شرکت‌ها، شرکت تجاری وانیکس که در زمینه سرمایه گذاری در حوزه واردات و صادرات فعالیت دارد.

این شرکت با تجربه‌ای طولانی و به کارگیری افرادی متخصص در زمینه واردات کالا و سرمایه‌گذاری در بازارهای معاملاتی مالی، آماده ارائه خدمات به شما متقاضیان محترم در زمینه های ذکر شده هستند. شما متقاضیان مشتاق سرمایه‌گذاری برای کسب اطلاعات و مشاوره در این حوزه، توسط راه‌های ارتباطی با متخصصان و کارشناسان در تماس باشید و از ارائه مشاوره رایگان بهره مند شوید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش واردات از چین وانیکس