بارنامه تمیز چیست؟

برای درک بهتر کاربرد این نوع بارنامه، مهم است که بدانیم بارنامه چیست. بارنامه یک سند قانونی است که به عنوان یک قرارداد بین یک فرستنده و یک حمل‌کننده عمل می‌کند. در این سند اطلاعات دقیقی (تعداد کالا، نوع و مقصد کالا) در مورد محموله‌های در حال حمل ذکر شده است. بارنامه تمیز یا Clean BOL سندی است که توسط متصدی حمل‌ونقل پس از جابه‌جایی کالا ارائه می‌شود تا تأیید کند که محموله به‌درستی به مقصد رسیده است. قبل از ارائه سند، متصدی حمل‌ونقل بررسی کاملی انجام می‌دهد تا مطمئن شود که کالا به مقصد مورد توافق تحویل داده شده است.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

بارنامه تمیز

درواقع این نوع بارنامه نشان می‌دهد کالای دریافتی در کشتی سالم و بدون هیچ‌گونه آسیب و نقصی است. قبل از اینکه متصدیان حمل بار بتوانند این بارنامه را صادر کنند، باید یک بازرسی کامل از کالاهای موجود در کشتی انجام شود تا آسیب یا ضرری که ممکن است رخ داده باشد، شناسایی شود. در این مقاله به توضیح کامل بارنامه تمیز یا Clean BOL و کاربرد آن می‌پردازیم.

برای واردات از چین با وانیکس کلیک کنید

برای واردات از دبی با وانیکس کلیک کنید

ترتیب ارائه مطلب بارنامه تمیز به‌صورت زیر است:
• بارنامه چیست؟
• بارنامه تمیز یا Clean BOL چیست؟
• تعریف عمیق‌تر
• Clean BOL چگونه کار می‌کند؟
• ملاحظات ویژه در خصوص Clean BOL
• مزایای Clean BOL
• معایب Clean BOL
• سخن پایانی
• معرفی شرکت بازرگانی وانیکس

بارنامه چیست؟

بارنامه یک سند رسمی بین حامل و فرستنده کالا است، این سند همچنین می‌تواند به‌عنوان مدرکی برای تحویل کالا به مکان مورد توافق عمل کند. بارنامه حاوی اطلاعات زیر است:
نوع محصول در حال ارسال
کیفیت و کمیت محصولات
مقصد از پیش تعیین شده

برای خرید از علی بابا چین با وانیکس کلیک کنید

بارنامه چیست؟
بارنامه چیست؟

بارنامه تمیز یا Clean BOL چیست؟

Clean BOL، مالکیت کالاهای در حال حمل‌ونقل در تجارت بین‌المللی را تأیید می‌کند. این بارنامه توسط حامل کالا به‌عنوان رسید برای صادرکننده کالا صادر می‌شود. توسط واردکننده به همراه سایر اسناد حمل‌ونقل برای ادعای مالکیت در مقصد نهایی ارائه می‌شود.

برای آشنایی کامل با دموراژ کلیک کنید

Clean BOL توسط حامل صادر می‌شود تا تأیید کند که هیچ آسیب ظاهری یا نقص بسته‌بندی در حمل‌ونقل وجود ندارد و کالاها گم نشده‌اند. عدم وجود Clean BOL پذیرش کالا توسط واردکنندگان را متوقف می‌کند؛ زیرا نشان‌دهنده این است که ضرر، نقص یا آسیب به کالا وارد شده است.

تعریف عمیق‌تر

بارنامه تمیز سندی است که توسط متصدی حمل‌ونقل برای اعلام عدم خسارت یا مفقود شدن کالا صادر می‌شود. قبض در زمان بارگیری کالا برای صادرکننده صادر می‌شود. در برخی موارد، پس از سوارشدن کالا در کشتی نیز می‌توان آن را صادر کرد. این بارنامه یک سند حمل‌ونقل مهم است. این نوع یکی از اشکال بارنامه دریایی است که در کشتیرانی بین‌المللی از طریق آب استفاده می‌شود. سپس به بخش مهمی از اسناد حمل‌ونقل مانند فاکتورها، اعتبار اسنادی و غیره تبدیل می‌شود تا واردکننده بتواند ادعای مالکیت در مقصد را داشته باشد.

برای انجام گروپاژ با بهترین قیمت با وانیکس کلیک کنید.

بارنامه تمیز چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که دو طرف در یک قرارداد بین‌المللی بر سر شرایط مختلف توافق می‌کنند، می‌توانند در مورد Clean BOL نیز تصمیم بگیرند. صادرکننده کالا را برای حمل‌ونقل آماده می‌کند، سپس این اقلام را به شرکت حمل‌کننده تحویل می‌دهد. اگر صادرکننده نیاز به Clean BOl داشته باشد؛ حمل‌کننده، کالا را بازرسی می‌کند. شرکت حمل‌ونقل کالاها را از نظر هرگونه آسیب ظاهری، کیفیت و کمیت کالا همان‌طور که در فرم سفارش توضیح داده شده است بررسی می‌کند. هنگامی که حامل کالا را بررسی کرد، باید تصمیم بگیرد که Clean BOLصادر کند یا خیر.

برای استفاده از خدمات واردات ته لنجی با وانیکس با کمترین هزینه کلیک کنید.

پس از آن که Clean BOL صادر شد، صادرکننده می‌تواند یک نسخه اصلی را برای شخص واردکننده ارسال کند. واردکننده می‌تواند از نسخه اصلی برای ادعای مالکیت این کالاها استفاده نماید.

برای شرکت در دوره آموزش واردات تا کسب درآمد بالا با وانیکس و معرفی بهترین و پرسودترین کالاها برای واردات کلیک کنید

بارنامه تمیز چگونه کار می‌کند؟
بارنامه تمیز چگونه کار می‌کند؟

بانک واردکننده نیز از طریق بارنامه انتقال کالا را طبق شرایط مندرج در اعتبار اسنادی تضمین می‌کند. این بارنامه یک سند برای واردکننده است، به ویژه در قراردادهای تجاری بین‌المللی بین دو شریک جدید. واردکننده نمی‌تواند قبل از دریافت کالای بسته‌بندی‌ شده از کیفیت و کمیت آن اطمینان حاصل کند. از این رو، شرکت‌های کشتیرانی با صدور این نوع بارنامه شرایط را برای هر دو طرف قرارداد تسهیل می‌کنند.

برای آشنایی دقیق با اینکه ریلیز چیست کلیک کنید

ملاحظات ویژه در خصوص Clean BOL

شرکت حمل‌ونقل ممکن است یک بارنامه نادرست یا کثیف صادر کند که در صورت وجود هرگونه آسیب یا گم‌شدن محموله صادر می‌شود. در برخی موارد، واردکننده ممکن است در صورت صدور بارنامه نادرست یا کثیف، از پذیرش محموله خودداری کند. این روزها بیشتر بارنامه‌ها برای شفاف‌سازی بیشتر و اهداف امنیتی صادر می‌شوند.

برای حمل کالا از چین با وانیکس با بهترین هزینه کلیک کنید

مزایای Clean BOL

بارنامه یک سند مهم در تجارت بین‌المللی است و به طور قانونی شرکت حمل‌ونقل و فرستنده را در یک قرارداد متعهد می‌کند. همچنین امنیت صادرکننده کالا و واردکننده کالا را تأمین می‌کند. یک بارنامه تمیز، حمل‌ونقل کالا را به صورت ایمن و به دور از هرگونه آسیب فیزیکی تضمین می‌کند. از گم‌شدن یا آسیب‌دیدن کالای ارسالی جلوگیری می‌کند. همچنین باعث افزایش اعتماد بین واردکننده و صادرکننده، به‌ویژه در یک قرارداد تجاری جدید می‌شود. همچنین تحویل کالا به گیرنده مناسب در مقصد مناسب را تضمین می‌کند.

برای آشنایی با اصطلاحات تجاری کلیک کنید.

معایب Clean BOL

صدور و اجرای بارنامه پاک می‌تواند برای همه طرفین با محدودیت‌هایی همراه باشد. اگر “بارنامه تمیز” صادر نشده باشد، بانک ممکن است از انتقال وجه یا تحویل LC اصلی برای واردات خودداری کند. اگر شرکت حمل‌ونقل نتواند کالاهای بسته‌بندی ‌شده را به طور کامل بررسی کند، ممکن است در معرض خطر قرار گیرد. کالاهای بسته‌بندی‌ شده ممکن است در طول دوره‌های حمل‌ونقل طولانی معیوب شوند.

برای خرید از چین و واردات آن به ایران کلیک کنید

معایب Clean BOL
معایب Clean BOL

سخن پایانی

بارنامه تمیز امنیت حمل‌ونقل کالاها را برای بازرگانان فراهم می‌کند. این بارنامه زمانی صادر می‌شود که حامل اطمینان حاصل کند که کالا در شرایط فیزیکی مناسب و تعداد درست دریافت شده است. برای درک بهتر کاربرد این نوع بارنامه و نحوه صدور آن بهتر است با یک شرکت واسطه بازرگانی مشورت نمایید.

برای استفاده از خدمات کارگو از چین وانیکس کلیک کنید

معرفی شرکت بازرگانی وانیکس

یکی از بهترین راه‌ها برای آسان کردن پیچیدگی‌ها و مراحل مسیر واردات و صادرات کالا استفاده از خدمات یک شرکت واسطه باتجربه است. شرکت بازرگانی وانیکس با تیم مشاوران متخصص و مجرب خود آماده پاسخگویی به سؤالات شما در حوزه واردات و صادرات است. مشاوران این شرکت به‌صورت ۲۴ ساعته آماده خدمت‌رسانی به شما مشتریان عزیز هستند.

برای استفاده از خدمات ترخیص کالا وانیکس کلیک کنید

امروزه یکی از دغدغه¬های اصلی مشتریان پیداکردن یک شرکت واسطه معتبر است تا بتوانند به آن اعتماد کنند. شرکت بازرگانی وانیکس به عنوان بهترین شرکت بازرگانی واردات کالا، بعد از عقد قرارداد رسمی با مشتری یک چک تضمینی به قیمت خرید مشتری در اختیار وی قرار می¬دهد، به‌این‌ترتیب هیچ‌گونه نگرانی در خصوص رسیدن کالا به دستتان وجود نخواهد داشت.

برای استفاد ه از خدمات مشاوره واردات وانیکس به صورت رایگان کلیک کنید.

۵/۵ (۱ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

103 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست