ایستگاه معاملاتی در بازار سرمایه چیست؟

ایستگاه معاملاتی در بازار سرمایه

هر یک از این ایستگاه‌ها توسط یک کد، شناسایی می‌شوند که آن به عنوان کد شناسایی ایستگاه معاملاتی می‌شناسند، ایستگاه معاملاتی پایانه‌ای برای معاملات کارگزاری‌ها است که با سامانه معاملات بورسی ارتباط دارد، ایستگاه‌های معاملات در هر کارگزاری با کد‌های مجزا تعریف می‌شوند. ظرفیت سامانه ایستگاه معاملاتی در بازار سرمایه در هر ثانیه تعداد ششصد تراکنش است که این عدد ارتقا یافته و تعداد آن به سه هزار تراکنش در ثانیه رسیده است، عضویت سالانه شرکت‌های معاملاتی در بورس تا حداکثر بیست میلیون تومان در سال در بخش ثابت و به میزان پنج‌درصد در بخش متغیر از درآمد‌های ناشی از کارمزد برای معاملات کارگزاری‌ها را شامل می‌شود.

درآمد‌های شرکت‌های کارگزاری رابطه‌ای مستقیم با رونق در بورس دارد، به دلیل اینکه اغلب درآمد این کارگزاری‌ها از راه کارمزد در خرید و فروش خواهد بود، علاوه‌بر‌این کارمزد، انجام سبدگردانی، مشاوره دادن و برگزاری کلاس آموزشی نیز  دیگر منابع درآمدی کارگزاری‌های بورس را تشکیل می‌دهند. جهت درک بهتر اصطلاح ایستگاه معاملاتی باید با اصطلاحات موجود در این حوزه آشنا شوید، بنگاه‌های معاملاتی به شکلی شخصی یا شرکتی معاملات بورس اوراق‌بهادار را انجام می‌دهند و واسطه‌ای بین معامله‌کنندگان و انواع بورس‌ها هستند.

فهرست مطالب ایستگاه معاملاتی در بازار سرمایه چیست:

 • انواع سامانه های ایستگاهی معاملاتی
 • محدودیت های ایستگاه های معاملاتی
 • سامانه معاملاتی نامک
 • سخن پایانی

انواع سامانه های ایستگاهی معاملاتی

 1. سامانه پم

این سامانه معاملاتی قدیمی می باشد، پم در کل صاحب هفتاد سرور می‌باشد که کارگزاری‌ها معاملات خود را از طریق ارسال به این سرورها انجام می‌دادند.

 1. سامانه نامک

 

 

پس از محدودیت‌ها و مشکلاتی که در سامانه معاملاتی پم به وجود آمده بود، یک نرم‌افزار ایستگاه معاملاتی بروز شده به نام نامک به وجود آمد که امکانات متعدد بیشتری نسبت به سامانه پم داشت، سامانه نامک ثبت سفارش های خود را از طریق سیستم EBS انجام می‌دهد، این سیستم، کسب و کاری آنلاین است که بر شبکه اینترنت متمرکز است و یکپارچگی را برای ارتباطات ضروری درون و برون سازمان مورد نظر را ایجاد خواهد‌کرد.

انواع سامانه های ایستگاهی معاملاتی

 1. سامانه آنلاین گروهی 

این سامانه معاملات بازار، به کارگزاری‌های واجد شرایط تعلق گرفته و توسط این سامانه، سفارشات معامله‌کنندگان، از مسیر پنل OMS  به هسته معاملاتی ارسال می‌شوند. OMS شرکت‌های ارائه کننده معاملات برخط در بازار سرمایه است.

 یکی از نقاط قوت سامانه آنلاین گروهی استفاده از اینترنت است، به دلیل اینکه در گذشته توسط خطوط مخصوصی که شرکت مخابرات در اختیار کارگزاران قرار می‌داد به انجام می‌رسید، با ارتقا این سامانه حجم و سرعت ثبت سفارشات نسبت به سامانه قبلی بیشتر شده است.

محدودیت های ایستگاه های معاملاتی

ایستگاه‌های معاملاتی برای داشتن کارگزاری دارای محدودیت‌هایی هستند به این نحو که کارگزاران در ازای اخذ هر مجوز برای شعبه، به یک ایستگاه معاملاتی دسترسی خواهند داشت و اگر مجوز تالار اختصاصی را به دست آورند، به حداکثر دو ایستگاه معاملاتی دسترسی دارند.

یک قابلیت جدید به عنوان اتاق معاملاتی شکل گرفته است که کارگزاری‌ها با رسیدن به این مجوز این امکان را دارند که به شکلی نامحدود ایستگاه‌های معاملاتی در اختیار داشته باشند. یکی از مشکلات اساسی سامانه پم این بود که دسترسی نامحدود را در اختیار معامله‌کنندگان می‌گذاشت و در عمل کارگزاری‌ها هیچ کنترلی بر روی ثبت سفارش معامله‌گران نداشت، با معرفی سامانه نامک یک سیستم مدیریتی برای ریسک ایجاد گردید.

محدودیت های ایستگاه های معاملاتی

این سیستم مدیریتی مانده حساب مشتریان را بررسی می‌کند تا سفارشی بالا‌تر از سرمایه فرد معامله‌گر در نزد کارگزاری به ثبت نرسد. با این گونه مدیریت، کارگزاری‌ها نظارت مناسبی روی ثبت سفارشات معاملات داشتند تا از به وجود آمدن مشکلات گذشته جلوگیری کنند.

سامانه معاملاتی نامک

معامله در بازار‌های سرمایه‌ای از محل مانده حساب و مبلغی که کارگزاری‌ها به ‌عنوان اعتبار برای سرمایه‌‌گذاران در نظر‌ گرفته می‌شود امکان‌‌پذیر خواهد بود. حصول این منابع با قدرت خرید مشتری مساوی است و قادر است تا از محل آنها معاملات را انجام دهد.

در سال‌های اخیر این قوانین برای تمام معاملات آنلاین انجام می‌‌شود، سفارشاتی که به سامانه هسته معاملاتی وارد می‌شوند از سه طریق انجام می‌پذیرد، سامانه‌ی نامک، سامانه آنلاین گروهی و سامانه آنلاین مشتریان.

 

 

سامانه‌های نامک و آنلاین گروهی در اختیار معامله‌گران شرکت ‌های کارگزاری قرار گرفته‌اند و سامانه آنلاین مشتری به این نحویست که مشتریان، خود توسط سامانه‌های کارگزاری سفارشات را به سیستم وارد می‌کنند.

سامانه معاملاتی نامک

در سامانه معاملاتی آنلاین مشتریان، مدیریت ریسک از قبل اعمال می‌‌شد و هم اکنون نیز ادامه دارد، این سامانه مدیریت برای مشتریان سامانه نامک هم انجام می‌گیرد، در این سامانه اگر یک کارگزاری بخواهد اعتبار یک مشتری را افزایش دهد، در همان زمان که اعتبار مد نظر وارد سیستم شود، از طریق این سامانه مدیریت ریسک انجام می شود.

عملکرد سامانه مدیریت ریسک سامانه به این شکل است که اطلاعات مورد‌ نظر خود را از دو قسمت اطلاعاتی دریافت می‌کند، مانده حساب مشتری در نزد کارگزاری‌ها و دیگری هم به‌ شکل لحظه‌ای انجام می‌‌گیرد.

اگر چه سامانه معاملاتی جدید نامک نسبت به سامانه پم مزایایی دارد، اما مشکلات و نقاط ضعفی‌ نیز در آن وجود دارد، از جمله:

 • در سامانه جدید ثبت سفارش‌ کندتر اجرا می‌شود.
 • با دیده ‌باز بازار هماهنگی مشاهده نمی‌شود که این مشکل منجر به تولید اطلاعات اضافی می‌شود.
 • در مقایسه با حالت‌های قبل روند ثبت سفارش طولانی‌تر می‌باشد.
 • برای تایید انجام هر عملیات توسط معامله‌گر، روند خرید و فروش زمان بیشتری می‌برد.
 • سامانه قبل از عملیاتی شدن در کارگروه ‌های کانون بررسی نمی‌شود.
 • برای کارگزاران ریسک افزایش می‌یابد ‌.
 • چیدمان ظاهری این سامانه قابل تغییر نیست.
 • اطلاعات بعضی از مشتریان به ‌روز نیست.
 • ثبت سفارشات قابلیت اصلاح گروهی را ندارد.

یکی از نقاط قوت این سامانه معاملاتی این است که اگر خطوط در وب دچار اختلالاتی شوند، ایستگاه معاملاتی نامک این توانایی را دارد که ثبت سفارش معامله‌کنندگان کارگزاری‌ها را از این راه انجام دهد.

سخن پایانی

بازار‌ها معمولا با سرمایه‌گذاری توسط انسان‌ها شکل می‌گیرند، هرگونه اشتباه هر چقدر هم که کوچک باشد می‌تواند ضررهایی باور نکردنی را به همراه داشته باشند. به همین دلیل تحلیلگران در بازار سعی می کنند تا با معرفی امکاناتی جدید و یا از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری، ضعف‌های شیوه‌های گذشته را اصلاح کنند.

در این بین شرکت‌هایی مشغول به کار سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار هستند که سرمایه‌گذاران قادر هستند توسط آنها در بازارهای مالی عظیم یک سرمایه‌گذاری معتبر با ریسک پایین را داشته باشند. شرکت وانیکس از معدود شرکت‌های موفق به شکل همزمان هم در حوزه سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی و هم در زمینه واردات کالا از مبادی مختلف است.

 

 

شرکت وارداتی بازرگانی وانیکس، با تجربه‌ای بالا و با در اختیار داشتن کادری مجرب در زمینه واردات و حمل کالا و نیز سرمایه‌گذاری در بازارهای معاملاتی، آماده انجام خدمات در زمینه های نامبرده به شما متقاضیان محترم است. شما متقاضیان گرامی می‌توانید برای کسب آگاهی در زمینه‌های گفته شده، توسط راه های ارتباطی با کارشناسان مجرب این مجموعه تماس داشته و همچنین از مشاوره‌های این شرکت در انواع بازارها بهره‌مند شوید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش واردات از چین وانیکس