صادرات نفت برای ایران چه اهمیتی دارد؟

صادرات نفت برای ایران چه اهمیتی دارد ؟ نفت دارای جایگاه بسیار مهمی در اقتصاد ایران بوده و به عبارت بهتر، اقتصاد ایران وابسته به صنعت نفت است. به‌طوری که حدود ۵۰ درصد درآمد ملی و ۸۰ درصد بودجه کشور ایران از طریق صادرات نفت تأمین می‌شود، این نشان‌دهنده اهمیت صادرات نفت ایران است. افزایش بهای نفت به طور دوره‌ای در بهبود روند بعضی از شاخص‌های اقتصاد، مؤثر بوده است. اما نتوانسته بر شاخص‌هایی مانند فقر، بیکاری و نابرابری تأثیر گذارد و این شاخص‌ها را بهبود ببخشد.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

صادرات نفت

مسئله حیاتی و مهم این است که بالا بودن سهم صادرات نفت ایران به معنای کاهش سهم دیگر صنایع و بخش‌ها است. این کاستی‌ها نشانگر وابستگی عمیق کشور به صادرات نفت و استخراج آن است. متأسفانه تمامی نفت موجود در مخازن نفتی قابل استخراج نیست. در واقع برای استخراج نفت از یک مخزن نفتی نیاز به حفاری لایه‌های درونی زمین به عمق بسیار زیاد است. این موضوع با اینکه هزینه بر و سخت و همچنین احتیاج به تجهیزات پیشرفته می‌باشد اما پس از حفر درآمد سرشاری نسیب کشور خواهد شد. اینجاست که متوجه می شویم صادرات نفت برای ایران چه اهمیتی دارد.

برای شرکت در آموزش اقتصاد رایگان شرکت بازرگانی وانیکس، رایگان کلیک کنید.

 این حفاری‌ها می‌تواند توسعه‌ای یا اکتشافی باشد. چاه‌های نفتی توسعه‌یافته به‌منظور گسترش بیشتر یک میدان نفتی حفر می‌‌گردند، اما چاه‌های اکتشافی که در برخی موارد به‌عنوان چاه‌های Wild‌‌Cat نیز شناخته می‌شوند در ابتدا باید یک میدان حفاری برای آنها در نظر گرفت. موضوعاتی که در محتوای ( صادرات نفت برای ایران چه اهمیتی دارد ) بیان خواهد شد به شرح زیر است:

  • نفت خام چیست؟
  • صادرات نفت خام ایران در سال های اخیر
  • کاربرد نفت خام در صنعت
  • صادرات محصولات نفت و پتروشیمی
  • صادرات نفت ایران به چه کشورهایی انجام می شود؟
  • سخن پایانی

نفت خام چیست؟

 نفت در زبان انگلیسی پترولیوم نامیده می‌شود که از دو کلمه پترا که یک لغت یونانی به معنای سنگ و کلمه اولئوم به معنای روغن تشکیل می‌گردد. نفت مایعی است که اغلب از دو عنصر آلی هیدروژن و کربن تشکیل می‌شود. نفت دارای مقادیر کمی از عناصر سنگین مثل نیتروژن، اکسیژن و گوگرد است که طی سالیان دراز در لایه‌‌های زمین تجمع یافته و سنگ مخزن نفت تشکیل داده است.

برای آشنایی با بهترین کالاها برای واردات کلیک کنید.

نفت خام چیست؟
نفت خام چیست؟

نفت یک منبع غنی از مواد شیمیایی است. برش‌های گازی نفت، شامل ترکیب‌هایی با نقطه جوش پایین و برش سنگین نفت، شامل ترکیب‌هایی با نقطه جوش بالا می‌شود. مولکول‌های این گازها از یک تا چهار اتم کربن دارند و به این دلیل که بسیار سبک هستند، نیروهای جاذبه بین مولکولی در آن‌ها بسیار کم است. به همین علت، این مولکول‌ها به‌آسانی از یکدیگر جدا و به‌صورت گاز از برج تقطیر خارج می‌گردند.

برای آشنایی با بهترین کالاها برای صادرات کلیک کنید.

نفت خام حالتی روغنی دارد و به‌صورت جامد، مایع و گاز نیز یافت می‌شود. برخی اوقات به تمام اشکال نفت، هیدروکربن هم گفته می‌شود. اگر هیدروکربن‌ها در سازندهای متخلخل جمع شوند، مخازن نفتی زیرزمینی را تشکیل می‌دهند که از مجموع چندین مخزن نفتی، یک میدان نفتی به وجود می‌آید.

صادرات نفت خام ایران در سال های اخیر

کشور ایران دارای ذخایر فراوان نفت خام و گاز طبیعی است. در پایان سال ۱۳۹۹ سهم ذخایر نفت ایران ۲۵ درصد از ذخایر کل خاورمیانه و ۱۲ درصد از ذخایر نفت جهان را تشکیل می‌داد. هر چند که ایران یکی از اعضای سازمان صادرات جهانی اوپک است، اما طبق توافق اوپک پلاس از کاهش تولید معاف است، زیرا تولید نفت خام ایران به علت تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا محدود است.

برای آشنایی با بهترین راه های سرمایه گذاری کلیک کنید.

برای واردات کالا از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با شرکت بازرگانی وانیکس کلیک کنید

 ایران پنجمین تولیدکننده بزرگ نفت خام در اوپک و سومین تولیدکننده بزرگ گاز طبیعی شناخته می‌شود. ایران در سال ۲۰۲۰ به‌عنوان سومین تولیدکننده گاز و دومین تولیدکننده نفت جهان شناخته شد. صادرات و نفت خام ایران از هنگامی که ایالات متحده اعلام نمود که برنامه جامع اقدام مشترک یا به عبارتی برجام را ترک می‌کند، کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

برای ترخیص کالا توسط شرکت وانیکس کلیک کنید.

کاربرد نفت خام در صنعت

صنعت نفت شامل فرآیند‌های اکتشاف، حفاری و سپس استخراج، بهره‌برداری، پالایش و انتقال است که در مجموع به صنایع بالادستی، ‌ میان دستی و پایین‌دستی نفت خام موسوم هستند. بنزین و گازوئیل بالاترین حجم را از فرآورده‌های نفتی شامل می‌‌گردند. این طلای سیاه، ماده اولیه بسیاری از محصولات در صنایع شیمیایی مانند داروسازی، ‌حلال‌ها، کودهای شیمیایی، حشره‌کش‌ها و پلاستیک‌ها است.

کاربرد نفت خام در صنعت
کاربرد نفت خام در صنعت

نفت خام در صنعت نقش بسیار مهمی را ایفا می‌نمایند و درصد بسیار بالایی از مصرف انرژی در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است. سالیانه حدود ۳۰ میلیارد بشکه از آن در جهان به مصرف می‌رسد. لازم به ذکر است که در سال ۲۰۰۴ حدود ۲۴ درصد کل نفت مصرف‌شده به ایالات متحده آمریکا اختصاص یافت؛ اما در سال ۲۰۰۷ این میزان به ۲۱ درصد کاهش پیدا کرد. با توجه به استفاده بیش از حد از این منبع تجدیدناپذیر، باید به فکر منابع جایگزین دیگری بود؛ منابعی که بتوانند جایگزین سوخت‌های فسیلی، پلاستیک‌ها و البته سوخت‌های هواپیماها باشند.

خدمات کارگو از چین با بهترین قیمت.

صادرات محصولات نفت و پتروشیمی

ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ صنعت نفت و گاز ایران را تحریم کرد تا منبع اصلی درآمد جمهوری اسلامی در مناقشه با تهران بر سر کار هسته‌ای این کشور را محدود کند.  با تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت و گاز کشور، صادرات نفت کاهش قابل توجهی را تجربه کرد. اما باید گفت که خوشبختانه فروش سوخت و پتروشیمی توانست کمک به سزایی به بهبود اوضاع اقتصادی کشور کند.

برای آشنایی با اعضای اتاق بازرگانی تهران کلیک کنید.

شاید این سؤال برای بسیاری از افراد پیش بیاید که از کجا مشخص می‌شود که این محصولات از ذخایر نفتی ایران است؟ باید گفت که نفت خام را می‌توان با معیار‌هایی به‌سهولت تشخیص داد، این موضوع در حالی است که نفتکش‌های بزرگ از طریق ماهواره ردیابی می‌شوند. مطابق آمارهایی که وزارت نفت و بانک مرکزی اعلام نموده‌اند، ایران در سال گذشته حدود ۲۰ میلیارد دلار فرآورده‌های پتروشیمی و محصولات نفتی صادر نموده که دو برابر ارزش صادرات خام کشور است.

صادرات محصولات نفت و پتروشیمی
صادرات محصولات نفت و پتروشیمی

قیمت‌های رقابتی، موقعیت کشور ایران و اینکه در همسایگی خطوط اصلی کشتیرانی قرار دارد، محصولات نفتی آن را برای خریداران جذاب نموده است. همچنین تعداد خریداران محصولات فرآوری شده بسیار بیشتر از نفت خام است. همچنین، ایران مقداری سوخت را با خودرو‌های سنگین به همسایگان نزدیک خود صادر می‌کند که شامل معاملات کوچکی است و تشخیص آن برای خزانه‌داری آمریکا دشوار است.

صادرات نفت ایران به چه کشورهایی انجام می شود؟

بیش از ۵۰ درصد تولید نفت خام و فرآورده‌های پتروشیمی ایران به کشور چین صادر می‌شود. علاوه بر چین، نفت ایران به کشورهایی چون مالزی، سنگاپور، امارات متحده عربی، عراق و عمان نیز صادر می‌شود. باید گفت که این کشورها برای معافیت از تحریم‌هایی که آمریکا برای کشور ایران اعمال کرده است، دیدارهای متعددی را با مقامات واشنگتن داشته‌اند. در صورتیکه ایران بتواند علاوه بر نفت خام زیر ساخت‌هایی برای تولید مشتقات آن نیز آماده کند، در رشد صادرات و اقتصاد کشور نقش مؤثری خواهد گذاشت.

سخن پایانی

ایران جزو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت در جهان است. در واقع این کشور بیشتر درآمد خود را از طریق فروش نفت به دیگر کشورها به دست می‌آورد. در سال ۲۰۱۸ با تحریم‌هایی که دولت آمریکا علیه صادرات نفت ایران اعمال کرد، ضربه بزرگی به صنعت نفت ایران و درآمد حاصل از آن وارد شد. با این وجود، ایران با دور زدن تحریم‌ها توانست نفت خود را صادر کند. با توجه به اینکه نفت یک منبع تجدیدناپذیر است، لازم است تا تصمیماتی اتخاذ شود که با رشد صنایع دیگر، وابستگی ایران به این صنعت کمتر شود.

۵/۵ (۱ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

116 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست