امیدنامه چیست با جزئیات لازم در بازار

جهت مشاهده امیدنامه هر شرکت باید به سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران مراجعه کنید و نام مورد نظر خود را جستجو کنید تا گزارش آن شرکت نمایان شود. در حقیقت یکی از اصول تحلیل بنیادی شرکت‌های بورسی است که اطلاعاتی از نحوه فعالیت آن شرکت را گزارش می‌دهد.

 

 

اساسنامه صندوق سرمایه گذاری

شامل مجموعه‌ای از ماده‌های قانونی است که جهت عملکرد قانونی صندوق‌ها طراحی شده و سازمان بورس و اوراق بهادار آن را تایید کرده است. برای مثال در ماده سه اساسنامه‌، هدف از تشکیل یک صندوق، جمع‌آوری وجوه از صاحبان سرمایه، نحوه اختصاص آن‌ها برای خرید انواع اوراق بهادار، میزان بهره‌مندی سرمایه‌گذاران از صرفه‌جویی‌های تامین منافع عنوان شده است. بند چهارم این اساسنامه ذکر می‌کند، این صندوق سرمایه‌ها را در چه جاهایی سرمایه‌گذاری می‌کند، تبصره‌های مربوط به هر یک نیز ذکر می‌شود تا همه شرایط را در بر بگیرد.

 

اساسنامه صندوق سرمایه گذاری

موارد ذکر شده در اساسنامه صندوق‌

مواردی که به تایید سازمان بورس رسیده باشد ذکر می‌شود، مهم‌ترین موارد ذکر شده عبارت است از:

بخش اول

 • توضیح اصطلاحات و واژه‌های استفاده شده در اساسنامه
 • عنوان صندوق، دارا بودن مجوز از سازمان بورس و ثبت شرکت‌، هدف از تشکیل آن، زمینه فعالیت، دوره زمانی فعالیت و محل صندوق
 • ارزش مبنای هر یک از واحدهای سرمایه‌گذاری، توضیحاتی درباره نوع واحدهای صندوق، تعداد واحدهای ممتاز، نقل‌ و انتقال آن‌ها
 • شرایط شروع پذیره‌ نویسی اولیه و تشریح فرآیند آن
 • فرمول محاسبات ارزش هر واحد صندوق و نرخ صدور و ابطال
 • وظایف مدیر ثبت و مدیر صندوق در حوزه صدور و ابطال
 • مواردی که در زمان تملک واحدهای سرمایه‌گذاری رعایت می‌شود.
 • مشخصات حساب‌های بانکی صندوق و مواردی که باید سرپرست صندوق درباره پرداخت‌ها بررسی کند
 • حفظ ترکیب دارایی‌های صندوق بر طبق امیدنامه
 • درآمد حاصل از موضوع فعالیت صندوق، جزو دارایی‌های آن می‌باشد

 

 

بخش دوم

 • شرایط تشکیل مجمع صندوق، اختیارات آن مجمع، نحوه دعوت به مجمع و اطلاع ‌رسانی
 • نحوه تعیین مدیر و وظایف
 • نحوه انتخاب مدیر ثبت 
 • نحوه تعیین متولی صندوق
 • تعیین حسابرس
 • تعیین کارگزاران صندوق و مسئولیت‌ها
 • روند معاملات اوراق بهادار برای صندوق توسط کارگزار و نحوه نگهداری از اوراق بهادار
 • مشارکت صندوق در تعهد پذیره‌ نویسی و یا تعهد خریداری اوراق بهادار
 • معرفی هزینه‌هایی که از محل دارایی‌های صندوق پرداخت میشود
 • مواردی که یک مدیر صندوق باید در زمان‌های تعیین ‌شده در وبسایت صندوق منتشر کند
 • شرایطی که فعالیت آن صندوق به اتمام می‌رسد و مراحل تسویه آن
 • معرفی مراجع رسیدگی به تخلفات مدیران، مدیر ثبت، متولی، حسابرس، کارگزاران صندوق و سرمایه‌گذاران
 • مشخصات و امضای مدیران صندوق، مدیر ثبت، متولی آن صندوق و حسابرس

نکات مهم درباره امیدنامه

با بررسی اساسنامه یک صندوق‌ سرمایه‌گذاری، اطلاعاتی کلیدی درباره مناسب‌ترین صندوق را کسب نموده به‌ خصوص که در امیدنامه صندوق‌ها جزئیات بیشتری وجود دارد. امیدنامه و اساسنامه هر صندوق، در وبسایت آن صندوق موجود است و به‌ راحتی می‌توانید آن را دریافت کنید.

 

 

موارد ذکر شده در امیدنامه

هر شرکت در امیدنامه خود فعالیت اصلی شرکت که تولیدی، خدماتی یا سرمایه‌گذاری است را معرفی کرده و در مورد فعالیت‌های آن شرکت در سال آینده، طرح‌هایی برای توسعه و یا حتی محصولاتی که در سال  بعد به بازار عرضه می‌نمایند گزارش‌هایی را ارائه می‌دهند. یکی از موارد مهم که در سند اساسنامه هر شرکت درج می‌شود، مبحث مدیریت بحران و فرصت‌های موجود است. عواملی که برای هر شرکت تهدید حساب می‌شود شامل افزایش میزان بهره بانکی، افزایش نرخ ارز، افزایش تعرفه واردات و صادرات، کمبود نقدینگی و افزایش بهای کالا و مواد اولیه خواهد بود.

موارد ذکر شده در امیدنامه

در مقابل فرصت‌های مهم جهت تولید و فعالیت افزایش نرخ ارز است. به دلیل این که اگر یک شرکت محصولات خود را صادر کند، درآمد افزایش پیدا می‌کند. فرصت‌های دیگری که در یک امیدنامه برای شرکت آورده می‌شود، گسترش بازار مشتریان شرکت و حتی محصولات جدید است.

مفهوم کلی امیدنامه

در کل همانند یک دفترچه راهنما است که برخی از شرکت‌ها توسط آن توضیحاتی در مورد نوع فعالیت خود در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند. در حقیقت شرکت‌ها و مجموعه‌های بزرگ با استفاده از این شبه سند فعالیت‌های خود را شفاف‌سازی می‌کنند و در اختیار سهامداران خود یا معامله‌گران قرار می‌دهند.

شرکت‌ها با این کار اعتماد تحلیلگران در حوزه بورس و بازارهای مالی را به خود جلب و با این کار تعداد سرمایه‌گذاران بیشتری را به شرکت خود راهنمایی می‌کنند. در زمانی که تمام فعالیتهای آن مجموعه در دسترس و شفاف باشد، فرد متقاضی به آن‌ها اعتماد بیشتری کرده و سرمایه‌گذاری‌های خود را در آنجا انجام می‌دهد.

انجام این مورد حتی ممکن است کسری بودجه آن شرکت را کاهش داده و عوامل آن توسط سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در آن مجموعه و سازماندهی هر چه بهتر می‌توانند شرکت را از دچار شدن به مشکلات احتمالی مصون بدارد. با این کارها هیچ گونه خللی در سود‌دهی به سهامداران ایجاد نمی‌شود، بدلیل اینکه سرمایه‌گذاران از این کارها سود برده و حتی به سرمایه‌شان اضافه خواهد شد.

در این جا ابهامی که باید برطرف شود این است که تفاوت اساسنامه و امیدنامه در این است که اساسنامه مانند یک سند عمل می‌کند تا به شرکت اعتبار دهد اما امیدنامه صرفا برای توضیح در رابطه با خود شرکت می‌باشد. در این برگه صندوق مدیریت اطلاعاتی مانند نام آن صندوق، نماد، اطلاعات، تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری، مدارک و مستندات، مشخصات بازارگردانی و کارمزد معاملات قابل مشاهده است. در واقع امیدنامه هر صندوق، مکملی برای اساسنامه است. تنها تفاوت در این است که جزئیات بیشتری را نسبت به اساسنامه نمایش می‌دهد.

 

 

مواردی مانند استراتژی یک صندوق، ریسک‌پذیری در سرمایه‌گذاری و همچنین هزینه‌هایی که یک سرمایه‌گذار باید پرداخت کند، از مهمترین اطلاعات نمایش داده شده در امیدنامه هر صندوق است. به همین علت، مطالعه این صندوق جهت سرمایه‌گذاری اولویت بالاتری نسبت به مطالعه اساسنامه آن دارد.

شرکت تجاری وانیکس با استفاده از افرادی خبره در حوزه واردات کالا از مبدا چین و امارات متحده عربی آماده ارائه خدمات به شما مشتاقان عزیز در زمینه‌های گفته شده است. شما جهت سرمایه‌گذاری و واردات هر نوع کالا، با متخصصان و کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

موارد عنوان شده در امیدنامه صندوق های سرمایه‌گذاری

اولین مرجعی است که یک سرمایه‌گذار باید قبل از شروع به سرمایه‌گذاری مطالعه کند، بنابراین مهم‌ترین مواردی که در یک امیدنامه ذکر می‌شود به شرح زیر است:

 • سیاست‌های صندوق جهت سرمایه‌گذاری وجوه صاحبان سرمایه‌، به عنوان مثال بعضی از این صندوق‌ها، سیاست سرمایه‌گذاری ارزشی را در دستور کار قرار می‌دهند. برخی از سرمایه‌گذاران سهام رشد را خریداری می‌کنند، اما برخی دیگر از استراتژی‌های پر ریسک‌ مانند خریداری سهام استفاده می‌کنند.
 • هزینه‌هایی که باید توسط سرمایه‌گذاران پرداخت ‌شود. این هزینه‌ها شامل کارمزد مدیریت، کارمزد فروش، کارمزد بازخرید برای سهامی که در طی دوره‌ای معین فروش می‌روند و سایر اطلاعات مرتبط خواهد بود.
 • بالاترین ریسک‌هایی که صاحبان سرمایه‌ در طی سرمایه‌گذاری در صندوق با آن مواجه خواهند شد، به عنوان مثال در امیدنامه یک صندوق جهانی و یا بین‌المللی، میزان ریسک ارز، امکان اعمال محدودیت سرمایه توسط شرکت‌ها، خطرات جنگ و دیگر توضیحاتی که ارتباط کمتری با صندوق‌های داخلی دارند، با شفافیت توضیح داده می‌شود.
 • باید مشخص کند که صندوق سرمایه‌گذاری مورد نظر از اهرم استفاده می‌کند یا نه.
 • اسامی مدیران صندوق که در خود صندوق سرمایه‌گذاری کرده‌اند و میزان سرمایه‌گذاری هر یک اعلام شود.
 • مبلغ حقوق و یا دستمزد مدیران برای انجام خدمات مربوط به صندوق.
 • افراد ناظر بر صندوق و مالکان اصلی آن مانند مؤسساتی که اوراق بهادار سرمایه‌گذاران اصلی را با نام خود نگه‌داری می‌کنند.
 • ارائه اطلاعاتی در مورد مدیران صندوق‌ها برای اینکه سرمایه‌گذاران تشخیص دهند که آیا این مدیران تجربه، اعتبار و یا دانش کافی برای مدیریت سرمایه‌های آن‌ها را دارند یا خیر.
 • میزان گردش پرتفوی که به شما اطلاعاتی درباره کارایی مالیاتی آن صندوق بدهد.
 • اهداف، خط مشی و استراتژی صندوق برای سرمایه‌گذاری
 • انواع واحدهای سرمایه‌گذاری عادی و ممتاز

اساسنامه یک صندوق سرمایه‌‌گذاری قوانین، تبصره‌ها و سرفصل‌هایی برای توضیح دارد اما امیدنامه به شکلی خاص به معرفی سر فصل‌های کلی آن اساسنامه در مورد صندوق پرداخته و مختص به آن صندوق است. یعنی که اگر در اساسنامه به متولی صندوق به عنوان یک ارگان حاضر در صندوق سرمایه‌گذاری نام آورده شده باشد، در امیدنامه نیز به نام همان متولی صندوق مربوطه اشاره شده باشد.

موارد عنوان شده در امیدنامه صندوق های سرمایه‌گذاری

با این حساب هر موردی به شکل مفصل در اساسنامه توضیح داده شده است، اما در امیدنامه فقط به صاحب عنوان و یا شرایط قانونی صندوق زیر مجموعه قوانین اساسنامه اشاره شده است، با این تفاسیر امیدنامه به نسبت اساسنامه دارای قطر کم‌تری است.

خلاصه موارد درج شده در اساسنامه به همراه اهداف و استراتژی‌های آن صندوق و ریسک‌های آن و نیز مشخصات و نوع دارایی‌های صندوق در امیدنامه آمده است. همچنین فرم‌های مربوطه، نرخ حداکثری و حداقلی مشارکت‌ها در صندوق و رسیدهای آن صندوق سایر اجزای امیدنامه را تشکیل می‌دهد. نحوه محاسبات و دوره‌بندی‌های صندوق سرمایه‌گذاری مورد نظر که برای خود برقرار کرده نیز به ترتیب و با ریز جزئیات در امیدنامه جا گرفته است.

 

 

کلام پایانی

شما می‌توانید اساسنامه و امیدنامه برای هر صندوق را به راحتی و به شکل آنلاین دریافت کنید. برای این کار کافی است کلمه امیدنامه یا اساسنامه را در کنار عنوان صندوق مورد نظر جستجو کرده تا به سایت آن صندوق و پی‌دی‌اف تهیه شده برای هر یک دسترسی پیدا کنیم.

شرکت تجاری وانیکس با استفاده از افرادی خبره در حوزه واردات کالا از مبدا چین و امارات متحده عربی آماده ارائه خدمات به شما مشتاقان عزیز در زمینه‌های گفته شده است. شما می‌توانید جهت سرمایه‌گذاری و واردات هر نوع کالا، با متخصصان و کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *