اقتصاد یمن چگونه است؟ آشنایی با اقتصاد کشور یمن

شرکت وانیکس نیز شرکتی در رابطه با واردات و صادرات کالا از کشورهای چین و امارات است که نقش مهمی در اقتصاد کشورمان دارد. در این مجال قصد داریم شما را با اقتصاد یمن که کشوری با منابع طبیعی غنی و مناسب صادرات است آشنا کنیم و در رابطه با وضعیت اقتصاد، ذخایر و وضعیت زندگی و سرمایه‌گذاری در این کشور به توضیحاتی مختصر بپردازیم.

 

 

اقتصاد یمن چگونه است؟

از جمله فقیرترین و کم توسعه‌یافته‌ترین اقتصادها در دنیا اقتصاد یمن است. زمانی که کشور یمن جنوبی و کشور یمن شمالی با هم متحد شدند، این دو کشور اقتصادی توسعه نیافته و کاملا متفاوت با یکدیگر داشتند، اما هر دو این کشورها در حالت اقتصادی وخیمی قرار داشتند. از هنگام متحد شدن دو یمن، اقتصاد این کشور متحمل عواقب بسیار سنگین حمایت این کشور از عراق بعثی را در طول دوره جنگ خلیج فارس در سال‌های ۱۹۹۰–۱۹۹۱شود. در طول این جنگ بزرگ، کشور عربستان سعودی تقریباً نزدیک به ۱ میلیون از کارگرهای یمنی را از کار اخراج کرد و در همراهی با کویت به‌ صورت قابل ملاحظه‌ای کمک‌های اقتصادی به کشور یمن را کم کرد.

اقتصاد یمن چگونه است؟

آن طور که مشخص است، جنگ داخلی ۱۹۹۴ بیش از گذشته اقتصاد کشور یمن را تحت تاثیر و فشار مضاعف قرار داد که در نتیجه آن، کشور یمن در طی ۲۴ سال گذشته به طور متفاوت و شدیدی به کمک‌ رسانی‌های آژانس‌های چند جانبه بین‌المللی برای حفاظت هر چه بیشتر از اقتصاد خود تکیه کرده و در برابر آن، تعهد کرده است که اصلاحات مناسب اقتصادی قابل ملاحظه‌ای را اجرا نماید.

 

 

خط مشی های سیاسی و تجاری در یمن

شهر مهم صنعا در کشور یمن مرکز سیاسی و تجاری به حساب می‌آید. از شهرهای مهم دیگر این کشور می‌­توانیم به شهر مارب اشاره کنیم، این شهر یک شهر تاریخی و باستانی بوده و در قسمت شرقی یمن قرار گرفته است.شهری به نام صعده نیز نقش بسیار مهم و اساسی در دوران اسلام داشته است، این شهر توقفگاه بیشتر حجاج و همچنین تاجران از گذشته تا به امروز بوده‌ است. شهر ذمار نیز دارای ساختمان‌ها و معماری های خاصی است و از سنگ‌های ریز و مشکی زینتی جهت زیبایی آن استفاده شده‌است.واحد پول کشور یمن ریال است و مردمان این کشور معمولا به زبان عربی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. مدیریت مالی از جمله شغل‌هایی است که در کشور یمن بسیار مهم است و همچنین درآمد خوبی نیز دارد. به علاوه افرادی که در زمینه‌های خزانه‌داری، مدیری موسسات و درآمدهای نقدی و همینطور در زمینه مدیریت ریسک فعالیت داشته‌­اند، می‌توانند وضعیت اقتصادی مناسبی در این کشور داشته باشند. ولی بیشترین و بالاترین درآمد در کشور یمن مختص پزشکان از جمله متخصصان بیهوشی است.

اقتصاد یمن و منابع مالی و درآمدی آن

باید بدانید که کشاورزی بخش بسیار مهمی در اقتصاد یمن است. انواع قهوه‌های صادراتی از کشور یمن به سایر کشورهای دیگر در بین مردم شهرت خیلی زیادی دارد. تولیدات محصولات مختلف غذایی در کشور یمن هر روز بیشتر از روز قبل است به صورتی که وضعیت و احوال اقتصادی این کشور را به طور کامل در دست گرفته است. تولید زیاد و در نتیجه صادرات محصولات کشاورزی و غذایی از کشور یمن به سایر کشورها زیاد دیده می‌شود. در این کشور ثروتمند نفت، گاز و مشتقات آن از جمله محصولات صادراتی با ارزش فراوان هستند. مسلما که درآمد‌ اقتصادی در کشور یمن هر روز بیشتر از روز قبل پیشرفت قابل قبولی کرده است. در کشور یمن بیشتر از ۶ میلیون نفر به کار مشغول هستند. اینگونه که از شواهد پیداست نرخ بیکاری در کشور یمن بسیار بالا است. محصولاتی که از این کشور صادر می‌شوند بیشتر نفت خام، انواع قهوه و همچنین ماهی خشک شده هستند.

 

 

اقتصاد یمن و منابع مالی و درآمدی آن

باید بدانید که وضعیت تولیدات ناخالص داخلی در کشور یمن چیزی در حدود ۴۳.۲۳ درصد اخیرا رشد کرده است. این‌طور که مشخص است این کشور رویکرد اقتصادی مناسبی را در دستور کار خود قرار داده و با کمک آن نتیجه بسیار مطلوبی را به دست آورده است.

باید بدانید که در سال‌های اخیر تشکیل سرمایه ثابت ناخالص ملی در اقتصاد یمن بیشتر از ۱۰ درصد رشد کرده است، این موضوع در حالی است اتفاق افتاده که رتبه تولیدات ناخالص داخلی در کشور یمن، چیزی در حدود ۱۳ درصد رشد اقتصادی این کشور را به خود اختصاص داده است.

رشد اقتصادی در کشور یمن بیش از ۵۹ درصد در اقتصاد یمن دیده می‌شود و در تازه‌ترین بررسی‌های که صورت گرفته است، مشخص شده است که این کشور آسیایی به صورت دقیق در تازه‌ترین وضعیت اقتصادی خود پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است.

رنکینگ جهانی کشور یمن در زمینه های مختلف اقتصادی

جالب است که موازنه‌های تجاری در حدود ۱۴ درصد بیشتر از پیش در اقتصاد کشور یمن دیده شده است و در این زمینه رشدی قابل قبول و مناسب صورت گرفته است. اوضاع در رابطه با حساب‌های جاری در کشوری مانند یمن چیزی در حدود ۱۳ درصد رشد دیده می‌شود و این در حالی است که وضعیت حساب‌‌های جاری به تولید ناخالص داخلی در کشور یمن بیشتر از ۱۳ درصد مورد رشد قرار داشته است.

وضعیت صادرات و واردات در اقتصاد یمن رشدی حدود ۷۴ درصد داشته است و کاملا مشخص است که روند تجاری رو به رشد در کشور یمن به صورت جدی دنبال خواهد شد. این اصل را در نظر داشته باشید که وضعیت در رابطه با گردش سرمایه در کشور در حال رشد یمن نیز به میزان حدودی ۱۷ درصد رشد کرده است.

رنکینگ جهانی کشور یمن در زمینه های مختلف اقتصادی

بنابراین رنگینک جهانی توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کشور یمن همانطور که از اعداد و ارقام و آمارها پیداست رو به رشد و در جهت توسعه است، که این نشان از بهبود شرایط اقتصادی در این کشور خواهد داشت.

 

 

کلام پایانی

اقتصاد یمن با توجه به رکوردی که در نتیجه جنگ با کشور عربستان تجربه کرده است. از وضعیت نابسامان اقتصادی و تنگناهای مالی به خوبی و با برنامه‌ریزی دقیق اقتصادی گذر کرد و توانست اقتصاد خود را با وجود شرایط سخت و طاقت‌فرسا سر پا نگه دارد و توسعه دهد، این بهترین اتفاقی است که می‌تواند برای یک کشور پس از پایان درگیری‌های جنگی بیافتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *