همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

اقتصاد گیگ چیست و شامل چه مشاغلی است ؟

اقتصاد گیگ یا به اصطلاح اقتصاد فریلنسری یا کار موقت از اقسام فعالیتهای است که در بازه‌های زمانی تعیینی مشخصی توسط افراد تحقق پیدا می‌کند. همچنین امروزه مشاغل زیادی تحت اقتصاد گیگ شکل گرفته و انجام می‌شوند. به همین خاطر ما قصد داریم تا در این مقاله به بیان اقتصاد گیگ و مشاغل وابسته به آن بپردازیم.

 اقتصاد گیگ چیست؟

بر اساس یک مفهوم کلی و روان باید گفت در اقتصاد گیگ کارمندان به جای کارکردن برای یک کارفرما مشخص و آن هم به طور تمام وقت برای کارفرمایانی متعدد و به صورت پاره وقت و در بازه زمانی مشخصی از ساعت ۹ تا ۵ کار خواهند کرد. البته در این نوع اقتصاد کارفرما به معنای دقیق کلمه وجود نداشته و صرفا اشخاصی بوده که بین کارمند گیگ و مشاغل وابسته به آن به عنوان یک رابط ارتباط برقرارمی‌کنند مانند شرکت اوبر که بدون انعقاد عقد قرارداد بین کارمندان گیگ با شرکت فعالیت‌های پاره وقت انجام می‌دهد.

 

 

شما در زمان‌های مشخصی به کارهای متعدد و کوچک مشغول خواهید بود، همچنین می‌تواند شامل مشاغل متعددی باشد که کارمند گیگ آنها را انتخاب نموده و بر اساس تقاضای موجود آنها را انجام می‌دهد. به عنوان مثال شخصی که کارمند گیگ است، امکان دارد در بازه زمانی ۹ تا ۱۲ مشغول به کار پخش مواد غذایی، در فاصله زمانی ۱۲ تا ۲ مشغول به کار کدگذاری و در بازه ۳ تا ۵ ماهه به کار نویسندگی اشتغال داشته باشد.

 اقتصاد گیگ چیست؟

تمامی این موارد به اختیار کارمند گیگ است، یعنی او انتخاب می‌کند که به چه مشاغلی و در چه بازه‌های زمانی و برای چه افرادی کار کند. در واقع در این سبک، کارمند به جای اشتغال به یک کار تمام وقت به چندین کار در بازه‌های زمانی کوتاه مدت مشغول است. اقتصاد گیگ به عنوان یکی از کارآمدترین روش‌های کسب درآمد در دنیای تجارت به شمار می‌آید، چرا که در این نوع از سبک کار شما می‌توانید بدون از دست دادن شغل و منبع درآمد خود به کارهای جانبی و مشاغل وابسته نیز بپردازید.  از آن به عنوان یک منبع درآمد کمک‌کننده استفاده می‌شود، با این حال بسیاری از اشخاص از این نوع فعالیت برای اشتغال به کارهایی که به آنها علاقه‌مند هستند نیز استفاده می‌کنند. به عنوان مثال ممکن است شخصی به کار نویسندگی یا کار توسعه نرم‌افزارعلاقه داشته باشد، اما به دلیل شغل اصلی خود نتواند به این موارد بپردازد.

 

 

در این زمان گیگ می‌تواند به خواسته این فرد جامه عمل بپوشاند؛ چرا که فرد می‌تواند با اشتغال به کار روزانه خود و بدون از دست دادن آن، به کار نویسندگی و نرم افزار نیز مشغول باشد. از این جهت فرد هم به علاقه خود رسیده و هم اینکه منبع درآمد جدیدی کسب نموده است. یکی دیگر از مزیت های این نوع اقتصاد اختیار انجام نوع کار و انتخاب بازه زمانی و کارفرما با خود شما خواهد بود. در واقع شما می‌توانید نوع کار مطلوب خود را با کارفرمایان مشخص و با نرخی که تعیین می‌کنید، قبول کرده و انجام دهید.

 اقتصاد گیگ شامل چه مشاغلی است؟

یکی از سوال‌های رایج این است که این فعالیت شامل چه مشاغلی است و اینکه افراد می‌توانند در چه حوزه‌هایی مشغول به کار شوند؟
در پاسخ باید گفت فرایندی گسترده و متنوع بوده و سعی نموده است تا تمامی مشاغل مورد نیاز را به طور پاره‌وقت در اختیار کارمند گیگ قرار دهد. به خاطر اهمیت موضوع و گسترده بودن این مشاغل ما در زیر به بیان مهم‌ترین مشاغل اقتصاد گیگ می‌پردازیم.

 

 

۱_ حسابداری و امور مالی

بسیاری از افراد حسابدار و متخصص در این زمینه اشتغال به اقتصاد گیگ را ترجیح می‌دهند. در واقع ما با یک کار از راه دور و به شکل مجازی مواجه هستیم، به همین خاطر می‌توان با صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها به کسب درآمد عالی رسید.
بسیاری از اشخاص حسابدار به این دلایل اشتغال به گیگ را انتخاب کرده‌اند. از جمله کارهایی که افراد متخصص در حوزه حسابداری می‌توانند به آن مشغول شوند، می‌توان به مسئول وام، دستیار حسابدار، حسابداری برای انجام ترازنامه‌های مالی، حسابرسی مالی و تهیه اظهارنامه مالیاتی اشاره کرد.

 

۲_ نویسندگی

نویسندگی از جمله کارهای وابسته به اقتصاد گیگ است که طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است، به گونه‌ای که بسیاری از افراد به کار نویسندگی مشغول هستند. نویسندگی درگیگ بسیار متنوع بوده و می‌تواند شامل نوشتن برای هر نوع موضوع در زمینه وبلاگ، وب مقالات شرکت‌ها و سایرین باشد. عمومی‌ترین مشاغلی که زیرمجموعه نویسندگی بوده و در این گروه قرار می‌گیرد شامل تولید محتوا، رزومه‌نویسی و کپی رایتر است.

۳_ مدیریت پروژه

همانطور که از تیتر مشخص است مدیریت پروژه شامل هر نوع برنامه‌ریزی در راستای هماهنگی و مدیریت پروژه‌های بزرگ و کوچک زیر مجموعه گیگ است. در واقع در این بخش مدیر وظیفه دارد که تمامی کار‌های مربوط به پروژه را در خصوص فروشندگان داخلی و خارجی هماهنگ نموده و کلیات بودجه و برنامه‌ریزی مربوط به آن را تنظیم کند.

 اقتصاد گیگ شامل چه مشاغلی است؟

۴_ معلم آموزشی

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این است که در بستر آن می‌توان به عنوان یک معلم آموزشی و یا مربی فعالیت کرد. در حقیقت شاید در دنیای واقع پیدا کردن کار آموزشی دشوار و سخت باشد، در حالیکه در اقتصاد گیگ شما می‌توانید به راحتی به هدف خود رسیده و به عنوان یک معلم در حوزه‌ها و رشته‌های مختلف فعالیت کنید. مهم‌ترین موضوعاتی که در اقتصاد گیگ آموزش داده می‌شود شامل آموزش آیلتس و طراحی است. همچنین شما می‌توانید به عنوان یک معلم دبیرستان،  مربی، استاد راهنما و معلم شرکتی فعالیت کنید.

 

 

۵_ کامپیوتر و IT

امور مرتبط به کامپیوتر و ابزار‌های وابسته به آن بخش گسترده‌ای از مشاغل حوزه اقتصادی گیگ را تشکیل می‌دهند. در این طیف کاری شما می‌توانید یکی از کار‌های زیر را انتخاب نمایید.

 تعمیر کامپیوتر
مهندسی امنیت اطلاعات
امنیت شبکه
تحلیلگر شبکه
مدیر میان افزار
و تمامی کار‌های مرتبط به
IT

۶_ توسعه نرم افزار

توسعه نرم افزار از سری کارهایی است که علاقه‌مندان زیادی را به خود اختصاص داده است. در این حوزه کاری شما می‌توانید با توسعه نرم‌افزار‌های لازم به طراحی و تست برنامه بپردازید. این برنامه‌ها در تمامی زیر مجموعه‌های شبکه آنلاین مانند کامپیوتر، بازی‌های آنلاین و حتی سایر برنامه‌های دیگر اجرا می‌شود. همچنین در حوزه توسعه نرم افزار شما می‌توانید به عنوان مهندس بازی، مهندس نرم‌افزار، مهندس Devops و طراح رابط کاربری به عنوان به صورت فریلنسر فعالیت کنید.

۷_ اداری

حوزه اداری از زیر مجموعه‌های عام اقتصاد گیگ است؛ چرا که در این حوزه کاری شما می‌توانید موارد مرتبط زیادی را به دست آورده و در تمامی آن‌ها فعالیت کنید عموما شغل‌های این بخش شامل دستیار مجازی، دستیار اداری و طراحی، تکنسین‌های داروساز ،مدیریت پروژه‌ و مدیریت ارتباط ورودی و خروجی است.

به طور کلی باید گفت که امروزه بخش عظیمی از اقتصاد جهانی در حوزه مشاغل وابسته به گیگ صورت می‌گیرد. ۷ مورد نام برده شده به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های فعال این نوع اقتصاد هستند که خود نیز شامل زیر مجموعه‌های متعدد است. همین تنوع و گستردگی فعالیت سبب می‌شود تا شما با هرگونه میزان تحصیلات و تجربه کار بتوانید به شغلی پاره وقت و مناسب دست یافته و از این جهت درآمد خود را افزایش دهید.
البته یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که اقتصاد گیگ در کنار مزایای خود منتقدانی نیز داشته که نسبت به درآمد نامشخص و ناهماهنگ این فعالیت معترض بوده و آن را از جهات منفی تلقی می‌کنند. با این حال نمی‌توان از تاثیرات مثبت آن نیز غافل شد.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم تا به بیان اقتصاد گیگ و مشاغل مرتبط با آن بپردازیم. اقتصاد گیگ شامل شرکت‌های مرتبطی زیادی در حوزه‌های مختلف است که به طور مستقیم یا غیر مستقیم در راستای گیگ حرکت می‌کنند مانند شرکت وانیکس.

 

 

در واقع این شرکت به عنوان شرکتی با به کارگیری افراد متعدد در حوزه‌های واردات و صادرات فعالیت کرده و با ارائه خدمات متنوع از جمله واردات بدون عوارض به عنوان یکی از معروفترین‌ها در نوع خود به شمار می‌رود.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *