اقتصاد چین چگونه است

حائز اهمیت بودن تجربه گفته شده و بحث درباره آن به این خاطر است که اتفاق بیان شده در عظیم ترین کشور دنیا از دیدگاه وسعت و همچنین جمعیت و عضو همیشگی شورای امنیت رخ داده و در دیدگاه نظامی و انرژی و توان هسته ای و غیرهسته ای قدرتی غیرقابل انکار دارد. تجربه ذکر شده با کسب پیرپزی های لازم کشور چین را به رتبه بالایی در میان کشورهای دنیا هدایت کرد. به صورتی که اقتصاد چین هم اکنون و در آینده در سطح دنیا تاثیر محسوسی را ایجاد خواهد کرد. لازم به ذکر است که اکنون کشور چین در کشمکش های سیاسی نیز نقش بسزایی بازی می کند.

 

 

چین از نظر اقتصادی چندمین کشور جهان است

این سرزمین رده‌ی ۴ قطب جذب سرمایه درون مرزی و رده ۱۱ کشور سرمایه‌ گذار مستقیم برون مرزی در کشورهای دیگر است. کشور چین مقام دوم در دنیا از لحاظ حضور میلیاردرها است به صورتی که مجموع کل ثروت آنها به ۱ تریلیون دلار می‌رسد. کشور چین بزرگترین ذخیرهٔ ارزی برون مرزی به لرزش ۳٫۱ تریلیون دلار را در اختیار دارد. به‌طور اعجاب انگیزی نیز کشور چین یکی از قدرت‌های اقتصادی غول جهان در طول هزاره دوم تاریخ بشریت بوده‌ است.

چین از نظر اقتصادی چندمین کشور جهان است

مناطق خاص اقتصادی و شهرهای ساحلی چین

نظام اقتصادی و سیاسی کشور چین ضمن گرفتن تصمیماتی مربوط به پیشرفت ساختار اقتصادی در سال ۱۹۷۸، طبق برنامه دقیق و پله به پله سیاست باز کردن مرزهای خود بروی سرمایه داران را اجرا کرده‌ است. از سال ۱۹۸۰، کشور چین در استان های (شنجن)، (جوهای)، (شنتو) شهر (گو آنگ دنگ) و شهر (شیامن) شهر (فوجیان) و ایالت (هاینان) پنج منطقه خاص اقتصادی ایجاد نموده است. در سال ۱۹۸۴ کشور چین چهارده شهر ساحلی از قبیل (دالیان)، (چین هوآنگ دائو)، (تیانجین)، (یان تائو)، (چینگ دائو)، (لیان یون گانگ)، (نان تون)، شانگهای، (نینگبو)، (ون جو)، (فو جو)، (گوانگ جو)، (جان جیانگ) و (به‌های) را بروی خارج از کشور چین باز نمود.

 

 

بعد از طی شدن از سال ۱۹۸۵، همچنین دلتای رود معروف (یانگ تسه)، دلتای رود (جو جیانگ)، نقطه جغرافیایی دلتای (مین نان)، شبه جزیره مشهور (شان دونگ)، شبه جزیره (لیائو دونگ)، (هه به) و دلتای (گوانگ شی) به عنوان مناطق باز اقتصادی معروف شد و مناطق آزاد اقتصادی در سواحل آب ها شکل گرفت. در سال ۱۹۹۰، کشور چین تصمیم گرفت منطقه تازه «پو دونگ» استان شانگهای را باز و بیشتر از قبل استان‌ها و شهرهای ساحلی رودخانه (یانگ تسه) را بگشاید و پس از آن ناحیه باز رودخانه (یانگ تسه) با پایه منطقه (پو دونگ) ایجاد شد.

مناطق خاص اقتصادی و شهرهای ساحلی چین

پس از سال ۱۹۹۲، کشور چین تصمیم گرفت مجموعی از شهرهای مرزی و کلیه مرکزهای استان‌ها و شهرهای خودمختار را به روی خارج از کشور آزاد کند. همچنین در بعضی شهرهای وسیع و متوسط پانزده منطقه آزاد و چهل و نه منطقه کشف روشهای اقتصادی کشوری و پنجاه و سه نقطه کشف صنایع فنون عالی و تازه احداث شده‌ است. بر این اساس، و در این وضعیت گشایش همه‌ جانبه و در سطوح متعدد و مرتبط با قلمروهای وسیع با تشکیل مناطق ساحلی دریاها و رودخانه و نقاط مرزی و داخلی در کشور چین ایجاد شده است. مناطق آزاد ذکر شده به دلیل اجرای سیاست‌های متعدد دارای اولویت، در زمینه‌های پیشرفت قدرت اقتصادی مربوط به بخش خارجی، جمع‌ آوری ارز به وسیله صادرات در حجم و اندازه بالا، ورود تکنولوژیه پیشرفته مانند پلی ارتباطی درمناطق داخلی کشور چین نقش بازی کرده‌ است.

 

 

قانون اساسی کشور چین

نخستین قانون اساسی چین در سال ۱۹۵۴ تصویب شد. قانون اساسی نظام جمهوری خلق چین از سال ۱۹۵۴ تا به اکنون در حال تحولات و تکمیل است . بعد از گذشت دو روش اصلاحی که در سال‌های ۱۹۷۵ میلادی و ۱۹۷۸ میلادی ایجاد شد، قانون اساسی کنونی کشور چین در سال ۱۹۸۲ اعلام شد. اختلافات بسیاری میان هر یک از این روشهای ارایه شده وجود داشت و قانون اساسی ۱۹۸۲ تا به اکنون به ترتیب در سال های ۱۹۸۸ ، ۱۹۹۳ ، ۱۹۹۹ ، ۲۰۰۴ و ۲۰۱۸ مورد بازنگری و تغییرات اصلاحی قرار گرفته است . این بازنگری‌ها موجب تحولات بسیاری در قانون اساسی کشور چین و همچنین تاثیرات فراوانی در زندگی مردم عادی و همچنین فعالان اقتصادی چین شده است. هیچ ارگان محسوسی در کشور چین برای اجبار به اجرای قانون اساسی در چین موجود نیست. اضافه بر این، در نظام حقوقی و اقتصادی جمهوری خلق چین، مراجع قضایی قدرت کلی بررسی قضایی را ندارند و می‌توانند یک قانون واحد را با اینکه قانون اساسی را زیر پا گذاشته‌اند، محکوم نکنند.

سیستم اقتصاد چین و مدیریت بانکداری

مجموعه بانکداری چین سیستمی متشکل از کنترل و تعدیل بانک مرکزی چین با محورهای بانک کشوری و بخشبندی امور بانکی، همکاری‌های سازمان‌های بانکداری، باک سیاست‌ گذاری و تجاری و ارتباط فی‌مابین مکمل است. بانک جمهوری خلق چین مسئولیت‌‌دار بانک مرکزی است و صنعت‌های بانکداری سرتاسر کشور چین را مورد پایش و تعدیل قرار داده و بر آن‌ها نظارت کلی می‌کند. بانک صنایع و تجارت، بانک مرکزی چین، بانک کشاورزی و بانک ساخت و ساز کشور چین ۴ بانک تجاری دولتی کشور چین است.

سیستم اقتصاد چین و مدیریت بانکداری

اضفه بر این، ۳ بانک سیاست‌ گذاری بانک توسعه کشاورزی کشور چین، بانک توسعه ملی و بانک ایمپورت و اکسپورت در این کشور موجود است. در سال ۱۹۹۵ میلادی ، کشور چین با ایجاد (قانون بانک‌های تجاری) برای درست کردن سیستم و تشکلات بانک‌های بازرگانی بستر مناسبی فراهم کرده و برای تبدیل بانک‌های خصوصی کشور به بانک‌های تجاری دولتی بنیان قانونی درست کرد.

 

 

بعد از سال ۱۹۹۶ به این طرف، سیستم تشکیلاتی صنعت‌های بانکداری به مرور کامل شده و بانک‌های بازرگانی با بودجه دولتی به موسسات بانکداری جدید با مدیریت اقتصادی تبدیل شده و بیش از صد و بیست بانک بازرگانی سهامی کوچک و متوسط تأسیس و موجود شده‌ است. همچنین سازمان‌های بانکداری مربوط دولت اوراق بهادار و بیمه را بهینه کرده و آن را پیشرفت بخشیده‌ است.

هیئت نظارت و مدیریت صنایع بانکداری کشور چین سازمان نظارتی و مدیریتی نظام بانک‌های کشور چین است. از تاریخ ۲۸ آوریل در سال ۲۰۰۳، این سازمان بصورت رسمی وظایف خود را قانونا اجرا کرده‌ است. این سازمان مقررات، نظام و روش های مربوط به نظارت و مدیریت ارکان بانکداری صنایع بانکی را تنظیم و به‌ صورت مستقیم و غیر مستقیم بر رکن های ذکر شده نظارت و بر آن‌ها مدیریت می‌کند و طبق قوانین اقدامات خلاف با قوانین و مقررات را پیگیری و به آن‌ها رسیدگی می‌کند.

واردات انواع کالا از چین با وانیکس

همچنین شما می‌توانید بصورت مجزا از طریق شرکت وانیکس واردات را به خودیه خود انجام دهید. شرکت وانیکس ارائه دهنده خدمات وارداتی از صفر تا صد می‌باشد. شما می‌توانید واردات خود را از ۲ کشور چین و دبی انجام دهید. واردات کالای مورد علاقه از طریق شرکت وانیکس دارای ضمانت کالا می‌باشد. به این صورت که شما در حین بستن قرارداد واردات هر کالایی با شرکت تجاری و بازرگانی وانیکس، چک ضمانت به اندازه ارزش کالای وارداتی خود دریافت کنید.

پس از رسیدن کالا شما به ایران و دریافت آن از شرکت وانیکس، چک ضمانت را تحویل شرکت دهید. همین حالا از این فرصت کم نظیر استفاده کنید و بیزینس خود را گسترش دهید. حاشیه سود حاصل از واردات به قدری است که زندگی شما را از نظر اقتصادی پیشرفت چشم گیری خواهد داد.

درباره وانیکس

شرکت حمل و نقل بین المللی شهریار سازان سرمستان با نام تجاری وانیکس فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با هدف تسهیل فرآیند واردات آغاز نمود. شرکت وانیکس از انتخاب تامین کننده و خرید کالا برای شما در کشورهای چین امارت و هند سپس حمل و نقل آن از کشور انتخابی و تحویل کالا درب انبار در کنار شما می باشد و به سرتاسر ایران نیز خدمات می دهد. تفاوت کار با وانیکس این است که این شرکت بازرگانی برای گارانتی به مشتریان خود چک تضمین می هد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *