همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

اقتصاد پته‌ ای چیست‌؟

اقتصاد پته ای یا اقتصاد ژتونی مربوط به رشوه دادن است‌. اما این مربوط به رشوه دادن به کودکان شماست‌، در بسیاری از مواقع ما به فرزندانمان بدون آنکه خودمان متوجه شویم رشوه می‌دهیم‌. در این مقاله قصد داریم توضیحات بیشتری در این‌باره به شما بدهیم. اگر شما هم به فکر فرزندانتان هستید و به افکار و رفتار او توجه می‌کنید در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر در مورد این اقتصاد بیاموزید‌.

 

 

اقتصاد پته ای چگونه اقتصادی است‌؟

همانطور‌که در قسمت بالا گفته شد‌، یک نوع اقتصاد برای افزایش رفتارهای مثبت در کودکانمان است؛ زیرا به معنای پاداش دادن به کودک در برابر رفتارها و انجام دادن کار‌های مطلوب است‌. اگر کودک شما کار‌های روزانه خود را به خوبی انجام نمی‌دهد، شما می‌توانید از این سیستم استفاده کرده و بسیاری از چیز‌ها را به فرزند دلبند خود آموزش دهید.

اقتصاد پته ای چگونه اقتصادی است‌؟

این سبک از اقتصاد دارای اصول و قاعده خاصی است که باید رعایت شود؛ چراکه‌، رعایت نکردن این اصول باعث می‌شود شما نتیجه خوبی از این سیستم نگیرید. همانگونه که در پاراگراف ابتدایی بیان کردیم به آن اقتصاد ژتونی نیز گفته می‌شود؛ زیرا دارای ژتون‌(کارت) بوده و شما می‌توانید در ازای هر متر خوبی که فرزندانتان انجام می‌دهند به آن‌ها یک ژتون بدهید‌.  شما ابتدا باید این ژتون‌ها را بسیار مهم جلوه دهید. برای این کارت‌ها جای مخصوصی انتخاب کنید و به کودک خود توضیح دهید که این ژتون‌ها را در جای مخصوص خود قرار دهند.

 

 

قوانین استفاده از سیستم اقتصاد پته ای

این اقتصاد دارای قوانین و قواعد خاصی است، یکی از مهم‌ترین قواعد آن اطلاع داشتن از علایق فرزندانتان است. اطلاع داشتن از علایق فرزندان این فرصت را به شما می‌دهند تا ژتون‌های متنوعی انتخاب کنید و باعث ذوق و بهتر عمل کردن فرزندانتان شوید‌.دومین قانون این است که شما برای هر‌کاری که فرزندتان انجام می‌دهد، مقدار پاداش را معین کنید به همان اندازه به کودک خود پاداش دهید‌. سومین قانون این است که بیشتر از پاداش طبیعی استفاده کنید تا پاداش مادی برای مثال اگر شما قصد دارید مسواک زدن را به فرزند خود بیاموزید‌، اگر فرزند شما کیک یا شکلات دوست دارد برای او شکلات خانگی تهیه کنید‌. از خشکی و سردی در برخورد با کودک خود بپرهیزید‌، این یک نوع بازی است‌‌، پس نباید آن را با یک بحث یا رفتار جدی با کودک اشتباه بگیرید‌.هیچ وقت کودک خود را تهدید به محروم کردن اون از پاداش‌ها نکنید، این کار فقط باعث این می‌شود که کودک شما آسیب ببینید‌. همه کودکان دارای رفتارهای بد و خوب هستند، ما نباید تمام رفتارهای خوب او را نادیده گرفته و رفتارهای بد او را در نظر بگیریم‌.

چگونه یک سیستم اقتصاد پته ای درست کنید‌؟

هیچگاه برای فرزندانتان سیستم سختی را طراحی نکنید‌. سعی کنید همیشه از سیستم‌های ساده‌تری بهره‌ بگیرید و هر چند وقت یک‌بار فقط به یکی یا دوتا از رفتارهای کودکانتان بپردازید‌. اگر قصد دارید از اقتصاد پته ای برای اصلاح رفتار کودکانتان استفاده کنید، به رفتار و سخنان خود دقت داشته باشید و از رفتار و گفتار خلاقانه‌ای استفاده کنید. همچنین هیچگاه فرزندان خود را منتظر نگذارید‌، بعضی از بچه‌ها انگیزه‌ خود را نسبت به ژتون یا هر چیز تفریحی دیگری از دست می‌دهند‌ و دیگر اشتیاقی به ادامه این برنامه ندارند‌.

 

 

 جایزه بچه ها در اقتصاد ژتونی باید چه ویژگی داشته باشد‌‍‌؟

برای اینکه شما جایزه کودکان را تعیین کنید ابتدا باید تمام علایق بچه‌ها‌، نیاز‌ها و ویژگی آن‌ها و تمامی مسائلی که ممکن است در خصوص خریدن یا نخریدن یک جایزه پیش آید را در نظر بگیرید‌. یک جایزه و پاداش خوب ابتدا باید یکی از نیازهای کودک ما باشد‌. جایزه‌ای که این ویژگی را داشته باشد کودک ما را به انجام کاری که به عهده اوست، تشویق می‌کند. از دیگر ویژگی‌های یک جایزه خوب این است مورد علاقه فرزند ما باشد‌، هر چقدر جایزه مورد پسند فرزند ما باشد ما نتیجه بهتری خواهیم گرفت.

 جایزه بچه ها در اقتصاد ژتونی باید چه ویژگی داشته باشد‌‍‌؟

مشخص کردن اهداف در اقتصاد ژتونی

یکی از کار‌های مهمی که ما باید قبل از هر چیزی در نظر بگیریم مشخص کردن اهداف است‌، اینکه ما کدام رفتار فرزندمان را به چه دلیل می‌خواهیم اصلاح کنیم؟ برای این سوال‌ها باید دلایل قانع کننده‌ای داشته باشیم تا بتوانیم برنامه‌های درستی برای آن بچینیم‌‌.

برای مثال فرزند ما از مدرسه به خانه می‌آید و دستان خود را نمی‌شوید. در مرحله اول ما هدف خود مشخص کرده‌ایم‌، وقتی فرزندمان به خانه می‌آید می‌توانیم از اقتصاد پته ای بهره گرفته و با سخن گفتن او را راضی کنیم. اگر کودک ما سن پایینی دارد می‌توانیم به او بگوییم که اگر دستان خود را بعد از مدرسه بشوید به او یک شکلات یا یک کتاب هدیه می‌دهیم‌، یا با او بازی می‌کنیم. این کار‌ها او را تشویق می‌کند تا کار‌ها را به موقع و درست انجام دهد.

آیا میتوان برای تمامی سنین از اقتصاد پته ای استفاده کرد‌؟

باید بگوییم بله، فرزندان ما در هر رده سنی اشتباهات یا عادات بدی دارند و ما باید آن‌ها را اصلاح کنیم‌، پس شما در هر رده سنی می‌توانید از این سیستم برای اصلاح رفتار فرزندان خود استفاده کنید‌.

اگر توان خریداری یا انجام برخی از کار‌ها یا پاداش را نداشته باشیم چه کنیم‌؟

اگر شما نمی‌توانید تمامی ژتون‌ها را انجام دهید، می‌توانید از کارت‌های بیشتری برای رسیدن به جایزه استفاده کنید‌. اما ما این توصیه را برای شما داریم که ابتدا کارت‌های کمتری را برای بچه‌ها در نظر بگیرید‌، اگر تعداد کارت‌ها را کم کردید سعی کنید جایزه را در حد توان خود تعیین کنید تا آن را بتوانید انجام دهید، چرا که اگر انجام نشود بچه‌ها انگیزه خود را از دست خواهند داد و دیگر میلی به همکاری با شما نخواهند داشت.

شناسایی اشتباهات در اقتصاد پته ای چیست

تمامی کسانی که از این سیستم استفاده می‌کنند ممکن است با مشکلاتی نیز مواجه شوند‌. مشکلاتی مانند زیاد‌ه‌خواهی فرزند یا بی انگیزه‌گی در کودکان. سعی کنید هیچگاه برای کار‌های کوچک جایزه‌های بزرگ در نظر نگیرید؛ زیرا این کار او را زیاده‌خواه و متوقع می‌سازد. هیچگاه پروسه کارت‌ها را طولانی نکنید تا فرزند شما بی‌انگیزه شود‌‌، در همه حالت‌ها اعتدال را حفظ کنید‌.

شناسایی اشتباهات در اقتصاد پته ای چیست

سخن پایانی

تمامی نکاتی که در این مقاله بررسی شده رفتار فرزندان شما بستگی دارد. در سیستم اقتصاد پته ای باید صبر داشته باشید و سعی نکنید کودک شما عادت خود را سریع کنار بگذارد‌. در تمامی حالت‌ها سعی کنید فرزند خود را اذیت و به او پرخاشگری نکنید و او را با کسی مقایسه نکنید‌.

 

 

سعی کنید با آرامش و شادی با کودک خود رفتار کنید و نتیجه عالی بگیرید. این اقتصاد به شما و فرزندتان می‌آموزد تا برای هر کاری صبر داشته باشید و همچنین بهتر از هرگونه تنبیهی عمل می‌کند و باعث می‌شود کودک شما راحت‌تر با کار خود کنار بیاید‌.

این سیستم را هیچوقت برای خود و فرزندتان پیچیده نکنید و سعی نکنید بسیاری از مواردی که فرزند شما دوست دارد را از او بگیرید‌. به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید و به جای این کار‌، کار‌های را انجام دهید که فرزند شما علاقه‌مند به همکاری شود ما در این مقاله سعی کردیم به نکات مهمی درباره اقتصاد پته ای یا ژتونی بپردازیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید‌.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *