اقتصاد مکزیک چگونه است؟ آشنایی با اقتصاد کشور مکزیک

اخیرا کشور ایالات متحده در حدود ۸۰ درصد از صادرات مکزیک را دریافت نموده است، کشور مکزیک در کل یک کشور با پایه اقتصاد صادرات محور است. صادرات این کشور در طی یک دهه گذشته رشدی پیوسته داشته‌ است، این رشد صادرات اغلب به علت افزایش تعداد توافق‌نامه‌های تجاری آزاد با سایر کشورها عنوان شده که تعرفه‌های بین‌المللی را در بین کشورهای عضو از حذف می‌کند. اگر مشتاق شناختن کشور و اقتصاد مکزیک هستید با موارد زیر تا آخر این مطلب همراه باشید.

 

 

اقتصاد مکزیک چگونه است؟

مکزیک در جنوب قاره آمریکای شمالی قرار دارد و پس از کشورهای برزیل و آرژانتین، سومین کشور بزرگ این مناطق محسوب می‌شود. مساحت مکزیک در حدود ۱,۹میلیون کیلومترمربع است، زبان عموم مردم مکزیک، اسپانیایی است و بیشترین جمعیت اسپانیایی زبان‌ها در خارج از اسپانیا در این کشور سکونت دارند.این کشور خطوط ساحلی وسیعی در خلیج مکزیک و اقیانوس آرام دارد. کشورهای ایالات متحده و گواتمالا تنها همسایگانِ خشکی مکزیک هستند و با کشورهای کوبا و هندوراس مرز دریایی مشترک نیز دارد، این کشور ۳۱ ایالت دارد و شهر مکزیکوسیتی که پایتخت این کشور است یکی از وسیع‌ترین کلان‌شهرها در جهان محسوب می‌شود.

اقتصاد مکزیک چگونه است؟

شاید شنیدن این جمله برای بسیاری عجیب به نظر برسد اما نام کشور مکزیک را در کنار کشورهای انگلستان و ایتالیا به عنوان یک قدرت اقتصاد جهانی خواهید شنید، با توجه به آمارهای منتشر شده از صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد مکزیک در رتبه یازدهم تولید ناخالص داخلی در جهان است و بر اساس قدرت خرید یکی از قدرت‌های بلامنازع اقتصاد دنیا خواهد بود.

 

 

صنعت مکزیک

ماشین‌آلات در زمینه فلزکاری و کشاورزی، تجهیزات و دستگاه‌های الکتریکی، قطعات خودرو و هواپیما و محصولات فولادی از مهمترین واردات به مکزیک محسوب می‌شوند، این کشور با تولید حدودا دو میلیون بشکه نفت در روز، چهارمین عرضه کننده بزرگ این فرآورده در قاره آمریکا اعلام شده است. این را هم باید اضافه کرد که امروزه ورود گردشگر یکی از عوامل بسیار موثر جهت کمک به اقتصاد مکزیک مطرح شده است.همانطور که بیان شد کشور مکزیک هم اکنون یک تولید کننده عمده تلویزیون‌، تجهیزات پزشکی و قطعات هوافضا می‌باشد، توافق‌های تجاری در مکزیک به تولیدکنندگان این کشور این اجازه را داده است تا بدون پرداخت عوارض به بخش زیادی از جهان دسترسی پیدا کنند، این سود باعث جذب کارخانه‌های خارجی می‌شود. به عنوان مثال این کشور یکی از بزرگترین صادرکننده خودرو به ایالات متحده است، این خودروها ساخت خود مکزیک نیستند و صرفا در خطوط تولید موجود در این کشور تولید می‌شوند، این به این معنا است که تولیدکنندگان آمریکایی و مکزیکی بر اقتصاد یکدیگر تاثیرگذار هستند. در مثالی دیگر عنوان می‌کنیم که مکزیک بزرگترین کارخانه تولید خودرو را در نیمکره غربی دارا بوده و همچنین اصلی‌ترین سازنده اکثر قطعات صنایع شرکت هواپیماسازی بمباردیر کانادا است.

سرمایه گذاری در مکزیک

میزان تجارت بین‌المللی مکزیک بیش از ۸۰ درصد از حجم تولید ناخالص داخلی این کشور است، مشوق‌های تجارت سبب شده شرکت‌های مکزیکی در سطحی بین‌اللملی با یکدیگر به رقابت بپردازند. گزارشهای سرمایه‌گذاری خارجی در مکزیک گزارش می‌دهد که میزان سرمایه‌گذاری در این کشور رو به بهبود است.به همین دلیل توافق‌های تجاری بین آمریکا، مکزیک و کانادا سرمایه‌گذاری‌های چشمگیری را خصوصا در بخش تولید جذب مکزیک کرده است، وزارت اقتصاد مکزیک عنوان کرده است که بر اساس گزارش چهل و پنج درصد از سرمایه‌های جذب شده در بخش تولید بوده است.

 

 

این کشور با کمک گرفتن از ایالات متحده، خود را در سال‌های آتی به جایگاه‌های بالاتر می‌رساند، سرمایه‌گذاریهای صاحبان سرمایه آمریکای در مکزیک برای اقتصاد این کشور بسیار ارزشمند خواهد بود.این کشور به‌ علت منابع طبیعی و جایگاه مهمی که در قاره آمریکای شمالی دارد، مورد توجه گروه عظیمی از سرمایه‌داران قرار گرفته است. برخی افراد نیز صرفا برای دریافت پاسپورت کشور مکزیک، سرمایه‌گذاری در این کشور را انتخاب کرده‌اند، این کشور گشایش‌های زیادی را برای اهالی سرمایه و صنعت آماده کرده‌است. شرکت بین‌المللی مالی و وارداتی وانیکس یک شرکت مشغول در حوزه تجارت بین‌الملل است که شما با خیالی آسوده می‌توانید به همراه آن در زمینه سرمایه‌گذاری و واردات کالا فعالیت کنید.

سرمایه گذاری در مکزیک

در هر سال میلیون‌ها گردشگر برای دریافت خدمات حوزه سلامت به سراسر جهان سفر می‌کنند، این اتفاق، گردشگری سلامت را به یکی از سودمندترین صنایع در دنیا تبدیل کرده است. یکی از کشورهای مهم در این بازار قطعا مکزیک است که قسمتی از پیشرفت اقتصادی خود را مدیون این حوزه است، تاثیر این نوع گردشگری بر اقتصاد مکزیک بسیار زیاد بوده و این صنعت را به راهی پر درآمد در این کشور تبدیل کرده است.

 

 

مکزیک و اقتصاد بین الملل

اقتصاد مکزیک به دلیل کاهش قیمت نفت دچار نوسان شده بود اما دوباره رشد کرد. رشد اقتصادی این کشور نسبت به سال گذشته حدود دو درصد بوده که این مورد نشان دهنده یک چشم‌انداز اقتصادی مثبت برای مکزیک است، البته پیش‌بینی می‌شود که رشد اقتصاد مکزیک در آینده نیز تکرار شود.

زمانی که تعرفه‌ها و کنترل‌های تجاری برداشته شدند، کشور مکزیک برنامه خود برای تبدیل شدن به یک مرکز تجاری بین‌المللی را آغاز نمود. قراردادهای تجاری آزاد با کشورهای آمریکای شمالی اغلب تعرفه‌های گمرکی در بین کشورهای مکزیک، ایالات متحده و کانادا را حذف کرد که این کار شروعی برای این روند بود، هم اکنون مکزیک با چهل و چهار کشور تجارتی آزاد دارد.

شرکت‌های بین‌المللی آلمانی که در مکزیک قرار دارند، تامین‌کننده قطعات برقی مورد نیاز برای شرکت‌های اروپایی و کانادایی هستند. این شرکت‌ها همانگونه که عنوان شد بخش‌های هواپیما را نیز مونتاژ کرده و تلویزیون، یخچال فریزر و سایر تجهیزات دیگر را تولید می‌کنند.

 

مکزیک و اقتصاد بین الملل

مکزیک هر کالای تولید خود را به سایر کشورها که از نظر ارزش تقریبا با کشورهای واقع در قاره آمریکا برابرند، صادر می‌کند، این تجارت بخش زیادی از تولید ناخالص داخلی مکزیک را تشکیل خواهد داد. این شرکت‌های بین‌المللی نیز از مزیت‌های بازار و اقتصاد مکزیک آگاه هستند، سرمایه انسانی در مکزیک به همان اندازه‌ که ارزان هستند، کاربلد و حرفه‌ای نیز هستند. گزارش‌ها نشان می‌دهند که هر ساله تعداد فارغ‌التحصیل رشته‌های مهندسی در مکزیک از تعداد همتایان آلمانی خود آنها بیشتر است.

سخن پایانی

در زمانی که کشور چین به سازمان تجارت جهانی پیوست، فروش در زیر قیمت صنایع صادراتی در مکزیک شروع شد. در طی ده سال، اقتصاد مکزیک به طور میانگین سالانه بیش از ۶ درصد رشد را تجربه کرد، اما تغییراتی وسیع در کارخانه‌های مکزیک، در قسمتهای مالی و حوزه‌های نفتی و گازی این کشور در حال رخ دادن است و یک چشم‌انداز خوب برای دهه‌ای متفاوت پیش‌روی دولت و ملت مکزیک قرار دارد.

شرکت تجاری وانیکس با استفاده از افرادی خبره در حوزه واردات کالا از مبدا چین و امارات متحده عربی آماده ارائه خدمات به شما مشتاقان عزیز در زمینه‌های گفته شده است. شما جهت سرمایه‌گذاری و واردات هر نوع کالا، با متخصصان و کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *