همین حالا تماس بگیرید (هر ساعت از شبانه روز)

اقتصاد قطر چگونه است؟ آشنایی با اقتصاد کشور قطر

این کشور چون به ایران نزدیک است با استخراج گاز از میدان گازی پارس جنوبی باعث شده میزان زیادی گاز از این میدان برداشت کند. به همین دلیل قطر قدم‌های سریعی برای توسعه اقتصادی زیاد بر می‌دارد. در این مقاله با تیم بازرگانی وانیکس به اقتصاد قطر می‌پردازیم.

 

 

تاریخچه اقتصاد قطر

رونق اقتصاد قطر ناشی از استخراج و صادرات نفت که در سال ۱۹۳۹ کشف شد و اولین بار در سال ۱۹۴۹ تولید شد و گاز طبیعی است. قبل از جنگ جهانی دوم، جمعیت قطر به مرواریدسازی، ماهیگیری و تجارت (به استثنای اندک تنها مشاغل موجود) مشغول بودند و یکی از فقیرترین کشورهای جهان بود. با این حال در دهه ۱۹۷۰، قطری‌های بومی از بالاترین درآمد سرانه در جهان برخوردار بودند، و این علی‌‌رغم کاهش بعدی درآمد ناشی از نوسانات قیمت جهانی نفت بود. با توجه به امتیاز نفت قطر، به این کشور کنسرسیومی که از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی تشکیل شده بود، اعطا شد.

تاریخچه اقتصاد قطر

این امتیاز و امتیازات بعدی در دهه ۱۹۷۰ ملی شد. در حالی که شرکت دولتی قطر پترولیوم (شرکت جنرال پترولیوم قطر سابق) بر عملیات نفت و گاز نظارت می‌کند، شرکت‌های خصوصی همچنان به عنوان شرکت‌های خدماتی نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

 

 

حقایقی درباره اقتصاد قطر

این کشور هر سال نزدیک به ۱۲۰ هزار دلار آمریکا درآمد دارد با اینکه این کشور جمعیتش زیاد نیست ولی به خوبی توانسته برای ملت خود شرایط رفاهی بالایی را تامین کند. کشور قطر جزئی از اداره صادرکننده نفت است و در واقع اوپک و به عنوان سومین تولیدکننده گاز در دنیا است، اگر بخواهیم راحت بگوییم این منابع گاز حتی برای ۲۰۰ سال دیگر هم کافی است. این کشور همیشه واردات دارد که بیشتر الزامات سالانه خود را از کشور عربستان دریافت و وارد می‌کند، ولی مقیاس واردات کشور قطر در تفاوت با صادرات آن میزان قابل مشاهده‌ای نمی‌باشد.یکی دیگر از موضوعات مؤثر بر اقتصاد قطر بالا رفتن تورم در آن است، نکته امیدوار کننده آن این است که با اهمیت به مسائلی که در سال‌های قبل پیش آمده هیچ اثر منفی و نامطلوبی در آن وجود ندارد، اما خوشبختانه درآمد مردم بالاست و بیکاری درصد پایینی دارد.

ماهیگیری پایه اصلی‌ اقتصاد قطر

دولت تلاش کرده است تا با ارائه وام‌های بدون بهره بخش‌های ماهیگیری و کشاورزی را مدرن کند. با این حال، تولید مواد غذایی همچنان تنها بخش کوچکی از تولید ناخالص داخلی (GDP) را تشکیل می‌‌دهد.کمبود زمین‌های حاصلخیز و آب، محدودیت‌های شدیدی را بر کشاورزی تحمیل می‌کند و بخش زیادی از مواد غذایی کشور باید از طریق واردات به کشور وارد شود. اما استفاده از پساب فاضلاب تصفیه شده و آب شیرین‌کن برای آبیاری به گسترش تولید میوه‌هایی مانند خرما و خربزه و سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی، کدو و بادمجان کمک کرده است که اکنون قطر این محصولات را به طور انبوه به سایر کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌کند. در پایان قرن بیستم تولید گوشت، غلات و شیر نیز شروع به افزایش کرد.ماهیگیری و مرواریدسازی که زمانی پایه‌های اصلی اقتصاد قطر بودند به شدت کاهش یافته است. مروارید تقریبا وجود ندارد، این رکود تا حد زیادی به دلیل صنعت غالب مروارید پرورشی ژاپن است. دولت یک ناوگان ماهیگیری دارد و از اواخر دهه ۱۹۹۰ تاکید بیشتری بر ماهیگیری تجاری و برداشت میگو داشته است.

 

 

منابع و قدرت اقتصاد قطر

کشور قطر ذخایر عظیم گاز طبیعی دارد و میدان شمالی آن یکی از بزرگترین میدان‌های گازی جهان است. ذخایر نفت این کشور که هم در خشکی در امتداد سواحل غربی در دخان و هم در ساحل شرقی یافت می‌شود، بر اساس استانداردهای منطقه‌ای متوسط هستند.

اقتصاد قطر در تلاش برای کاهش وابستگی خود به نفت، در اواسط دهه ۱۹۹۰ شروع به توسعه منابع گاز طبیعی خود کرد. قطر برای توسعه میادین گازی خود مجبور به استقراض سنگین شد، اما قیمت بالای نفت در اوایل قرن بیست و یکم، این کشور را در بستر مالی محکم‌تری قرار داد.

منابع و قدرت اقتصاد قطر

استراتژی قطر توسعه تهاجمی ذخایر گاز طبیعی خود از طریق پروژه‌های مشترک با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی نفت و گاز با تمرکز بر میدان شمالی قرار داده‌ است. گاز طبیعی در دهه اول قرن بیست و یکم از نفت به عنوان بیشترین سهم از درآمدهای دولت و تولید ناخالص داخلی کشور پیشی گرفت.

دارایی، مالیه، سرمایه گذاری در حوزه اقتصاد قطر

بانک مرکزی قطر (مصرف قطر المرکزی)، که در سال ۱۹۹۳ تاسیس شد، وظایف بانکی را برای دولت فراهم و واحد پول ریال را صادر می‌کند. علاوه بر بانک‌های داخلی، از جمله بانک‌های تجاری، توسعه و اسلامی (مؤسسات مقید به قوانین سخت‌گیرانه مذهبی حاکم بر معاملات)، بانک‌های خارجی دارای مجوز نیز مجاز به فعالیت هستند. اقتصاد قطر در پرداخت کمک‌های خارجی خود، به ویژه به دیگر کشورهای عربی و اسلامی، سخاوتمندانه عمل کرده است. بورس دوحه در سال ۱۹۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد.

نقش کار و مالیات در اقتصاد قطر

خارجی‌ها بخش بزرگی از نیروی کار و اقتصاد قطر را تشکیل می‌دهند، موضوعی که همچنان نگرانی مقامات قطری است. قطر از سال ۱۹۹۶، زمانی که دولت مدعی شد مصر در یک کودتای ناموفق دست داشته است، استخدام مصری‌ها را ممنوع کرده است.

فعالانه دولت قطر برنامه‌هایی را برای به کارگیری اتباع دنبال می‌کند. با این حال، برنامه ۵ ساله‌ای که در سال ۲۰۰۰ برای افزایش چشمگیر تعداد قطری‌ها در نیروی کار ارائه شد، بسیار دور از اهداف آن بود. اتحادیه‌ها و انجمن‌های کارگری ممنوع است. مانند اکثر کشورهای منطقه، هفته کاری استاندارد در قطر نیز از شنبه تا چهارشنبه است.

تقاضا برای نیروی کار ارزان در قرن بیستم، به تعداد بسیار زیاد از قطری‌ها، سیستمی از حمایت را ایجاد کرد که به نام سیستم کفالا (نعام الکفاله، «نظام حمایت») شناخته می‌شود. بر اساس این سیستم، دولت به شهروندان قطری یا کارفرمایان مسئولیت استخدام و مدیریت کارگران مهاجر را در مقیاس بزرگ واگذار می‌کرد.

 

 

شرایط حمایت، همراه با حمایت‌های ضعیف از سوی دولت، به حامیان مالی (کوفلا، کفیل مفرد) کنترل قابل توجهی بر دستمزد مهاجران، توانایی جستجوی شغل جدید و خروج از کشور را می‌داد. کارگران معمولا مورد استثمار، آزار و اذیت قرار می‌گرفتند و مجبور می‌شدند در شرایط بد زندگی یا کار کنند.

آماده‌سازی جام جهانی ۲۰۲۲ بررسی‌های بین‌المللی را به شرایط کارگران در قطر جلب کرد و این کشور را بر آن داشت تا مقررات جدیدی را در سال ۲۰۱۷ برای سیستم کفالا معرفی کند. اصلاحات بیشتر در سال ۲۰۲۰، از جمله لغو الزامات مجوز کارفرمایان برای تغییر شغل یا ترک کشور، با هدف انجام شد.

با از بین بردن کامل سیستم علیرغم تعامل فعال قطر با جامعه بین المللی برای بهبود شرایط و استقلال کارگران، سوء استفاده‌ها پس از سال ۲۰۲۰ ادامه یافت و ناظران خواستار تداوم تعامل و اجرای آن شدند.

نقش کار و مالیات در اقتصاد قطر

اقتصاد قطر بر درآمد شخصی مالیات نمی‌گیرد و مالیات فروش عمومی نیز ندارد. شرکت‌های خارجی (به استثنای شرکت‌های متعلق به اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس [GCC]) مشمول مالیات هستند، اما این مبلغ کمتر از یک دهم درآمد دولت است. بخش عمده درآمد آن از فروش نفت و گاز طبیعی به دست می‌آید.

این کشور در اواخر سال ۲۰۱۸ با شروع به گسترش و اصلاح سیاست‌های مالیاتی خود، یک سازمان مالیاتی عمومی راه اندازی کرد. در سال ۲۰۱۹ مالیات غیر مستقیم بر نوشیدنی‌های شیرین، محصولات تنباکو، نوشیدنی‌های انرژی زا، الکل و گوشت خوک اعمال کرد. با هماهنگی شورای همکاری خلیج فارس، قطر نیز قرار بود مالیات بر ارزش افزوده ۵ درصدی وضع کند، اما اجرای آن را به تعویق انداخت.

سخن آخر

امیدواریم مطالبی که در این مقاله ارائه شد برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. اقتصاد قطر نیز تا حدود زیادی به صادرات و واردات وابسته است، خصوصا مانند سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، صادرات نفت و گاز در این کشور حرف اول را می‌زند.

شرکت وانیکس یکی از شرکت‌های بزرگ است که در حوزه واردات و صادرات فعالیت دارد. شرکت وانیکس سالیان زیادی است که توانسته است در حوزه واردات از کشورهای چین و امارات موفقیت‌های زیادی را کسب نماید. در صورت راهنمایی بیشتر در مورد واردات و صادرات می‌توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

مزایای کار با وانیکس

قرارداد مطمئن

تحویل درب انبار

خرید از هر فروشگاهی در سراسر دنیا

چک تضمینی

واریز هزینه خدمات پس از تحویل بار

حواله یوان و دلار

حواله با کارمزد بسیار پایین

حمل دریایی 70 تا 75 روزه از چین

حمل دریایی 20 تا 25 روزه از دبی

حمل هوایی از چین

حمل هوایی 35 تا 45 روزه از چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *