اقتصاد قبرس چگونه است؟ آشنایی کامل با اقتصاد کشور قبرس

قبل از اینکه به بررسی اقتصاد قبرس بپردازیم، لازم دانستیم که در خصوص این کشور اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم و سپس اقتصاد و عوامل مؤثر بر آن را به طور کامل بازگو نماییم. همان‌طور که می‌دانید کشور قبرس یکی از جزایر گردشگری واقع در شرق دریای مدیترانه است. تنها افراد ساکن در بخشی از شمال (قبرس شمالی) را مسلمانان و ترک‌زبانان و بخشی دیگر از ساکنین این جزیره را یونانی‌ها تشکیل می‌دهند.

واردات کالا با وانیکس تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳– ۰۹۱۹۴۷۰۶۰۳۵

اقتصاد قبرس

آب‌وهوای این جزیره معتدل مدیترانه‌ای است و زمستان‌های کوتاه ولی تابستان‌های بلندی نسبت به کشور ایران دارد. اما در این مقاله هدفمان این است که به بررسی اقتصاد قبرس بپردازیم و بیشتر بدانیم که اقتصاد قبرس چگونه است. در خصوص اقتصاد قبرس باید گفت، اقتصاد این کشور بر روی بازار آزاد می‌چرخد. همچنین در پی بحران‌های مالی که در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد، جزیره قبرس با انجام دادن کارهای فشرده و سخت در جهت و روند بازسازی رونق و توسعه اقتصاد قبرس، توانسته است به‌خوبی ایفای نقش کند.

برای شرکت در آموزش رایگان اقتصاد شرکت بازرگانی وانیکس، کلیک کنید.

همچنین در زمان‌های سخت و پرچالش نابسامانی‌های اقتصادی، جزیره قبرس توانست از رکود اقتصادی که در سال ۲۰۱۵ اتفاق افتاد به‌آسانی عبور کند و به یک رشد اقتصادی عالی در سال ۲۰۱۶ برسد و آن را ادامه دهد. همین اتفاق خوشایند موجب شد جزیره قبرس به‌عنوان یکی از جزایر و کشورهای فعال و شکوفا در زمینه اقتصادی و خود بسنده در بین کشورهای اتحادیه اروپا مطرح شود.

برای واردات از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

با این مقدمه کلی از اقتصاد کشور قبرس می‌خواهیم در ادامه این مقاله از وبلاگ وانیکس عوامل مؤثر و مرتبط به مسائل اقتصادی این کشور را بیان نماییم. اگر به مباحث اقتصادی علاقه‌مند بوده و دوست دارید درباره وضعیت اقتصادی حاکم بر سایر کشورها اطلاعاتی کسب نمایید از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید؛ همچنین شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ وانیکس مقالات موجود درباره اقتصاد کشورهای دیگر را نیز مطالعه نمایید.

لیست موارد آورده شده در مقاله اقتصاد قبرس چگونه است:

  • نقش صنعت گردشگری در اقتصاد قبرس
  • بررسی تاریخچه اقتصاد قبرس
  • تورم در کشور قبرس
  • نقش سرمایه‌گذاری های خارجی در اقتصاد قبرس
  • صادرات به کشور قبرس

نقش صنعت گردشگری در اقتصاد قبرس

پس از آنکه به طور کلی دانستیم اقتصاد قبرس چگونه است؟ حال در خصوص نقش صنعت گردشگری در این اقتصاد می‌خواهیم صحبت کنیم. صنعت گردشگری یکی از فرایندهای پیشرو در جزیره قبرس مخصوصاً در بخش شمالی آن است. کشور قبرس به علت شرایط آب‌وهوای مدیترانه‌ای و موقعیت جغرافیایی، در صنعت گردشگری توانسته است نقش مهمی ایفا کند. همچنین در جزیره قبرس می‌توان به‌وضوح گفت روزهای آفتابی و ساحل‌های شنی چشم‌نوازی وجود دارد. گردشگری توانایی‌های زیادی در جزیره قبرس دارد و بیشتر ساکنین قبرس در حوزه گردشگری مشغول به کار هستند.

برای واردات از دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

نقش صنعت گردشگری در اقتصاد قبرس
نقش صنعت گردشگری در اقتصاد قبرس

از گزینه‌های پیشرو که در صنعت گردشگری در اختیار افراد قرار گرفته است، می‌توان به هتل‌های لوکس پنج‌ستاره، دهکده‌های تعطیلات، خانه‌های ییلاقی توریستی، هتل‌های بوتیکی و هتل‌های بوم‌گردی. غذاخوری غنی، سالن‌های همایش و سمینار، استخرهای شنا، پارک آبی، فضاهای سبز ادغام شده با محیط، فعالیت‌های تفریحی و سرگرمی، بازی‌های ورزشی و هر نوعی فعالیت و دستاوردهایی که برای آسایش شما طراحی شده‌اند، اشاره کرد.

برای واردات ته لنجی از چین و دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

بررسی تاریخچه اقتصاد قبرس

در خصوص تاریخچه اقتصاد قبرس باید این‌طور بیان کرد که در سال ۱۹۶۰ جزیره قبرس، آزادی سیاسی خود را از دولت بریتانیا حاصل کرد و حکومت آزادانه جزیره خود را بر پایه شرکت‌کردن افراد ترک و یونانی در اداره امور این جزیره پایه‌گذاری نمود؛ در ادامه سه کشور بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت جزیره قبرس را برعهده گرفتند. قبرس توانست در سال ۲۰۰۴ عضو اتحادیه اروپا شده و پس از آن یورو را به‌عنوان ارز ملی کشور خود اعلام کند.

در ادامه باید افزود که اقتصاد کشور قبرس در طی تاریخ، سختی‌های زیادی را پشت سر گذاشته است که عمدتاً تمامی این تلاطم‌های اقتصادی، توسط کارکنان خارجی، بر این کشور واداشته شده‌اند؛ اما این جزیره توانمند توانسته است با سختی‌های بسیار و آراستگی‌های مدیریتی زیرکانه، تمامی این سختی‌ها و مشقت‌ها را پشت سر بگذارد.

برای آشنایی کامل با سرمایه در گردش کلیک کنید.

ضمناً باید گفت، به دنبال کودتای یونانی‌ها که در سال ۱۹۷۴ اتفاق افتاد و بازتاب ارتش ترکیه به این کودتا و هجوم به شمال قبرس، به‌صورت کاملاً ناخواسته تولیدات ناخالص داخلی این کشور کاهش پیدا کرد. پس از آن به مدت ۳۰ سال قبرس شاهد یک دوره رشد اقتصادی بی‌وقفه بوده است.

تورم در کشور قبرس

همان گونه که می‌دانید یکی از عوامل تأثیرگذار بر اقتصاد هر کشوری، نرخ تورم در آن است. به عبارت دیگر باید گفت وضعیت اقتصادی و تورم باهم ارتباط مستقیمی دارند؛ هرچه اقتصاد یک کشور راکد باشد، نرخ تورم نیز در آن بالا می‌رود و برعکس این موضوع نیز صادق است که بالا بودن نرخ تورم نشان از راکد بودن وضعیت اقتصادی یک کشور دارد؛ بنابراین در ادامه مقاله اقتصاد قبرس چگونه است؟

برای خرید از دبی با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

تورم در کشور قبرس
تورم در کشور قبرس

به مبحث تورم پرداخته‌ایم؛ در خصوص تورم در این کشور پر ماجرا و زیبا، باید گفت به علت تحت‌نظر داشتن مبلغ نفت، داده بالای بیکاری، نداشتن توازن میزان افزایش پایه حقوقی و رکود اقتصادی در این کشور، نرخ تورم در این جزیره در چهار سال پیاپی منفی شده است و با تصحیح عملکرد اقتصادی این کشور مطابق با دستورالعمل کمیسیون اروپا، تورم آن مثبت و تک رقمی اعلام گشته است.

برای ترخیص کالا در چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

 نقش سرمایه گذاری های خارجی در اقتصاد قبرس

درباره نقش سرمایه‌گذاری‌های خارجی در اقتصاد قبرس باید گفت، قبرس خود را در اقتصاد بازار آزاد درآمیخته است. کشور قبرس از هنگام شروع پک‌های تشویقی و سیاست‌ها برای سرمایه‌گذاران خارجی، شاهد فرایند بسیار سریعی بوده است. با این حال قبرس برای سرمایه‌گذاریان خارجی شرایط خاصی را وضع کرده است. همچنین قانون اساسی  TRNC  نیز قوانینی دارد که از حقوق مالکیت خصوصی حمایت می‌کند و فقط اتباع خارجی با مجوز کار معتبر می‌توانند در قبرس کار کنند.

برای آشنایی کامل با رکود اقتصادی کلیک کنید.

کمپانی‌های مناطق آزاد تجاری و کمپانی‌های درون‌مرزی برای حضور نمایندگان غیر شهروندی و شهروندی در شرکت‌ها الزامی هستند. همچنین شرایط کار برای اتباع خارجی در قبرس به کارگرانی که دارای مجوز کار معتبر هستند، محدود شده است. هنگامی که شما ملکی را در شمال قبرس خریداری کردید و ویزای یک‌ماهه شما منقضی شد، موظف هستید برای اجازه اقامت در TRNC درخواست دهید.

صادرات به کشور قبرس

یکی از عوامل تأثیرگذار دیگر در اقتصاد کشورها، روابط تجاری و بین‌المللی آن‌ها با سایر کشورها است؛ به عبارت دیگر اگر کشوری با سایر کشورها روابط تجاری خوبی برقرار کند، اقتصاد آن نیز شکوفا می‌شود. اگر در خصوص بازارهای مالی کشور قبرس بخواهیم گسترده‌تر توضیح دهیم می‌توان از صادرات به این کشور سخن گفت.

برای آشنایی کامل با رشد اقتصادی کلیک کنید.

در واقع به علت آنکه قبرس در راه سه قاره قرار دارد، موقعیت تجاری و صادرات واردات خوبی برای اروپا، آسیا، آفریقا و خاورمیانه به‌حساب می‌آید و کشورهایی همانند یونان، آلمان، بریتانیا و لبنان با قبرس تجارت خوبی برقرار کنند. همچنین مشاغلی که بیشتر موجب درآمدزایی در جزیره قبرس می‌شود، دامپروری و کشاورزی است.

برای آشنایی کامل با اینکه تورم چیست کلیک کنید.

صادرات به کشور قبرس
صادرات به کشور قبرس

ضمناً باید گفت برای صادرات به قبرس عمدتاً مواد شیمیایی، وسایل نقلیه، ماشین‌آلات صنعتی و آهن و فولاد مناسب است. یکی از مواردی که می‌توان روی آن برای صادرات به قبرس سرمایه‌گذاری کرد، صادرات صفحات خورشیدی به قبرس است. به آن دلیل که به علت کمبود انرژی، در بیشتر پشت‌بام‌های خانه‌های قبرس از این وسیله استفاده می‌شود.

برای آشنایی کامل با  حباب قیمت کلیک کنید.

سخن پایانی با وانیکس

در پایان این مقاله از سری مقالات آموزش اقتصادی وانیکس درباره وضعیت کشور قبرس باید گفت که این کشور از لیر ترکیه به دیباچه واحد پول خود استفاده کرده‌اند که وضعیت اقتصادی آن را به اقتصاد ترکیه نزدیک‌تر کرده است.

برای کارگو در چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

در حال حاضر، اقتصاد قبرس علی‌رغم کوچک بودنش، نرخ رشد بالایی را تجربه می‌کند. قبرس از رویکرد اقتصاد بازار آزاد استفاده می‌کند و امیدوار است که در آینده نزدیک بتواند با جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و سرمایه‌گذاران، اقتصاد خود را بهبود ببخشد.

برای حمل کالا از چین با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

 در نهایت امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد. همان‌طور که می‌دانید آگاهی از وضعیت اقتصادی سایر کشورها می‌تواند کمک شایانی به افراد نماید تا درباره مهاجرت و یا سرمایه‌گذارهای خود در یک کشور خارجی بهتر تصمیم‌گیری نمایند. تیم مجموعه وانیکس بدین منظور در طی چندین مقاله، درباره چگونگی اقتصاد سایر کشورها صحبت کرده است. برای دسترسی به این مقالات می‌توانید به وبلاگ شرکت وانیکس مراجعه نمایید.

برای خرید از چین و تحویل در ایران با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان با وانیکس کلیک کنید.

۰/۵ (۰ نظر)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برای واردات کالا با وانیکس تماس بگیرید تلفن : ۰۲۱۸۸۸۵۲۰۱۳

73 تعداد بازدید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست