اقتصاد فیلیپین چگونه است؟ آشنایی با اقتصاد کشور فیلیپین

برخلاف اکثر کشورهای آسیای شرقی که از وضعیت اقتصادی خوبی برخوردار نیستند، اقتصاد فیلیپین توانسته در سال‏های اخیر (۲۰۰۸ تا ۲۰۲۲) تا به امروز سطح اقتصاد خود را نسبت به دیگر کشورهای آسیایی بالاتر ببرد.

اقتصاد فیلیپین در گذشته

در سال ۱۹۶۷ به دلیل برخی از مشکلات حکومتی فردیناند مارکوس، اقتصاد کشور فیلیپین با افت بسیار شدید مواجه بوده و این مشکل تا سال ۲۰۰۰ ادامه داشته است. اما خوشبختانه به دلیل تلاش مردم این کشور برای تولیدات و اشتغال بیشتر، روند رکود اقتصادی از سال ۱۹۶۸ تا ۲۰۰۰ به مرور زمان کمتر شد. رییس جمهور کنونی فیلیپین، گلوریا ماکاپا گال توانسته با استفاده از سرمایه گذاری شرکت‏هایی همچون وانیکس و هانجمین سطح اقتصادی این کشور را بالا ببرد و درصد تورم آن را به ۷/۶ درصد برساند.

 

 

اقتصاد فیلیپین در گذشته

نقش بحران ۱۹۹۷ در اقتصاد فیلیپین

یکی از مهمترین عواملی که موجب شد تا رکود اقتصادی کشور فیلیپین از سال ۱۹۶۸ تا ۲۰۰۰ مقداری افزایش یابد، بحران ۱۹۹۷ است. در اواخر سال ۱۹۹۶، برخی بانک‏های کشور فیلیپین با مشکل کسری بودجه فراوان مواجه شدند و تامین منابع مالی تولیدات، واردات و صادرات از توان آن‏ها خارج گشت. از این رو این کشور در سال ۱۹۹۷ با مشکل رکود اقتصادی فراوانی مواجه شد. اما پس از آن، برخی از شرکت‏های بزرگ جهانی همچون تگزاس اینسترومنتز کارخانه خود را به کشور فیلیپین منتقل نمود و این امر سبب افزایش اشتغال و پایین آمدن تورم این کشور گشت.

نقش بحران 1997 در اقتصاد فیلیپین

عوامل موثر بر بالا بردن سطح اقتصاد فیلیپین

همانطور که در قسمت‌‏های قبل به آن اشاره شد، کشور فیلیپین از گذشته تا به امروز پستی و بلندی‏های زیادی را طی نموده تا بتواند اقتصاد خود را بالا ببرد. جالب است بدانید برخلاف اکثر کشورهای آسیایی که از گذشته تا به امروز هنوز در رکود اقتصادی هستند، کشور فیلیپین توانسته با جذب سرمایه شرکت‌‏های بزرگ و برتر جهان، سطح اقتصاد خود را بالا ببرد و آسایش و رفاه بیشتری برای مردمان خود فراهم سازد. علاوه بر آن، برای بسیاری از کشورها درخواست نیرو کار ارسال نماید. اما در نظر داشته باشید که وجود سه عامل سبب بالا رفتن سطح اقتصاد این کشور شده است.

 

 

سرمایه گذاری کشور های همسایه

یکی از مهمترین عواملی که موجب شده تا سطح اقتصاد فیلیپین بالا رود، سرمایه گذاری کشورهای همسایه و برخی از شرکت‏های بزرگ جهان در این کشور می‏باشد. همانطور که در قسمت‌‏های قبل به آن اشاره شد، وجود سرمایه شرکت‌‏هایی همچون تگزاس اینسترومنتز و وانیکس موجب گشته تا اشتغال زیادی برای مردمان این کشور به وجود آید و آن‏ها بتوانند به آسودگی مشغول به کار شوند. علاوه بر آن، وجود سرمایه فراوان شرکت‌‏های برتر خارجی در فیلیپین سبب رونق صادرات آن نیز گشته است.

جذب نیروی کار بین المللی

از دیگر عواملی که سبب موفقیت اقتصاد فیلیپین گشت، جذب نیروی کار بین المللی می‏باشد؛ پس از آن که برخی از شرکت‏‌های بزرگ خارجی شعبه‏‌های دوم و سوم خود را در کشور فیلیپین تاسیس نمودند و تمامی کارجویان این کشور مشغول به کار شدند، این کشور با مشکل کمبود نیروی کار مواجه شد چرا که کارها بسیار زیاد بودند ولی نیروی انسانی آن‏ها برای کار در شرکت و کارخانجات بزرگ به پایان رسیده بود. از این رو، مسئولان فیلیپین طی اقداماتی فراخوان‏هایی به کل کشورهای جهان ارسال نمودند تا افرادی که قصد مهاجرت کاری دارند، به کشور فیلیپین مهاجرت نمایند. ناگفته نماند که این امر سبب رونق فراوان اقتصادی و ارزی این کشور گشت.

 

 

تولید کالا

همانطور که در قسمت‌‏های قبل گفته شد، از سال ۲۰۰۰ تا به امروز شرکت‏های بسیار بزرگ جهان سرمایه گذاری و ساخت کارخانجات در کشور فیلیپین را به چین ترجیح دادند. این امر سبب شد تا مدت زمان بسیار کوتاهی سطح تولیدات کشور فیلیپین از پایین‌ترین حد، به حداکثر برسد و صنعت تولید و صادرات آن رونق بگیرد.

عوامل موثر بر بالا بردن سطح اقتصاد فیلیپین

ناگفته نماند که برخی از شرکت‏‌ها سرمایه‌‏های هنگفتی را در کارخانجات فیلیپین قرار دادند تا افراد متخصص و مسئولان بتوانند با استفاده از سرمایه‌‏ها، اقتصاد فیلیپین را شکوفا سازند و فرصت رفاه بیشتر برای مردمان این کشور را فراهم نمایند.

اقدامات مسئولان کشور فیلیپین برای رونق اقتصادی

پس از اتمام دوره رکود اقتصادی سال ۱۹۹۷، تمامی مسئولان و رئیس جمهور کشور فیلیپین تصمیماتی اتخاذ نمودند تا بتوانند با کمک آن‏ها گامی بلند در عرصه رونق اقتصاد فیلیپین بردارند و نیازهای مالی کشور خود را تامین نمایند. چنین اقداماتی موجب شد تا تمامی مردم این کشور بتوانند تمامی نیازهای خود را برطرف سازند و مشغول به شغل ایده‌آل و مورد علاقه خود شوند.

علاوه بر آن، اتخاذ تصمیم‏های بزرگ اقتصادی سبب شد تا مشکل فقر کمبود شغل در کشور فیلیپین به طور کامل ریشه کن بشود. ناگفته نماند که پشتکار و تلاش‌‏های بی وقفه مسئولان و مردم این کشور، سبب بالا رفتن سطح اقتصادی و رفاه آن گشت.

*جذب سرمایه از کشورهای دیگر

یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که توسط دولت فیلیپین در سال ۱۹۹۸ اتخاذ گشت، جذب سرمایه از کشورهای دیگر می‌‏باشد. امروزه می‏توان وسایل الکتریکی و هیدرولیکی زیادی را مشاهده نمود که بر روی تمامی آن‏ها واژه ساخت فیلیپین هک شده است. این امر نشان دهنده آن است که اقتصاد کشور فیلیپین روز به روز رو به رشد و پیشرفت است.

 

 

از سویی دیگر، بسیاری از کمپانی‌‏های بزرگ جهان همچون اپل یک شعبه خود را به کشور فیلیپین اختصاص داده اند تا متخصصان فیلیپینی بتوانند گوشی‌‏های موبایل و لوازم الکترونیکی اپل را با کیفیت بسیار بالایی به تولید برسانند و به سراسر نقاط جهان صادر نمایند.

*ارائه سرمایه به تولیدکنندگان

از دیگر اقدامات مسئولان و دولت کشور فیلیپین برای رشد اقتصادی پس از تامین منابع مالی، ارائه سرمایه‌‏های مورد نیاز به تولید کنندگان است. گرچه کشور فیلیپین در صنعت تولید خودرو نتوانست پیشرفت چشمگیری داشته باشد، اما بسیاری دیگر از محصولات تولید شده توسط این شرکت با بالاترین کیفیت به تولید می‌‏رسند و بخشی از آن‏‌ها صرف مصارف داخل و بخش انبوهی از آن‌‏ها به کشورهای اروپایی و آمریکایی صادر می‏گردند.

*افزایش سرانه مالیات

افزایش سرانه مالیات یکی از اقدامات بسیار مهمی است که از سال ۱۹۸۰ تا به امروز برای کشور فیلیپین در نظر گرفته شده است. از سویی دیگر بسیاری از افراد از افزایش سرانه مالیات ناخوشایند هستند. اما خوشبختانه دولت کشور فیلیپین برای بهبود وضعیت اقتصاد فیلیپین، بودجه سرانه مالیات را به گونه‌ای طراحی نموده که بیشترین مالیات مخصوص افراد پر درآمد باشد.

از این رو، می‌‏توان گفت که دریافت مالیات دولت فیلیپین از مردم به صورت عادلانه انجام می‌‏شود. البته فراموش نکنید که در سال ۱۹۷۰ به قبل، حکومت‏‌های مختلف مبالغ بسیار سنگینی را از مردم فیلیپین دریافت می‌‏نمودند و این امر سبب کاهش سرعت پیشرفت این کشور می‌‏گشت.

 

 

سخن پایانی

همانطور که در بخش‌‏های قبل به آن اشاره شد، کشور فیلیپین از سال ۱۹۷۰ تا به امروز رکودهای اقتصادی بسیار زیادی را پشت سرگذاشته است. اما خوشبختانه امروزه این کشور توانسته به کمک سرمایه‏‌های خارجی و داخلی، به اقتصاد خود رونق ببخشد.

علاوه بر آن، تصمیمات صحیح دولت فیلیپین موجب رونق اقتصادی و بهبود وضعیت رفاه مردم این کشور گشته است. ناگفته نماند که اقتصاد فیلیپین در میان کشورهای آسیایی در رده بسیار بالایی قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *