اقتصاد فنلاند چگونه است؟ آشنایی با اقتصاد کشور فنلاند

پس اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به مسائل اقتصادی علاقه‌مند بوده و دوست دارید درباره اقتصاد سایر کشورها اطلاعاتی به دست آورید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. لازم به ذکر است که مطالعه این مقاله می‌تواند شما را در زمینه‌های سرمایه‌گذاری و مهاجرت یاری دهد؛ چون برای سرمایه‌گذاری و مهاجرت به یک کشور، شما باید از وضعیت اقتصادی آن آگاه باشید.

 

 

تاریخچه ای از اقتصاد فنلاند

 فنلاند در خلال ۱۵۰ سال گذشته، دچار تحولات وسیعی شده است. طی این سال‌ها و به مدد تحولات و دگرگونی‌های به وجود آمده در این کشور، فنلاند از یک اقتصاد فقیر که بیشتر مبتنی بر کشاورزی بود مبدل به یک جامعه مدرن اطلاعاتی شده است. این فرایندها باعث شدند این کشور در قالب یک دولت پیشرفته توسعه بیابند و در عرصه جهانی شدن پذیرفته شود. در نهایت فنلاند توانست با پیشرفت‌های بزرگ اقتصادی خود به عضویت اتحادیه اروپا نیز در آید. این کشور در دهه ۱۹۶۰، پشت سر اغلب کشورهای اروپایی قرار داشت و کشوری بسیار فقیر و توسعه‌نیافته بود.

تاریخچه ای از اقتصاد فنلاند

در آن دهه اغلب جمعیت فنلاند در بخش کشاورزی متمرکز شده بودند، اما قابل ذکر است که کشاورزی در این کشور، بسیار عقب‌مانده بود؛ زیرا با توجه به شرایط آب‌وهوایی آن، رشد گیاهان بسیار کوتاه بوده و این شرایط جوی نامساعد، در برداشت محصول نیز کشاورزان را با دشواری‌های مواجه می‌کرد. فنلاند در اواخر دوره ۶۸-۱۹۶۷، با یک خشکسالی کم‌نظیری روبه‌رو شد و به دلیل گرسنگی و بیماری‌های ناشی از این خشک‌سالی، نزدیک به یک‌دهم جمعیت خود را از دست داد. در نهایت تولید ناخالص داخلی فنلاند بعد از دهه ۱۹۶۰ رشد داشت و سالانه حدود ۲ /۲ درصد به آن اضافه شد.

 

 

عوامل و دلایل توسعه اقتصادی فنلاند

در بخش فوق اشاره کردیم که اقتصاد فنلاند بعد دهه ۱۹۶۰ رشد چشمگیری یافت، اما دلایل این رشد را بیان ننمودیم؛ در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به عواملی که در این رشد تاثیرگذار بودند اشاره کنیم. همچنان با ما همراه باشید.

این عوامل عبارت‌اند از:

  • استمرار نهادی (کیفیت بالا و اعتبار نهادهایی مثل قانون، انسجام اداری و پول)
  • آزاد شدن تجارت و بین‌المللی شدن آن، (به طور کلی فنلاند کشوری سنتی و صادرات محور بوده و بسیار به پیوند اقتصاد خود با بازارهای بین‌المللی مشتاق و علاقه‌مند است)
  • هم‌جوار بودن با بلوک شرق، روسیه برای اقتصاد فنلاند، هم یک فرصت و هم یک تهدید به حساب آمده است. این کشور در حال حاضر به یکی از بزرگ‌ترین شرکای تجاری فنلاند تبدیل شده است. علاوه بر این، فنلاند به‌عنوان یک کانال مهم ترانزیت و واردات به مقصد روسیه به منظور تولید طیف وسیعی از کالاها برای بازار این کشور به شمار می‌رود. این امر با برخورداری از تسهیلات حمل‌ونقل و بندرهای عالی و در جوار مرزهای روسیه حاصل شده است.
  • سرمایه‌گذاری کردن در نیروی کار تحصیل‌کرده و سرمایه انسانی
  • سرمایه‌گذاری در امر توسعه و تحقیق
  • تأمین مالی مناسب حساب‌های جاری در حال رشد و بودجه عمومی
  • شکل گرفتن یک فضای مطلوب و خوب برای تبادل نظرات در سطح جامعه، فنلاند از جمله کشورهایی است که در آن تبادل نظر میان سازمان‌های کارگری و اتحادیه‌های کارگری نهادینه شده و در این میان دولت این کشور نیز نقش مهمی ایفا کرده است.

عوامل و دلایل توسعه اقتصادی فنلاند

شرکای اقتصادی فنلاند و کالاهای تجاری آن

 همان‌طور که می‌دانید مبادلات تجاری با سایر کشورها نقش مهمی در پیشرفت اقتصادی هر کشوری ایفا می‌کند. به دلیل اهمیت این موضوع، در این قسمت از مقاله اقتصاد فنلاند، می‌خواهیم شرکای تجاری این کشور و کالاهای مبادلاتی آن را بررسی نماییم.

  • ده شریک اول تجاری فنلاند عبارت‌اند از:

شرکای وارداتی: روسیه، آلمان، چین، سوئد، فرانسه، هلند، انگلستان، لهستان، آمریکا، استونی

شرکای صادراتی: سوئد، آلمان، امریکا، روسیه، هلند، انگلستان، بلژیک، چین، فرانسه، استونی

بعد از این که با شرکای تجاری فنلاند آشنا شدید، بهتر است مهم‌ترین کالاهای صادراتی و وارداتی این کشور را نیز بشناسید.

 

 

  • مهم‌ترین کالاهای صادراتی فنلاند عبارت‌اند از:

فلزات، محصولات صنعتی شیمیایی، تجهیزات و ماشین‌آلات حمل‌ونقلی، محصولات صنعتی الکترونیکی و الکتریکی، محصولات صنعتی جنگلی

  • مهم‌ترین کالاهای وارداتی فنلاند عبارت‌اند از:

فلزات، محصولات صنعتی الکترونیکی و الکتریکی، تجهیزات و ماشین‌آلات حمل‌ونقلی، محصولات معدنی، منسوجات، محصولات صنعتی شیمیایی، محصولات کشاورزی و مواد غذایی.

بعد از پرداختن به شرکای مهم تجاری فنلاند و مهم‌ترین کالاهای تجاری آن، می‌خواهیم سودی که از این تعاملات به اقتصاد فنلاند وارد شده را بررسی کنیم.

اقتصاد فنلاند از تجارت با کشورهای خارجی حدود ۱۲۱ میلیارد و ۶۰۵ میلیون یورو درآمدزایی کرده است. این مقدار از طریق صادرات کالا ۵۹ میلیارد و ۵۵۴ میلیون یورو و از طریق واردات ۶۲ میلیارد و ۵۱ میلیون یورو برآورد شده است. موازنه تجاری منفی در فنلاند حدود ۲ میلیارد و ۴۹۷ میلیون یورو است که در میان مبالغ فوق، مقدار ناچیزی است.

صنایع و منابع اقتصادی فنلاند

اقتصاد فنلاند اساساً مبتنی بر شرکت‌های آزاد و مالکیت خصوصی است. همچنین دولت در بعضی از بخش‌ها از یک نقش اصلی و یا یک انحصار برخوردار است. فنلاند دارای یک اقتصاد ترکیبی بسیار صنعتی است که در آن سرانه درآمد، هم‌سطح با دیگر کشورهای اروپای غربی مثل آلمان، فرانسه، بریتانیا و سوئد است.

دهه ۱۹۸۰ شروع اوج اقتصاد فنلاند بود؛ چون روابط تجاری قوی این کشور با اروپای شرقی و غربی بسیار قوی بود. دراین‌بین برخی صنایع نیز در اوج‌گیری این رشد سهیم بودند. برخی از صنایع مهم که در رشد اقتصادی فنلاند تاثیرگذار بودند عبارتند از: صنعت موتور، الکترونیک، انرژی، صنعت جنگلداری، صنایع شیمیایی و معادن فلزات.

در ادامه به توضیح مختصر هر یک از موارد فوق پرداخته‌ایم:

الکترونیک

صنعت الکترونیک فنلاند ریشه در قرن نوزدهم دارد که در مورد طراحی و ژنراتورها و موتورهای الکتریکی بود و در حال حاضر اتوماسیون صنعتی، صنایع فناوری پزشکی و فناوری هواشناسی تولیدات زیادی در فنلاند دارند.

صنعت موتور

از نظر تمرکز بر روی ماشین‌آلات صنعتی، بین فنلاند و سایر کشورهای سازنده خودرو مثل ژاپن و آلمان تفاوت‌هایی وجود دارد. صنعت موتور در فنلاند اغلب متشکل از سازندگان تراکتور، ماشین‌آلات جنگلی، کامیون، اتوبوس وسایل نقلیه نظامی است.

صنایع و منابع اقتصادی فنلاند

 همچنین شهرت فنلاند در جهان به داشتن صنعت کشتی‌سازی قوی است. حداقل در این کشور هشت کشتی‌سازی عظیم وجود دارد که در هر کدام از آن‌ها نزدیک به ۲۰۰۰۰ نفر به کار مشغول هستند.

صنایع شیمیایی

در حال حاضر طیف وسیعی از محصولات در فنلاند توسط صنایع شیمیایی تولید می‌شوند. این صنایع، فنلاند را به بزرگ‌ترین بازیگران صنعت تولید کننده رنگ، پلاستیک، دارو، محصولات نفتی، پتروشیمی و محصولات مواد شیمیایی تبدیل کرده است؛ همچنین صنایع شیمیایی با ایجاد حدود ۳۴ هزار اشتغال مستقیم، مزایای زیادی به اقتصاد فنلاند وارد کرده‌اند.

 

 

انرژی

 از دیگر صنایع عظیم فنلاند می‌توان برق تولید شده توسط سدها و نیروگاه‌های هسته‌ای را نام برد. در این رابطه، ساخت پنجمین راکتور هسته‌ای در فنلاند به پایان رسیده و مجوزهای لازم برای ششمین و هفتمین راکتور هسته‌ای نیز تأیید شده‌اند.

صنعت جنگلداری

در حال حاضر مسئول یک‌پنجم صادرات فنلاند، جنگلداری است. در دهه ۱۹۷۰ صنعت کاغذ و خمیر کاغذ، ۵۰ درصد از کل صادرات فنلاند را به خود اختصاص داده بود.

همچنین قابل ذکر است که فنلاند در تجارت کاغذ و خمیر کاغذ، مقر اصلی برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بین‌المللی است. امروز صنعت جنگل در فنلاند حدود ۱۵ درصد از مشاغل را تشکیل می‌دهد که با افزایش نرخ کار، نقش بسزایی در رونق اقتصادی فنلاند ایفا می‌کند.

معادن فلزات

 طی سال‌های اخیر، صنعت معدن در فنلاند تحولات چشمگیری را تجربه کرده است. در اوایل قرن ۲۰ ام، کشف سنگ معدن مس و نیکل، موجب قرارگیری فنلاند در مسیر توسعه صنعت معدن شد. همچنین فنلاند صادرکننده عمده نیکل، مس، روی، فولاد و کروم است.

اقتصاد و منابع مالی و درآمدی فنلاند

کشور فنلاند جزو کشورهای توسعه یافته صنعتی به شمار می‌رود که بر اقتصاد بازار مبتنی است. در این کشور به عنوان فقر چیزی وجود ندارد؛ به‌طورکلی می‌توان گفت، سعی دولت این کشور این بوده است که فقر را ریشه‌کن نماید.

 به‌این‌ترتیب و با توجه به تعاریف ارائه شده، مردم فنلاند در رفاه مالی کامل زندگی می‌کنند. منظور از رفاه مالی در این کشور یعنی خوب پوشیدن، خوب خوردن، تفریحات سالم، سلامت جسم و محیط آموزشی به‌روز و ایده‌آل!

در این کشور هنوز هم هستند افرادی که وضعیت ضعیفی از نظر درآمد دارند؛ اما به هیچ عنوان این‌که در «فقر» باشند دیده نمی‌شود. گران بودن اقلام در کشور فنلاند باعث شده است که زن و مرد هر دو به کار مشغول شوند. البته مشاغل فراوانی نیز برای اشتغال وجود دارد. در این کشور میانگین امید به زندگی ۸۱ سال اعلام شده است.

حدود ۲ میلیون و ۷۴۸ هزار نیروی کار در کشور فنلاند وجود دارد. با توجه به زیاد بودن مشاغل در این کشور و بالا بودن میزان درآمد در آن، فنلاند برای مهاجرت کاری، یک کشور مناسب به شمار می‌رود.

اقتصاد و منابع مالی و درآمدی فنلاند

اگر شما جزو افرادی هستید که در فنلاند قصد کار داشته و به دنبال امکان کاریابی در آن هستید؛ می‌توانید با دریافت جاب آفر فنلاند و با ارزیابی مشاغل مورد نیاز، در این کشور نسبت به اخذ ویزای کار اقدام نمایید.

 در کشور فنلاند، نرخ تورم حدود ۱.۱۰ درصد اعلام شده و بیشتر روابط تجاری این کشور، با سوئد، آلمان، روسیه، هلند و ایالات متحده است؛ یعنی به عبارت دیگر بیشتر منابع درآمدی فنلاند از روابط تجاری با این کشورها تأمین می‌شود.

سخن پایانی با وانیکس

در این مقاله از وبلاگ وانیکس سعی کردیم اطلاعات کامل و جامعی درباره چگونگی اقتصاد فنلاند در اختیار شما قرار دهیم. همان‌طور که می‌دانید آشنایی با اقتصاد کشورهایی پیشرفته می‌تواند کمک شایانی در پیشرفت ما نیز به آن سمت داشته باشد.

 

 

همچنین علاوه بر این، افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی را دارند و یا می‌خواهند مهاجرت کنند باید درباره اوضاع اقتصادی کشور مقصد اطلاعاتی به دست بیاورند. در این مقاله نیز تیم مجموعه وانیکس سعی کرد در بهترین حالت ممکن شما را با اقتصاد کشور فنلاند آشنا نماید، اما صحبت درباره همه جنبه‌های این کشور در این مقاله نمی‌گنجد و شما برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران ما تماس حاصل نمایید. در نهایت امیدواریم خواندن این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *