اقتصاد عراق چگونه است؟ آشنایی با اقتصاد کشور عراق

متاسفانه، عدم پیشرفت و توسعه در زمینه‌های دیگر باعث رشد نرخ بیکاری در عراق شده است. به طور کلی، اقتصاد عراق ارتباط تنگاتنگی با صادرات نفت دارد. اگر نفت را از این کشور حذف کنیم، عملاً از لحاظ اقتصادی فلج می‌شود.

 

 

اقتصاد کشور عراق

همانگونه که پیش از این نیز اشاره شد، اقتصاد عراق بر پایه صادرات نفت و مشتقات نفتی، پایه‌ریزی شده است. قبل از اشغال این کشور توسط آمریکا، مالکیت تجاری در این کشور برای تمام خارجی‌ها ممنوع بود و تعرفه‌های بسیار سنگینی بر کالاهای خارجی اعمال می‌شد. اما پس از اشغال این کشور، حکومت عراق، اقتصاد این کشور را خصوصی‌سازی کرد.

اقتصاد کشور عراق
اقتصاد کشور عراق

واحد پول کشور عراق

واحد پول عراق، دینار است. دینار توسط بانک مرکزی کشور عراق عرضه می‌شود. کلمه دینار برگرفته از واحد پول امپراتوری روم به نام دیناریوس است. گردش این واحد پولی به سال ۱۹۳۱ برمی‌گردد و تا الان چندین نوع مختلف از آن وجود داشته است. برای مثال در هنگام حکومت بعثی در عراق در بخش‌ها تحت سیطره حکومت، دینار تزویر یا طبع مورد استفاده قرار می‌گرفت و در بخش‌های شمالی کشور عراق، دینار سوئیسی رواج داشت و ارزش آن از دینار تزویری بسیار بیشتر بود. پس از سرنگونی حکومت بعثی، دینار مورد استفاده در بخش‌های مرکزی و جنوبی به‌مراتب کم‌ارزش‌تر هم شده است.

وجود مکان‌های زیارتی و مذهبی در عراق باعث شده است که صنعت گردشگری نیز در اقتصاد عراق نقش پررنگی داشته باشد. همان‌طور که می‌دانید، هر ساله افراد زیادی از کشورهای مختلف به مکان‌های زیارتی این کشور سفر می‌کنند. ورود زائران و بازدیدکنندگان به کشور عراق، موجب سرازیر شدن سرمایه به این کشور شده و اقتصادش را رونق می‌بخشد.

 

 

واحد پول کشور عراق
واحد پول کشور عراق

صنایع کشور عراق

صنایع تولیدکننده در کشور عراق، ارتباط تنگاتنگی با صنایع نفتی دارد، به‌طوری‌که صنایع تولیدی اصلی در این کشور صنایع پالایش مواد نفتی، تولید مواد شیمیایی و کود بوده است. با گذشت سال‌ها، تولید سیمان به‌عنوان یک محصول غیرنفتی، در این کشور رونق یافت. از جمله مهم‌ترین صنایع کشور عراق که در اقتصاد عراق نقش دارند عبارت هستند از:

 • صنایع تولید چرم
 • صنایع تولید مواد غذایی
 • صنایع تولید مواد شیمیایی
 • صنایع نساجی و تولید پارچه
 • صنایع تولید فراورده‌های نفتی
 • صنایع تولید کودهای شیمیایی
 • صنایع تولید کالاهای ساختمانی

منابع طبیعی کشور عراق

در این بخش به تشریح منابع طبیعی کشور عراق، می‌پردازیم.

 • منابع متعدد نفت

کشور عراق از لحاظ داشتن منابع نفتی در رتبه پنجم جهان قرار دارد؛ بنابراین انتظار می‌رود که نفت و فراورده‌های نفتی نقش به سزایی در توسعه اقتصاد عراق داشته باشند. از جمله مهم‌ترین پالایشگاه نفتی عراق می‌توان پالایشگاه بیجی در استان صلاح‌الدین را نام برد.

 

 

 • منابع گازی

بعد از نفت، منابع گاز طبیعی مهم‌ترین منبع درآمد و تأمین انرژی در کشور عراق است.

منابع طبیعی کشور عراق
منابع طبیعی کشور عراق

سخن پایانی

اقتصاد کشور عراق به شدت به صادرات نفت و فراورده‌های نفتی وابسته است. از سوی دیگر در دهه‌های اخیر، صنعت گردشگری در این کشور به دلیل وجود اماکن زیارتی و مذهبی، گسترش ‌یافته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اقتصاد این کشور می‌توانید با کارشناسان اقتصادی وانیکس مشورت نمایید.

برای واردات از دبی با وانیکس در سریع‌ترین زمان و با کمترین هزینه کلیک کنید.

سؤالات متداول درباره اقتصاد عراق

 • واحد پول کشور عراق چیست؟

واحد پول کشور عراق، دینار است.

 • یکی از صنایع غیرنفتی مهم در عراق چیست؟

صنایع تولید سیمان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *