اقتصاد شیلی چگونه است؟ آشنایی با اقتصاد کشور شیلی

شیلی یکی از کشورهای با ثبات سیاسی در این منطقه به شمار می‌آید، این کشور با مساحتی بیش از ۷۵۶ هزار کیلومتر مربع سی و هشتمین کشور بزرگ جهان محسوب شده و در حدود هفده میلیون نفر در این سرزمین سکونت دارند. در این مطلب آموزش اقتصادی کمپانی وانیکس با موضوعات زیر مار را تا انتها همراهی کنید.

 

 

وضعیت اقتصادی کشور شیلی

این کشور عضویت سازمان ملل، اتحادیه آمریکای جنوبی و اتحادیه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب را دارا است. تولید ناخالص داخلی در این کشور بیش از ۲۹۸ میلیارد دلار آمریکا اعلام شده است، نرخ بیکاری این کشور در حدود ۱۳ درصد اعلام شده و میزان تورم نیز بیش از پنج درصد گزارش شده است. این نرخ تورم کمی زیاد و عجیب به نظر می‌آمد اما با فضای ثبت شرکتی در این کشور این میزان تورم موضوعی عادی و صحیح خواهد بود.

وضعیت اقتصادی کشور شیلی

صادرات شیلی

در شیلی محصولات جهت صادرات فراوان یافت می‌شود که مهمترین آنها شامل مس، انواع میوه و کاغذ هستند. تولیدات کاغذ در این کشور بخشی با اعتبار بالا در اقتصاد دارد به نحوی که مرغوب‌ترین کاغذ در این کشور عرضه می‌شود. صادرات کاغذ از شیلی به مقاصدی مانند آمریکا، ژاپن و هلند، از بهترین گردش سرمایه در این کشور محسوب می‌شود. این محصول در شیلی یکی از بخش‌های با درآمدزایی بالا است که سبب شده فضای چاپ در این کشور دارای رونق باشد. صادرات شیلی به کره جنوبی بیش از ۹ درصد و به ایتالیا نیز همین مقدار ارزیابی شده است. با این وضعیت و منابع مالی دولت سعی دارد تا اصول اقتصاد شیلی به شکلی چشمگیر دنبال شود.

 

 

واردات شیلی

مهمترین محصولات وارد شده از کشورهای دیگر به شیلی مواد پتروشیمی و شیمیایی و تجهیزات الکترونیکی است. به طوری که ماشین‌آلات صنعتی از آمریکا به شیلی وارد می‌شود تا حجم گسترده‌ای از اقتصاد این کشور را در بر بگیرد.واردات از مبدا برزیل هم به این کشور نیز با میزانی مشخص صورت می‌گیرد، این کشور یکی از قدرتهای اقتصادی در آمریکای جنوبی محسوب شده و با چین نیز ارتباط اقتصادی و رفاهی گسترده‌ای دارد. محصولات وارد شده به شیلی معمولا ارگانیک بوده که این موضوع از سمت دولت پر اهمیت عنوان شده است.میزان نرخ مالیات شرکتها ۲۵ درصد بوده که به ۲۷ درصد افزایش یافته است. نرخ مالیات بر هر نوع فروش در این کشور نیز ۱۹ درصد است و نرخ تامین اجتماعی این کشور از ۷ تا ۲۴ درصد رسیده است. بنابراین آمارها وضعیت اقتصاد شیلی را روتین نشان م‌یدهند و دولت نیز برای اقتصاد ارزش‌گذاری‌هایی دقیق را پیش‌بینی کرده استکشور شیلی یکی از مناسب‌ترین کشورها در آمریکای جنوبی برای پرورش دادن سرمایه انسانی به شمار می‌آید، بر اساس گزارشهای مجامع جهانی این کشور آموزش‌هایی قوی دارد که منجر به افزایش مهارت کار شده است، بر اساس این رتبه بندی کشور شیلی در شاخص‌های سرمایه انسانی در رتبه ۵۱ جهان قرار دارد.

واردات شیلی

اکثر مردم در این کشور تحصیل کرده بوده و جمعیت مسن آن همچنان در اقتصاد فعالیت دارند. بر اساس گزارش‌های بانک جهانی، اولین کشور در آمریکای جنوبی است که به سازمان توسعه همکاری‌های اقتصادی پیوسته است. اقتصاد شیلی در بین کشورهای واقع در آمریکای لاتین سریع‌ترین رشد را داشته است.بانک جهانی در گزارش خود در رابطه با اقتصاد شیلی اظهار کرده است زمانی که حرف از کسب و کار در آمریکای جنوبی می‌شود، شیلی بهترین گزینه در این منطقه می‌باشد. چرا شما سرمایه‌گذاری نکنید؟ شما توسط شرکت‌هایی بین‌المللی که به سرمایه‌گذاری مشغول هستند با خیالی راحت می‌توانید توسط آنها یک سرمایه‌گذاری با ریسک کم داشته باشید. یکی از این شرکت‌ها، شرکت تجاری وارداتی وانیکس است که شرکتی تخصصی و فعال در زمینه صادرات و واردات کالا دارد.

 

 

اصلاحات اقتصادی شیلی

بر اساس شاخص‌های صلح جهانی کشور شیلی با ثبات‌ترین کشور در منطقه آمریکای لاتین به حساب می‌آید. بر اساس این آمار رقابتی‌ترین شرایط اقتصادی در آمریکای جنوبی مربوط به اقتصاد شیلی است. فساد در سطح پایین، کارآمدی دولت، ثبات اقتصادی در سطح کلان و بدهی پایین از مهم‌ترین خصوصیات اقتصاد کشور شیلی عنوان شده است.

در اواسط دهه هفتاد میلادی، دولت این کشور برنامه‌ای جامع را جهت آزادسازی اقتصاد انجام داد، یکی از این مولفه‌ها بازنگری و مقررات‌زدایی در سیستم مالی بود، بانک‌ها به بخش خصوصی‌سازی واگذار شدند، تسهیل مقررات انجام شد، سقف‌های نرخ بهره لغو شد و ادغام در بازارهای جهانی با سرمایه بین‌المللی صورت گرفت، اصلاحات در امور مالی با سیاست‌هایی تثبیت کننده به منظور کاهش نبود تعادل در اقتصاد کلان پایدار در تورم به کار گرفته شد.

سیاست‌های مالی و نظارتی از دیگر اجزای مهم در بسته سیاستی اقتصاد شیلی بود، مخارج مالی کاهش یافت و دولت عمدتا اقداماتی سختگیرانه را جهت افزایش درآمد انجام داد. اصلاحات مالیاتی، رشد قیمت کالاها و خدمات بخش دولتی و خصوصی‌سازی شرکت‌هایی که دولت آنها را ملی اعلام کرده بود، با این سیاستها بخش عمومی به مازاد بودجه‌ای قابل توجه دست پیدا کرد.

همچنین سیاست‌های مالی و ارزی نیز دچار اصلاحات شد، دولت این کشور از سیاست‌های توسعه متوسط ​​برای اعتبارات داخلی به همراه تعدیل نرخ ارز پیروی کرد تا به دنبال سطحی با نوسان کم  باشد. استراتژی دیگر این کشور کاهش تدریجی در نرخ تورم و در عین حال بهبودی در وضعیت ذخیره ارزی بانک مرکزی و حفظ رقابت در صادرات بود.

چشمگیرترین تغییرات اقتصاد شیلی در بخش بین‌المللی صورت گرفت. مقامات این کشور به سمت حذف محدودیت‌های تجاری قدم برداشتند و پراکندگی سطح تعرفه‌ها را کاهش دادند. مقامات دولتی در آزادسازی سرمایه با سرعتی کند حرکت می‌کردند، با این کارها بدهی‌های خارجی جدید و یا تامین مالی مجدد اعتبارات توسط بانک‌ها، به جز اعتبارهای کوتاه مدت، مشروط به تایید بانک مرکزی باقی ماند.

اصلاحات اقتصادی شیلی

این تغییرات از اصلاحات برنامه‌ریزی‌ شده‌ استقبال می‌کند تا سطح مالیات را به سطحی متوسط با‌ کشورهای آمریکای لاتین و سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه نزدیک کند. درآمدهای بیشتر از مالیات به تقویت و انعطاف‌پذیری مالی عموم کمک کرده است و از همه مهم‌تر به تامین مالی جهت نیازهای اجتماعی کمک می‌نماید.

رشد ساختار اقتصادی این کشور به توان این کشور در برابر تنگناهای ساختاری از جمله رقابتی ضعیف و سرمایه‌گذاری کم برای تحقیق و توسعه جهت ارتقای نوآوری بستگی دارد. قوانین اصلاح بانکداری دامنه فعالیت‌های مجاز بین‌المللی را برای بانک‌های این کشور گسترش داد، این دولت در سال ۲۰۰۱ آزادی‌های بیشتری را در بازارهای سرمایه و مالی به ارمغان آورد.

 

 

سخن پایانی

با اقدامات صورت گرفته در بالا مردم این کشور از امکانات مالی جدید برخوردار شدند‌، وام‌های سرمایه گذاری جهت مسکن، معاملات و حقوق خرید و فروش ارز، کارگزاری، لیزینگ، و کارت‌های اعتباری از این قبیل امکانات هستند. یک سیستم پرداخت خصوصی با دارائی‌های بسیار زیاد به منبعی مهم برای دارایی‌های بازار سرمایه تبدیل شد.

جهت سرمایه‌گذاری بین‌المللی باید از طریق شرکت‌هایی بین‌المللی نیز اقدام کنید. توسط این شرکت‌ها شما با یک آسوده می‌توانید یک سرمایه‌گذاری کم ریسک داشته باشید. یکی از این شرکت‌ها، شرکت تجاری وارداتی وانیکس است. این شرکت با سابقه‌ای درخشان و استفاده از افرادی مجرب، در زمینه واردات و صادرات کالا و سرمایه‌گذاری می‌تواند به شما عزیزان کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *